Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Adobe vydala ostrou verzi Flash Playeru 10.2
11. února 2011, 00.00 | Flash Player ve verzi 10.2 dále posiluje hardwarovou akceleraci přehrávání videa přes API rozhraní Stage Video a nabízí další vylepšení na všech podporovaných platformách, k nimž už však nepatří PowerPC.
Apple sice (především ústy Steva Jobse) dští na Flash oheň a síru a do iOS má tato technologie nadále vstup zakázán (nepočítáme-li okliku přes Packager for iPhone, což je ovšem pouze křížový kompilátor Flash aplikací), jenže na Webu se stále nabízí spousta obsahu právě ve Flashi a i když se odečtou všeobecně nenáviděné reklamy, pořád toho dost zbude.
Významné videoslužby právě s ohledem na iOS už obvykle poskytují alternativu k Flashi, přesto však nadále zůstává dost využití pro Flash Player, a to i na Macích. A nejnovější počin Adobe by mohl přispět k jeho určité rehabilitaci:
Ostrá verze 10.2 dorazila nečekaně brzy
Nelze popřít, že výkon Flash Playeru dlouho nebyl zrovna optimální, především na jiných platformách než Windows, v poslední době však Adobe slíbila, že na tom zapracuje. A to do značné míry splnila, ke zlepšení došlo již loni v červnu po vydání Flash Playeru 10.1. Počátkem prosince 2010 pak Adobe uvolnila první veřejnou beta verzi Flash Playeru 10.2, jež slibovala jít v tomto směru ještě mnohem dál.
Tehdy Adobe říkala, že ostrou verzi 10.2 dodá během prvního pololetí 2011, nakonec však byla o dost rychlejší, protože konečnou verzi Flash Playeru 10.2 uvedla už toto úterý, příslušné oznámení se objevilo v blogu vývojového týmu Flash Playeru. Nová verze 10.2 (zcela přesně jde o Flash Player verze 10.2.152.26) byla uvolněna pro Windows, Mac OS X a Linux.
Flash Player 10.2 přináší vylepšenou hardwarovou akceleraci videa s pomocí API rozhraní „Stage Video“
Největší novinku této verze představuje API rozhraní Stage Video, které slibuje hladší přehrávání HD videa s nižšími nároky na systém. Jedná se o další prohloubení hardwarové akcelerace videa. Flash Player 10.1 přinesl hardwarovou podporu pro dekódování H.264 videa, Stage Video však jde ještě dále a dovoluje využít grafický hardware hostitelského systému i pro další operace spojené s přehráváním videa.
Adobe tvrdí, že na jejích testovacích strojích se účinnost přehrávání videa s Flash Playerem 10.2 zvýšila až 34krát, to jsou ovšem ideální případy. Nový Flash Player by však měl hladce přehrávat HD video formátu 1080p na běžných Macích a PC při vytížení hlavního procesoru jen na 1 až 15 procent. (Adobe jako konkrétní příklady uvádí testy s dva roky starým Macem mini a s levnějším netbookem používajícím Windows, oba stroje prý hladce přehrávaly 1080p video při vytížení procesoru na 8 procent.)
Bude třeba upravit příslušné přehrávače
Avšak aby se to projevilo, musí příslušné weby a poskytovatelé obsahu uzpůsobit své přehrávače videa a doplnit je o podporu Stage Videa, obvykle tak bude třeba upravit SWF soubor příslušného přehrávače. Ostatní infrastruktura a samotná videa se ale pochopitelně měnit nemusí.
Významné videoslužby jako třeba YouTube, Vimeo či Brightcove už začaly na podpoře pro Stage Video pracovat a brzy by se to mělo projevit naplno. (Spousta webů například používá přehrávač Brightcove, který již podporu pro Stage Videa doplnil.)
Další novinky verze 10.2
Flash Player 10.2 ovšem přináší ještě několik dalších vylepšení. Přibyla kupříkladu podpora celoobrazovkového režimu přehrávání videa na konfiguracích s více monitory (na jednom se může přehrávat video v plné obrazovce, zatímco na druhém půjde dále pracovat).
Doplněna byla též podpora vlastních kurzorů myši (vývojáři mohou navrhovat vlastní kurzory, které půjde prostřednictvím nového API rozhraní nechat vykreslovat prostředky hostitelského operačního systému). Vylepšilo se také vykreslování textu na subpixelové úrovni, což by mělo zvýšit jeho čitelnost, zejména u jazyků používajících složité znaky.
Zbývající novinka je však určena pouze pro jedinou platformu, uživatelé chystaného prohlížeče Internet Explorer 9 (zatím dostupného jen v beta verzi) budou moci využít jeho novou technologii vykreslování s pomocí grafického procesoru též ve Flash Playeru 10.2. (IE9 však funguje jenom pod Vistou SP2 a Windows 7.)
Podporované operační systémy a webové prohlížeče
Flash Player 10.2 je ale samozřejmě dostupný pro všechny hlavní platformy osobních počítačů a pro nejrozšířenější webové prohlížeče, což ukazuje informace o jeho verzi. Pod Windows se nabízí jednak jako ActiveX prvek pro Internet Explorer, jednak jako zásuvný modul pro ostatní prohlížeče a jako modul prohlížeče se dodává také pro Mac OS X a Linux.
Pokud jde o prohlížeč Google Chrome, ten Flash Player od verze 10.2 integruje přímo v sobě a v této podobě ho rovněž nabízí pro všechny podporované platformy. (Mimochodem, Chrome zahrnuje vyšší verzi Flash Playeru 10.2 než samostatné zásuvné moduly, pro Windows a Linux jde o verzi 10.2.154.12, pro Mac OS X pak o verzi 10.2.154.13).
Flash Player 10.2 si lze stáhnout odtud, stránka sama předloží odpovídající variantu pro přistupující platformu (ručně lze zvolit jiný operační systém nebo prohlížeč), je lokalizovaný do řady jazyků včetně češtiny.
Flash Player 10.2 již nepodporuje PowerPC
Přehled systémových požadavků Flash Playeru 10.2 na jednotlivých platformách poskytuje tato stránka. Z ní mimo jiné vyplývá, že verze 10.2 již nepodporuje procesory PowerPC (zatímco verze 10.1 ještě ano). Adobe ovšem už dříve naznačovala, že podporu tohoto hardwaru ukončí a těžko jí to lze vyčítat, když PowerPC dnes již v podstatě nepodporuje ani samotný Apple (je to už pět let, co Macy začaly přecházet na procesory Intelu).
Pro Mac OS X se nyní vyžaduje minimálně procesor Intel Core Duo na 1,33 GHz. Dále se požaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší, přinejmenším 256 MB operační paměti a alespoň 128 MB grafické RAM. Z prohlížečů se na Macu podporují Safari 4 a vyšší, Firefox 3 či vyšší, Google Chrome (od verze 2 výše) a Opera 9.5 nebo vyšší.
Varianta Flash Playeru 10.2 pro Windows vyžaduje minimálně Windows XP, vedle výše zmíněných prohlížečů samozřejmě podporuje též Internet Explorer (od verze 6.0 výše), hardwarové nároky má podobné jako na Macu.
Také akcelerace videa vyžaduje vhodný grafický hardware, v případě Maců jde o všechny modely s integrovanými grafikami NVIDIA GeForce 9400M, GeForce 320M a GeForce GT 330M a o některé samostatné grafické karty s nejméně 128 MB RAM.
Podpora dekódování H.264 však požaduje přinejmenším Mac OS X 10.6.4 a hardware podporující rámec Mac OS Video Decode Acceleration Framework (k němu patří například uvedené integrované grafiky). Další podrobnosti o podporovaném hardwaru a softwaru najdete v již zmíněném přehledu systémových požadavků.
Adobe ovšem nabízí Flash Player a také běhové prostředí AIR i pro mobilní zařízení, především pro ta se systémem Android, informace o nových verzích Flash Playeru a prostředí AIR pro chytré telefony a pro tablety slibuje zveřejnit na kongresu Mobile World Congress, který se koná příští týden v Barceloně.
Efektivita přehrávání videa se zřejmě opravdu zvýšila
Kritiky Adobe sice asi ani nová verze Flash Playeru nepřesvědčí, ale první testy ukazují, že verze 10.2 opravdu zlepšuje přehrávání videa, například 9to5mac uvádí, že MacBook Air s Flash Playerem 10.2 nyní plynule přehrává 1080p videa z YouTube, při zatížení procesoru na 10 až 15 procent (což odpovídá tvrzením Adobe).
A také další počáteční ohlasy v diskusích na Webu jsou poměrně příznivé, zdá se, že s verzí 10.2 se Adobe skutečně podařilo Flash Player podstatně vylepšit, více však samozřejmě ukážou až další testy a ohlasy. Souboj technologií pro přehrávání videa a pro poskytování interaktivního obsahu na Webu samozřejmě bude nadále pokračovat, Adobe se ale zjevně nehodlá vzdát bez boje.