Další vývoj okolo očekávané hudební služby Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Služby

Další vývoj okolo očekávané hudební služby Applu

30. května 2011, 00.00 | Apple se již dohodl také se Sony, musí však vedle nahrávacích společností uzavřít ještě smlouvy s hudebními vydavateli. Přesto se zřejmě jednání již blíží k závěru, nová streamingová služba by možná mohla být spuštěna už v červnu.

O tom, že Apple chystá nové „cloud“ služby, jež by mimo jiné zahrnovaly novou streamingovou hudební službu, se mluví již docela dlouho, souhrn dění okolo této věci jsme naposledy přinesli předminulý pátek. Minulý týden se opět objevilo několik zpráv na tohle téma, zde nabízíme výtah z nich:

Apple se dohodl také se Sony

Už delší dobu přicházejí zprávy o tom, že Apple postupně uzavírá smlouvy s hlavními nahrávacími společnostmi, jež mu umožní legálně (a především bez hrozby žalob od hudebního průmyslu) provozovat jeho novou streamingovou službu.

V půlce května se údajně dohodl s EMI Music a před dvěma týdny uzavřel dohodu také se Sony. Dohoda s Warner Music byla podepsána již v dubnu, a tak zbývá pouze Universal Music Group, ale i s ní se již jednání prý blíží svému konci.

Potřeba dohody s hudebními vydavateli vyvolává dodatečné potíže

Avšak dohody s nahrávacími společnostmi samy o sobě nestačí, upozornil Peter Kafka na webu All Things Digital.

Jde o to, že vedle dohody s nahrávacími společnostmi, jež drží práva k nahrávkám hudby, se Apple musí ještě dohodnout s hudebními vydavateli, kteří drží práva k vlastním hudebním skladbám. Na první pohled se tyto organizace zdají být shodné, jenže to není tak docela pravda, vydavateli často bývají jiné společnosti, i když mnohdy vlastnicky propojené s nahrávacími firmami – jako jsou Warner/Chappell, EMI Music Publishing a Sony/ATV (a také smlouva Applu s Universalem údajně nezahrnuje práva vydavatelů).

Obě tyto skupiny dostávají zaplaceno za uváděná díla, každá podle jiných pravidel. A i když nahrávací a vydavatelské divize často spadají pod jednu firmu, práva k určité hudbě ani nemusí držet stejné společnosti, takže třeba nahrávky Beatles vlastní EMI Music, ale vydavatelská práva ovládá Sony/ATV. Právě proto je tak těžké v digitální hudbě dosáhnout nějaké rozumné dohody (což přimělo Amazon a Google, aby se o svých streamingových službách nakonec rozhodli s hudebním průmyslem vůbec nejednat).

Co se týče Applu, ten nemá žádné ideologické zábrany se s vydavateli dohodnout, pouze prostě nejprve začal jednat s nahrávacími firmami a teď započal rozhovory i s vydavateli. Jde pouze o to dohodnout se, jak (a kolik) bude Apple platit za svou službu, umožňující uživatelům přenést svou hudbu na jeho „cloud“ servery a poté si ji z nich přehrávat na různá zařízení. A právě v tom stále ještě přetrvávají značné neshody.

Podobná situace nastala loni, když se Apple snažil prodloužit délku trvání ukázek hudebních skladeb, jež si lze bezplatně přehrávat v iTunes Store, z 30 na 90 sekund. Původně se očekávalo, že to ohlásí již počátkem září, ale nakonec k prodloužení došlo až v prosinci 2010, právě kvůli dohadům o licence.

Jak vidět, jsou jednání s hudebním průmyslem (při jeho pověstné „pružnosti“) víc než složitá, na druhou stranu s tím již má Apple své zkušenosti. Stále se očekává, že by Apple svou novou hudební službu mohl spustit, nebo alespoň oznámit, už na vývojářské konferenci WWDC 2011 (ta začíná 6. června), ovšem jak ukazují příklady z minulosti, pořád se nedá vyloučit, že se ještě něco zadrhne.

Konečná dohoda se však prý už blíží

Minulé úterý přinesl další zprávy k této záležitosti server CNET News. Podle něj jednání mezi hudebními vydavateli a Applem začala teprve nedávno, avšak finanční částky, o něž se názory obou stran liší, jsou prý poměrně malé, podle dvou zasvěcených zdrojů. Na druhou stranu jde o službu s „cloud“ licencí, jež je velice složitá, proto stále mohou nastat nečekané komplikace, upozorňují zasvěcenci.

V případě prodeje jednotlivých skladeb, ať už na fyzických médiích nebo stahovaných z elektronických obchodů, je v USA zákonem pevně stanovená částka, která se vyplácí vydavatelům za každou skladbu. Jenže na streaming v „cloud“ službách se tohle nevztahuje, proto bude třeba teprve ustavit nové standardy.

Navíc existuje jisté napětí mezi vydavateli a nahrávacími společnostmi, jež si prý již dokázaly zajistit většinu z peněz, které je Apple vůbec ochotný za streaming platit. Nahrávací společnosti a hudební vydavatelé tak stojí proti sobě a Apple se to samozřejmě snaží využít ve svůj prospěch.

Přesto všechno ale CNET předpokládá spuštění hudební „cloud“ služby Applu již v červnu, protože na tom má zájem i hudební průmysl. Jde o to, že Amazon a Google spustili své „cloud“ služby, aniž by si vyjednali licence. Proto hudební firmy doufají, že Apple bude se svou službou úspěšný, což donutí k dohodě i ostatní.

Hlavním problémem ovšem zůstává, zda si nová služba najde své zákazníky. Teprve se uvidí, budou-li ochotní platit za možnost uložit si svou hudbu na servery Applu, odkud si je budou moci přehrávat všude, kde bude připojení k Internetu.

Další podrobnosti o chystané hudební službě Applu

A minulý pátek přišel s dalšími podrobnostmi o hudební službě Applu BusinessWeek. Jeho obsáhlý článek nejprve zopakoval výše uvedené skutečnosti a přidal k nim další informace.

Poté, co Apple získá licence od nahrávacích společností a hudebních vydavatelů, bude moci prohlédnout hudební knihovny zákazníků v iTunes a podle toho vytvořit jejich zrcadla na svých serverech, podle tří lidí, kteří se údajně účastní rozborů o nové službě. Bude-li kvalita dané skladby na disku uživatele nízká, bude ji moci Apple na serveru nahradit kvalitnější verzí (to vše právě díky získaným licencím).

A ze serverů Applu pak bude možný streaming zrcadlené hudby uživatelů na osobní počítače, mobilní přístroje s iOS a časem asi i na další zařízení. Hudební průmysl se těší, že takto získá nový zaručený zdroj příjmů, totiž pravidelné měsíční poplatky za tyto služby. Podle některých analytiků by se díky streamingu brzy mělo stát stahování jednotlivých skladeb stejným anachronismem jako magnetofonové kazety, takové názory ovšem zdaleka každý nesdílí.

Z toho všeho vyplývá, že nová služba (jež se pravděpodobně bude nazývat „iCloud“, je ovšem možné, že bude mít mnohem širší záběr než jenom streaming hudby, mnozí očekávají její integraci s novou verzí služby MobileMe) nebude zdarma. Apple očividně bude za „cloud“ licence platit a nyní jde o to, kolik z těchto nákladů přenese na koncové zákazníky.

Jednou z možností by mohlo být propojení „hudební úschovny“ iCloud se službou MobileMe, která je zatím placená. (Sice kolovaly pověsti o přechodu MobileMe na bezplatnou službu, ale to se vzhledem k současnému vývoji jeví jako stále méně pravděpodobné.)

Uživatel by si do „cloud“ služby mohl uložit veškerou svou hudbu, BusinessWeek se domnívá, že by to mohlo fungovat i pro tu nelegálně získanou, protože díky „cloud“ licencím by hudební společnosti něco získaly i za ni.

Jak už bylo řečeno výše, především však má služba Apple pomoci vypořádat se s „cloud“ službami Amazonu a Googlu. Amazon na svůj Cloud Drive dovoluje ukládat vlastní hudební skladby uživatelů, což je však méně pohodlné, než předpokládaná služba Applu. Hudebnímu průmyslu se to přesto vůbec nelíbí a proti některým vlastnostem služby Amazonu protestuje, zatím ale není jasné, jestli probíhají nějaká další jednání. Amazon oficiálně pouze uvedl, že od spuštění služby posílily jeho prodeje hudby.

Google s hudebním průmyslem jednal o „cloud“ službě přes rok, nakonec ale také spustil nelicencovanou službu. Podle dvou vedoucích pracovníků z hudebního průmyslu účastnících se těchto diskusí byl Google ochotný zaplatit až 100 milionů USD za licence od čtyř hlavních nahrávacích společností, ale jednání ztroskotala na tom, že výsledky vyhledávání Googlu a YouTube často vedou na pirátskou hudbu.

K dohodě tak nakonec nedošlo a Google zatím nemá dojednány ani podmínky prodeje stahované hudby. Pochopitelně by o to ale stál, navíc se snaží vyjednat i možnost prodeje hudby pro mobilní zařízení s Androidem.

Apple – nová naděje hudebního průmyslu?

Je docela ironií, že hudební průmysl, který zpočátku obviňoval právě Apple z řady svých problémů, nyní vkládá naděje do jeho nové služby a v podstatě se chystá dát mu ještě větší moc určovat, jak se bude užívat hudba. Není ovšem příliš pravděpodobné, že by Apple svou službu zpřístupnil i pro jiné platformy, jako je například Android, a proto nahrávací společnosti doufají, že o podobné licence nakonec požádají i ostatní.

Když se to vše shrne, je možné, že Apple svou novou hudební „cloud“ službu spustí již v červnu, pokud se mezitím dořeší detaily licenčních otázek. Úspěch nové služby však bude záviset na tom, zda o ni budou stát koncoví uživatelé a hlavně jestli budou ochotní za něco takového platit. To se ovšem vyjasní teprve poté, co Apple svou službu skutečně spustí a oznámí její podmínky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: