Adobe Premiere 6.5: upgrade nebo update? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůSoftware

Adobe Premiere 6.5: upgrade nebo update?

27. listopadu 2002, 00.00 | Jaké novinky přináší poslední verze tohoto populárního střihového programu od Adobe? Jaký je rozdíl mezi verzí pro Maca a Windows? Podrobnosti najdete v recenzi! Připravujeme také recenzi na FinalCut Pro 3 a porovnání obou programů.

V celkem třech článcích se postupně podívámě na dva světově uznávané programové balíky pro nelineární úpravu digitálního videa – Adobe Premiere 6.5 (demo) a Apple FinalCut Pro 3.. V prvních dvou budou popsána vylepšení v aktuálních verzích a v díle třetím se podíváme na srovnání obou produktů.

Profesionální střih videa

Než se začneme věnovat těmto produktům, je zapotřebí si vyjasnit rozdíl mezi amatérským a profesionálním střihem videa. Amatérským filmařům (tvůrcům tzv. domácího videa) většinou postačí jednoduché programové vybavení, které dokáže za sebe poskládat obrazové sekvence, vložit mezi ně různé přechody nebo titulky a vše zastřešit jednoduchým zvukovým mixem. Mezi takové produkty je možné zařadit Apple iMovie pro Macy a Pinacle Studio pro PC. Profesionálům tyto produkty obvykle nedostačují a tak se poohlížejí po výkonnějších systémech.

Adobe Premiere 6.5 i Apple FinalCut Pro 3 obsahují silné a přesné střihové nástroje pro tvorbu nelineárních střihových produkcí při zachování kvality televizního vysílání (nebo i vyšší). Díky rozšířené podpoře vstupních DV zařízení stačí připojit videokameru pomocí FireWire (i.Link, IEEE 1394) konektoru a práce může začít. Uživatel může nejprve provést hrubý střih svých záběrů. Díky bezproblémové spolupráci mezi Premiérou/Final Cutem a Adobe produkty jako je Photoshop, Illustrator nebo GoLive je možné vytvářet zajímavé video projekty, včetně výstupů na web.

Základem práce je umístění jednotlivých sekvencí záběrů na časovou osu „timeline“ a jejich úpravy. Mezi jednotlivé záběry je možné vkládat různé efekty a přechody. Až do této chvíle se práce oproti „amatérským“ produktům příliš neliší. Výhody těch „profesionálních“ uživatel pochopí při rozpracování časové osy do vrstev, kam je možné vkládat dodatečné záběry, titulky, externí grafiku, efekty nebo zvuky, při možnostech úprav obsahu časové osy nebo při nastavování různých parametrů obrazu a zvukové stopy. Výsledkem je profesionálně vyhlížející nelineárně střižený projekt, který je možno vyexportovat na kazetu, do souboru, na WEB nebo na DVD. Bohužel je nutné podotknout, že s nárůstem schopností oba programové balíky oproti iMovie a Studiu vyžadují větší výkon procesoru nebo speciální hardwarovou akceleraci.

Upgrade nebo update?

Otázka je zcela na místě. Záleží totiž na tom, zda provozujete Premiéru na Macovi nebo na PCčku. Proč? Odpověď je zcela jednoduchá. Hlavní novinkou verze 6.5 tohoto oblíbeného stříhacího programu je propracovaný titulkovač Adobe Title Designer a softwarová podpora real-time efektů. Jenže tyto novinky jsou podstatné především pro platformu Mac a to vzhledem k tomu, že pod Windows ve verzi 6 existoval obdobný titulkovač Title Deko a díky nutnosti hardwarového dovybavení wintelovských počítačů byla většinou také vyřešena otázka real-time hardwarovou akcelerací grabovací karty. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že se jedná spíše o update, ale dodejme že velmi podstatný.

Novinky

Zásadní novinky byly představeny již ve verzi 6. Adobe tento program dovybavila potřebným zvukovým míchacím pultem, zabudovaným ovládáním DV zařízení, upraveným pracovním prostředím včetně okna Storyboard, automatizací na časovou osu, novými filtry After Effects a možností exportu pro Web. Verze 6.5 byla dále rozšířena již zmíněným propracovaným titulkovačem, softwarovou podporou real-time preview, novými exportními možnostmi jako Adobe MPEG Encoder pro Windows nebo QuickTime Export pro Macy určenými pro tvorbu DVD, Super Video CD, Video CD a cDVD, novými efekty ze sady Adobe After Effects a o podporu pro současné video zařízení včetně Sony DVCam a dalších zařízení.

Trochu podrobněji

Adobe Premiere 6.5 nabízí slušnou podporu hardware a možnosti upravovat projekt v reálném čase. Pro využití této možnosti ovšem musíte disponovat dostatečně výkonným procesorem – jestli vlastníte libovolný PowerMac G3 nebo PIII procesor, pak se s možností real-time preview rozlučte. Výrobce totiž doporučuje pro Mac OS procesor G4, nejlépe v provedení Dual a pro Windows Pentium 4. Přehrávání efektů, přechodů, titulků a dalších prvků by mělo probíhat v reálném čase – Premiéra automaticky řídí kvalitu náhledu a počtu snímků za sekundu (framerate). Obojí ovšem závisí na výkonnosti procesoru. Nastavení real-time preview se provádí v záložce Keyframe and Rendering v Project Settings. Pod Mac OS si navíc můžeme zvolit formu preview: a) doposud běžné renderování na disk před začátkem preview; b) preview na připojené zařízení přes firewire; c) preview na obrazovku do okna monitor.

Druhou zásadní novinkou je Adobe Title Designer. Z předchozí verze zůstala možnost volby typu titulku (still – statický titulek; rolls – vertikálně rolující titulek přes obrazovku; crawls – horizontálně rolující titulek přes obrazovku). Nový titulkovač umožňuje vytvářet textové a grafické prvky pomocí integrované palety nástrojů podobné paletě nástrojů Photoshopu nebo Illustratoru. Textový titulek může být psán vodorovně, svisle, do bloku a nebo může být vložen na cestu. K tomu je možné dokreslit pomocí pera jakékoliv plochy, mnohoúhelníky, kružnice, atd. Zcela novými jsou okna Object Styles, kde je možné definovat styl písma, barvu textu (včetně barevných přechodů), stín a jeho vzdálenost; Style s předdefinovanými styly písma a Transform s výpisem provedených úprav. Uživatel si může vybrat z tzv. Templates (šablon) – tedy předloh vzhledu titulky doplněných o různé grafické prvky, zapnout/vypnout zobrazení podkladového obrazu aktivní videostopy, synchronizovat titulek na časové ose a zobrazit náhled na monitoru.

S příchodem nové verze se rozrostly možnosti exportu. Adobe se rozhodlo podporovat přímo formát MPEG 1 a 2 (v případě platformy Windows) a na Macích dát větší prostor QuickTimu. Adobe MPEG Encoder je schopen vytvářet vysoce kvalitní MPEG soubory určené jako výstup pro DVD, SuperVideo CD a VideoCD. Encoder je přímo propojen s authoringovým programem DVDit!, který po skončení renderingu časové osy provede převod na DVD. Macovský QuickTime File Exporter je totožný s exportním výstupem Apple QuickTime Playeru Pro. Exportní filtr byl tak rozšířen o možnost výstupu do formátu DVstream. V případě, že je naistalován Apple DVD Studio Pro nebo Roxio Toast, je možné exportovat do formátu MPEG 2 resp. VideoCD (MPEG 1).

Další novinkou je rozšíření zpracování zvuku využitím produktů TC Works (externí editor Spark LE pro Macy a plug-iny TC Ekvalizér, TC Dynamika a TC Reverb). Spark LE umožňuje nastavit míru zesílení, prolínání resp. zesílení nebo ztlumení, normalizaci, revers. Jeho schopnosti rozšiřují tři zásuvné moduly – SparkOneBand, TC DelayIt Master a TC MaxIt Master. Adobe Premiere 6.5 obsahuje novou verzi SmartSoundu pro automatické generování hudebních stop v požadovaných délkách. Na přiloženém CD je původní sada SmartSound doplněna o 11 nových zdrojových skladeb. Mezi novinky je možné zařadit 5 nových filtrů AfterEffects - Channel Blur, Blend, Lightning, Ramp a Twirl. Jednou z posledních novinek je plná podpora Win XP a Mac OS X, což by se mělo promítnout v bezproblémové přenositelnosti dat mezi oběma platformami.

Srovnání Adobe Premiere 6.0 a 6.5

Všechny novinky jsou ovlivněny výkonem procesoru počítače. Výkonnost obou verzí byla testována na počítači s procesorem G4/350 MHz, 1MB L2 cache a 768 MB RAM.

K přímému testu výkonu byly vybrány dvě různé sekvence. V obou případech byl výstupním formátem QuickTime DV-PAL v rozlišení 720x576 bodů a délka sekvence byla 250 framů (cca 10 sec). V prvním případě byl přepočítán blok rolujícího textu klíčovaný na obrazovou sekvenci. Doba trvání výpočtu a výkonnost byla v obou verzích programu téměř shodná – 12 minut 30 sekund a výkonnost na hranici 0.32 framů/sec. Ve druhém případě byl přepočítán obrazový střih mezi dvěmi sekvencemi a vložen statický titulek. Zde se již projevil rozdíl ve výkonu. Výpočet trval v případě verze 6.0 39 sekund (výkonnost 5.6 framů/sec), v případě verze 6.5 32 sekund (výkonnost 7.5 framů/sec), což představuje nárůst výkonu asi o 20%.

Druhým kritériem hodnocení je stabilita systému. Obě programové verze po většinu času nijak nekolidovaly a ani nepadaly. Výjimku tvořily kolize s internetovými aplikacemi jako Internet Explorer 5. Verze 6 také kolidovala se systémovým programem iMovie, který díky spuštěné aplikaci AP6 obvykle nenalezl správný formát DV zařízení na sběrnici FireWire, a to ani po ukončení aplikace.

Z uživatelského hlediska výrazný rozdíl mezi oběmi verzemi neexistuje. Výjimkou je výše zmíněný Title Designer, který se stal výrazně komfortnějším a uživatelsky příjemnějším. Z pohledu uživatele se příliš neprojevuje ani hlavní zbraň Adobe v podobě softwarových real-time efektů a preview. Pokud není program nainstalován na vysoce výkonném stroji, nejlépe v dualovém provedení, pak se real-time preview efektů projevuje výrazně sníženou kvalitou náhledu a sníženým počtem zobrazených snímků za sekundu. Vzhledem ke konkurenčním produktům by si pracovní rozhraní zasloužilo určitou míru přepracování pro zpříjemnění pracovních postupů.

Kritickým místem obou verzí pod platformu Mac je absence podpory formátů MPEG 1 a 2. V manuálu se sice dozvíte, že Adobe Premiere 6.5 plně podporuje formát MPEG a tím umožňuje vytvářet soubory pro DVD a VideoCD, ale jen pod podmínkou, že je nainstalován Apple DVD Studio Pro a Roxio Toast. V tom případě je možné využít Apple MPEG Encoderu pro přípravu dat pro DVD. V případě, že je v systému nainstalován Roxio Toast Titanium, v QuickTime File Exporteru se objeví volba Toast Video CD, která umožňuje vytvářet data ve formátu VideoCD (MPEG 1). Bohužel programové vybavení pro tvorbu DVD oproti verzi pro Windows (DVDit!) zcela chybí, uživatelé se SuperDrive mechanikou sice mají k dispozici zdarma iDVD, to je však často kritizované za kvalitu výstupu, k tomu uživatelé s externí DVD-R mechanikou mají smůlu úplně.

Teď zpátky k titulku – upgrade nebo update. Podle výsledků se jedná zcela zjevně o update, který macovskou verzi 6.5 dovedl na úroveň windowské 6-ky a přibylo několik málo nutný věcí vedoucích k částečné konkurenceschopnosti.

Na závěr ještě cena: Adobe Premiere 6.5 stojí $ 549 - v Čechách 23 710 Kč bez DPH, v balíku Adobe Digital Video Collection (spolu s Illustrator 10, Photoshop 7 a AfterEffects 5.5 STD) 51 790 Kč bez DPH a upgrade z verze 6 stojí $ 149 resp. 6 100 Kč bez DPH. Za zapůjčení programu na testy děkujeme společnosti Adobe.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Čeština

Autor: Rad Muž

Založeno: 27.11.2002, 09:02
Odpovědí: 0

Provozuji anglickou verzi Adobe Premiera 6.5 na W2k. U titulkovače jsem zjistil, že nejsem schopen nastavit češtinu. Nemá s tím někdo zkušenosti?

Odpovědět na příspěvek

RE: Čeština

Autor: Gerry Muž

Založeno: 14.01.2003, 18:01

Adobe radí: "Title Designer nepodporuje CE jazyky v unicodových písmech; doporučujeme používat CE písma ve formátu AT1." Nasel jsem to na strankach ceskych dodavatelů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Čeština

Autor: Feltl Muž

Založeno: 31.01.2003, 10:39

Co je to písma AT1???? jak je poznám a kde je najdu???? mám ten samý problém

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Čeština

Autor: David Langr Muž

Založeno: 31.01.2003, 12:33

Písma se vyrábějí v několika formátech. Truetype - jedná se o vektorové písmo, které je schopné zobrazit všechna měřítka. AT1 nebo také Type1 se skládá ze dvou souborů - prvním je kufřík s rastrovým písmem určité velikosti (např. 10 a 12 bodů) a druhý obsahuje postscriptovou definici použitelnou pro jiné velikosti. Kvalitní písma Adobe, URW a další se většinou dodávají v obou verzích - tedy TrueType a Type 1.

Odpovědět na příspěvek

RE: Čeština

Autor: petrib Muž

Založeno: 14.02.2003, 23:11

zkus si stáhnout WGL Assistant v1.1. je to od nějakých poláků a umí to zpřístupnit Unicode fonty i pro ty co to "neumí". funguje mi to v anglickém Photoshopu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Čeština - doplnění o WGL Assistant

Autor: David Langr Muž

Založeno: 15.02.2003, 09:19

Tento prográmek je možné stáhnout z adresy http://wgl.typ.pl/. Jedná se o multijazyčný manažer písem, který umožňuje použití TTF (Unicode/WGL 4) písem ve všech aplikacích (včetně ne-unicodových) pod MS-Windows (95/98/ME/NT/2000).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Čeština - doplnění o WGL Assistant

Autor: Petan Muž

Založeno: 24.05.2003, 17:15

Ale neumí Windows XP - poslední verze je z roku 2001. Nebo nevím jak je, v dejme tomu v Premiéře, zapnout. Poraďte, prosím.

Odpovědět na příspěvek

par poznamok

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 27.11.2002, 10:13
Odpovědí: 0

jednak nechapem, preco sa na mujmacu objavuju aj otazky a takisto poznamky ohladom Premiery na Windows.
Dalsia poznamka: preco sa este zaoberat Premierou, ked na FinalCUt to vobec nema, pre OS X prisiel az teraz.
Premiere NIKDY ani nebol mysleny ako soft pre riadnych profikov. Skor tak na pripravu videa pre multimedia (CD, web).

Odpovědět na příspěvek

par poznamok

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 27.11.2002, 10:13
Odpovědí: 0

jednak nechapem, preco sa na mujmacu objavuju aj otazky a takisto poznamky ohladom Premiery na Windows.
Dalsia poznamka: preco sa este zaoberat Premierou, ked na FinalCUt to vobec nema, pre OS X prisiel az teraz.
Premiere NIKDY ani nebol mysleny ako soft pre riadnych profikov. Skor tak na pripravu videa pre multimedia (CD, web).

Odpovědět na příspěvek

RE: par poznamok

Autor: J.P. Muž

Založeno: 27.11.2002, 10:41

No, kriticky řečeno, nelze tento program ignorovat, protože byla doba, kdy byl před FCP jediným použitelným. Pro někoho bude vyhovující, protože mu třeba příjde FCP příliš složitý.
Jak jsem viděl P6.5 osobně, dal bych jí číslování tak 5.2 ... neustále tam jsou zoufalosti, které se táhnou už od čtyřky. :(

Odpovědět na příspěvek

AP-6.5

Autor: Holeček Muž

Založeno: 29.04.2003, 08:50
Odpovědí: 0

Tak nevím, mám 6.5 a nadavam kudy chodím. Míval jsem 5.1(nic moc), ale teď tam nejsou české titulky (musel jsem dokoupit zvlášť),při natažení AVI. soubouru do source okna musím přepnout vše do Wideo For Windows (jinak se premiera zasekne a Pc sám restartuje),real preview zřejmě taky nejde(představuji si to tak, že v timeline spustím mezerníkem chod a přechod vidím.Takto to tedy nejde, musím stále používat ALT+tažení myší).Toto jsou vady, které mi stěžují dost podstatně práci a nikdo mi zatím nebyl schopen poradit, co s tím.Stroj je výkonný,o.s.XP.
Porad
někdo??
díky Holeček

Odpovědět na příspěvek

RE: AP-6.5

Autor: martin Muž

Založeno: 06.07.2003, 18:17

Dobrý den,
už jste problémy s AP vyřešil?? Mám podobné. Děkuji za info! martinfiala@email.cz

Odpovědět na příspěvek

Nefunjční výstup

Autor: Mirek Muž

Založeno: 21.06.2003, 07:17
Odpovědí: 0

Premiere 6.5 Nefunguje mi výstup s časové osy na kameru (Sony DCR PC 115E) přes IEEE 1394 řadič. Capture funguje. poraďte.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nefunjční výstup

Autor: David Langr Muž

Založeno: 22.06.2003, 23:17

Kamery Sony většinou s PM6 fungují bez problémů. Z výše uvedeného se proto velmi těžko zjišťuje problém a také stav vaší techniky - tedy prosím specifikujte jaký OS používáte a jestli je Vaše kamera DV IN/OUT. Z popsaného totiž se zdá být problém v tom, že by vaše kamera nemusela umožňovat nahrávání - pokud tomu tak je, budete si muset nechat u kamery nechat odblokovat DV IN funkci (pokud to tedy kamera vůbec umožňuje - nové kamery od Sony to již neumožňují). DV IN funkce bývá softwarově zablokovaná z důvodů dovozních cel v EU.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nefunkční výstup do kamery Sony

Autor: David Langr Muž

Založeno: 12.07.2003, 11:04

Zádrhel bude nejspíš v operačním systému - tedy ve Windows XP - podle zjištění Č. Kubíčka zřejmě tento oprarační systém pracuje s Direct X verze 9 a Premiera 6.5 si s tím nerozumí. Vše by mohly odstranit Win Millenium nebo 2000, kde se používá Direct X 8.1

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nefunkční výstup do kamery Sony

Autor: Jarda Van. Muž

Založeno: 13.08.2003, 09:47

Včera jsem nainstaloval AP6.5 do WIN.XP.Chodí perfektně.(Spoupráci s kamerou je možno a třeba nastavit.)Já používám střihovou kartu DV Raptor,po nainstalování AP je nutno přeinstalovat i soft pro DV Raptor.Pak kamera Sony pracuje bez problémů v obou směrech.Nevím jakou střih. kartu má tazatel, ale mohl by zkusit analogicky stejný postup i u jiného hardw.

Odpovědět na příspěvek

Premiere 6,5

Autor: Michael Muž

Založeno: 06.07.2003, 00:36
Odpovědí: 0

Už jste někdo dělal na Premieře 6,5 nějaký větší projekt, kdy už se velikost projektu přehoupne přes 500 kB? Taky byste s tím praštili?

Odpovědět na příspěvek

RE: Premiere 6,5

Autor: martin Muž

Založeno: 06.07.2003, 18:09

Zatím jsem nic tak velkého v Adobe nedělal, ale rád bych... Bohužel Adobe nemůžu na svém počítači rozchodit - nepředvídatelné cukání už při nahlížení projektu, které po exportu nezmizí. (XP Home,Intel Pentium4 2,6GHz, RAM 512MB DDR CL2,5, MB Microstar 845E...)Možná bys měl nějaký tip, kromě vyhození počítače z okna, což mě obvykle po půlnoci napadá jako jediné řešení...martinfiala@e
mail.cz

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Premiere 6,5

Autor: holop Muž

Založeno: 02.02.2004, 04:54

riesenie sa vola Vegas video 4.0

Odpovědět na příspěvek

RE: Premiere 6,5

Autor: David Langr Muž

Založeno: 06.07.2003, 20:33

Premiera je opravdu takový malý žrout výkonu počítače - všechno zbytečně načítá a zbytečně přepočítává. Pokud uživatel nemá počítač vybavený hardwarovou akcelerací, tak se skutečně může potýkat s problémy typu zadrhávání při přehrávání (a to dokonce i zdrojových souborů) Proto bych všem uživatelům amatérům (tedy těm, kteří nemají HW akceleraci) doporučil následující postup: s videem pracovat v jednoduchých střihových programech typu iMovie nebo Windows MediaMaker a jen výjimečně zabrousit do světa AP (tím mám na mysli tvorbu titulků a drobných efektů, které se vyrobí v Premiéře a pak se zpětně naimportují do onoho jednoduchého střihátka). A výsledek? Kupodivu Vás ohromí, jak se Vaše produktivita zvýší. Protože i tady platí pořekadlo: v jednoduchost je krása - tady navíc i rychlost :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Premiere 6,5

Autor: Frenky Muž

Založeno: 02.12.2007, 14:26

Davide prosimtě,nemohl by jsi mě zapůjčit CD s premiérou 6.5 ? Koupil jsem si totiž nový PC a s hrůzou jsem zjistil,že CD jsou natolik poškozena , že se nedají použít k přeinstalování.I když jsem si na Netu stáhl ,není to ono. Byl bych moc vděčen. F.

Odpovědět na příspěvek

jak na titulky v Premiéře 6.5

Autor: Petr Němeček Muž

Založeno: 18.07.2003, 21:10
Odpovědí: 0

Pomocí titulkovače v Adobe Premiéře 6.5 vytvořím titulek, umístím ho v projektu na časovou osu do stopy Video 2 nad klip, který jsem předtím natáhl na časovou osu.
Nedokážu však docílit toho, aby (i když umístím začátky obou klipů na nulu) došlo k zobrazení vytvořeného textu titulku ve videu – tedy aby se titulek stal překryvným přes video, které jde pod ním.
Kdě prosím dělám chybu ? Předem děkuji za pomoc

Odpovědět na příspěvek

RE: jak na titulky v Premiéře 6.5

Autor: David Langr Muž

Založeno: 20.07.2003, 10:45

Doufám, že jsem přesně pochopil otázku - cílem je udělat transparentní (průhledný) titulek přes videosekvenci. Při vytvoření titulku by mělo dojít automaticky k nastavení ALFA kanálu. Pokud k tomu nedojde, pak se musí ručně tento ALFA kanál nastavit (CLIP/VIDEO OPTIONS/TRANSPARENCY -Key Type: Alpha Channel). Pak by to mělo být v pořádku. Stejný postup se použije při výrobě titulků v Adobe Photoshopu (titulek nesmí být v "jedné" vrstvě - POZADÍ).

Odpovědět na příspěvek

čeština

Autor: Ondra Muž

Založeno: 11.08.2003, 19:53
Odpovědí: 0

Nějak jsem zatím nepochopil, jak se dá ten titulkovač v Premieru donutit, aby používal české fonty. Můžete mi to prosím někdo vysvětlit

Odpovědět na příspěvek

RE: čeština

Autor: David Langr Muž

Založeno: 14.08.2003, 04:53

Ondro, nevím na jaké platformě jedete AP6.5, ale s CE fonty se zdá být u Adobe zasadní problém. Tedy zkuste variantu popisovanou v této diskuzi. Pokud se Vám ji nepodaří rozchodit, zkuste dělat titulky ve Photoshopu (nebo podobném sw, který umí ukládat do formátu PSD). Tady si vytvoříte titulek česky a navíc máte lepší možnosti pro grafické ztvárnění. Podmínkou průhlednosti titulku je ho mít uložený ve vrstvě (nikoliv jako pozadí). A těch vrstvev pak můžete mít i víc v jednom souboru. Vy si v AP vyberete jen tu potřebnou v daném okamžiku. Díky propojení programu Adobe pak není problém s editací titulku.

Odpovědět na příspěvek

RE: čeština

Autor: mvvv Muž

Založeno: 06.05.2005, 21:09

Zdravím, už víš jak na to? Pomůžeš? Díky

Odpovědět na příspěvek

Začínám

Autor: Petr Muž

Založeno: 09.01.2004, 09:12
Odpovědí: 0

Mam prosbu.
Nevite nahodou jak moc velky je rozdil mezi 6.0 a 6.5 adobe premiere?
Mam totiz 6.5 a koupil jsem oficialni vyukový kurz s cd ale bohuzel 6.0.Snazim se to podle te knihy a cd naucit ale skoncil jsem u kapitoly vrstveni obrazku kde je na prilozenem cd cvicny soubor ".eps "a ja nemam sanci ho otevrit.Muze byt samozrejme nekde nejaka chyba a proto se vas zkousim ptat jestli mam koupit dalsi knihu s novejsim vyukovym programem?Dik

Odpovědět na příspěvek

RE: Začínám

Autor: David Langr Muž

Založeno: 09.01.2004, 09:47

Rozdíl ve verzi pro Mac je v tom, že je vylepšený TitleDesigner, integrované softwarový real-time preview a zlepšené možnosti exportu.
K tomu EPS: skutečně v něm může být chyba, takže pokud máte Adobe Photoshop, zkuste v něm vyrobit libovolný obrázek (např. logo) v obrazu o velikosti plného PALu ve vrstvě tak, aby okolí bylo průhledné. Takový soubor .PSD už můžete klidně naimportovat místo EPS. Při importu budete dotázán, zda chcete provést MERGE nebo zobrazit jen jednu jedinou vrstvu (MERGE spojí všechny vrstvy ze souboru .PSD do jedné a zruší průhlednost).
Průhledn
ý obraz musíte v AP6 vložit do vyšší vrstvy a nastavit průhlednost pomocí Aplha kanálu.

Odpovědět na příspěvek

revers videa na adobe premiere

Autor: Peter Muž

Založeno: 03.06.2004, 08:01
Odpovědí: 0

Ahoj.
Vedeli by ste poradit ako na adobe premiere 6.5 vykonat efekt-revers videa-myslim tym,ze video track sa bude prehravat od konca na zaciatok/spetne/.Neviem tuto funkciu nikde najst.Poradte.Dik. Peter

Odpovědět na příspěvek

RE: revers videa na adobe premiere

Autor: David Langr Muž

Založeno: 03.06.2004, 13:01

Je to velmi jednoduché - vyberete klip a v menu CLIP/ SPEED v položce NEW RATE zadáte hodnotu "-100%".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: revers videa na adobe premiere

Autor: martin Muž

Založeno: 05.01.2007, 01:59

diiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
iiiik

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: revers videa na adobe premiere

Autor: Frenky Muž

Založeno: 10.12.2007, 14:45

Davide , jelikož jste odborník na Premiéru 6.5,nevíte kde ji sehnat ? Popřípadě nevypomohl by jste ze svých zdrojů ? Koupil jsem nový PC a zjistil jsem při instalaci,že CD s 6.5 Prem. je značně poškozené a tedy nefunkční.děkuji F.

Odpovědět na příspěvek

Čeština

Autor: Falker Muž

Založeno: 29.09.2005, 18:19
Odpovědí: 0

Existuje česká verze AP6.5?

Odpovědět na příspěvek

RE: Čeština

Autor: Johny_F Muž

Založeno: 05.10.2005, 16:06

Existuje patch s cestinou do AP 6,5, jestli chces pisni maila poslu ti ho...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Čeština

Autor: Dufek Muž

Založeno: 22.11.2006, 14:15

Prosím o zaslání češtiny dle nabídky

Odpovědět na příspěvek

Poradte...

Autor: Robert Muž

Založeno: 09.10.2005, 08:34
Odpovědí: 0

Mam 2 problemy, ktere uz tu nekdo nadhodil ale zatim se mu nedostalo odpovedi.
1) video v nahledech se trha... Zvysil jsem silu procesoru, velikost RAM, zkratka koupil novy pocitac a problemy, ktere jsem uz davno neznäl se mi vratily... Navic si pri tvorbe preview premiera prepocitava prazdna mista v TL... to jsem jeste nevidel...
2) Nahled videa pres kameru nefunguje, capture ano. Moje kamera je DV IN, striham timto zpusobem 5 let... Stejna verze AP, stejna FireWire karta, nova deska a procesor, pamet zvysena z 512 na 768MB...
Diky za pomoc.

Odpovědět na příspěvek

RE: Poradte...

Autor: Frenky Muž

Založeno: 10.12.2007, 14:29

Roberte,je to v prčicích ! To samé se děje i mě. Jelikož tady na těch stránkách nikdo neradí,jsme asi v p..... ! Pokud někde najdu radu,ozvu se Ti.Doufám , že to bude i naopak.Pokud na něco přijdeš,piš mě přímo na můj mejl (fb.palava@seznam.cz) Měj se Frenky

Odpovědět na příspěvek

www - Adobe Premiere CZ

Autor: xxx Muž

Založeno: 28.07.2006, 22:47
Odpovědí: 0

www.zacler.net/video

Odpovědět na příspěvek

Schánim češtinu

Autor: Michal Muž

Založeno: 31.07.2006, 18:36
Odpovědí: 0

Potřeboval bych češtinu na premieru 6.5
když tak pošlete na meil odkaz díky moc

Odpovědět na příspěvek

RE: Schánim češtinu

Autor: Frenky Muž

Založeno: 02.12.2007, 14:00

Michale,nevím zdali již si ji získal.Pokud ne něco bych doma měl.Měj se . F.

Odpovědět na příspěvek

RE: Schánim češtinu

Autor: moj. Muž

Založeno: 23.04.2008, 11:33

Michale,jsi pěkný hulvát a nevychovanec ! To nemůžeš lidem , kteří Ti chtějí pomct ani odpovědět na jejich nabídku ?!

Odpovědět na příspěvek

premiera- Poradte

Autor: Misa Muž

Založeno: 10.11.2006, 11:47
Odpovědí: 0

Prosim poradte mi!
dala jsem do premiery nekomprimovane avi- asi 2giga a zvuky ve formatu waw- mam pomerne vykonne pc,ale program se v tomto stavu stale zasekava pri jednoduchych ukonech. Mam vymenit avi za komprimovane?

Odpovědět na příspěvek

Rada

Autor: Cudl Muž

Založeno: 02.07.2007, 13:04
Odpovědí: 0

Po přeinstalování premiery 6.5 nemohu renderovat "entrem" Při jeho zmáčknutí se my přehraje pouze časová osa. Nevíte kde se to dá nastavit?

Odpovědět na příspěvek

Ovladač

Autor: Frenky Muž

Založeno: 21.11.2007, 18:11
Odpovědí: 0

Nezapůjčil by někdo prosím,ovladač na střihovou kartu pro Premiéru 6.5 ? Mám jej poškozen.Předem díky. Frenky

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: