O Invexu, Apple a Windows XP - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Polemiky

O Invexu, Apple a Windows XP

19. října 2001, 00.00 | Náš pravidelný čtenář a příležitostný autor nám poslal svůj názor na Invex, Apple a jiné firmy. Další pohled na zastoupení Applu na největším IT veletrhu v našem regionu.

Ať se nám to libí nebo ne, Invex je jednoznačně největší IT akce na uzemí republiky. Můžeme s tím nesouhlasit, může nám to být proti mysli, ale to je tak vše, co s tím můžeme udělat.

Přiznám se, že na Invex jsem nejel za počítači Apple, dokonce jsem neměl v plánu ani hledat všechny stánky, kde se nějaký Apple „povaluje“. Přesto jsem v první hale, do které jsem vstoupil, po chvíli doslova „narazil“ na velké množství počítačů Apple a dokonce těch nejnovějších. Delší dobu mi trvalo, než jsem pochopil, že stánek patří firmě, která produkuje kancelářský nábytek a zařízení pro školy. Na stánku byla k vidění kompletní produktová řada, avšak v době mé přítomnosti byl stánek téměř prázdný, hala, ve které se presentace nalézala, nepatřila mezi nejvyhledávanější, na stánku byl jediný člověk schopný vysvětlit, co to vlastně na „těch stolech“ je. Když jsem zcela dezorientovaný začal vyzvídat co jsou za firmu, bylo mi k mému velkému úžasu osvětleno, že jsou oficiální zastoupení Apple. Okamžitě jsem se tedy ptal, kdeže jsou lidé z CDS, odpověď mne již tolik nepřekvapila – byli tu, nejsou tu...

Zato se na stánek měl přijet podívat i zástupce Apple Europe. Hned jsem si představil, jak mu asi bude předvedena „výborná“ propagace Apple na Invexu. Pochopitelně člověk, který neumí ani slovo česky a který bude „protažen“ davem na jediný stánek, si asi neudělá příliš objektivní názor na opravdovou kvalitu oné „prezentace“ značky.

Bohužel ani skalní uživatelé a příznivci značky Apple neměli šanci včas se seznámit se skutečností, že Apple jde v nějaké formě na Invex. Na oficiálních stránkách se nic nedozvíte, dealeři nedostali žádné informace, novináři pochopitelně také ne. Vše dokonale utajené. [počítače Apple na tomto stánku prezentoval jeden z dealerů, firma Allahverdi – pozn. redakce]

Na Invex jsem ovšem jel především za prezentací Adobe a Microsoftu. Adobe měl na stánku „schované“ dva nové počítače Power Mac G4, na kterých běžel Mac OS X a instalované programy byly opravdu impozantní – InDesign 2 a Illustrator 10. Přesto, že jde o relativně ranné betaverze, programy již vypadaly slušně. Velmi mne překvapilo, jak se Adobe dokázal vypořádat s „humpoláckým“ rozhraním Mac OS X. Podle vyjádření zástupce Adobe jsou momentálně oba programy pod Mac OS X spolehlivější než jejich ekvivalenty pod Windows 2000.

InDesign 2 je již nyní výrazně rychlejší než současně prodávané verze a Illustrator 10 se chová jen nepatrně pomaleji než dnes dostupná verze 9.0.2. Obě verze budou začátkem příštího roku dostupné také v kompletně lokalizované podobě. Soupis novinek a vylepšení si zaslouží samostatný článek a proto jej zde zmiňovat nebudu (podrobnosti v článku na Grafice). Vrátím se však ještě k rozhraní programů, než jsem měl možnost vidět „opravdové“ verze pod Mac OS X, viděl jsem jen několik otisků obrazovek z Windows. Nebyl jsem nadšen novými 3D ikonkami nástrojů v barvě, přece jen klasické ikony mi připadaly více vkusné, ostatní komponenty rozhraní mi připadaly stejně nepřehledné jako zbytek Windows. Svůj názor jsem musel radikálně přehodnotit, pod Mac OS X vše dostává jiný rozměr, na který jsem zatím nepřivykl. U Adobe dokázali opravdu vytvořit velmi použitelné a přehledné rozhraní, které dokáže využít možností Aquy na maximum, což zejména některé konkurenční produkty, které jsem pro Mac OS X již viděl, nezvládly, a jejich rozhraní působí stísněným a nepřehledným dojmem. Adobe také presentoval český Acrobat 5, který bude pochopitelně dostupný i pro Mac OS (zatím pouze ve verzi 9). Acrobat je vůbec momentálně nejvíce propagovaný produkt Adobe u nás. Na stánku Adobe mně vadila všudypřítomnost počítačů značky Dell, veškeré programy byly prezentovány na těchto kancelářských počítačích a také to podle toho vypadalo...

Microsoft – nebudu vám nic nalhávat, opravdu jsem se těšil, že uvidím v reálu nové Windows XP. Bohužel se tak stalo a já přišel o poslední iluze, že Microsoft dokáže vytvořit inovativnější systém než Apple.

Ani samotný stánek Microsoftu nebyl příliš famózní, všude sice pobíhaly desítky „chlápků“ v modrých košilích s velkým a nic neříkajícím nápisem .NET nebo již více identifikovatelným nápisem Office XP. Na mé otázky však odpovídali vždy vyhýbavě a mohu prohlásit, že jsem se nedozvěděl prakticky nic. Dokonce ani nevím, proč u nás není možné zakoupit jinak výborné klávesnice Microsoft v české verzi (a pamatuji dobu, kdy to možné bylo).

Zato jsem se „bokem“ dozvěděl, že celá prezentační síť počítačů je odříznuta velmi komplikovaně od okolního světa, počítače jsou uzavřeny v železných skříních a nikde není možné nalézt disketovou mechaniku nebo volné CD – obavy z virů jsou u Microsoftu opravdu značné. Ostatně není se čemu divit, vždyť destruktivní vir na PC dokáže napsat i dítko školou povinné a nové generace http virů, které napadají windows servery jsou takřka na denním pořádku.
U všech počítačů byly připojeny výborné optické myši Microsoft, bohužel na počítači, kde jsem se seznamoval s Windows XP, nefungovalo kolečko (nešlo ovšem o problém myši, ale software).

Zpět k Windows XP. Podle zpráv a článků na světových serverech jsem nabyl dojmu, ze Windows XP jsou pro svět WinTelu stejně zlomové jako tomu je u Mac OS X v případě Apple. Bohužel jsem byl velmi zklamán. Žádné inovace jsem nenašel, nové XP se chovají jako kříženec Windows Me a Windows 2000, mají nové (mnohem hezčí) ikony, které však stále nemohou s Mac OS X soutěžit. Microsoftu se velmi líbila ikonka MacMSIE, protože nové Windows XP mají pro tento program ikonu zcela identickou. Logika ovládání Windows XP zůstává zcela nezměněna – je stejně nepraktická jako u předchozích verzí. Tolik proklamovaný nový vzhled se omezil pouze na „obteklé“ rámy kolem oken, na mírně upravená tlačítka a modifikovanou nabídku Start. Windows XP stejně jako Mac OS X mohou mít zcela prázdnou pracovní plochu a vzhled systému je možné vrátit i na původní klasický vzhled. Ostatně jak příjemné by to bylo u Mac OS X, kdyby si mohl uživatel vybrat, chce-li používat nové rozhraní nebo preferovat klasický vzhled... Asi největším zklamáním je opět velmi chabá „slovníková“ lokalizace Windows XP. Nevím, zda jde o verzi finální, ale nepředpokládám, že by Microsoft dal přednost kvalitě před rychlostí.

Vždy jsem bral marketingové materiály Apple, ve kterých se „chlubí“ s Mac OS X mírně řečeno jako za „nepřesné“ a zejména když někde vyšel článek, jak Mac OS X vyhrál srovnávací test nad Windows XP, jsem si nedokázal představit, co asi rozhodovalo, jestli počet stínů nebo kvalita ikonek...

Bohužel po seznámení s Windows XP na vlastí oči mi již tyto články a nepřipadají tak zkreslené... Nezbývá než doufat, že Apple nepoleví a Mac OS X opravdu dovede do zdárného konce. Momentálně dostupná verze (10.1) tomu jen nasvědčuje, ale zároveň ukazuje, jak pomalu u Apple chápou některé problémy...

Na závěr článku si ještě dovolím trochu polemizovat nad významem Invexu. Výstav a veletrhů, kde by se mohl prezentovat Apple, je opravdu málo, tedy v podstatě jsou jen tři. Invex, AppleExpo a vhodný by byl i některý reklamní veletrh. Invex rozhodně navštíví nejvíce návštěvníků a také má největší mediální podporu.
Nejde ani o to, kdo je průměrný návštěvník a jestli si Apple hned druhý den půjde zakoupit, jde především o to, ukázat „masám“, že tu Apple je a že nabízí opravdu kvalitní výrobky, které si dnes může pořídit opravdu každý.

Názory, že Apple by se měl propagovat především v mediích, nejsou zcela správné, roční náklady na účinnou mediální kampaň snadno převýší investici, kterou by bylo potřeba věnovat na presentaci na akci podobné Invexu. Přesto se účinek takové kampaně dotkne jen zlomku potencionálních uživatelů. Kombinací propagované presentace spojené s prezentacemi pro novináře by Apple (CDS) docílil většího efektu při stejném finančním profilu.

Prezentace Apple by navíc mohla být velmi nekonvenční, stejně jako její výrobky – například umístit na výstavní plochu menší nafukovací halu netradičního provedení, která by v kombinaci s výrobky Applu měla opravdu velký efekt. Jistě, první investice by byla velká, ale hala by šla používat řadu let a nejen na Invexu, což by celkové náklady nakonec vrátilo snáze než pořízení běžného stánku, který je sice levnější, ale zato jej nelze opakovaně použít. Ostatně, když se pana Forda ptali, co by udělal se svým posledním dolarem, bez rozmýšlení řekl, že by jej investoval do reklamy...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: