ACDSee pro Mac má co dohánět - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

ACDSee pro Mac má co dohánět

24. srpna 2000, 00.00 | ACD Systems uvádí svůj prohlížeč obrázků i na Mac platformu, snadné to ale mít nebude. Podrobná a obsáhlá recenze čerstvé novinky.

Na stránkách kanadské firmy ACD Systems se objevila novinka, ACD See 1.0 pro Mac. ACD se chová stejně, jako řada jiných, větších i menších firem, které doposud své produkty na Mac OS neportovaly - stabilní a masivní celosvětový prodej počítačů Apple vytváří nepominutelné odbytiště.

ADCSee vstupuje na trh, který nelze oznacit jako "přehřátý", konkurence není v prohlížečích příliš široká. Snad každý uživatel Maců ale tuší proč - obor má totiž nekorunovaného krále, který konkurenci řádně utekl. ACD See se těžko může vyhnout srovnávání s oblíbeným programem Graphic Converter od Thorstena Lemkeho.

Ale podívejme se, co ACDSee pro Mac umí. Předně - budete potřebovat Mac se systémem minimálně 8.6, s nainstalovaným QuickTime nejnižší verze 3.0, 8MB paměti a 6MB místa na disku. Kvůli výkonu je doporučen minimálně procesor G3/266 (tedy původní iMac).

ACDSee umí naložit se soubory třemi základními způsoby. Můžeme otevřít jednotlivý obrázek, otevřít a brouzdat složkou s obrázky, a konečně, při volbě Slide Show, je možné nechat obrázky na obrazovce střídat.

Na otvírání jednotlivého obrázku nenajdeme nic neobvyklého. Pochvalu zaslouží celkem rychlé otevírání podporovaných formátů. Těch ale bohužel není mnoho. Nejčastější potřeby sice pokryjí, univerzálním prohlížečem ACDSee ale zdaleka není. Soupis formátů pro export je dokonce ještě smutnější.

Co je nepříjemné, v dialogovém okně není možné zobrazit jiné, než podporované typy grafických souborů - zda je adresář prázdný, nebo plný EPSů, se tedy při otevírání obrázku nedozvíme. Pokud byl obrázek uložen bez náhledu, ACDSee nenabízí možnost náhled dodatečně vygenerovat, a to ani při otvírání podporovaného formátu obrázku.

U podpory formátů je potřeba se trochu zastavit. Abych předešel případným zmatkům - dokumentace a propagační materiály uvádějí podporu pro více než 40 formátů. ALE, podíváme - li se do HTML dokumentace podrobněji (v aplikaci nikde podrobný seznam formátů nenajdete), zjistíme, že grafických je jen 14, k tomu 9 multimediálních, pro zvuk a video. Zbytek jsou variace typu mpeg x mpg.
Jak jsme řekli v úvodu, ACDSee potřebuje k životu QuickTime, a v dokumentaci se přímo říká, že další formáty budou dostupné s rozšířením podporovaných formátů v QT. To je nakonec celkem častý postup, kdy si vývojáři aplikací na Apple ušetří trochu práce, a využijí systémové podpory od QT. Má to své výhody a nevýhody. Mezi výhody patří široká podpora vstupních formátů, tu ale ACDSee plně nevyužívá. Nevýhodou je nutnost poměrně nové verze QT. Proč nevýhoda? Inu, protože, ve spojení s nároky na výkon a OS 8.6, se aplikace stává nepoužitelnou pro majitele starších Maců.
Při otvírání složek se soubory pracuje ACDSee v okně, které se skládá ze tří menších oken - okna se strukturou adresářů, okna s minináhledy souborů v adresáři a okna s náhledem vybraného souboru.

Po označení adresáře vytvoří (tentokrát opravdu) ACDSee pro každý podporovaný soubor uvnitř adresáře náhled. Obsah adresáře je pak zobrazován několika možnými způsoby - dvě varianty minináhledů se základními informacemi o každém souboru, jedna varianta listingu a pak cosi, jako zobrazení s mini-mini ikonami. Pěkné je tu rozdělení listingu podle typu souborů, spolu s jejich barevným odlišením. I zde se sice zobrazují jen podporované soubory, tady je to ale přijatelné.

Velikost minináhledů v adresáři lze měnit, pozor ale na to, že když se jednou minináhledy vytvoří jako malé, zvětšením se rozmažou (nepřepočítávají se) - blíže viz část o databázi. Jako naopak dobrý nápad hodnotím možnost nastavit pevně velikost náhledu, od zlomku originálu po full size. Rychlost vytváření náhledů je celkem slušná, lze-li to na silné G3 posoudit. Po dvojkliku na minináhled nebo náhled obrázku se otevře originál v samnostatném okně. Tady jen poznámku, v dokumentaci ACDSee se jako přednost programu uvádí, že otevírá obrázky ve vysokém rozlišení - nevím, možná mi něco uniklo, ale nepamatuji se na prohlížeč, který by obrázky otvíral jinak, alespoň na Macu ne. Na první pohled zarazí, jak dlouho trvá, než se po zavření tohoto okna stane okno image browseru opět aktivním - to se týká i dalších operací, které pracují s extra oknem.

Slide Show téměř nakonec - obrázky ve zvoleném adresáři lze nechat na monitoru střídat (ovšem jen v adresáři, který předtím prošel generováním náhledů, to taky není moc pohodlné). Opět se vrátím ke QT - ten kromě podpory při otvírání obrázků obsahuje i knihovnu přechodů mezi snímky (Transitions). Velká škoda - když už se autoři o QT opřeli, mohli ji využít také. Zatím se ale obrázky střídají prostým střihem, ACDSee neumí ani zatmívačku. Prakticky jediné, co pro Slide Show nastavíte, je frekvence střídání a reverzní či náhodný průchod.

ACDSee si vede o probrouzdaných adresářích záznam v databázi. Dobré je, že uživatel má možnost s databází alespoň v omezené míře pracovat. Pro každý uložený adresář je možné buď přegenerovat nebo smazat minináhledy, případně minináhledy včetně informací o souborech. To je mimochodem jediný způsob, jak opravit rozmazané minináhledy (viz výše).

Horší je, že se zoufalým komfortem - tragické je, že NELZE označit více adresářů, nebo alespoň pracovat s celou databází najednou. Takže představa údržby rozsáhlejší databáze je strašlivá. Databáze kromě toho vytváří poměrně bumbrlíčkovskou složku - pro cca 50 obrázků, při maximální nastavené kompresi dat narostla databáze na téměř 1.5MB!

Sečteno a podtrženo. Základní postojem budiž, že každý přírůstek do MacOS rodiny je vítán. Pro download ACDSee 1.0, tohoto 29.90 USD shareware, shledávám jen dva důvody. Prvním je sběratelská vášeň a touha experimentovat. A druhý? ACD Systems je dobré podpořit. Myslím, že mají na víc, jen co se trochu rozkoukají po jiných Mac aplikacích.

Další relevantní články:

ACDSee 3.0
ACDSee 32 - někdy stačí míň, než by člověk čekal.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: