CAD vs. Mac: Ano, CAD funguje i na Macu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

CAD vs. Mac: Ano, CAD funguje i na Macu

17. února 2006, 00.00 | V sérii článků CAD vs. Mac se podíváme na situaci CAD aplikací na platformě Apple. CAD je zkratka pro Computer-aided design, neboli počítačem podporované navrhování.

CAD programy tedy zjednodušeně řečeno nahrazují kreslící pero a rýsovací prkno. Projektant tedy může s klidem odhodit žiletku potřebnou k vyškrabávání chybných čar či špatných kót a výrazně si ulehčit život používáním CAD aplikace. Ty se používají v mnoha odvětvích projektování. Namátkou jsou to architekti, statici, geodeti či strojaři. My se zaměříme na oblast stavebnictví s důrazem na architekturu, neboť právě mezi architekty si dovolím předpokládat větší počet uživatelů Maců.

Co od práce s CADem očekávat?

Základem práce je 2D kreslení, jinak řečeno přesná práce s vektory. Každý prvek lze popsat (a tedy také zkonstruovat) matematickou operací, a proto jsou také všechny objekty zadávány přesně. Dobrý CAD vám musí tuto práci co nejvíce usnadnit. Zadávání přesných parametrů daných prvků by mělo být co nejjednodušší, pokud možno přímo z klávesnice a bez nutnosti klikat do dalších dialogových oken. Musí být umožněno snadné kopírování, násobení a rotování objektů. Je praktické, když kurzor mění svoji podobu podle toho, jestli se nacházíte na hraně prvku, na jeho rohu či uprostřed.

Při zkoušení aplikací se také soustřeďte na to, jak dobře se vám bude pohybovat po projektu. Během každé hodiny strávené nad prací budete nuceni oddálit výkres, přesunout se jinam a přiblížit se na detail. Může se to zdát nepodstatné, ale těchto operací uživatel provede za den stovky a jejich obtížná proveditelnost vás mimo nervů může stát také pěkných pár desítek minut drahocenného času, který vám bude chybět při prohlížení poslední keynote Steva Jobse. 2D CAD programy se z principu nemohou příliš lišit v oblasti nástrojů, protože ty jsou omezené. Čím ovšem dobrý CAD vyčnívá, je uživatelské rozhraní - pozice paletek, klávesové zkratky, ukládání osobních nastavení.

BIM

Nyní se přesuneme do vyšších pater CADů. Co když pracujete na rozsáhlém projektu a 2D CAD již nestačí? V takovém případě budete potřebovat třetí rozměr (pro kontrolu kolizí apod.) a s tím spojený BIM - Building Information Modeling, volně přeloženo jako modelování stavebních informací. Jedná se o výrazný generační posun od pouhého 2D CADu. Pravdou je, že 2D CAD vám umožní velmi rychle vyprodukovat jednoduchou výkresovou dokumentaci rodinného domu, kde postačí dva půdorysy, řez, čtyři pohledy a situace. Když bude stavební firma požadovat tabulku oken a dveří, jistě vám to také nedá mnoho práce. Ovšem v případě, že projektujete bytový dům o několika desítkách bytových jednotek, dostanete se s tímto přístupem do problémů. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že tři lidé zpravidla dojdou při počítání přesného počtu dveří ke třem různým výsledkům. BIM znamená, že dveře na výkrese nejsou pouhými čarami, ale nesou v sobě mnohé další informace. Počínaje rozměry, orientací, materiálem či zasklením a konče dodavatelem a cenou. Vytvořit tabulku dveří je potom otázka několika kliknutí myši. Výsledkem je snížení nákladů při tvorbě kompletní projektové dokumentace a rozpočtů, byť za cenu prodloužení "kreslící" fáze, kdy zkrátka nestačí jenom osadit dveře do zdi, ale musíte jim také přiřadit výše zmíněné parametry. Aplikace fungující na základě BIM vás bude stát na první pohled až astronomickou sumu. Je jenom na vás si spočítat, zda to má pro vaše účely smysl.

Komunikace a kompatibilita

Nezapomeňte, že práce nekončí u vás na stole. Jednomu by se kolikrát ze všeho toho importování a exportování zatočila hlava. Kompatibilita s PC světem a s ostatními CAD aplikacemi je v dnešní době zajištěna přes formát DWG, který je produktem firmy Autodesk, autora AutoCADu. DWG bych rozhodně neoznačil za ideální v používání, protože Autodesk nebyl v historii vždy ochotný ke zveřejňování jeho specifik. Nicméně DWG se stal standardem a vyhnutí zatím není. Více jak deset let se Mezinárodní aliance interoperability (IAI) snaží o zavedení nového standardu skrze velice slibný formát IFC, který je založený na BIM. Ať to již dopadne s IFC jakkoliv, nekorunovaným králem českých zemí je nyní DWG, a proto zvažte, zda je jeho podpora v daném programu dostatečná, popř. zda se bez ní obejdete a můžete DWG nahradit třeba DXF, do kterého umí exportovat snad každý CAD.

Jak s podklady pro tisk? Pokud nemáte vlastní plotr popř. velkoformátovou tiskárnu a musíte plotrovat externě, pak je nejlepším řešením export do HPGL. Jazyk který původně sloužil jako ovladání plotrů od Hewlett-Packard (odtud také zkratka - Hewlett-Packard Graphics Language) se stal standardem v podstatě všech plotrů. Export do HPGL vám tedy zajistí bezproblémový tisk bez ohledu na operační systém toho, kdo plotruje.

Vizualizace

Každá budova má svého projektanta. Ale co je ještě důležitější, má také svého investora. Pokud se rozhlédnete na billboardy kolem sebe či do prospektů realitních agentur, nemůžete si nevšimnout všech těch vizualizací. Součástí dodávky projektové dokumentace stále častěji musí být i vyrenderované obrázky. Někdy stačí velmi jednoduchý render, někdy musíte dodat fotorealistickou vizualizaci doplněnou o zeleň, auta a lidi. Žijeme v mediálním věku, a tudíž jsou to do značné míry obrázky, které váš projekt potažmo stavbu prodají.

Co na příště?

Jak vidíte, témat je opravdu mnoho a budu rád, když se mi podaří nabourat zakořeněnou představu, že Macy jsou jen pro zábavu, video, zvuk a grafiku. V příštím díle seriálu CAD vs. Mac se tedy podíváme na pole 2D CAD aplikací. K představení je připraveno celkem pět programů, kterým se budu stručně věnovat a které mohou představovat řešení pro menší projekty.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dik

Autor: MaCoffee Muž

Založeno: 17.02.2006, 00:23
Odpovědí: 0

Fajn, uz se tesime

Odpovědět na příspěvek

taky se tesim

Autor: Koralek Muž

Založeno: 17.02.2006, 10:33
Odpovědí: 0

konecne take neco z "jineho soudku". moc se tesim na pokracovani

Odpovědět na příspěvek

CAD et Mac!

Autor: LP Muž

Založeno: 17.02.2006, 12:53
Odpovědí: 0

Zdravím, i když "audio geek" taky se moc těším, namaloval jsem v CADu na Macovi pár projektů, byl bych moc rád, kdybyste se věnoval také výměně dat mezi Mac/PC CADy, díky předem.

Jo, a vs. je versus, což je původně latinsky "proti", ve smyslu pohybuje se naproti něčemu (towards), ale je to dnes používáno jako "proti" ve smyslu against, jako nepřátelé nebo tak.
Ten výklad jenom tak ze srandy, kromě určité devítkové prasáckosti v Archicadu a výměny dat obecně se mi zdá Mac na CAD je úplně v pohodě. Tak spíš CAD et Mac :-)))))
LP

Odpovědět na příspěvek

RE: CAD et Mac!

Autor: Michal Forejt Muž

Založeno: 17.02.2006, 21:36

dekuji za upresneni ohledne "vs.". Latinu jsem mel sice 2 roky, ale jiz je tomu peknych par let zpatky :-) Kazdopadne smysl jsem i pred vasim vysvetlenim chapal spravne a myslim ze se nazev serialu nebije...je o takovem malem souboji mezi CADy a Macy :)

Ohledne ArchiCADu bych byl rad, kdybyste byl konkretnejsi, nebot clanek o nem pripravuji a ocenim jakekoliv problemy se kterymi se uzivatele setkali. Treba na ne existuje reseni. Nebo neexistuje a pak bude dobre na to upozornit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: CAD et Mac!

Autor: LP Muž

Založeno: 18.02.2006, 17:20

Jo, to byla legrace, to vs.

Na Archicadu dělá mimo jiné jeden můj kamarád, hodně výkonný architekt, který asi před půl rokem přešel z PC na Maca. Řeknu mu, jestli by nebyl ochoten napsat pro Vás takovou vsuvku AC na Macovi atd...

Odpovědět na příspěvek

Je třeba zbořit hradbu předsudků

Autor: JuraP Muž

Založeno: 17.02.2006, 14:40
Odpovědí: 0

Je třeba zbořit hradbu předsudků, kterou tu někdo nezkušený kdysi vytvořil, že se na Macovi nedá profesionálně projektovat, přestože v té době byl Mac nekompatibilní s nejrůznějšími verzemi AutoCadu. Jen tak dále.

Odpovědět na příspěvek

Je třeba zbořit hradbu předsudků

Autor: JuraP Muž

Založeno: 17.02.2006, 15:02
Odpovědí: 0

Je třeba zbořit hradbu předsudků, kterou tu někdo nezkušený kdysi vytvořil, že se na Macovi nedá profesionálně projektovat, přestože v té době byl Mac nekompatibilní s nejrůznějšími verzemi AutoCadu. Jen tak dále.

Odpovědět na příspěvek

Konečně mnou očekávaný článek .... dík.

Autor: Wensdy Muž

Založeno: 17.02.2006, 17:30
Odpovědí: 0

Díky pane autore.
Dost často se pracovně setkávám s formáty DWG/DXF a už mě moc nebavilo pořád hledat a zkoušet čím to otevřít a editovat.
Na článek nebo seriál tohoto typu jsem se těšil a ještě jednou díky za to. Těšim se na pokračování.

Wensdy

Odpovědět na příspěvek

Dobrý začátek - námět pro pokračování

Autor: Tomáš Opatřil Muž

Založeno: 17.02.2006, 18:57
Odpovědí: 0

Přidávám se k pochvale - dobrý článek. Ale protože další díly budte teprve psát, dovolím si nabídnout co si myslím že by v těch dalších dílech mělo být také napsáno a zda-li by jste to tam dokázal zapracovat.

V dalších dílech kde budte popisovat jednotlivé programy by mě zajímalo - jestli znáte nějakou architektonickou, nebo projekční kancelář či studio, kde daný program používají, co na něm vyprojektovali. Ukázka nějakých komplexesnějších prací - třeba nějaký screenshotů by se hodila. Protože marnmá sláva až praxe prokáže použitelnost. A kdybyste uvedl i ceny.

Ono totiž v této oblasti nejde jen o to ŽE TO JDE. Ale i CO JSOU TY VÝHODY které získám, když se rozhodnu odejít od standardu. (Autocad a spol).

Protože přiznejme si to tato oblst je především o byznysu a penězích a zde je vše poměrně konzevativní z pochopitelných důvodů. Funguje to - proč to měnit. A pokud vidím 1001 kanceláří, kde úspěšně projektují na standardu a nemají problémy, tak chci znát ty důvody, proč já mám být ten kdo bude dělat jinak, než většina oboru.

Pokud by jste dokázal tyto body do následujících dílů zahrnout, bylo by to skvělé a musel bych vám velmi zatleskat a složit poklonu.

Kdyby u každého programu na závěr tedy bylo:
1)Je to použitelné pro praxi?
2)Pro koho? (student, osamělý projektant, malá kancelář, velká kancelář, Škoda Mladá Boleslav:-)) 3) A pro koho ne.
4) Co je plus oproti bezne uzivanemu "standaru" (cena, ovladani, lepsi knihovny, co ja vim)
5) Co je naopak minus.
6) Jestli to někdo denodeně používá v praxi (ideálně v česku) - nikdo nechce být ten králík který místo projektování bude testovat software.
6a) Nějaké ukázky prácí - ne z od výrobce z netu, ale od někoho vyžumrané screen shoty.
7) Jestli mi neěkdo pomůže až se mi to pose.e

Ono jen konstatování, programy jsou, jde to, myslím stačit nebude.

Uvědomuji si a vím, že to co jsem napsal výše je velmi náročné a těžké na zpracování - ale myslím si, že to jsou objektivní otázky jaké bychom si v praxi kladli. Pokud něco takového tam alespoň částečně zapracujete, věřím, že to bude vynikající seriál, překračující hranice tohoto serveru a pouhého fandovství.

Každopá
dně díky za snahu, první díl je dobrý.

Odpovědět na příspěvek

RE: Dobrý začátek - námět pro pokračování

Autor: Michal Forejt Muž

Založeno: 17.02.2006, 21:29

Dobry den vsem,

dekuji za priznice ohlasy, snad se budou i dalsi dily :)

Ted konkretne k vaemu prispevku:

Body 1-5 snad avizovany clanek zodpovi. Body 6 a 6a bohuzel neni v mych silach splnit. Neznam lidi, kteri by tyto prgramy uzivali v praxi. Pokud ale mezi nami jsou, treba se ozvou v diskuzich pod clanky... A v bode 7 jsou me sily take slabe. Programy jsem testoval, ale nekupoval jsem je a tudiz jsem ani nemohl testovat podporu...

Odpovědět na příspěvek

RE: Dobrý začátek - námět pro pokračování

Autor: Slata Muž

Založeno: 21.02.2006, 13:53

Jeden muj znamy architekt dela na macu (G4/800MHz) jiz nekolik let, zivi se tim, dela na sebe a na maca neda dopustit.
Prace ma hodne, takze nevim, zda by byl ochotny se nejak vyjadrit proc na Macu a treba i ukazat neco ze svych praci. Zkusim se ho zeptat. Myslim, ze pouziva ArchiCAD a ruzne doplnkove programy na tvorbu krajin, textury materialu... (nevim, jak se tomu odborne rika)

Urcite se tim uzivi a rekl bych, ze dobre :-)

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: Kerolka Muž

Založeno: 01.03.2006, 23:19

Ahoj, omlouvám se, ale vlastně nemám k článku žádnou připomínku.
Jen mě uhodilo do očí jméno autora komentáře. Shoda jmen nebo i on si vzpomene. :-)

Odpovědět na příspěvek

elektrotechnicky CAD / EDA

Autor: Glassman Muž

Založeno: 17.02.2006, 19:10
Odpovědí: 0

je i tento typ CADu dostupny na MacOS? temer nic jsem nenasel, rozhodne nic o cem by se dalo mluvit.

steve zaplat za prechod na x86, bez dualbootu win/macos bych totiz apple nemohl mit jako svuj jediny pocitac.. doufam, ze ve stejne situaci je spousta lidi a ze macy zvetsi podil na trhu a to nastartuje zajem vyvojaru psat pro macos a za par let uz se k oknum nebude treba vracet vubec :)

Odpovědět na příspěvek

RE: elektrotechnicky CAD / EDA

Autor: Michal Forejt Muž

Založeno: 17.02.2006, 21:31

Elektro jsem nikdy nekreslil, pokud nepocitam tahani car (kabelu) a zakresleni umisteni zasuvek, svetel apod. A tudiz vam asi nepomohu. Nicmene bych se rad v jednom z clanku venoval i dalsim zdrojum informaci o CAD na macích, takze treba tam pak najdete nejakou inspiraci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: elektrotechnicky CAD / EDA

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 17.02.2006, 22:00

Nějaký soft na elektro existoval, ale jestli měl pak nějaké pokračování, to nevím. Zkusím se po tom podívat. Rozhodně ale existuje něco pro Linux, mělo by to jít přes Fink.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: elektrotechnicky CAD / EDA

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 18.02.2006, 11:03

a toto?

http://www.versi
ontracker.com/dyn/moreinf
o/macosx/1184

Je to port z Linuxu.
Inak by som skusil Versiontracker a hladat „circuit“

Odpovědět na příspěvek

CAD

Autor: Petr B. Muž

Založeno: 21.02.2006, 19:53
Odpovědí: 0

Dobrý den,
Od října se chystám studovat stavebku na VUT.Zajímalo by mě jestli vystačím i tam se svým Minim 1,5 GHz nebo si budu muset na kreslení koupit nějaký PC.Díky

Odpovědět na příspěvek

běhá na Macu Solidworks?

Autor: kozasan Muž

Založeno: 14.03.2008, 11:24
Odpovědí: 0

Dobrý den,mám nový imac,kupovala sem si ho na grafiku,dělám DTP.Ale jedna z věcí které bych někde ráda zjistila je,jestli je možné sehnat verzi Solidworks pro mac.Doteď jsem ho měla jen na PC.Neobjevila sem k tomuhle tématu nikde na netu ani zmínku.Jediné co sem našla je DWG editor a ten mi neni k ničemu.Kdyby někdo měl na tohle téma nějakou informaci tak by mně to velmi potěšilo.

Odpovědět na příspěvek

RE: běhá na Macu Solidworks?

Autor: Vašek Muž

Založeno: 05.02.2010, 12:21

Mám úplně stejný problém všichni mí kolegové používají Solida a já mám ze zoufalství nainstalovaný alespoň eDrawing. Na netu existuje petice za verzi pro macka. Čekám, že jednou snad Solid verzi na macka udělá protože eDrawing běhá slušně i na G3. Jinakl je možnost mít ho BootCampem, nebo si koupit TurboCad, nebo VectorWoeks u obou jsou na vebu dema. Jinak cena Solidu je šílená)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: