1984 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Polemiky

1984

22. ledna 2003, 00.00 | Přesně před 19 lety, 22. ledna 1984, měla svou premiéru jedna z nejpozoruhodnějších a nejslavnějších reklam všech dob, spot nazvaný prostě "1984". Že za předlohu má neméně slavné dílo George Orwella, to asi tušíte. Co ale o reklamě, která spoluutvářela historii Apple, nevíte?

Jedna z nejpozoruhodnějších a nejslavnějších reklam má za předlohu neméně slavné dílo George Orwella. Co o ní ale nevíte?

George Orwell napsal v roce 1948 hořký román o budoucnosti světa rozděleného mezi tři totalitní režimy. Mnohé části knihy byly podezřele podobné realitě již v roce vydání, jiným k naplnění ještě pár let zbývalo, ale velká část jeho vize naštěstí zůstala science fiction.

Krom zfilmování Michaelem Radfordem byl tento román na plátno a televizní obrazovky převeden i Ridley Scottem, který se s rozpočtem 900 tisíc dolarů ujal režie slavné reklamy na prvního Macintoshe. Britský film dlouhý téměř dvě hodiny nijak nepřevyšuje průměr, oproti tomu jedna minuta stačila k vytvoření nezapomenutelné reklamy. Ač se zdá, že reklama přesně vystihuje revolučního ducha prvního Macintoshe, byla navržena již v roce 1982 pro Apple II. V reklamní agentuře Chiat/Day, která pro Apple v té době připravovala reklamní kampaň (Apple se k ní vrátil i v druhé polovině devadesátých let) vznikla tištěná reklama s mottem „Why 1984 won't be like 1984" (Proč rok 1984 nebude jako "1984") půl roku před tím, než věděli, že přijde Macintosh. Reklama tehdy však nebyla schválena vedením a byla odložena.


Záběry z natáčení: Skinheads natření na bílo a agent ideopolicie

Na jaře 1983 hledali Steve Hayden, textař Chiat/Day, a Brent Thomas, umělecký ředitel, heslo pro nového Macintoshe a s jistými úpravami dali dohromady scénář reklamy, vycházející z původní myšlenky. John Sculley byl skeptický, ale Jobs okamžitě kývl, a tak natáčení začalo.

Chiat/Day pověřilo režií Ridleyho Scotta, který v té době měl za sebou již dva slavné sci-fi filmy – Vetřelce a Blade Runnera. Vetřelec se stal základem pro několik pokračování a Blade Runner podle románu Philipa K. Dicka (napsal předlohy mj. i ke Stroji času a Minority Report) zase veleslavným sci-fi a jedním z mála noir sci-fi filmů vůbec.

Vedení Apple včetně Jobse a Wozniaka si reklamu zamilovalo, ale investoři pro ni neměli ani za mák pochopení. Apple údajně na poslední chvíli nařídil odprodání reklamního času, který reklama měla rezervovaný v přenosu finále amerického fotbalu (Super Bowl) v lednu 1984. Druhých 30 sekund se prodat podařilo, ale Applu i tak zůstala celá minuta, která nakonec byla využita a z "1984" se stala nezapomenutelná reklama, která od té doby vyhrála více než tři desítky prestižních ocenění (naposled byla zařazena mezi nejlepších 20 reklam magazínu Adweek spolu s reklamami Nike, Pepsi, Coca-Cola apod.).

Oficiální premiéru měla 22. ledna 1984, ve skutečnosti však éterem prošla již 15. prosince 1983 v jednu hodinu ráno na jedenáctém programu jedné malé televizní stanice (KMVT) v Twin Falls, Idaho. Chiat/Day tento mírně řečeno neatraktivní reklamní čas zaplatilo, aby se reklama dostala mezi soutěžní klipy za rok 1983 – nikoli až o rok později. Pro srovnání uvedu cenu reklamního času ve finále americké fotbalové ligy, které Apple stálo 800 000 dolarů, minutka slávy této reklamy v roce 1983 stála dolarů 10.


Hrdinka v oblečení připomínajícím tělocvikový stejnokroj z doby nedávno minulé pronásledovaná ideopolicií

Reklama byla natáčena v Británii a Ridley Scott na ni najal skinheady. Problémem bylo sehnat modelku, která by s kladivem nevypadala jako poleno, ale nakonec se podařilo najít bývalou diskařku Anyau Major.

V reklamě je použita dvouminutovka nenávisti, kde Orwell popisoval nenávistné projevy Velkého bratra. Zaměstnanci při ní seděli před velkou obrazovkou a nejrůzněji projevovali souhlas vůdci a své antipatie záškodníkům režimu a zemi, se kterou byla Oceánie zrovna ve válce. Zkrátka davová manipulace nesvobodnými lidmi, kteří jsou otroky režimu a nemohou ani pomyslet na jinou variantu – ač to Apple popřel, přirovnal IBM PC k totalitnímu státu, kde lidé jen otrocky plní své úkoly.


Velký bratr a jeho monolog

Monolog Velkého bratra na pozadí reklamy:
For today we celebrate the first, glorious anniversary of the Information Purification Directive! We have created, for the first time in all history, a garden of pure ideology, where each worker may bloom secure from the pests of contradictory and confusing truths. Our Unification of Thought is a more powerful weapon than any fleet or army on Earth! We are one people. With one will. One resolve. One cause. Our enemies shall talk themselves to death. And we will bury them with their own confusion! We shall prevail!

Můj neumělý překlad:
Dnes slavíme první velkolepé výročí Nařízení očisty informací! Poprvé v historii jsme vytvořili zahradu ryzí ideologie, kde může každý dělník, ochráněn od odporujících si a zavádějících pravd, bezpečně vzkvétat. Naše jednotné myšlenky jsou mocnější zbraní než jakákoli flotila či armáda na Zemi! Jsme jeden národ. S jednou vůlí. S jedním odhodláním. Jednou příčinou. Naši nepřátelé se umluví k smrti. A my je pohřbíme v jejich vlastním zmatení! My zvítězíme!


24. ledna Apple Computer uvede Macintosh. Uvidíte, proč rok 1984 nebude jako "1984".

Jestli jste tuto pozoruhodnou reklamu dosud neviděli, tak neváhejte a vyberte si z níže uvedených možností k jejímu zhlédnutí. Je to skutečně nezapomenutelná reklama na nezapomenutelný počítač, o kterém si něco řekneme třeba někdy příště.

1984 k downloadu nebo přehrání ve čtyřech verzích:
verze komatibilní i se staršími verzemi QuickTime (13 MB)
verze vyžadující QT 6 a novější (3,3 MB)
realplayer stream (56k a 28k) (poskytnuto serverem apple-history.com)
jednu ze zdařilejších parodií na text 1984 najdete zde.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dick

Autor: Ondra Nekola Muž

Založeno: 22.01.2003, 15:23
Odpovědí: 0

Jste si jisti, ze P. K. Dick napsal predlohu ke Stroji casu? Mam pocit, ze to byl H. G. Wells.

Odpovědět na příspěvek

RE: Dick

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 23.01.2003, 04:57

Samozrejme mate pravdu! Nevim, kde se mi ten nesmysl vzal v hlave... Dekuji za korekci.

Odpovědět na příspěvek

jste si jisti...?

Autor: standa Muž

Založeno: 26.01.2003, 23:07
Odpovědí: 0

Mohu-li se pridat, jste si vubec jisti, ze P.K.Dick napsal "predlohu"? To je trochu kách, neboˇt jediny se dokázal s Dickem vyrovnat je Scott, vsechno ostatni jsou jen plagiaty a nepodarene adaptace. proto bych videl vhodnejsi napsat, ze je autorem rady del, které se jini pokusili prevest do filmove podoby. Mimo jine Total recall nebo Running man (za ty znamejsi). Ale ta reklama je naprosto uzasna.

Odpovědět na příspěvek

RE: jste si jisti...?

Autor: Jeanek Muž

Založeno: 27.01.2003, 10:30

Running man je predloha S. Kinga :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: jste si jisti...?

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 28.01.2003, 05:49

Vase formulace by byla presnejsi, ale ze by Running man napsal Dick slysim prvne:) Muzem se trumfovat jeste chvili, vzdycky se jeden z nas splete a tak po pul rocni diskusi budemem mit dokonaly prehled o filmech a jejich predlohach;)

Odpovědět na příspěvek

historie

Autor: anonym Muž

Založeno: 06.04.2003, 14:44
Odpovědí: 0

historie jeste neskoncila ...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: