Nesmyslné hádky Microsoft kontra Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPolemiky

Nesmyslné hádky Microsoft kontra Apple

30. ledna 2006, 00.00 | Diskuze pod články na serveru MůjMac bývají často polem pro někdy až nesmyslně plamenné spory na téma Apple versus Microsoft, případně jiné dva tábory, jedná-li se o jiný spor. Vítězná není většinou žádná strana, což je vlastně logické, málokdo je ochoten změnit svůj názor jen na základě několika vět kdesi na internetu, mnohdy, dojdou-li argumenty, přijdou na řadu osobní verbální útoky, které už s běžnou slušností nemají nic společného. Má pak takováto diskuze nějaký smysl?

Diskuze pod články na serveru MůjMac bývají často polem pro někdy až nesmyslně plamenné spory na téma Apple versus Microsoft, případně jiné dva tábory, jedná-li se o jiný spor. Vítězná není většinou žádná strana, což je vlastně logické, málokdo je ochoten změnit svůj názor jen na základě několika vět kdesi na internetu, mnohdy, dojdou-li argumenty, přijdou na řadu osobní verbální útoky, které už s běžnou slušností nemají nic společného. Má pak takováto diskuze nějaký smysl?

Až do okamžiku, kdy začnou padat nadávky na stranu Apple fanatiků a Microsoft agentů, případně i tvrdší označení, to určitě smysl má. V argumentech se občas objeví zajímavá a málo známá informace, mnohdy i úvaha, která vede k zamyšlení. Protože jsem byl nedávno označen za Apple fanatika, který si koupí mobilní telefon jenom proto, že se kdesi v hlubinách jeho softwaru objevuje logo Apple, začal jsem přemýšlet o tom, jak to vlastně je s mým vztahem k Applu jako takovému, a zavzpomínat na to, co a proč mě přimělo k tomu, že jsem začal používat právě tuto platformu.

K počítačům jsem se dostal v osmdesátých letech na střední škole, jednak k programovatelným kalkulátorům Texas Instruments a Hewlett Packard, jednak k osmibitovým počítačům s Basicem. Mým prvním skutečným počítačem bylo Atari ST 1040, na tehdejší dobu velmi slušný stroj, do dnes také počítače Atari byly asi jedinými vybavenými MIDI porty pro komunikaci s digitálními hudebními nástroji. Počátkem 90. let byly počítače Atari nejprodávanějšími "domácími" počítači, byly relativně levné a přitom dobře vybavené, existoval pro ně velmi slušný výběr softwaru a to včetně takových specialit, jakou je AutoCAD. Mimochodem, původním vlastníkem mého počítače byla Jaderná elektrárna Dukovany. Až do roku 1995 se klony PC mimo kanceláře a úřady prakticky nevyskytovaly, kraloval na nich uživatelsky nepřívětivý MS-DOS, použitelnost Windows 3.x byla sporná, nemluvě o nepoužitelnosti starších verzí. Průměrné PC také bylo obvykle o dost dražší, než Atari ST/TT či Amiga. O nějaké světové dominanci Microsoftu nemohla být úplně řeč. Situace se ale změnila v říjnu 1995 (u nás spíš s ohledem na setrvačnost o něco později), kdy Microsoft začal prodávat Windows 95, první uživatelsky alespoň trochu přívětivý operační systém od Microsoftu. Více než 11 let po prvním počítači Apple Macintosh. Kopií Windows 95 se údajně za první měsíc prodalo tolik, co kopií předchozích microsoftích "okenních" systémů za celou dobu jejich existence. Na trh s počítači to mělo jednoznačný dopad. Počítače PC se začaly prodávat v podstatně větším množství než doposud, což vedlo k jejich zlevnění, a nastala tak likvidace platforem Atari i Amiga. V druhé polovině devadesátých let jsem byl postaven tedy před problém, jak a čím to Atari nahradit. Po počítačích Apple Macintosh jsem pokukoval už dřív, jenže jejich pořizovací cena v době, kdy jsem to Atari kupoval, byla velmi vysoká, což se však za těch pár let dost změnilo. Tehdy jsem pracoval v kanceláři jedné obchodní firmy a byl nucen používat Win 95/98/NT, což mě přivádělo často k téměř šílenství, než jsem si zvyknul na pravidelné reinstalace systému, na potíže se stabilitou a podobně, a ve mě uzrálo přesvědčení, že podobný produkt nesmí překročit práh mého bytu, protože stačí se rozčilovat v práci. Navíc, když jsem udělal kompletní cenovou kalkulaci rozumně vybaveného PC s legálními Windows a s legálním základním softwarem, nebylo to o mnoho levnější, než od Applu, jen to bylo možno kupovat řekněme po částech, ale s ohledem na to, že jsem musel pořídit naráz s počítačem i nové periferie už to nehrálo roli. Takže to je má cesta k Applu, v dané době už to byla jediná alternativa, Linux v té době sice už existoval, ale ne zrovna v univerzálně použitelné podobě. Firma NeXT v té době se stala už součastí Applu a další na Microsoftu nezávislé fimy (Sun, Silicon Graphics) byly příliš extravagantní a velmi drahé. A po těch létech můžu říct, že jsem svého rozhodnutí nikdy nelitoval.

Tolik tedy minulost a jak to vypadá dnes? Nechci teď rozebírat v žádném případě, zda je dnes lepší Mac OS X či Windows XP, zda v PC jsou výkonnější komponenty než v Applu, to bych ponechal stranou, záleží vždy na účelu, k jakému je prioritně počítač používán a hlavně, co vyhovuje danému uživateli a na co je zvyklý. Na celý problém bych se zkusil podívat z trochu jiné stránky. Všechny "okenní" systémy bez ohledu na svůj původ a výrobce mají velmi mnoho společného. Okna různých grafických ztvárnění, nějaký ten kurzor ovládaný myší nebo podobným zařízením, nějaké ty ikony, se kterými lze provádět takové akce, jaké vám ono grafické prostředí dovolí. V zásadě jednoduché a relativně intuitivní. Rozdíly na první pohled jsou spíše kosmetické. Také stabilita dnešních systémů je mnohem vyšší, rozhodně Win XP bych ve srovnání s Win 95/98 za stabilní považoval, stejně jako Mac OS X je ve srovnáním s Mac OS pevný jako skála. Taktéž z Linuxu se za poslední roky díky vývoji grafického rozhraní stalo obecně použitelné prostředí, i když některé problémy, se kterými by málo zkušený uživatel mohl mít potíže, stále existují. Podle mě je dnes pro práci použitelné vcelku cokoliv, na rozdíly se dá zvyknout podobně, jako když sednete do jiného auta a pár desítek kilometrů vám trvá, než se přizpůsobíte. Prostě jen jsou některé věci někde jinde, některé věci se ovládají trochu jinak, někde je navíc nějaké vybavení, které jinde není a naopak zase část vybavení může chybět, které jinde je. Žádný ze systémů není dokonalý, na všech najdete klady i zápory. Takže v čem je dnes problém?

Na přibližně 90% počítačů na celém světě běží Windows, úmyslně pomíjím fakt, že maximálně na polovině legálně. A v návaznosti na Windows další aplikace od Microsoftu, které mají tu vlastnost, že pracují převážně se speciálními uzavřenými "microsoftími" formáty, čímž částečně nutí i uživatele jiných operačních systémů do užívání jejich softwarových produktů. Reálné nebezpečí tkví v tom, že pokud by Apple zkrachoval a šel do kytek i Linux a celá Open Source komunita, získá Microsoft opravdový celosvětový monopol práce s daty. Už teď se chová značně vyděračsky, viz. případ "Jižní Korea", na tož pak kdyby získal absolutní moc. Žádný antimonopolní úřad by s tím nic nenadělal, nepomohlo by ani nařízení na rozdělení Microsoftu na několik firem, třeba podle divizí. Pokud se tyto firmy pak stejně dohodnou na společném postupu, tak to nic neřeší. V současné době díky alespoň nějaké konkurenci je Microsoft nucen alespoň nějak dál svoje produkty vyvíjet a zlepšovat, aby udržel krok, a také ceny těchto produktů udržet v přijatelných mezích. A těží z toho právě uživatelé Windows, kteří by měli být "jablkům" a "tučňákům" vděční, že vytvářejí konkurenční prostředí "zamřížovanému woknu". Nebýt toho, mohla by nastat situace ne zrovna nepodobná situaci v druhé polovině prvního tisíciletí, kdy katolická církev získala monopol na veškeré duchovno včetně vzdělání (tedy práci s tehdejší úrovní dat) a hned o několik století později byl každý, kdo smýšlel jinak, než bylo přípustné, pronásledován a tvrdě trestán a na přibližně tisíc let nastala v Evropě doba temna. Nic na tom nemění fakt, že církev z počátku politicky konsolidovala Evropu roztříštěnou na množství malých státečků, které mezi sebou válčily. Další důsledky už měly jen samé negativní dopady. A v podstatě za to může jeden jediný člověk, a to panovník Karel Veliký, když se roku 800 po té, co vojensky ovládnul západní Evropu, nechal v Římě z rukou církve korunovat a pomazat králem. Byl to oboustranně výhodný obchod, Karel tak obrazně přijal moc z rukou božích, a církev získala precedens na právo uznávat panovníky. Nepřipomíná to něco? Kolik polovzdělaných novinářů, politiků a obchodníků se vyjadřuje o Billu Gatesovi jako o vizionáři a málem spasiteli planety aniž by věděli alespoň něco málo o historii vývoje počítačů. Kdopak z nich ví, že Microsoft téměř nikdy nic nového až na výjimky nevymyslel? Glorifikování Billa Gatese mi připadá nesmyslné, je jasné, že mnozí se mu klaní ze zbožnosti k jeho pohádkovému jmění. Faktem sice je, že velmi často je podobně glorifikován i Steve Jobs, ale ten alespoň za skutečné zásluhy, i když celé zákulisí je si v ledasčem mnohdy hodně podobné.

Zatímco firma Apple je v zásadě od počátku novátorská a do dneška je docela slušnou studnicí technologií, hardwarově (projekt Newton, FireWire) i softwarově (TrueType, QuickTime, iTunes a návazné produkty), v ledasčem má i světové prvenství (první komerčně použitelné GUI, Laserwriter jako první postscriptová tiskárna), Microsoft je v podstatě téměř pravým opakem. Bill Gates sice v sedmdesátých letech napsal MicroBASIC, který později používal i Apple, taktéž formát RTF je vynálezem Microsoftu (později firmou NeXT zdokonalený na RTFD), ale tím také téměř zásluhy, co se týče technologií končí. A jak tedy vlastně došlo k tomu, že se Microsoft dostal na výsluní? Rodina Gatesových patřila ke smetánce mnohem dříve, než se Bill stal slavným. A když v roce 1981 firma IBM vyvíjela svoje první PC s procesorem Intel, potřebovala vyvinout nový operační systém místo tehdy užívaného CP/M. Na jakémsi rautu pak bylo zástupci firmy IBM řečeno, že "Bill vám to naprogramuje". A Bill uzavřel s IBM obchod, aniž ještě tušil, kde daný produkt vezme. Nakonec od místního drobného obchodníka s výpočetní technikou koupil produkt, který vyhovoval, a dodal ho IBM pod názvem MS-DOS. A tím položil základ k svému ovládnutí světa počítačů. Kdyby měl onen dnes už zapomenutý drobný obchodníček podobnou možnost se dostat k velkému kšeftu, byl dnes nejbohatším člověkem planety on. Microsoft pak psal software i pro Apple, ale asi nikdy ne od základů, například Excel vychází z programu VisiCalc. A v polovině devadesátých let Microsoft koupil Mosaic, po drobných úpravách z něj byl MS Internet Explorer, ten začal zdarma bundlovat s Win 95, čímž položil základ k beztrestné likvidaci firmy Netscape, která nabízela svůj webový prohlížeč jako komerční produkt. Za v podstatě nezákonné křížové financování se mu po vleklém soudním sporu v podstatě nic extra nestalo. Svoje zájmy Microsoft prosazuje zákonem džungle, právem silnějšího. A měli by si tohle uvědomit hlavně největší zákazníci Microsoftu, což jsou představitelé státních institucí a velkých obchodních firem. Státům by se asi nelíbilo, aby je vydírala nějaká obchodní firma, státy jsou naopak zvyklé obchodním firmám a občanům prostřednictvím zákonů diktovat svoje podmínky. Otázkou jen zůstává, zda by se Apple choval stejně, byl-li by ve stejné pozici, jako je dnes Microsoft. Já osobně si myslím, že ano. Nedělám si iluze, že by jakoukoliv správní radu a valnou hromada jakékoliv akciové společnosti zajímalo něco jiného, než peníze a to, jak jich vydělat ještě víc. Apple má v současnosti velmi výrazně dominantní postavení (cca 70-80%) v celosvětovém internetovém prodeji hudby a v prodeji mp3 přehrávačů, pokud by získal naprostý monopol, taktéž by se mohlo stát, že to nic dobrého nepřinese. I když tam je asi Apple dostatečně kontrolován nenasytnými vydavatelskými firmami, a ty by určitě nesnesly, aby se Apple začal chovat méně korektně, a zcela určitě by zasáhly. Naopak, mám spíš pocit, že Apple je vydavatelstvími tak trochu vydírán ohledně cen.

Takže, vážení čtenáři, zde jsem nastínil i jiné důvody, proč používám Apple, mnohým může připadat, že s tím "černěním" případné budoucnosti přeháním, ale podle příkladů z historie jednoznačně vyplývá, že 100% monopol kdykoliv v čemkoliv nepřinesl nikdy nic dobrého. A teď mě tedy můžete soudit, zda jsem skutečným Apple fanatikem, nebo jen o mnoha věcech přemýšlím více do hloubky a v širších souvislostech. Zkusme se pro jednou pustit do smysluplné a konstruktivní diskuze a nikoliv do nesmyslného hádání o to, co je lepší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Smysl?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 30.01.2006, 00:14
Odpovědí: 0

Podle meho podobne diskuze smysl maji. Tedy v pripade, ze lide pouzivaji argumenty a ne nadavky. Nic neni dokonale a uz vubec ne pro vsechny. Kazdemu vyhovuje neco jineho. Nastesti. V kazdem pripade podobne diskuze rade lidi prinesou obcas i informace o kterych nemeli tuseni. A predevsim pohled z druhe strany. Clovek, ktery je prilis zainteresovan casto nevidi spatne veci. Naopak clovek "zvenku" zase casto nevi, proc je neco tak a ne jinak. Podobne vymeny nazoru mohou radu veci vysvetlit. Myslim, ze v tomto smeru byla celkem prinosna diskuze pod anketou o duvodech pro a proti Applu (mimochodem - jak to s ni dopadlo?).

Odpovědět na příspěvek

RE: Smysl?

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 00:32

To souhlasím a proto i tento článek vzniknul. Jak to ale dopadlo s onou anketou, to věru nevím, ale asi nebyl čas ji vyhodnotit, byla teď fůra novinekj a událostí.

Odpovědět na příspěvek

RE: Smysl?

Autor: Kyle Muž

Založeno: 30.01.2006, 09:04

Aj ja s Tebou suhlasim. Treba fanatikov z oboch taborov konfrontovat s realitou. Windows sa za tie roky dost zmenili. Nech to uz odkopirovali, alebo nie, realita je taka, ze maju (uz) celkom pouzitelny produkt. Apple je fajn, ale chce to neporovnatelne viac penazi, nakolko si da firma za znacku zaplatit. Trufnem si poskladat pocitac, ktory bude mat naozaj kvalitne komponenty za polovicnu cenu, za aku predava Apple. A to je pre mna a vlastne aj okolie ludi co poznam podstatne. Robim s BSD/Linux like sys. a verte, ze by som rad skusil OS_X, cim by som spojil zaklad UNIXov a kvalitneho grafickeho prostredia, ale nie za cenu, nakupu pre zbytocneho luxusu v podobe HW.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Smysl?

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 09:16

Jenže k pořizovací ceně dílů v případě Microsoftu je nutno přičíst ještě cenu Windows a ta není malá. A pkoud chcete dosáhnout stejné užitné hodnoty, tak dokoupit ještě dalších pár aplikací, které jsou od Applu normálně v ceně. A pak se dostanete na stejnou cenovou hladinu. Má-li být vše legálně. Něco jiného je však Linux a OpenSource aplikace.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Smysl?

Autor: Ardan Muž

Založeno: 30.01.2006, 09:42

No kdyz se stavi PC tak je moznost zakoupit OEM verzi windows za pulku ceny coz zas neni az tak velky narust ceny. :-) Ovsem musim uznat, ze kdyz si prinese clovek do kancelare nebo domu Jabko, tak muze sednout a pracovat aniz by cokoli doinstalovaval.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Smysl?

Autor: Kyle Muž

Založeno: 30.01.2006, 09:45

Ano, ale Microsoft to valcuje OEMkami. Stacilo kupit mys za par korun a k tomu prikupit aj Windows.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Smysl?

Autor: AlesD Muž

Založeno: 30.01.2006, 09:48

A troufnes si s tech skladanych pocitacu postavit firemni sit o nekolika desitkach ci stovkach strojich a potom ji servisovat a prubezne upgradovat?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Smysl?

Autor: Kyle Muž

Založeno: 30.01.2006, 09:57

Su firmy, ktore sa takym zaoberaju. Napriklad HP, Dell a podobne. Alebo som niekde napisal, ze skladam pocitace pre korporatne pouzitie? Btw..kolko, alebo ktora firma v Ceskej alebo Slovenskej republike nakupila niekolko desiatok, alebo stoviek pocitacov od Apple ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Smysl?

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 10:00

No, několik desítek, to by se určitě někde našlo, s těmi stovami už je to v našem prostředí asi nereálné.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Smysl?

Autor: AlesD Muž

Založeno: 30.01.2006, 10:17

Nechtel jsem se te dotknout, jenom tvrdim, ze u firemnich siti je cena HW srovnatelna pro jakoukoli platformu.
Npriklad u nas ve firme se loni delal nakup IBM + LCD coz bylo na stanici asi 50 tisic, zhruba za stejne penize jsem si kupoval domu 20'' iMaca. Jedinej rozdil je v tom, ze mam doma vetsi LCD, RAM i disk.
Ja nikoho nenutim aby pouzival OS X a sam se nenecham donutit ke koupi Win, tot vse.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Smysl?

Autor: AlesD Muž

Založeno: 30.01.2006, 10:18

Nechtel jsem se te dotknout, jenom tvrdim, ze u firemnich siti je cena HW srovnatelna pro jakoukoli platformu.
Npriklad u nas ve firme se loni delal nakup IBM + LCD coz bylo na stanici asi 50 tisic, zhruba za stejne penize jsem si kupoval domu 20'' iMaca. Jedinej rozdil je v tom, ze mam doma vetsi LCD, RAM i disk.
Ja nikoho nenutim aby pouzival OS X a sam se nenecham donutit ke koupi Win, tot vse.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Smysl?

Autor: mac42 Muž

Založeno: 30.01.2006, 10:28

Roman: Super clanok, nie len ze som sa dozvedel co to viac o Apple a o M$ ale aj o tebe, v Muteniciach to bol len taky predkrm. Clanok som si so zaujmom docital a mozem len suhlasit, ze zabo-mysie vojny predsa len maju nieco do seba aj ked ty s tym mozno suhlasit nebudes. Takuto vojnu vedu medzi sebou vsetky konkurencne firmy a pokial sa zamestnanci/privrzenci zosobnia s firmou tak to iste plati aj o nich. Je tu vsak jedno riziko. Aj nemecky narod sa zosobnil s jednou osobou a vsetci vieme ako to dopadlo. Nehladiac na to kde by bolo teraz napr. letectvo, lodna doprava... a mnoho dalsich technologii, ktore boli prevzate z armady? Tym chcem povedat, ze pokial sa vedu polemiky medzi naozaj kompetentnymi ludmi, ktori naozaj vedia o com hovoria moze to priniest napredovanie nielen co sa tyka vyvoja novych technologii ci aplikacii ale aj dusevneho. Vacsina ludi, ktorych poznam a maju na to aby sa mohli aj kompetentne vyjadrovat k problemom PC/MAC nikdy nezobrali do ust slova opovrhnutia, nedajboze nadavat niekomu vulgarne. Tot moj nazor. Nebranme nikomu aby si slobodne vybral co mu je vhodnejsie. Nebranme nikomu vyjadrit svoj nazor. Ale nedovolme aby sa z lojalnosti k nejakej platforme zrodil boj na zivot a na smrt. Militantizmus skor ublizuje ako pomaha. Dokaze znicit aj mnohorocne priatelstva. Priatelstva, ktore sa dlho budovali, mozu kvoli tomuto velmi rychlo skrachovat a potom je to tym ludom luto. Nezabudnime, prekracit vlastny tien je tazke a velmi bolestne. Tolerujme jeden druheho ako toleruje sused suseda, a skusme z oboch platforiem vytazit to najlepsie co na nich je a nedajme so sebou manipulovat, lebo aj tak ide tym ludom hore len a len o prachy.

Mimochodom k tomu ze kto robi a ake pocitace? No okrem firiem DELL, HP, a dalsich som nedavno cital ze je tu este jeden clovek s nickom RaDo ktory sklada pocitace vykonovo a moralne na spicke, ale dokonca lepsie ako su pocitace spominanych firiem. Mozno o niekolko rokov budeme vidiet na svetovych trhoch a na burze svietit meno firmy s nazvom "ChulanComp Corporation" ;). Prajme mu to lebo je ambiciozny. Aj ked neviem ci ambicioznost je jedinou vecou, ktoru clovek potrebuje k tomu aby bol aj uspesny. Mozno polozi na kolena vsetky firmy okolo a zo sucasneho chvalenkarstva vznikne aj nieco rozumne a plodne.

Zdar vsetkym uzivatelom vypoctovej techniky. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Smysl?

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 10:46

K těm válkám:
Na gymplu jsem jako jediný ze třídy dostal trojku z branné výchovy (normálně se dávali jen jedničky a dvojky), protože vyučující došel k závěru, že jako antimilitarista si lepší známku nezasloužím.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Smysl?

Autor: psisko Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:30

Já, zase dostal nejhorší známku z mateřského jazyka ,v první třídě.
Ačkoli jsem plynule četl a uměl psát základy.Důvod?Nebyl jsem dělnického původu, tudíž nepoužitelný a bez budoucnosti.
Psisko.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Smysl?

Autor: Revenant Muž

Založeno: 30.01.2006, 14:19

Amen. †

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Smysl?

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 02:08

pro Mac for you .-) (vydis az takovej spitar zapominac nejsem .-))
a neni to spis trosku naopak? ze proti obrovske rozsirujici se demagogii jednoho smeru vznasime namitky? ok tak zrusme apple, a co zustane? uz jen microsoft, proste se jen tak rozpinal az ovladnul vsechny...(pocitace?) neni nahodou prave proto dobrej male odboj? jen tak trebaze aby prezily aspon trosky i ostatni nazory? nase? (tvoje?) :-))


PS. aj PiCickarky narod sa stotoznil s jednou osobou... :-))

PS.PS. mac42 jen placam, vim ze spolu zase popijem a ze to zase bde v pratelskym duchu a to se me na mackarich PACI :-) proste sme particka .-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Smysl?

Autor: mac42 Muž

Založeno: 03.02.2006, 10:26

Micker: Ty provokater jeden :). Zato kamarat ako sa patri. Na vsetko treba mat nadhlad. Aj na srandu aj na mnohokrat stupidne nazory niektorych clenov roznych komunit. Tym som nemyslel teba :D to v ziadnom pripade. Uz sa tesim na Ondrejov. Popijeme, pokecame, zasmejeme a vsetko bude zasa v starych kolejich. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Smysl?

Autor: micker Muž

Založeno: 06.02.2006, 12:34

spravne :-)
m

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Smysl?

Autor: Ales Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:10

No nevím, párkrát jsem si zkusil cvičně sestavit konfiguraci, která by se co nejvíc podobala iMacu (včetně rozlišení monitoru). Cenový rozdíl nebyl zas tak velký (řádově tisíce, vždy méně než 10K). Pravdou je, že jsem přitom koukal taky trochu na to, aby to vypadalo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Smysl?

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 01:52

pro Kyle:
souhlasim s tebou, opravdu se da v dnesni dobe poskladat dobra pecka levnejsi nez applik, i s oem wokenicama, ALE porad to bude jen ta pecka s wokenicama... bez urazky mam doma taky novejsi PC AMD athlon 64 3000+ nez muj apple G4 1.4, ale praci delam na starickem apple...

Odpovědět na příspěvek

Sodoma gomora - raDo

Autor: Ondra Soukup Muž

Založeno: 30.01.2006, 01:11
Odpovědí: 0

az si tohle precte pan hulan, no teda.

K applu sem se dostal nejak aktivneji docela nedavno a s takovym mnozstvim volneho casu co mam, si myslim ze uz znam vnitrnosti OS, historii produktu a ruznych dulezitych informaci v hlave dost jako bych se s jabkem narodil. A co mam na applu nejradsi (krom loga :) - vzdy ochotna a prijemna komunita okolo.

Odpovědět na příspěvek

RE: Sodoma gomora - raDo

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 01:44

pro Ondra Soukup:
no a tos jeste nebyl na zadne apple pitce, to tu komunitu ocenis jeste vic .-)

Odpovědět na příspěvek

Uspesnost

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 30.01.2006, 02:08
Odpovědí: 0

Jeste bych rad dodal, proc si ja myslim, ze je MS tak rozsireny. Podle mne to je prave v tom kopirovani. Nic sveho primo nevyvijeji, tim padem se nedostavaji do slepych ulicek, ktere stoji mnoho investic, casu a sil. Naproti tomu si vybiraji veci, ktere vymyslel nekdo jiny a uz se overilo, ze se to lidem libi a ze je o to zajem. Zpusob a kvalita takove kopie je vec jina, jde o to, ze si jdou po ceste, zatimco ostatni se prodiraji krovim... V momente, kdyby se chovali podobne, jejich rychlost by se vyrazne zpomalila

Odpovědět na příspěvek

RE: Uspesnost

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 02:20

To bude jen jeden z důvodů. Hlavním důvodem je právě ten prvotní protekční kšeft s MS-DOSem. PC IBM pak dominovaly v kancelářích, proto taky ta orientace MS na kancelářský soft. A dalším důvodem rozšíření je, že PC si postaví nebo nechá postavit relativně levně kdokoliv, OS a soft se ukradne, proto jsem taky nerozebíral, jaká část z oněch 90% počítačů má Windows legálně.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Uspesnost

Autor: pavel 123 Muž

Založeno: 31.01.2006, 02:57

Neodpustim si malou spekulaci: IBM potrebovalo dostat svuj Personal Computer na trh s necim co nebude konkurovat jejich vlastnimu /zrejme i dost dobremu/ nedokoncenemu operacnimu systemu OS2. Takze potrebovalo neco dostatecne funkcniho /to DOS na jedne diskete splnil/ aby se HW ujal, a na druhou stranu dostatecne srackovateho /chce se fakt nekdo hadat, ze DOS byl fajn?/ aby OS/2 s propracovanym grafickym uzivatelskym prostredim nemel v DOSu konkurenci. Takze vymyslene to meli dobre, ale.... Jinak vidim, ze tohle tema spustilo takovou lavinu prispevku ze puvodne jsem nechtel ani prispet, ale kde jinde to ventilovat /v PC diskuzi?/...?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Uspesnost

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 31.01.2006, 08:49

No, mám pocit, že nejdřív vyvíjeli PC-DOS, pak teprve OS/2, s obojím ale neobstáli. Možná to měli vymyšlené dobře, ale moc dlouho jim to trvalo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Uspesnost

Autor: pavel 123 Muž

Založeno: 31.01.2006, 09:26

Na DOSech bylo tenkrat v praveku zalozeno mnoho systemu. Ostatne i Microsoft jeden DOS zakoupil /nikoli vymyslel a naprogramoval/, jen pridal slova Copyright a Microsoft a na svete byl MS DOS. Vzpominam, ze i EC 1034 /velky salovy pocitac, na kterem se v tehdejsi CSSR pocitaly napr. vyplaty i s tiskem vyplatnich pasek.../ mel nejaky DOS. Takze IBM nejaky svuj system ze salovych pocitacu urcite mohlo - jakoby prozatim - na sve PC dat, ale proc to neudelalo nechapu /obavy z antimonopolniho uradu?...to uz opravdu spekuluji/. P*

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Uspesnost

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 31.01.2006, 09:38

Strach z antimonopolního úřadu těžko, tehdy bylo normální, že téměř každý výrobce počítačů měl svůj systém, a u některých výrobců to platí dodnes, Apple, Sun, Silicon Graphics, v minulosti i Atari, Commodore Amiga, NeXT. Problém byl asi jinde, ale to už jsou opravdu čiré spekulace.

Odpovědět na příspěvek

RE: Uspesnost

Autor: Honza Muž

Založeno: 30.01.2006, 06:17

Stejne jako Apple vymyslel MP3 prehravac ;-). To snad nemyslite vazne. Microsoft sice taky nemusim, ale je to proste firma jako kazda jina. Neco se jim povedlo - XBox 360 z posledni doby a neco bylo spatne po mnoho let az se jim podarilo celkem vychytat chyby - Windows. To ze nebyli prvni s GUI je sice pravda, ale Apple ho taky nevymyslel - to byl PARC XEROX. No a to ze se MS choval jako monopol je pochopitelne - jakakoli jina firma by se tak chovala kdyby mela prilezitost.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Uspesnost

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 30.01.2006, 08:37

Ja take nerikam, ze vse co Apple uvede je jeho originalni myslenka! Takze argumentace s iPodem nechapu. Jde o to, ze tech napadu a novych technologii produkuje krapet vic, nez jeho nekolikanasobne vetsi konkurent. Kouknete se treba na chystane novinky ve Viste - nepripada vam to jako Tiger pres kopirak? Mne tedy ano.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Uspesnost

Autor: pavel 123 Muž

Založeno: 31.01.2006, 09:43

MS by mel v prve rade delat kvalitne to co ho vyneslo nahoru, tedy operacni system domacich pocitacu. Jenze chtel vice a pronikl i do profi sfery serveru. Dobra, i to se da jeste pochopit. Ale ted uz se nacpal do handheldu, mobilnich telefonu... A vrcholem je XBox, tedy oblast hernich konzoli. Proc jsou tak hamizni a nenazrani? To opravdu chteji delat uplne vsechno na svete? Chteji ovladnout bankovni sektor se svym systemem bankovnich karet /scenar - server s databazi uz maji, pocitace u prepazky take, ted jen ty karty a zvysovat podil sveho uceleneho reseni a ovladnout trh/. Chteji proniknout do lekarstvi, vcetne toho aby jejich soft ridil to, co bude lidi kuchat - ne dekuji, to nechci...Takhle megalomansky a nenasytne se nechova zadna jina firma na svete.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Uspesnost

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 31.01.2006, 09:54

Takhle megalomansky a nenasytně se bude chovat každá firma, která dosáhne pozice Microsoftu, Apple nevyjímaje. Právě o tom ten článek je. Jedinou možnou obranou je (pokud to ještě vůbec lze) nepoužívat produkty takové firmy.

Odpovědět na příspěvek

RE: Uspesnost

Autor: Jarda Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:26

S tou cestou a slepými uličkami bych byl opatrnější! MS se vydal na velice riskatní cestu, když se rozhodl poskytnout svůj systém pro běh na levné a téměř libovolné skládačce. To nemohlo být bez ztráty kytičky (stabilita systému, podpora HW, ovladače), vždyť se podívejte na trable různých linuxových distros s ovladači. A to je to, co applovský systém *brzy* čeká...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Uspesnost

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:35

MS nic neriskoval, měl díky protekci u IBM zcela otevřenou cestu, riskovalo pouze IBM, kdyby jejich PC v roce 1981 slavilo obchodní neúspěch. Ale musím uznat, že to že relativně slušně dnes XP funguje na kdejakém legu, to je úspěch, který zaslouží uznání, a taktéž souhlasím s tím, že pokud by se z Mac OS X stal systém, který by bylo možno taktéž nainstalovat na "hardwarové kdeco", tak bude mít asi podobné potíže.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Uspesnost

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 14:30

Tak tohoto prohlášení z tvých úst si hluboce vážím!! Skutečně.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Uspesnost

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 14:42

Jo? Díky. Snažím se být objektivní nejen v historických faktech, i když to tak na první pohled nevypadá...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Uspesnost

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 01:42

bufo no tak hlavne abys dorazil na dalsi pitku .-)
sice nebude o PiCickach (i kdyz o picickach se muzem bavit taky .-)) je to pitka mackaru, zvladnes to? .-)

Odpovědět na příspěvek

Já zde ty nesmyslné diskuse nechápu

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 30.01.2006, 07:42
Odpovědí: 0

Musím se přiznat, že zde ty diskuse uživatelů PC a Apple nechápu. Především asi nikdy nepochopím, proč uživatelé PC+Win - podle kterých je Apple předražený, nefunkční, atd. - tak proč se účastní diskuse na serveru věnovaného výhradně Apple. Proč např. pan "vyHul" na svém blogu rozebírá a pomlouvá jednou za čas Apple platformu, když 98% uživatelů v ČR používá WinTel?

Odpovědět na příspěvek

RE: Já zde ty nesmyslné diskuse nechápu

Autor: ushneek Muž

Založeno: 30.01.2006, 10:40

neb jest tahačem trika a na potkání vykládá, že né každý jezdí v Corvettě jako on... taky ví, že tato pečlivě budovaná "kontroverze" generuje zástupy třináctiletých patolízalů + traffic = reklama.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Já zde ty nesmyslné diskuse nechápu

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 01:17

RHfaktor je nahodou klasa a kdyz rika ze apple je sunt tak asi vi o cem mluvi a kdyz o zenskejch rika ze sou to*** a nebo **** tak asi taky vi o cem mluvi proste chlapik kterej vi, zajimalo by me co na nej rika jeho maminka, ta asi taky neni zenska, kdyz zensky podle nej sou ***...
m

Odpovědět na příspěvek

RE: Já zde ty nesmyslné diskuse nechápu

Autor: Jarda Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:11

Protože ten článek na "serveru věnovaném výhradně Apple" se týká srovnání jim známé platformy s Macy. Já jsem uživatel PC s Windows a uvažuji i o PC s OS X - konečně nemusím psát to odporné PPC :) - proto se snažím sbírat argumenty a postřehy i z macovské scény. To ale spousta Macařů nedělá, Wokna viděli naposledy v dobách 95 nebo 3.x a ve srovnání s nimi pak (oprávněně) vyhodnocují "úžasný" OS X jako řádově lepší systém. Pan "vyHul" je antiapplovský fanatik, ale některé jeho argumenty mají hlavu a patu (viz. argument o zastaralém HW, který by snad s přechodem z klumpu PPC na špičkový Intel měl brzy padnout).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Já zde ty nesmyslné diskuse nechápu

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:30

Člověče, vy si snad děláte legraci, ne? Většinu Maců mám ve smíšených sítích, na většině (většinou neznačkových) PeCek tam běží XP. A věřte mi, že většina Macařů Win posledních (pěti, šestiletých verzí) znát musí, protože se jim prostě nevyhne. S tím PPC bohužel máte částečně pravdu, za nedlouho by bohužel to byla už mrtvá věc, přechod na Intel byl z hlediska dalšího vývoje nutný. Se všemi negativními i pozitivními důsledky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Já zde ty nesmyslné diskuse nechápu

Autor: Martin Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:47

A mne na vsetky PC disky Mac zapisuje svoje subory ._nazov. Ja ich tam nechcem - nechcem subory zacinajuce bodkou.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Já zde ty nesmyslné diskuse nechápu

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:52

Nedávno to byl článek, jak se souborů .DS_store na externích discích zbavit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Já zde ty nesmyslné diskuse nechápu

Autor: Juraj O. Muž

Založeno: 31.01.2006, 16:58

Tinker tool:
"Disable the creation of hidden Finder .DS_Store files on network volumes"
http://www.bres
ink.de/osx/TinkerTool.htm
l

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Já zde ty nesmyslné diskuse nechápu

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 01:35

a my sme kvuli PiCickarum musely zavect .kokotina nam soubory fungovaly i bez pripon, bylo to soucasti souboru ale krz takovej sunt musime psat pripony, nemuzes to nejak ovlivnit? at to zase nemusime psat?

PS. a muzes zaridit at me pecka vidi i macovsky naformatovany media to by se me taky siklo, na Apple to de i zadarmiko a instalovat na pecku nejaky placeny softy se me nechce...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Já zde ty nesmyslné diskuse nechápu

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 01:28

takze moje zkusenost s win XP pro nekoho jen smecko? wrati mi nekdo penize za nakup toho smecka? problem je spis v tom ze naopak peckari o OSX vi prd a nebo dva prdiky z RHfaktorovejch stranek ktery jim vocudi hlavu vic nez kdejaka droga, me stoji na stole 2 pocitace, datove lepsi pc a datove horsi apple (mineno datum vyroby.-)), pc je na gamesky a apple na praci.
proc gamesky? mam tu treba fakt dobrou gamesku od ceske firmy posel smrti ktera vysla na DVD k casopisu level a klidne doporucim, fakt dobra adventura. no na macu me nejede, tak proto ta herni konzola PC, nekdo si koupi playstation a nekdo proste PC...

Odpovědět na příspěvek

Hmmm,

Autor: Pepa Muž

Založeno: 30.01.2006, 08:24
Odpovědí: 0

no, ono těch originálních věcí od MS bylo přeci jen více - namátko ODBC.

A to číslo "maximálně polovička legálně" máte odkud?

A co si má chudák státní úředník vybrat, když vyhlásí výběrové řízení a ono se mu přihlásí pět řešení od MS? To se pak těžko prosazuje nějaký otevřený formát, když ho nikdo nenabídne.

A na kolik je otevřený formát Pages? A na kolik Keynote? Není to trošku podobné?

Odpovědět na příspěvek

RE: Hmmm,

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 09:03

Jenže no Pages a Keynote vás nikdo nenutí. Nebo vám snad v nich někdo něco posílá? A na rozdíl od MS Office na Win hravě udělat export do PDF nebo udělat film QuickTime, takže to otevře kařdý bez nutnosti si tyto aplikace pořizovat. A v tom je zásadní rozdíl. Navíc Keynote umí otevřít soubory PowerPoint, ale zkuste to opačně. Tak který toho umí víc a je tedy obecněji použitelný? Totéž platí o Pages versus Word.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hmmm,

Autor: Jarda Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:01

Ale proč nenutí? Protože to (skoro) nikdo nepoužívá! Podobně ty nesmysly o bundlování IE od člověka podporujícího firmu bundlující Safari... Jediný rozdíl je, že MS je leader s 95% desktopů, do něhož se lze snadno a lacino trefovat. Pokud se o to samé pokusí looser s 1-2% trhu, nikdo jej nebere vážně. Jste skvělým Apple-demagogem, Vás a Radka Hulána bych chtěl vidět v aréně :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Hmmm,

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:24

Ale, ale... A kdopak s tím bundlováním začal? To není demagogie, to jsou fakta. A s těmi 95% desktopů to moc pravda nebude, 3% má Apple, pak minimálně dvojnásobek Linux, no a pak tu máme ještě občas (i když sporadicky) nějaký ten Solaris či Irix, dokonce jsem měl nedávno na stránky přístup i z AmigaOS. Když to všechno sečtu, víc jak 90% to nebude, navíc Linuxu chválihodně přibývá.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Hmmm,

Autor: opat Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:27

je v tom takový malý rozdíl: otevři si OSX a odinstaluj Safari a pak to samé udělej v IE pod Win a pak nám sem napiš na jaké rozdíly jsi narazil

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Hmmm,

Autor: opat Muž

Založeno: 01.02.2006, 01:12

neprijde ti to trochu nefer mu tohle poradit? s ceho nam asi tak napise kdyz si zboura system... .-)
m

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Hmmm,

Autor: opat Muž

Založeno: 01.02.2006, 11:46

...no tak si tak konečně nainstalí nějakej lepší OS.
PS: asi mě někdo připravil identitu (opat), nebo trpím samomluvou :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmmm,

Autor: miro novak Muž

Založeno: 01.02.2006, 12:10

to sa len micker sekol, poznas to podla jeho podpisu m

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmmm,

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 14:14

jejda jo miro ma pravdu to sem opravdu byl ja, omlouvam se, uz sem mel trosku sklenenejsi pohled .-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Hmmm,

Autor: opat Muž

Založeno: 01.02.2006, 15:45

Vůbec nic se nestalo, jen mě to pobavilo jak si sám s sebou povídám. Protože mám v iniciálách taky M, tak i podpis souhlasil :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Hmmm,

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 30.01.2006, 09:49

Pozor, Keynote aj Pages ukladaju do XML, schema je jasne popisana tu:

http://developer.a
pple.com/documentation/Ap
pleApplications/Conceptua
l/iWork2-0_XML/Chapter02/
chapter_2_section_4.html


http://developer.apple.c
om/technotes/tn2002/tn206
7.html
http://developer.
apple.com/documentation/A
ppleApplications/Pages-da
te.html

Odpovědět na příspěvek

midi port

Autor: daf Muž

Založeno: 30.01.2006, 09:12
Odpovědí: 0

Milý příteli. Máš PC? Pokud ano, podívej se na zadnístěnu kastle. Je tam podlouhlý dvouřadý konektor? Je jich tam hodně, ale já myslím ten, do kterého se zapojuje joystick. Máš? Pokud ano, tak věz, že stejný konektor je s největší pravděpodobností taky MIDI portem. ZDar.

Odpovědět na příspěvek

RE: midi port

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 09:21

Ano, skutečně to tak někdy bývá, ale není to poznat předem a je třeba redukce. A je to věc posledních let, nikoliv posledních desetiletí jako u zmíněného Atari. Zcela rozhodně se nejedná o dva nebo více standardních konektorů DIN-5 v základní výbavě schopných okamžitého intuitivního použití.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: midi port

Autor: bs Muž

Založeno: 30.01.2006, 10:37

Ještě bych doplnil, že nestačí jen z konektoru vytáhnout dva dráty a připojit MIDI, redukce obsahuje i aktivní sočástky a není o moc levnější než např. převodník USB/MIDI.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: midi port

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 11:10

MIDI je podle protokolu v podstatě jednosměrný sériový port. Elektricky je to proudová smyčka galvanicky oddělená prostřednictvím optočlenu. V zásadě není problém z jakéhokoliv sériového portu udělat MIDI, ale zcela fyzicky se vším všudy ho mělo jenom to Atari, tedy v základním vybavení.

Odpovědět na příspěvek

Jak je to s MIDI

Autor: Danny S_ Muž

Založeno: 07.02.2006, 16:44

Dovolim si to upresnit.
Atari melo jako jedine MIDI prevodnik a standardni MIDI konektory DIN. Ty KONEKTORY od te doby zadny jiny pocitac standardne nikdy nemel. Proto hudebnici pouzivali tenhle pocitac. V nekterch studiich je dodnes. Stacilo zapojit kabel.

Vetsina PCcek ma MIDI prevodnik na sobe dost dlouhou dobu a ne jen v posledni dobe, jak pisete.

Moje stare PC z roku 99, ktere jsem zanechal a pouzivam u rodicu, midi ma take - cili je to uz 7 let. Videl jsem 100vky PCcek a naprosto drtiva vetsina MIDI prevodnik mela i pred tim rokem 1999.

V zasade se da rict, ze PC je standardne vybaveno MIDI prevodnikem uz min. 10let. Stacilo aby melo integrovanou zvukovku, MIDI je soucasti takrka vsech zvukovek a game.

Duvod umisteni midi a game portu do jednoho je zrejmy. Dva diny, game port a tri 3.5 mm jacky se nevejdou na jednu zaslepku, takze neco musi dostat prednost. Pochopitelne vyhral Game port, protoze hracu je vice nez hudebniku.

Cili je k tomu akorat treba zakoupit zmineny kabel s reduci, ktery se prodaval co v tech letech za 500 Kc. Dnes se da sehnat na 200 (treba zde: http://www.obchod.cz/prod
ucts_detail.php?kod_zbozi
=00001427 )

Pokud nekdo z diskutujicich vi o MIDI prevodniku za 200,- at da vedet. U Tauera stoji ten jediny co maji 2000,- vc DPH(http://www.tauer.cz/s
tore/product/1001 ), jinde se da sehnat jinej tak za 1300,- s DPH.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak je to s MIDI

Autor: Danny S_ Muž

Založeno: 07.02.2006, 17:07

"Zcela rozhodně se nejedná o dva nebo více standardních konektorů DIN-5 v základní výbavě schopných okamžitého intuitivního použití."

Zde opet nemate uplne pravud. Dle meho je pouziti kabelu s redukci uplne intuiitivni, jako cokoliv jineho a nechapu v cem je problem. Dela se to bezne. U (polo)profi zvukovek se take musi zapojovat redukce - na jedne strane 25 pin na druhe 8 jacku udio I/O.

Pokud chci zapojit zapojit dnes DIN 5 do jakehokoliv pocitace, lhostejno zda Mac/PC vzdy zapojim na strane pocitace jiny konektor (USB, RS232, Game port) nez na strane druhe.
Rozhodne to nema Mac nejak intuitivnejsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: midi port

Autor: bs Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:08

Ještě bych doplnil, že nestačí jen z konektoru vytáhnout dva dráty a připojit MIDI, redukce obsahuje i aktivní sočástky a není o moc levnější než např. převodník USB/MIDI.

Odpovědět na příspěvek

O čem je článek?

Autor: LP - Lubor Přikryl Muž

Založeno: 30.01.2006, 09:27
Odpovědí: 0

Romane, mám dojem, že článek je o něčem jiném, než o polemikách, spíš o tvé cestě za Apple a o důvodech, proč máš rád Macy.

Pokud bych by polemiky vůbec měly k něčemu být, museli by do nich přispívat lidé, kteří mají dostatečné zkušenosti s oběma platformami, a to se neděje.

Jestli chce někdo dělat něco pro Apple, tak nemá cenu přesvědčovat pět pcčkářů, že se v něčem pletou.

Já mám v tomhle jasno, zástupci Apple mi dali najevo, mají zájem o vývoj našeho softu, tak tím pro Apple něco dělám. Jestli se páni grafici chcete taky zasloužit, můžu vás zaměstnat, úplně vážně, udělali byste víc pro Apple, nesložil by vás z těch blábolů infarkt a ještě byste to měli placené, což polemiky nejsou.

LP

Odpovědět na příspěvek

RE: O čem je článek?

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 09:37

Ono je to nejen o tom, proč mám Apple dejme tomu rád, ale i o tom, proč se vyhýbám produktu MS (ne vždy too jde). S tou placenou prací to myslíš vážně?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: O čem je článek?

Autor: LP - Lubor Přikryl Muž

Založeno: 30.01.2006, 09:56

Jo

LP

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: O čem je článek?

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 09:58

Tak to mě samozřejmě zajímá, pokud budu oné práce schopen. Můžeš mi napsat stručně mailem, o co se jedná?

Odpovědět na příspěvek

pochvala pred nastupenou jednotkou

Autor: robo Muž

Založeno: 30.01.2006, 09:49
Odpovědí: 0

Ten clanok je moc dobry.
Snazi sa o najdenie rovnovahy.
To ze mame niaky citovy vztah k PC/APPLE je vela krat vysledkom marketingu.

Vzdy mi pripadalo nezmyselne ked sa vojaci strielali navzajom, zatial co vladcovia piju sampanske.Malo by to byt naopak.
Ludia su tusi nepoucitelny.Spojit sa vedia len ked ime je velmi zle. /sorry, to sem asi nepatri/

Odpovědět na příspěvek

Cena prace

Autor: Ales Zitka Muž

Založeno: 30.01.2006, 11:04
Odpovědí: 0

Na kolik si lidi hodnotite hodinu sveho zivota? Rekneme treba 100 Kc? Pocitali jste nekdy, jak drahy je WIntel, pokud chcete mit pocitac na zacatku alespon v tom stavu, jako je Mac po vybaleni z krabice? Paradoxne nejhure vychazi samodomo stavene PC s kradenym systemem a programy. Nakoupit tohle a tamto, dojet pro to, dojet za kamosem pro OS ci aplikace, instalovat, pripojit se na Inet a stahovat updaty, instalovat antivir...

Kolik to je vyjadreno cenou za cas? Nebo si objednejte Meka a az vam ho privezou, vybalte ho, zapojte, zapnete a pracujte.

P.S. Sam primarne pouzivam Windows, Meka mam na hrani. A cenu hodiny zivota bych oznacil k nezaplaceni, ale uctuji si 300 Kc minimalne. Jedinou vyjimku prestavuji pribuzni v prime linii a kamaradi, ale to je takovy celozivotni barter...


Ales

Odpovědět na příspěvek

legální soft

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 11:05
Odpovědí: 0

Na přibližně 90% počítačů na celém světě běží Windows, úmyslně pomíjím fakt, že maximálně na polovině legálně.

Na přibližně 3% počítačů v čechách běží MAC OSX, úmyslně pomíjím fakt, že maximálně na polovině legálně.

Co je pravdy na tom, že Apple vlastně také začal programovat na základu DOS ?

Odpovědět na příspěvek

RE: legální soft

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 11:13

S každým koupeným Macem je OS v ceně! Tedy legálně. Otázka je pak, kolik upgradů je provedeno legálně, ale určitě větší procento než u Win.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: legální soft

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 11:17

Na každém značkovém počítači je legálně nainstalovaný systém Window.
V případě XP ji pátým rokem a upgrade zadarmo.

V případě OSX už 4 upgrade v ceně 4 000,-. Nabízí se otázka, nekradl už někdo OSX čtyřikrát za sebou ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: legální soft

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 11:21

Značkovém ano, ale co ty ostatní? U nás je mezi lidmi a malými firmami naprostá většina NO NAME počítačů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: legální soft

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:47

Pokud by to apple dovolil, situace by možná byla naprosto stejná .
V tom spatřuji trochu nesvobody a nemožnost výběru a rozšířování hw ze strany applu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: legální soft

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:05

Proč? Auto taky nelze stavět doma nebo si v něm vyměňovat nejdůležitější díly za jakékoliv jiné. Lze dokupovat doplňky a podobně, při nákupu lze vybrat z několika verzí a to je vše. A nikdo v tom nespatřuje nějakou nesvobodu. Nebo televizi. Lze koupit televizi po částech? Třeba bez softwaru a ten si tam pak dodat? Nelze. A nikdo se tomu nediví. Počítač je sice specifické zboží, které svým záběrem je velmi univrzální, jedná se o více méně otevřený systém, z toho ale zároveň pramení všechny problémy s počítači spojené. A čím otevřenější systém, tím víc problémů se dá předpokládat (bezpečnost, kompatibility, stabilita...). Už si někdo někdy vymýšlel, že chce poskládat televizi z konkrétních komponentů? A týká se to vlastně všech výrobků.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: legální soft

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:10

Nemyslím že s tím autem je to dobrý příměr.

Mám na mysli třeba přidání druhé mechaniky do PM G5, možnost dokovací stanice pro Powerbooky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: legální soft

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 01:00

ano dockina je pokud vim opravdu problem, ale bohuzel je to castecne i cistym degnem apple booku, a druha mechanika do PM proste nejde, nicmene bufo primer s autem si ted neodpustim i ja, do normalniho auta uz dalsi sedacku mimo vymer nenarves ale povesit za auto dalsi muzes :-) stejne tak i FW...
ano nejde to, ale do vily Tugendhat si uz taky nevybouras dalsi dvere, nebo jo? no nekdo by je tam asi vyboural... ale verim tomu ze ty ne. takze vlastne nechapu na co se ptas .-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: legální soft

Autor: Bufo Muž

Založeno: 01.02.2006, 01:24

Mám ty počítače na okrasu nebo na práci !!
V autě je 5 sedadel, mě by stačily dvě mechaniky :)

Vila Tugendhat je stopro funkčí, je vše promyšlené na rozdíl od applu,kde se bije design s funkčností, např wifi u powerbooků.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: legální soft

Autor: miro novak Muž

Založeno: 01.02.2006, 12:06

vy dva panove, bufo a micker, uz ste niekedy spolu posedeli a vypili nejaky ten litrik dobreho vina?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: legální soft

Autor: Bufo Muž

Založeno: 01.02.2006, 12:59

Co se škádlívá, to se rádo mívá :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: legální soft

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 14:12

no priznavam ze ja uz v sobe nejakej litrik vinecka mel :-)) ale vsak posedime fsichni toho 1 dubna doufam :-)

no vidis ja mam auto na 9 sedadel ale tu posledni trojku nemuzu sehnat, takze bud rad ze mas aspon tu jednu mechaniku :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: legální soft

Autor: czeXit Muž

Založeno: 30.01.2006, 11:59

omyl: zadny upgrade, pouze update na to co museli (firewall apod.).

zaplatovani chyb nerikam upgrade, ale update. Takze XP jsou uz 5 let stary system kde uzivatel nema nic novejsiho na vyber.

u OS X ma na vyber za poslednich 5 let 4 verze a nejmene 3 z nich jsou s XP srovnatelne nebo lepsi.

Rikat zaplatam chyb "upgrade zdarma" je uplne stejne jako promazani vyhybky rikat "obnova a modernizace vozoveho parku"

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: legální soft

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:36

Kdyby se do systému win nikdo nenabourával, není potřeba co opravovat. Vždy se jednalo o útoky zvenší.

U OSX šlo většinou o fatální a někdy neodpustitelné chyby přímo systému. /rok jsem měl nefunkční bluetooth na iMaku, odpojování wifi , smazání dat na ext discích a pod -to jsou ty nejběžnější.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: legální soft

Autor: zdeny Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:57

To nechápu. Známá si před 14 dny koupila notebook Acer. Žádné win tam nebyly, jen jakýsi linux. Takže co tam asi má teď? Běžela si to koupit? Odpovídám sám. Ne, ale XP už tam má. A ještě – viděl jsem takových přesunů víc.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: legální soft

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 14:05

Ale měla možnost volby, mohla si koupit ten samý Acer s předinstalovaný win a spostou softu /tozdíl v ceně je asi 2000/. Můžeš si koupit Apple bez systému , nebo s alternativním operačním systémem ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: legální soft

Autor: zdeny Muž

Založeno: 30.01.2006, 22:13

Nikoliv, úplná začátečnice, která pomalu neví, co si kupuje a jíž budu vysvětlovat elementární pojmy. Alespoň to ukazuje, jak se chovají prodejci. Je to starší paní, mohli jí vysvětlit, o co jde. Ale je inteligentní a určitě jí notebook bude sloužit v její práci. Win si jistě dokoupí, ale ne hned. - A jinak - já si Apple kupuji především kvůli systému, alternativu nechám jiným.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: legální soft

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 11:19

Na každém značkovém počítači je legálně nainstalovaný systém Window.
V případě XP ji pátým rokem a upgrade zadarmo.

V případě OSX už 4 upgrade v ceně 4 000,-. Nabízí se otázka, nekradl už někdo OSX čtyřikrát za sebou ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: legální soft

Autor: Marvinn Muž

Založeno: 30.01.2006, 11:33

Vecsina PC u nas su neznackove skladacky. Ukazte mi aspon jeden neznackovy poskladany Macintosh...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: legální soft

Autor: opat Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:13

Obávám se, že chvíle výroby noname mac se kvapně blíží. Ani bych se nedivil, kdyby začal nějakej kutil vyrábět PC s malinkou poznámkou MacOs kompatibilní.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: legální soft

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:38

Prosil bych srovnávat srovnatelné - značkový swin a značkový apple.

Odpovědět na příspěvek

Cena prace

Autor: Ales Zitka Muž

Založeno: 30.01.2006, 11:06
Odpovědí: 0

Na kolik si lidi hodnotite hodinu sveho zivota? Rekneme treba 100 Kc? Pocitali jste nekdy, jak drahy je WIntel, pokud chcete mit pocitac na zacatku alespon v tom stavu, jako je Mac po vybaleni z krabice? Paradoxne nejhure vychazi samodomo stavene PC s kradenym systemem a programy. Nakoupit tohle a tamto, dojet pro to, dojet za kamosem pro OS ci aplikace, instalovat, pripojit se na Inet a stahovat updaty, instalovat antivir...

Kolik to je vyjadreno cenou za cas? Nebo si objednejte Meka a az vam ho privezou, vybalte ho, zapojte, zapnete a pracujte.

P.S. Sam primarne pouzivam Windows, Meka mam na hrani. A cenu hodiny zivota bych oznacil k nezaplaceni, ale uctuji si 300 Kc minimalne. Jedinou vyjimku prestavuji pribuzni v prime linii a kamaradi, ale to je takovy celozivotni barter...


Ales

Odpovědět na příspěvek

RE: Cena prace

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 11:11

Budu tu dělat v diskuzi takový protipól:)

Když si koupím značkový počítač s widnows vybalím a mohu pracovat také. Co nemohu na win na rozdíl od apple udělat ?

Odpovědět na příspěvek

RE: Cena prace

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 11:15

Budu tu dělat v diskuzi takový protipól:)

Když si koupím značkový počítač s widnows vybalím a mohu pracovat také. Co nemohu na win na rozdíl od apple udělat ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cena prace

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 11:24

No nevím, ale třeba vytvořit pdf systémově. Jak je to se střihem filmů, to také nevím.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:33

Například Movie Maker. Windows media player rozhodně přehraje také vše, mp3 umí taky.
A pak už tačnou s applem potíže. Jako živnostník si chci nainstalovat účetnictví. Na výběr pro win mám dokonce všechny známé programy ve free verzi. Buhužel u apple narážím na první problém k plnohodnotnému využívání počítače.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:50

Záleží jak složité účetnictví. V případě firmy o jednom člověku, jako jsem já, stačí jakýkoliv tabulkový procesor. A docela dobře to jde ve FileMakeru, ten je ale komerční. Já už po léta užívám (dnes již teda obstarožní) AppleWorks. Účetnictví je bohužel nutné zlo vyžadované byrokratickou mašinérií. Prioritně mám počítač na kreativní činnost, byrokracie je až na místě posledním.
Co se týče WMP, tak o něm bych raději ani nemluvil. Loni se mi dostal do ruky film o startu raketoplánu Discovery, byl to dvacetiminutový dokument, ale v HD, mělo to 1,5 GB a prakticky se na to nedalo dívat, jak se obraz cukal a zastoval, procesor jel na 50%, RAM bylo dostatek volné. A když jsem to pak zkusil v QT s nainstalovaným Flip4Mac, tak to jelo přímo parádně. Opět skvělá ukázka toho, jaké píše MS softy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:58

Vedení účetnictví je potřebné v celém světě. Každá firma ho potřeb uje od toho nejmenšího živnostníčka a po velké korporace.
Pioritně tedy počítače na práci, která je nutná. Kolik procent kreativců je uživatelů počítačů ?
A jeětě jednou u počátcích apple a DOS ? Také začal rpogramovat na dos základech.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:14

Je rozdíl ve vedení účetnictví velké korporace (práce a mzdy, sklady, odpisy, akcie) a mé firmy, která má max. několik set položek do roka plus DPH. Na to nic složitého nepotřebuji.
Dále: Jen na zlomku počítačů se dělá účetnictví, prioritní je vytváření hodnot, aby bylo to účetnictví z čeho provádět. A dále nezapomínejme, že jsme v českém prostředí, v USA, kde je mnohem větší podíl Maců určitě je i dostatek účetních programů pro ně. Od nejjednodušších po složité.
Ad DOS: Možná ano, ale ne na MS-DOS. První Apple 1976, MS-DOS 1981. A i tak se jedná o upravený C/PM, který se používal už hezkou řádku let. Jedinou vazbou z dřevních dob, o které vím, tak je MicroBASIC od Gatese, který byl součástí Apple II/III.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:27

No a právě podíl organizací do 25 zaměstnanců je v republice obrovský. A tady je už s nákupem applů problém.

Proto se ztrácí u nás povědomí a počítačích Apple. Čím dál více se mne lidé ptají,: na čem to děláš ? co toje ! A to je dost bolestivé a to mne mrzí.
Pokud tedy nebudou tyto běžné aplikace pro vedení firemního účetnictví a další, obávám se ,že, k velkému rozšiřování applíků nedojde.
Po přechodu na intel a po posledním předvedení hw si myslím, že se situace ještě spíš zhorší :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 30.01.2006, 15:06

jeziiis maria, hodnoty robim na Macu. Ak mam firmu o 20 ludoch, kupit 2 stare vyradene kramy za par stoviek na uctovnictvo (a na nic ine) snad nepredstavuje problem, aby som nemohol pouzivat Mac?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 15:19

Mě to nevysvětluj :) To říkej těm firmám :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 15:22

... případně těm účetním. Zde je názorný příklad:
http://tomm.r
ulez.cz/ples/informatik.j
pg

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 00:33

pro Bufajze:
hm... uz pan werich a voskovec meli pisnicku "...ten umi to a ten zas tohle..." ja nepotrebuju mit ucetnictvi ja mu moc nerozumim delam grafiku, no ale pokud nekdo dela grafiku a ucetnictvi a sem tam strihne super reklamu v movie makeru a ja nevim co na tom pecku vlastne muze vsecko super speci delat tak je to asi .... no rika se neber nadarmo bozi jmeno do ust.
bufo nezob se zazil jsem jeste pred 2 rokama PeCkarskou firmu (a kurva velkou) co svitily v rozplatovanejch epsech bez jpg komprese protoze to jejich osvitka neumela :-( TB me to dosvedci, chtel sem si tam tenkrat privydelat nejakou kacku ale po tomhle sem vzal spatecku (TB me to dosvedci)

takze to zhrnme, PC je dobry na gamesky a Ucetnictvy (to je vtomhle state totiz nejlepsi a nejlukrativnejsi gameska...)
a macek na to ostatni

promin bufo, myslim ze macek to vyhral :-/
m

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: miro novak Muž

Založeno: 01.02.2006, 11:59

pridam svoju trosku mickerovi pre bufa: na slovensku robim uctovnictvo takmer monopolne na apple. a viete aka je moja obchodna politika? kto si chce kupit uctovnictvo, najskor mu vrele odporucam danoveho poradcu. a sam nech sa venuje tomu, co ho bavi, co mu ide najlepsie, na com najviac zarobi. "...ten umi to a ten zas tohle..."

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Bufo Muž

Založeno: 01.02.2006, 12:48

Ale hoši, my si nerozumíme !!! Ano předávat účetní firmě , také to tak dělám, ale :
účetnictví je o něčém i jiném
fakturace se musí dělat na firmě -PC
skladové hospodářství se musí dělat na firmě -PC
příprava výroby se musí dělat na firmě -PC
platba za došlé faktury se musí dělat na firmě - PC
příjem oprav a zakázek se musí dělat na firmě - PC

a další a další !!!!
To je také účetnictví a pak je teprve vše potřeba odevzdat účetní firmě !!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 13:51

ja ne ja ucetni donesu krabicu s uctama :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Ales Zitka Muž

Založeno: 31.01.2006, 20:43

Dost uz s tim ucetnictvim. Faktury vydavame v XLS a odneseme pani ucetni. Od toho tu je. Jinak delam spravu ve dvou firmach, 10 a 15 lidi v administrative. V jedne maji jeden pocitac na ucetnictvi, kde se pripravuji podklady pro ext. ucetni. V druhe vedou jen sklad a vystavuji faktury, ucetnictvi dela ext. ucetni. Kdo z zizvnostniku ci podnikatelu ma cas a chut sam zpracovavat ucetnictvi? Teda mozna ten, co na to ma pro nedostatek prace cas...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 01.02.2006, 10:52

Já si dělám učetnictví sám. Ne proto, že bych měl tolik času, ale nemám těch položek tolik. Účetní si účteji řádově dvacku za položku, já když to posčítám, tak mi DPH, daň z příjmu a přehledy pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu zaberou ročně tak asi 30 hodin (nepočítám čekačku na těch úřadech). Účetní bych zaplatil za ten rok cca 10 000,- za dva dny práce, což mi přijde za byrokratickou povinnost hodně. Na účetnictví mi stačí stařičký AppleWorks.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Ales Zitka Muž

Založeno: 31.01.2006, 20:39

Proc se kazdy ohani ucetnictvim? Na ucetnictvi jsou ucetni knihy a pani ucetni. Na pocitaci se da tvorit, ziskavat informace, ucit se, hrat si...

Ale zpracovavat cisla pro zasr. financni urad? No to snad ne, to je degradace pocitace na scot!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 00:40

pro Ales Zitka:
mam stejnej nazor, ale podle vseho v ceske republice jsou proste sikulove co umej vsechno... akorat tunelarit se dari akorat nekomu... nebo se pletu? .-)
m

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 01.02.2006, 10:53

Moje řeč. Účetnictví je jen nutné zlo vyžadované státem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Bufo Muž

Založeno: 01.02.2006, 12:52

Ú četnictví je pro mne především sledování hospodářských výsledků firmy, možnost analyzvat růst prodeje výrobků, sledování nákladů a jejich možných korekcí a další další, bez kterých se dobrý podnikatel nemůže obejít .

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cena prace

Autor: Ales Muž

Založeno: 30.01.2006, 11:54

No já nevím, když jsem naposled dostal nový značkový počítač (HP) s Windows tak jsem po vybalení mohl jít na internet, napsat mail, otevřít průzkumníka a zkontrolovat antivirem počítač. IMHO Mac toho nabízí o trochu víc.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Ales Nehyba Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:34

Jé, koukám, že už tu jeden Aleš je. Ten předchozí příspěvek jsem psal já. Sorry ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cena prace

Autor: opat Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:05

protipóly jsou dobrá věc, ale Aleš psal o PC legu home edition :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cena prace

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 30.01.2006, 20:20

Co nemozes? Hm.. toto:

Win 2000 Pro /SP4/: Skus sa pripojit na WiFi s WPA sifrovanim. Nepripojis sa, lebo tam nemas podporu. Smola :). A co WPA2?

WinXP /SP2/: Pokial nedoinstalujes support pre WPA2, tak sa nepripojis. A nie vsetky firmy maju SP politiku click-n-run.

Teraz mi povedz, ci sa s OS X 10.4/10.3 nepripojim na WPA(2) WIFI siete, hm :) ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Bufo Muž

Založeno: 31.01.2006, 22:05

Vidáš ale máš možnost si cokoliv stáhnout adoinstalovat.
U Applu jsem musel ROK !! čekat než vydal nový firmware pro bluetooth abych mohl plnohodnotně, případně se k počítači vůbec připojit !! /klávesnice, myš, telefon/
Problém na iMac G5 .

Co ty na to ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 00:48

bufo ty me desis... kdyby me ucetni rekla ted ti nic nemuzu rict, nefunguju, nemam nabytou baterku do bluetooth mysky a klavesnice..., tak ju vymenim, to snad neni pro profiky? ma to nejakou zalohu? muze to fungovat porad? ne?! fuj. se nedivim ze stim poradna firma nechce mit co do cineni :-))

PS. pane doktore, jak tak koukam vy tam nemate celou moji diagnozu to vam nevadi? jeee mate pravdu, no my tu mame nejakou bezdratovou novinku to vite... takze nebojte ja to hned dopisu hloupy dve pismenka nam vypadly... NE-rezat...
m

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Bufo Muž

Založeno: 01.02.2006, 01:11

Šlo mi především o telefon a synchronizaci pracovních úkolů. To je myslím dost důležité !!

Podle tebe tedy ten bluotooth tam vůbec nemaj dívat ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 13:54

spravne, zadnej bluetooth :-) ne, kecam, hadej v jakym stavu sem vcera kdyz jsem to psal byl .-) urcite se to hodi a urcite by to melo fungovat poradne. pokud bych se prez to pripojoval k netu tak by me to asi taky stvalo.
m

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cena prace

Autor: Ales Zitka Muž

Založeno: 31.01.2006, 20:37

Vzit digitalni fotak, pripojit, stahnout fotky. Vzit digitalni kameru, pripojit a sestrihat film. Vzit CDcka, nagrabovat. Pak spustit iDVD, udelat si vlastni DVD a poslat ho babicce.

Az jednou vybalim z krabice PC s takto predinstalovan SW a zkonfigurovanym HW, tak pribehnu a deset minut pred tebou budu v ucte mlatit hlavou do zeme.


S pozdravem

PCckar, co ma Macky jen hrani :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Bufo Muž

Založeno: 31.01.2006, 21:54

Tak přijď.
To vše uděláš v základu Windows XP SP2 :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Bufo Muž

Založeno: 31.01.2006, 21:56

Tak přijď.
To vše uděláš v základu Windows XP SP2 :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 00:50

bufo delas nekdy s toho media makeru (nebo jak se to menuje) DVD? a muzes me ho ukazat? .-)
m

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: Bufo Muž

Založeno: 01.02.2006, 01:36

Cituji :Vzit digitalni fotak, pripojit, stahnout fotky. Vzit digitalni kameru, pripojit a sestrihat film. Vzit CDcka, nagrabovat. Pak spustit iDVD, udelat si vlastni DVD a poslat ho babicce.

Chtěl jsem poukázat na to, že koupíšli si značkový pořitač tak to o čem píše kolegáček ve zmiňovaném úryvku uděláš pochopitelně taky :)

Mrzí mě že budu muset opravovat dlažbu na podlaze až mu to předvedu a on mi ji bude deset minut rozbíjet hlavou !! :)
Hoši než něco vypustáte z huby, zkuste si to napřed ověřit :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Cena prace

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 14:02

bufo ale to je prave to co myslim, ze z toho windovs movie makeru DVD neudelas, kamarad si koupil kameru, (koupily sme si pred vanocama stejnou oba.-)) a byl z toho movie makeru (nebo jak se to) nadsenej, ale pak mu s toho nejak nesel udelat DVD tak pouzil soft co byl na cd k te kamere (myslim ze pinacle). mas pravdu na 100 procent to nevim, vim jen to co mi rekl a je mozny ze to akorat nekde blbe nastavil. poprosim ho at to zkusi znovu, nicmene ty to vys na 100 procent ze stoho jde udelat DVD uz jsi to zkousel?
m

Odpovědět na příspěvek

RE: Cena prace

Autor: Danny S_ Muž

Založeno: 07.02.2006, 18:12

Cenik Tauer - pocitac Power Mac G5 - do kosiku:

Položka instalace:
Bez instalace - 0,- Kč
Komfortní instalace -1800 vč DPH
Základní Instalace - 4165 vč DPH

Tak jakýpak příjdu a vybalím?

Odpovědět na příspěvek

Takže ako?

Autor: Igor Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:04
Odpovědí: 0

Hmm, aj Steve si "požičal" všeličo od Wozniaka, alebo nie?

Odpovědět na příspěvek

RE: Takže ako?

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:27

Steve se Stevem tvořili přibližně deset let tým.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Takže ako?

Autor: Igor Muž

Založeno: 31.01.2006, 10:45

Romane, aj to viem že spolu tvorili tým, v začiatku a na konci ale dosť jednostranný ...
Jediné čo som chcel naznačiť je to, že super myšlienka nevyšla vždy len z hlavičky Steva Jobsa ...
(Ak chceš tak mi rozumieš, ak nie tiež dobre.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Takže ako?

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 31.01.2006, 10:56

Samozřejmě, ono teda dokud byli tým, tak Woz byl spíš ten konstruktér a Jobs ten kormidelník a obchodník, i když to nelze vidět až tak černobíle. A myslím si, že to byl skvělý tým, protože se dobře doplňovali.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Takže ako?

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 00:21

hm ale stejne tak to muzes brat i na druhou stranu, kde by byl wozniak bez jobse? i ja mam spoustu pratel. kazdopadne si nemyslim ze by jobs na wozniaka zapomel, vzdyt to byly kamaradi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Takže ako?

Autor: miro novak Muž

Založeno: 01.02.2006, 11:50

a kazdy, kto aspon trochu sleduje dianie okolo Apple (co mu jeho casove moznosti dovoluju) vie, ze Steve ukazal na poslednom keynote spolocnu fotku s Wozniakom s odkazom na 30. vyrocie.
Myslim si, ze sa mozeme na 1. aprila velmi, velmi tesit

Odpovědět na příspěvek

Mac a Win

Autor: Martin Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:16
Odpovědí: 0

Je pravda, ze k Mac OS X je pribaleneho vela programoveho vybavenia. Druha vec je, ci to vsetko potrebujem.
K HP som dostal PDF reader, kopec dalsich programov ktore nepotrebujem.
Profesiona
l si na PC aj Mac musi nainstalovat (mal by aj kupit) potrebne programove vybavenie.
Z mojho pohladu je to 1:1
Legalne Win: poznam vela ludi, ktory si kupili k skladacke PC aj legalne Win.
Ochrana investicii: v roku 2002 som k HP dostal aj Win XP, ktory pouzivam doteraz. MS ho podporuje a pravidelne aktualizuje. Bezia na nom vsetky nove programy.
Aky system bol v roku 2002 k Macu? (10.2 ?)
Podporuje ho Apple? Vsetky nove programy na nom bezia?

Odpovědět na příspěvek

RE: Mac a Win

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:25

Microsoft svůj XP podporovat musí, protože je to poslední, co před pěti lety udělal. Za tu dobu má Apple 4 verze systému, z čehož naplno podporuje poslední dvě, tedy počínaje podzimem 2003, podpora starších verzí je cca na 50%, a to i od třetích stran. Vychází se i z toho, že s každým novým Macem máte poslední verzi systému, takže podíl starších verzí pak rapidně klesá.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Mac a Win

Autor: Martin Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:43

Ale mna ako klienta to nemusi zaujimat.
Win XP je plne pouzitelny a zabezpecuje maximalnu produktivitu.
Ze ma Apple za 4 roky 4 nove systemy ma ako klienta nezaujima. Ja som si kupil pocitac a predpokladam 4 roky aktivnej podpory zo strany vyrobcu a dodavatelov programov.
A male rypnutie: vy si myslite, ze ak je system kazdy rok aktualizovany (podla vas novy), ze je to mozne? Ze by u Apple trval vyvoj noveho systemu iba 1 rok?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:56

Ani Apple ani MS nevyvíjí nic od základů, téměř (co se OS týká) vždy navazuje na předchozí práci. První verze Mac OS X trvala od zakoupení NeXTu nějakých 5 let. A ještě pro šťourali:
Verze 10.0 moc použitelná nebyla, ještě ten stejný rok přišla verze 10.1, upgrade na 10.1 byl BEZPLATNÝ. Placené upgrady jsou až od verze 10.2.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Garfield Muž

Založeno: 30.01.2006, 18:28

He, he... A kdy by se divil, ze po tom fiasku byl upgrade na 10.1 bezplatny? Pokud ne, byla by to pro pro Apple sebevrazda. Mel jsem bohuzel tu cest s 10.0 a verim, ze to bylo, jak se rika: system jeste nebyl dokoncen a doladen, ale marketing mel svoje terminy a tak jednoduse v den D "sebral" programatorum aktualni kod z HDD a odvezl do lisovny :).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 18:35

Jo, nějak tak to mohlo být, já osobně teda verze 10.0 i 10.1 označoval za beta verze, systém považuji za hotový až od 10.2.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Smiricky Muž

Založeno: 07.02.2006, 17:45

Aha, takže pokud tomu dobře rozumím tak jste za Mac OS X vlastně zaplatil dvakrát. Nejdřív cenu za verzi 10.0 a aby to bylo použitelné tak jste musel zaplatit za 10.2.
To je dobrá cena za OS.

A pokud chci, aby se mi nepřepínala klávesnice, tak musím koupit ještě 10.4. To je fakt boží.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: broe Muž

Založeno: 30.01.2006, 12:56

no a jaká je podpora win98/95 nyní? A myslíte, že a příchodem nových win bude pro Vás (XPčkáře) opět 100% podpora? OSX používám doma od první verze a můžu říct, že pokaždé za ten rok dokázal apple urazit dost slušný kus cesty. Nebo to můžete chápat i tak, že OSX byl velmi špatný OS a museli ho 4x vylepšit, aby byl funkční. Jako uživatel obou OS (XP a OSX10.4.4) Vám mohu říct, že je apple celkem napřed, co se týká pohodlného používání OS. Nic nemusím řešit. Bohužel na XP řeším neustále nějaký problém. Jak říká náš IT:"wokna si prostě občas dělaj co chtěj, na linux jsem nemusel máknout. Sakra!"

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Pepa Muž

Založeno: 30.01.2006, 14:51

Váš IT může být rád, že tam nemáte ještě Mac OS X.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 00:05

spise tvuj muze byt rad ze nemas milenia, coz mel byt pokud vim velice prinosny OS pro peckare, ale mam pocit ze po nem nestekne ani pes (aspon ty se o nem nikde nezminujes...)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 30.01.2006, 14:16

Je pravda ze podpora starsich OS u Apple je tragicka, sam pouzivam doma Apple od systemu 7.1 az po terajsieho 10.4. Je pravdou ze ak ma niekto stroj kupeny naozaj pred 2 rokmi s Jaguarom, vela z noveho softwaru mu na nom uz nepojde posledna aktualizacia skoncila na 10.2.8 uvedenim pantera alebo tak nejako, navyse kazdy novy system je plateny, to plati aj pre Apple software je jedno ci ste si kupili Apple iLife 2005 alebo nie, ak chcete verziu 2006 zaplatite plnu cenu, osobne nepoznam (nehovorim ze neexistuje) ina firma okrem Apple kde by nexistoval upgrade produktu z predchadzajucej verzie za plnu cenu produktu. Je pravda ze sme tymi cenami platili aj vyvoj intelovskych verzii, ktore vtedy este na trhu neboli. Osobne som dost zvedany ako dlho bude trvat podpora G4 a G5 po prechode na intel, ci vobec verzia 10.6 bude na PowerPC spustitelna

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 14:39

Pred dvěmi lety už koupil počítač s Panterem (od podzimu 2003) a ten je podporovaný plně. Jinak Apple ze svých tržeb vráží do vývoje mnohem větší procento peněz než MS, protože prodá míň licencí. Ty peníze někde vzít musí. Ale souhlasím s názorem, že upgrade třeba z Jaguaru na Panter nebo z Pantera na Tiger by nemusel být za plnou cenu, zrovna tak iLife. Na druhou stranu Mac OS X stojí cca polovinu oproti plné verzi Win XP.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Martin Muž

Založeno: 30.01.2006, 20:18

hej, to som nevedel.
podla cenniku stoji Mac OS X pre jeden pocitac
4.400 + lokalizacia 670 Sk bez DPH
Win XP Home SK OEM: 2.900 + mys 100,- Sk bez DPH
Win XP Prof SK OEM: 4.700 + mys 100,- Sk bez DPH
Ako pocitam, tak pocitam ale nejak mi to nevychadza podla vasho vzorca

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 20:25

Měl jsem na mysli ne OEM, ale normální plnou verzi. A nebo třeba multilicenci. Jinak myš za stovku, to musí být superkvalita.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 20:33

Myš se pochopitelně vyhodí :)

Ale Rozhodně co stojí za úvahu je nákup Microsoft Office pro doma. Získáte tři licence za 1000 Kč jednu a to už není drahé za plnohodnotný kancelářský balík.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 20:40

Možné řešení pro Win, ale MS Office:Mac je mizerný, to už je lepší OpenOffice.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 20:46

Spousta lidí tvrdí, že pro apple je daleko propracovanější než na win.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 21:02

To bych se neodvážil tvrdit, snad vzhled je hezčí, ale korektní češtiny při otevření .doc z Win se obvykle nedočkáte. A to samé .ppt/.pps, pomůže označení komplet textu a změna fontu. V OpenOffice/NeoOffice nebo iWork to funguje lépe. Korektně česky otevře .doc i TextEdit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 21:06

Já takové zkušenosti nemám. Ale Pages je prozatím nepoužitelný. Nezvládá korektně /mimo pdf/ uložit ani své vlastní šablony, aniž by se na nich provedla jakákoliv úprava. Sám jsem ho testoval a odložil.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 21:27

Šablony nepoužívám, takže nemohu potvrdit ani vyvrátit. Ale doc otevírá Pages docela slušně. Pokud potřebuji k textu přidat obrázky atd., dělám výstup výhradně do pdf. Holé texty píšu nejraději v TextEditu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Martin Muž

Založeno: 30.01.2006, 20:54

Presne tak: mys ide do kosa.
Ak mys, tak nejaky laser od Logitech alebo Razer.

A preco to mam kupovat krabicovy Win ked je OEM?
Ja nepotrebujem krabicu.
Keby existoval OEM Mac OS X, tak by si ho tiez vela ludi kupilo ak by usetrili cca 1.000 Sk. Nie?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: pavel 123 Muž

Založeno: 30.01.2006, 23:25

Microsoft prodava Windows XP /a jine SW produkty/ jako OEM /za napr. vyse uvedene ceny/ a FPP /Full Package Product/. V obou pripadech se jedna o stejny produkt /ne tedy nejak oklesteny nebo demo viz. historka s Win95: hele mne ty Windows nejak padaj a serou se, urcite proto, ze jsou vypalene, ja si je radeji koupim original i kdyz je to drahe.../, ale s odlisnym pojetim licence. U OEM si to kupujete s HW a na ten je to vazano /obvykle kompletni pocitac, ale prodava se to i s mysi, ale aktivaci je to uvazane navzdy na ten konkretni pocitac - predevsim board, pokud ten odejde jste povinnen zakoupit novou licenci, jedno jestli dalsi OEM nebo FPP/. FPP naproti tomu je drazsi /obvykle 2x/, ale lze ho nainstalovat na jakykoli pocitac /pochopitelne ze jen v konkretnim okamziku jen jednou/. Dalsi zalezitosti je odpovednost za vady. OEM problem resite s prodejcem HW a je to jeho problem a u FPP uz jakoby s Microsoftem /byt take pres prodejce/. Dale na pocitac s predinstalovanymi OEM Windows jiz nesmite nainstalovat zadny jiny operacni system /napr. Linux/. Pokud to nekomu pripada malicherne, tak jsou to dost podstatne okolnosti pro svobodu rozhodovani, pro pripadna rizika spojena s postihem za tzv. piratstvi. A na zaver jen dodavam, ze Apple sve stare operacni systemy /napr. stale dobre pouzitelne 7.x.x plne srovnatelne s Win95 - dle meho nazoru navic jeste lepsi nez W95/ uvolnil zdarma a v te dobe jeste bylo mozno /nutno!/ zakoupit stary MS DOS nebo MS W95 za nechutne ceny /mas stary HW a SW? - tak plat!/. A pokud i tyhle stare vykopavky zdarma nekomu poskytnete /viz. jeden web se starymi operacnimi systemy mj. Windows 1.0 apod./, tak si opet zadelavate na problemy. Proste nekupte to za ty prachy, ceka vas bezproblemovy zivot!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 23:37

No, a proto jsem taky při té diskuzi porovnával plné ceny, nikoliv OEM.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Lukas Gallina Muž

Založeno: 31.01.2006, 12:19

Pavle, nemas pravdu.

Microsoft o OEM pise:

"Licenci k softwaru pořízenou formou nákupu OEM softwaru nelze přenést na jiný počítač - v případě likvidace počítače nebo jeho vyřazení dochází zároveň k zániku licence"

Nikde se nepravi nic o zakladni desce, mluvi se o POCITACI; takze kdyz vymenim zakladni desku, nemenim POCITAC. Pres WUG jsme to resili, bylo o tom dokonce skoleni od pracovniku MS a tam zaznelo, ze MS se na to diva tak, ze nemeni-li se vyrazne vetsina zarizeni, lze licenci pouzivat dal. Takze, zhori-li Ti deska, muzes ji vymenit a dal pouzivat licenci; v momente ze vymenis vse krome skatule a pameti, pak samozrejme musis mit licenci novou.

"Dale na pocitac s predinstalovanymi OEM Windows jiz nesmite nainstalovat zadny jiny operacni system /napr. Linux/. "

Absolutni nesmysl, ktery by jsi nenapsal, kdybys sis nekdy precetl licenci EULA. Zadna licence MS te neomezuje v pouzivani JINYCH systemu, ovsem nepouzil-li jsi licenci prechodu z konkurenciho produktu. Potom nesmis pouzivat ten konkurencni produkt. Coz neni pripad OEM.

Zkus si projit informace o licencich na www.microsoft.cz, nez zacnes vykrikovat takoveto hlouposti.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: pavel 123 Muž

Založeno: 02.02.2006, 03:09

Lukasi, pravdu nemas ty. Ja take vychazim z materialu Microsoftu a licenci koncoveho uzivatele /EULA/ jsem cetl, dokonce jsem ji vytistenou i ve volnych chvilich studoval /ve vice verzich Windows/. A zde se dostavame vlastne k jadru toho, co me na Microsoftu stve nejvice. Misto jasnych a srozumitelnych pojmu se dostavame na pole pravnickych formulaci a vykladu, pripadne ustalene praxe, atd. A stve me to o to vice, ze ja Pavel M. ac v uvozovkach ateista musim pouzivat dogmata vsemohouciho Microsoftu, pripadne diskutovat za pouziti te spravne syntaxe abych nepropadl z katechismu a to je prave to, kam se nema tato oblast vubec ubirat. To je proste spatne. A kdyz na to upozornuji, musim to mit nastudovane temer jak zamestnanec Microsoftu a pouzivat jejich terminologii a to me opravdu s/zere... Jinak by me zajimalo, zda v pripadnem sporu by melo vetsi vahu tve tvrzeni, ze to mas od nejakeho xx na jakemsi skoleni xxx nebo muj tisteny oficialni material Microsoftu, kde se primo o ztrate licence pri vymene zakladni desky pocitace pise... A pokud stale neveris, tak pridavam odkaz primo na web Microsoftu http://www.microsoft.com/
cze/infolinka/faq/licenco
vani/domaciuzivatel/zmena
hw.mspx kde se pise: Četl jsem v licenční smlouvě o možnosti upgrade hardware v případe OEM licence. Nakolik mohu upgradovat svůj hardware aniž by OEM licence zanikla?

Z důvodu zjednodušení a přechodu na stejné podmínky, které platí v Evropské Unii, vztahuje se na OEM software zakoupený po 1.5 2004 nové pravidlo. Možné je upgradovat jakoukoliv součást počítače s výjimkou základní desky. V případ upgrade hard disku je potřeba smazat software ze starého disku a následně ho instalovat na nový disk.

Pokud jste vlastníkem OEM software zakoupeného před tímto datem vztahují se na takovýto software původní OEM podmínky. V tomto případe byste neměl upgradovat více jak 50 % svého hardware resp. počítače. Kompletní počítač je definován z těchto komponent - základní deska, harddisk, procesor, skříňka počítače a zdroj. Pokud upgradujete tři a více z těchto komponent OEM licence vám zaniká.

Neexistuje žádná možnost, jak si zachovat licenci k původnímu softwaru po výměně základní desky po uplynutí záruční doby?

Pokud chcete mít možnost přenášet software Microsoft z jednoho počítače do jiného, můžete si zakoupit krabicovou verzi softwaru s příslušnými právy.
Tolik primo stanovisko autority nejvetsi, ty kaciri...Jinak jsem te mel za lepsiho diskutera, takze na oplatku ti vracim, ze nesmysly a hlouposti pises ty. Mej se fajn. P*

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Lukas Gallina Muž

Založeno: 02.02.2006, 16:47

Jenze zde se mluvi o upgradu, ne o vymene vadne desky.

Priznavam, ze o dane novele jsem nevedel, ale upgradem se nerozumi vymena vadneho dilu, ze. To neni upgrade, to je oprava vadneho zarizeni.

Mam OEM Windows XP a ve smlouve EULA nic o nepouzivani jineho systemu neni. Zacitujes mi to?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 00:12

pro Martin:
ms home? to je neco pro houmelesaky? neni 4000 KC pro ne moc? to se me nejak nezda... sytem kterej nedokaze ani poradne naformatovat disk... opravdu by sis neco takovyho koupil? jak ze velky soubory na houmeleseckejma woknama naformatovanej disk ulozis? no ale ty ses asi jinej...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: micker Muž

Založeno: 01.02.2006, 00:15

aaa tak se omlouvam ono uz se da poridit XP profi levneji, no ja ho tenkrat koupil za 10 000, to sem asi vul mel jsem pockat a mohl jsem ho ted mit levneji... :-/
m

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Mac a Win

Autor: Bufo Muž

Založeno: 01.02.2006, 01:18

win XP Home a XP PRO jsou téměř shodné. Home jen neobsahuje některé sí%tové funkce pro dálkový přístup.

Odpovědět na příspěvek

No jasně že to má smysl

Autor: kuk1 Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:37
Odpovědí: 0

Kde jinde si maj lidi zvýšit sebevědomí a dokázat si že to co si vybrali je nejlepší a tím pádem že i oni jsou vlastně taky super (případně že ho maj většího) apod., že? :)))

Tyhle akademický pojednání jsou sice fajn, ale zapomínaj na zákony lidský smečky a princip boje o přežití apod. :)

Ptejte se Freuda :D

Odpovědět na příspěvek

No jasně že to má smysl

Autor: kuk1 Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:41
Odpovědí: 0

Kde jinde si maj lidi zvýšit sebevědomí a dokázat si že to co si vybrali je nejlepší a tím pádem že i oni jsou vlastně taky super (případně že ho maj většího) apod., že? :)))

Tyhle akademický pojednání jsou sice fajn, ale zapomínaj na zákony lidský smečky a princip boje o přežití apod. :)

Ptejte se Freuda :D

Odpovědět na příspěvek

RE: No jasně že to má smysl

Autor: kuk1 Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:50

Zde opravdu platí poučka, že je to VLASTNOST a ne CHYBA systému :D

Ale votravný je to rozhodně stejně jako u výrobků Billa Brány :D

Odpovědět na příspěvek

RE: No jasně že to má smysl

Autor: kuk1 Muž

Založeno: 30.01.2006, 13:58

Zde opravdu platí poučka, že je to VLASTNOST a ne CHYBA systému :D

Ale votravný je to rozhodně stejně jako u výrobků Billa Brány :D

Odpovědět na příspěvek

Tak trochu pradadox, ale ...

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 30.01.2006, 14:16
Odpovědí: 0

Podle meho nazoru se s Macem a OS X mnohem snaze a logicteji pracuje. Pritom jej u nas pouziva velice malo uzivatelu pocitacu. To je sice paradox, ale snadno vysvetlitelny.

Pocitac
e Apple se budou velmi dobre prodavat, pokud:

1, bude viditelna vyrazna reklama
2, lokalizace bude standardni soucasti instalace
3, v kazdem hypermarketu bude jeden cely regal se softwarem, z vetsi casti lokalizovaneho
4, bude dostatek ekonomickeho softwaru

Hodne lidi uz mi reklo, "me se to moc libi, ale ..." a pak nasleduje jeden nebo vice z vyse uvedenych duvodu.

Vazne bych v tom nevidel pokazde jen snahu neco co nejlevneji sestavit a zbytek ukrast. Alespon v me branzi se tohle moc nedeje. "Kolegove" si vetsinou porizuji znackovy HW a nikdo z nich nechce nelegalni ani Wokna, natoz dalsi software.

Kdyz zajdu do obchodu Apple u Andela, jaka je tam nabidka software ? Deset titulu by bylo malo, a to je tam povetsinou jen jedna krabice s Officem :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak trochu pradadox, ale ...

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 14:32

To tvrdím už hodně dlouhou dobu. Jenže reklama u nás není a nebude, s lokalizací se tím pádem také nic asi nezmění. V naší zemi se prodává cca nějaké promile produkce Applu, tím pádem ho nezajímáme, jiná situace by byla, kdyby to bylo kolem procenta, určitě by to bylo lepší. Dostupnost SW je přímo katastrofální s výjimkou profiaplikací, i když na netu lze najít opravdu hodně, a dost často free. Co se týče ekonomických aplikací, tak právě proto se snažím tlačit OpenOffice i přes jejich nedostatky v GUI a hotkeys.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tak trochu pradadox, ale ...

Autor: Pepa Muž

Založeno: 30.01.2006, 14:56

Podmínky rozšíření jsou:
1. Spousta supermoderních her pro masový trh
- Apple se sice začal snažit, ale vlak už je rozjetý. A není to Pendolino.

2. Warez
- Existuje a je lépe organizován než PC warez. Problém je v jeho rozšíření mezi lidi v "offline" verzi. Taková Hlava XXII.

3. Cena
- Dokud si domů pořídím PC za finální cenu třetiny Maca, tak si toho Maca prostě nekoupím. Já vím, že ... sw bundle ... super OS ... atd. ale koncová cena je prostě koncová cena.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tak trochu pradadox, ale ...

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 15:03

No, ještě že to není Pendolino, to by daleko nedojelo...
Třetinu ceny snad, ale s kradeným OS atd., pokud by došlo na průšvih (byť je to v této zemi málo pravděpodobné), tak koncová cena se několikanásobně zvýší...

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak trochu pradadox, ale ...

Autor: Garfield Muž

Založeno: 30.01.2006, 18:15

Pridal bych jeste paty bod, ci snad nejaky podbod:
Kompletne lokalizovany kancelarsky balik od Microsoftu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tak trochu pradadox, ale ...

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 18:27

OpenOffice lokalizované jsou, vypadají prakticky stejně jako MS Office, bohužel jedou v X11, ale i tak nejsou o mnoho pomalejší, než drahý originál. V tomhle bych problém neviděl. Navíc se chovají korektněji k českému prostředí. Pravda, mírné potíže s fonty. Ta kancelář je tak trochu neštěstí, neexistuje nic, co by bylo ideální, bez ohledu na to, zda je to free nebo komerce.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tak trochu pradadox, ale ...

Autor: Garfield Muž

Založeno: 30.01.2006, 18:34

Podle ruznych pruzkumu a testu jde u MS Office taky o hlubokou kompatibilitu formatu dokumentu. Jsou lide, vytvarejici z jim znamych (a me treba ne) duvodu slozite formatovane dokumenty s vkladanim tabulek, grafu, ramecku. A ti - ac laici - chteji, aby si prijemce otevrel jejich dilko v podobe, jak je vytvorili. A jelikoz ma hrubym odhadem 90 procent desktopu Windows a na nich MS Office...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Tak trochu pradadox, ale ...

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 18:40

Ha ha, to si právě myslí jen ti laici, že ten dokument pak u příjemce vypadá stejně, to by ten příjemce například musel mít jednak stejnou verzi, jednak stejné fonty. Nesmysl. Když už těm kancelářským někdo vysvětlí, že pokud chtějí, aby nějaký dokument všude vypadal, jak chtějí oni, tak jediným schůdným řešením je pdf. A pokud budou vytvářet pdf, tak už je jedno, v jakém programu. Vše pramení pouze z počítačové negramotnosti sekretářek a byrokratů.

Odpovědět na příspěvek

Office a ceske znaky

Autor: Taniny Muž

Založeno: 31.01.2006, 11:01

Myslim, ze Office NIKDY nebude plne lokalizovany a kompatibilni, stejne jako je tomu na PC: vim, jak vypadaji dokumenty, ktere chodi kolegum v jinych jazycich - museji je preformatovat a to je PC to PC. Problem je ten, ze u textu bude vzdy problem mezi jednotlivymi jazyky, bez ohledu na to, jaky pocitac budete pouzivat (Mac nebo PC). Proc neni problem prehrat film, video a muziku na jakekoliv platforme? Neobsahuji text. Jakmile tam je, a neni to anglictina, pak je to problem. Vzdy, vsude a na jakekoliv platforme. Navic posledni verze MS Office, kterou provozuji na posledni verzi Tigra je velmi, velmi stabilni a to, ze se dokument otevre spatne se stava 1 x za mesic, maximalne. V tom udelal Apple a MS velky krok kupredu. Spise me trapi nutnost psat do mailu a na internet bez interpunkce jako hotentot tak, abych si byl jisty, ze druha strana dostane citelny text.

Odpovědět na příspěvek

Legální soft

Autor: Pepa Muž

Založeno: 30.01.2006, 15:08
Odpovědí: 0

Neustále se tu opakuje argument o tom, že na Apple je používáno více legálního softu než na windows. Podle mých zkušeností je tomu naopak. Docela by mě zajímaly výsledky nějaké ankety o tom, jak moc to tu vypadá s legalitou licencí na používaný software. Nechce so MůjMAC zkusit?

Všichni jsme si pochoopitelně koupili nějakou tu verzi OS X a iLife (protože to byl bundle s počítačem), ale jak vypadá realita po 2-3 letech používání? V práci jsem dostal DVD s Tigrem k instalaci na moji stanici. Tak jsem si ho nainstaloval i doma. To samé iLife (ten dokonce přišel v krabici novým kompem) a iWork. A jak to vypadá jinde? Používá někdo z vás ještě iLife '04?

Odpovědět na příspěvek

RE: Legální soft

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 15:19

Nevím, jak je tomu u Mac OS X, soudím podle sebe, protože ho kupuji (včetně lokalizace). Ale co se týče profi aplikací, tak u mnohých firem jsou misky vah prodaných licencí pro Mac a Win téměř vyrovnány. Není to sice úplně relevantní, protože značná část (většina) Wintelů se používá na byrokracii a na hraní, tak co by tam dělaly profi aplikace, ale i tak se zdá, že na Macy se soft krade míň.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Legální soft

Autor: Martin Muž

Založeno: 30.01.2006, 16:19

Ale v konecnom dosledku maju softwerove firmy vacsi prijem z PC softweru ako z Mac verzii.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Legální soft

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 16:25

Záleží které, Corel (koupil ho stejně MS) určitě. Ale trochu jinak to bude s profi softy hlavně pro zvukaře, filmaře, nevím, jak je na tom Adobe.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Legální soft

Autor: Martin Muž

Založeno: 30.01.2006, 17:21

Adobe, Macromedia: jednoznacne Win, uz niekolko rokov

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Legální soft

Autor: micker Muž

Založeno: 31.01.2006, 23:54

pro Martin:
Adobee ano firma ktere jde jen o penize. kvalita skoncila prave na prelomu nadseni a zisku...
mimochodem jaky znas verze illustratoru pro PC?

samozrejme ze vsichni delame pro penize ale nekdo vic a nekdo min, zjisti si kolik mel plat u apple ten pan co ted vede apple v dobe jeho druhovzrodu. za to bys ty dneska ani nepustil pocitac :-/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Legální soft

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 01.02.2006, 10:45

Stručně řečeno, Adobe také zneužívá dominantního postavení.

Odpovědět na příspěvek

amd

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 30.01.2006, 15:42
Odpovědí: 0

A je to tady co nikdy nemělo být.

Americký výrobce počítačů Dell ústy svého představitele Michaela Della poprvé oficiálně uvedl, že kromě procesorů společnosti Intel použije ve svých sestavách také konkurenční produkty AMD.

Odpovědět na příspěvek

RE: amd

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 16:19

No, osobně bych v Apple viděl raději AMD než Intel.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: amd

Autor: emac Muž

Založeno: 30.01.2006, 16:47

Hej? A preco?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: amd

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 17:03

V tomto případě spíš ze subjektivních důvodů, i když mi připadá (ale nemám k dispozici přímé srovnání), že AMD jsou lépe navržené.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: amd

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 17:05

V tomto případě spíš ze subjektivních důvodů, i když mi připadá (ale nemám k dispozici přímé srovnání), že AMD jsou lépe navržené.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: amd

Autor: emac Muž

Založeno: 30.01.2006, 17:14

Mozno sa vam nepaci intel koli jeho menu, u Apple tolko ohovaraneho, ale ja si myslim ze intel niesu zle procesory, hlavne u mobinych, ale aj desktopy. Napriklad ten teraz uvedeny dual-core. Nemyslim tym ten co je v Macoch teraz, iny. PowerPC boli vyborne procesory. Buhuzial, boli.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: amd

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 17:21

Jo jo, PowerPC byly opravdu skvělé, jen kdyby byl býval větší tlak a peníze na jejich další vývoj. Jsou sice nejpoužívanější v mimopočítačových aplikacích, jenže tam není dostatečný tlak a zájem na jejich zlepšování.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: amd

Autor: LP Muž

Založeno: 31.01.2006, 00:13

Nejsou. Nejpoužívanější je ARM.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: amd

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 31.01.2006, 08:46

Jo? Tak to se omlouvám za mylnou informaci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: amd

Autor: micker Muž

Založeno: 31.01.2006, 23:45

ja je mam taky radsi, ja teda jen kvuli tomu ze se snazili v dobe kdy kazdej peckar kricel intel je buh a dosahli toho ze peckar sahne jinam, ja je pouzivvam ve svejch peckach od 486. priznavam ze ma prvni 486 byla intel ale to sem vubec nemel predstavu o procesorech, vedel jsem jen ze je apple a PC na apple jsem nemel tak jsem tenkrat poridil PC
ale nekde v predeslich diskuzich se resilo i to ze AMD ma riscovejm procesorum blize (nerozumim tomu takze to nijak nehodnotim)
m

Odpovědět na příspěvek

Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: emac Muž

Založeno: 30.01.2006, 17:23
Odpovědí: 0

K Macom je dodavany v cene skveli system, ale ako je to aplikaciami?
Tak napriklad, k Win mate Mediaplayer zadarmo. Quick je sice tiez ale je takmer nepouzitelny, nieje tam napr. fullscreen, atak. Je to az vo verzii pro.
A teraz legalnost.
Zblaznili ste sa ludia?
Nepoznam nikoh, kto by si do beznej domacnosti kupil znackovy pc-neskladacku. Aj ja ked si kupujem pc kvoli tu uz zmienovanemu uctovnictvu a podobnym firemnym veciam, je to skladacka. A ja mam legalny Win, aj s tou nalepkou. A za to ma poriadne vysmiali. Vsetci maju kradnute kopie!!
Znackove pc maju asi len v podnikoch. Je vlastne nejaka Libra znacka?
No nic, je to tak aj inde? napriklad v USA?

Odpovědět na příspěvek

RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: emac Muž

Založeno: 30.01.2006, 17:25

Mimochodom, vsetci macari ktorych poznam, maju na svojich pocitacoch OSX legalne. Vratane aktualizacii.
Windousari nie.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: Ales Zitka Muž

Založeno: 31.01.2006, 20:17

Hodne majitelu starsich Meku ma na starsim stroji nejnovejsi release Mac OS X nelegalne...

Odpovědět na příspěvek

RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 17:36

Proboha? Na co WinMediaPlayer? Vždyť ten soft kloudně nechodí (psal jsem o tom někde dole), wmv mi kloudně chodí až v QuickTimu po instalaci Flip4Mac, který MS uvolnil nedávno zadarmo. Pro srovnání, zkuste streaming při stejném datovém toku v QT, RM a WMV. A WMV má rozhodně nejhorší kvalitu i stabilitu. Na streaming ČT používál RealMovie, protože na WMV se nedá dívat. A pokud chcete WnMediaPlayer na Mac, máte ho mít, je ke stažení také, jen nechápu, proč tento formát vůbec pro jeho nekvalitu někdo používá.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: emac Muž

Založeno: 30.01.2006, 17:45

No mne nejde ani tak o format ale o samotny program Windows Media Player.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 18:00

Na co? Chápu, že pro Win si nic moc jiného není, ale pro Mac je to ten nejhorší přehrávač, jaký existuje. Psal jsem někde dole v diskuzi o tom dnes, jaké mám s ním zklušenosti. Po instalaci Flip4Mac šel milý WMP okamžitě z disku pryč.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: emac Muž

Založeno: 30.01.2006, 18:03

No tak som teraz vyskusal ten Flip4Mac. Ide to celkom dobre.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 18:16

Však to tu celou dobu tvrdím. Netvrdil bych to, kdybych to neměl otestované. A nejvíce to poznáte na velkých souborech nebo v HD. Psal jsem tu ráno o tom filmu startu raketoplánu, jaký v tom byl rozdíl.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: micker Muž

Založeno: 31.01.2006, 23:25

romane ale v jednom pravdu mel proc systemovej prehravac nepodporuje fulscreen? ja vim ze to umi VLC nebo Mplayer a asi par dalsich ale ty nejsou primo systemovy, kdezto ten systemowej wod wokenic to umi zadarmiko, na apple reseni si clovek musi priplatit :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 01.02.2006, 10:42

No to máš pravdu, ani jsem si to neuvědomil. Já totiž fullscreen používám jen u DVD. U filmů v mpeg, wmv, avi, mov atd., pokud jsou v rozlišení 320x240 vypadá zvětšenina na více než čtyřnásobek strašně, koukatelná kvalita je max. dvojnásobek, čili v mém rozlišení má fullscreen smysl u filmů se 720 body na šířku, což je plný PAL (DVD). A například zvětšení videa nahraného z telefonu vypadá ve zvětšenině velmi legračně...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: Martin Muž

Založeno: 30.01.2006, 18:23

Na Windows je prehravacu asi 7x tolik, nez na Maca, at uz WinAmp, pres mv2player az po porty tucnakojidnich prehravacu, ktere jsou v uzivatelske komfortnosti oproti QT asi o 10 let dal. Ale i Windows Media Player je pro Windows velmi povedeny software, poustim v veskerou hudbu a vetsinu videa.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: zdeny Muž

Založeno: 30.01.2006, 18:32

QuickTime jsem používal, když vy jste louskali MSDOS, blažení nad tim, jak jste in.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 30.01.2006, 18:53

akurat ze QuickTime nie je prehravac a nikdy nebol. Nepleties si to s QuickTime Player?

Mimochodom, pre Mac je straaasna kopa prehravacov. Ale su to len prehravace. Alternativu ku QuickTime pre tvorbu multimedii na Windows nepoznam. Ani na Linuxe.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: zdeny Muž

Založeno: 30.01.2006, 21:52

Jožo, ne, myslíme to stejné, přehrávač i placenou verzi. Vzpomínám na Quadru a sys. 7.5 a jaký byl rozdíl, když jsem tehdy musel nějakou dobu pracovat na PC. Jak jsem to pociťoval, nezmiňuji, nebylo by to slušné.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: Martin Muž

Založeno: 31.01.2006, 12:06

Co povazujes za multimedia? Prevadeni pisnicek do qt nebo aac? To mi WMA umozni taky. Prevadet video z kamery do QT? To mi WMA umozni taky. Rovnou ve Windows nastroji Windows. Tak o cem se bavis? V cem je ten QT lepsi? V kvalite? Tvoje kamera nahrava v HDTV? Moje ne. Pisnicky posloucham u PC na reproduktorech za 3000 ci na prehravaci v aute nebo na sluchatkach, cili kvalita WMA mi bohate staci.

A narozdil od AAC ci QT spustim moje WMA na vetsine stroju, kde to potrebuji spustit. Ty ne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: micker Muž

Založeno: 31.01.2006, 23:34

no na kdejakem stroji...
zacni pouzivat opravdu stroje a ne kameny desticky...
m

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: e Muž

Založeno: 30.01.2006, 18:58

Ach WinAMP. To je tak strasny program.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 30.01.2006, 20:08

Ten Windows Media Player je az tak "povedeny", ze ti .wmf subor moze cez MICE bug vyformatit HDD k max. uzivatelskej spokojnosti /ak nemas windoze patchnute/. Info tu: http://en.wikipedia.org/w
iki/Windows_Metafile_vuln
erability

Ale ak ti to vyhovuje, tak prosim :).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: Martin Muž

Založeno: 31.01.2006, 12:03

A ty si vazne myslis, ze svuj MacOS X muzes pouzivat bezpecne bez aktualizaci a pritom otevirat cokoliv te napadne z internetu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: Juraj O. Muž

Založeno: 31.01.2006, 16:13

Jo, treba ja si to myslim. V klidu muzu otevirat co se mi zalibi, protoze cokoliv co by mohlo uskodit potrebuje autentizaci admin heslem a to nikdy bez duvodu nedam!
Ja viem, niekolko kauz s autoinstall v safari (widgety, pak cosi s helpem) sa uz vyriesilo, ale inak som nespozoroval nic dalsieho - a i timhle sa dalo zabranit pouzitim firefoxu....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: Martin Muž

Založeno: 31.01.2006, 18:22

Aha. A muze aplikace spustena pod tebou, tedy uzivatelem smazat data? Ci je poskodit?

Problem neni, ze aplikace znici system, ten se za par hodin nainstaluje znovu, ale prijit o denni praci nebo tydeni praci, to je pruser. A jeste tvrd, ze zalohujes denne na jiny disk.

Clovece, nevis vubec o cem mluvis. I ve Windows muzes jet jako user a pak ti hrozi jen ztrata dat. A ze to nejde, jak vsichni, prevazne linuxari a appliste tvrdi? Jiste, jim ne. Me ano. A to i programuji pod windows jako user.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 31.01.2006, 18:40

Záleží jenom na tom, jaká máš jako user práva, nic víc. A to je ve všech systémech stejné. Nic to ale nemění na faktu, že viry jsou jenom pro Wokna, a nic to nemění na faktu, že otevřít virus by se zkušeném userovi stát asi nemělo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: Jakub Hegenbart Muž

Založeno: 21.03.2006, 18:44

"Clovece, nevis vubec o cem mluvis. I ve Windows muzes jet jako user a pak ti hrozi jen ztrata dat. A ze to nejde, jak vsichni, prevazne linuxari a appliste tvrdi? Jiste, jim ne. Me ano. A to i programuji pod windows jako user."

Myslím, že ani pro virus by nemusel být problém odrovnat Windows shatter attackem z účtu běžného uživatele.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: micker Muž

Založeno: 31.01.2006, 23:37

ne ze si to myslime my to vime, narozdil od tebe co dle vseho o apple nevis vubec nic (a podle mne nevis nic ani o microsoftu...) vis vubec co pises?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: G_ Muž

Založeno: 05.02.2006, 15:14

promin ale, ve windows urcite jsou alternativy k media playeru... treba Bsplayer + winamp na hudbu moje reseni jinak souhlas s tim ze mediaplayer stoji za .......
P.s.: zatim mam windows :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: jfk Muž

Založeno: 30.01.2006, 23:21

Jestli tim Quickem myslite Quick Time Player tak jeho plnou verzi taky nemam a presto mi funguje ve fullscreenu. Zkuste spustit Script editor, napiste tell application "QuickTime Player" to present movie 1, ulozte jako script, pojmenujte treba full a az priste vyberete film, tak ho spustte kliknutim na script full v seznamu skriptu co mate nahore v liste. Tolik pokud touzite pouzivat Quick Time player a neplatit za full verzi. Ale jste na macu, tak si kdyztak stahnete neco lepsiho - VLC, Mplayer, djoPlayer, NicePlayer,...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: Martin Muž

Založeno: 31.01.2006, 12:07

To je ovsem uzivatelsky pristup Apple? Nekdy jeste vykladejte o tom, jak je hrozne ze se neco musi ve Windows upravit v registry.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: micker Muž

Založeno: 31.01.2006, 23:40

vis co je to script editor?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: Jakub Hegenbart Muž

Založeno: 21.03.2006, 18:46

Jak případné, porovnávat problematickou a křehkou binární databázi konfigurace s přínosnou možností skriptovat aplikace. To je fakt projev yntelygence.

Odpovědět na příspěvek

RE: Softvér u Apple a Microsoftu

Autor: Ales Zitka Muž

Založeno: 31.01.2006, 20:15

HP nx5150 e znackova masina. Minuli tyden jsem ji koupil pro svagra. To jen k tomu, jak si NIKDO nekupuje znackove masiny domu...

Odpovědět na příspěvek

dobry, az na tu

Autor: marty Muž

Založeno: 30.01.2006, 20:52
Odpovědí: 0

cast s cirkvi, autor ma opravdu velmi povrchni znalosti dejin, doporcuji knihu dejiny krestanstvi od Paula Johnsna, je sice trochu narocnejsi (nevim jestli ne az moc na autora), ale rozhodne obohati vase chude znalosti z dejin, nejsem zadny fanatik, ale nemam rad zjednoduseni ktera nas ucili komunisti ve skole

Odpovědět na příspěvek

RE: dobry, az na tu

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 21:06

Jistě že je to zjednodušené, jsme na serveru o počítačích, nikoliv o historii. A co se týče historie křesťanství, tak je značně potřísněná krví, bojem o bohatství a moc..., ale raději toho nechme, není to téma pro toto prostředí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: dobry, az na tu

Autor: jfk Muž

Založeno: 30.01.2006, 23:09

Nepletete si historii krestanstvi a historii cirkvi? Osobne jsem agnostik ale chapu to tak, ze historie krestanstvi muze byt krvava jedine pokud v ni nekdo zabiji krestany, krestan z principu sve viry zabijet nesmi, zabijet nechce a nezabiji, takze z tohoto pohledu nemuze byt historie krestanstvi krvava, protoze kdo zabije krestanem neni. Toliko lingvisticko-filozoficko-
teokraticka vlozka, nyni muzete pokracovat v diskuzi o pocitacich :-).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: dobry, az na tu

Autor: dog Muž

Založeno: 01.02.2006, 01:02

Znate nejakou periodu dejin lidstva, ktera neni potrisnena krvi. Vazeny pane Sulo, vase marx-leninska interpretace dejin je hloupa a primitivni. Je od vas sice chvilihodne, ze tuto debatu nechcete dale eskalovat, ale, to "ze jsme na serveru o pocitacich" jste si mel uvedomit jiz pri psani vaseho clanku a ne volit ubohe primery jako nejaky pitomec. Predpokladam, ze jim nejste...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: dobry, az na tu

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 01.02.2006, 10:27

Ten marxismus-leninismus teda ne, nechci zde rozebírat politiku, ale budiž. Moje názory jsou hodně napravo, tedy hodně komunismu vzdálené. Jsem kapitalista vážený pane, mám svoji firmu, tudíž se nikdy s komunistickými názory nemůžu ztotožnit. Mimochodem, na gymplu jsem měl dvojku z chování za protisovětskou propagandu. Můj názor je, že jakmile se jakákoliv ideologie stane nástrojem moci (je lhostejné, zda křesťanství, islám nebo komunismus), tak i sebelepší myšlenka se stane zlem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: dobry, az na tu

Autor: dog Muž

Založeno: 01.02.2006, 16:11

Pane Sulo
nejste jediny kdo si plete pojmy s dojmy. Interpretace dejin je jedna vec, zaliba v urcitych castech politickeho spektra je vec druha, popis zpusobu vasi obzivy je vec treti a vase pubertalni klukoviny je vec ctvrta. Bohuzel ani jedna z techto veci neobjasnuje proc vam krestanstvi a Jesus lezi tak hloboko v zaludku.
Jedine co vasi nenavist muze ospravedlnit je, ze se citite onim typickym ceskym popletou vulgo "pravicovym konzervativnim liberalem" neboli clovekem, ktery se snazi spojit neco, co uz Francouzka revoluce definovala jako neco ideoligicky naprosto nespojitelne...konzervavi
smus x liberalismus...

Ale k veci... Pane Sulo prave proto, ze jsme, jak jste sam rekl, na serveru o pocitacich, piste a poucujte ctenare Mujmacu jak se zbavit problemu s diakritikou v programech MS, ostatne jsou vam za to vdecni, ale skvar SULUV VYKLAD DEJIN si nechte nadoma / zvlaste, kdyz je tak mizerny / a neobtezujte vasi privatni ideologii ostatni ctenare MM

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: dobry, az na tu

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 01.02.2006, 16:57

Prosím vás, byl to pouze stručný a zjednodušený příklad zneužití moci v historii lidstva spojený s takřka monopolem informací. Tak už mne nekamenujte.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: dobry, az na tu

Autor: dog Muž

Založeno: 01.02.2006, 17:24

dobra, pane Sulo, kamenovat vas nebudu, ale zapamatujte si pro priste, ze nez prohlasovat tupe, soukrome blaboly za strucne a zjednodusene priklady, je lepsi vubec je nezminovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: dobry, az na tu

Autor: Jendik Muž

Založeno: 01.02.2006, 20:10

Vase pseudointeligentni reci z vas delaji debila.. prestante, prosim, pichat hnidy. Jste pure flamer

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: dobry, az na tu

Autor: brohe Muž

Založeno: 01.02.2006, 21:50

a je to tady. Sebelepší myšlenka se prostě vždycky zvrhne v absolutní pitomost.
Ale pánové, pan Šula se minimálně pod svůj názor podepsal, narozdíl od vás. Takže tímto se dostává minimálně o krok výš/dál.
Dopisy, ty co nemaj podpisy, to už se nenosí....když už chceme mazat bláto na jiné, tak ať to má váhu.
Co?

Odpovědět na příspěvek

Jesus

Autor: david hoza Muž

Založeno: 21.03.2006, 23:32

Geniálně postmoderní, gratuluji!

Odpovědět na příspěvek

odstavce!!

Autor: running Muž

Založeno: 30.01.2006, 21:08
Odpovědí: 0

nevím, o čem článek je, protože jsem ho nebyl schopen přečíst. slyšel autor někdy slovo "odstavec"? aaargh...

Odpovědět na příspěvek

RE: odstavce!!

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 21:16

Mě to zobrazuje celkem sedm odstavců, nevím, jak vám.

Odpovědět na příspěvek

win vs os X

Autor: Marty Muž

Založeno: 30.01.2006, 21:08
Odpovědí: 0

pres pul roku pouzivam apple, jsem nadsenej, na internet uz nepristupuji z windowsu, ale jen ukazka toho, jak jsem nucen drzet si windows, dostal jsem mailem dokument ve formatu doc. - smlouvu, kterou jsme musel upravit, v office pro mac byly v haji vsechny ceske znaky, v neooffice zase nejde napsat ň a jina pismena s hackem ci carkou, takze mi nezbylo nic jineho, nez zapnout office ve windows, nadaval jsem na microsoft, ale co mi zbylo, a to je presne to, ceho se lide boji, a ne kazdy muze mit doma dva pocitace, to stoji prachy, vetsina lidi je rada, ze si koupi jeden a tudis chce neco, kde ma zaruceno, ze mu tam vse pobezi, co mu poslou z prace apod.

Odpovědět na příspěvek

RE: win vs os X

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 21:22

Snadná pomoc. V MS Word označit celý text a změnit font. Nebo požádat druhou stranu, aby vám dodali s tím .doc i font, ve kterém to napsali. V NeoOffice je problém se psaním některých znaků, OpenOffice však v tomto směru fungují, doporučuji vyzkoušet. Osobně jsem se kdysi s podobnými věcmi také trápil a mám už na ně několik postupů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: win vs os X

Autor: Marty Muž

Založeno: 30.01.2006, 21:35

to je prave ten problem, tohle nemuzu rict zakaznikovi, a pak mi nezbyva nic vic, nez pouzit windows, tj. dalsi pocitac, hodilo by se mi mit na tom oba systemy, vetsinou pouzivat os X a jen v pripade potreby prepnout do windows, kde by byly zablokovany vsechny sitove sluzby z bezpecnostnich duvodu, jen bych vyuzil nektere funkce a supky zpatky do OS X, v Americe, kde nepotrebuji ty sileny cesky znaky, tak nemaji problem

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: win vs os X

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 30.01.2006, 21:48

Většina doců mi chodí ve fontu Times New Roman, stačí celý text označit a změnit font na Times CE a je to v pohodě. Určitě si časem cestu najdete, tyto problémy většinou jdou obejít. Chápu, že po zákazníkovi chtít cokoliv nestandardního je mnohdy nemožné. Pokud budete mít v budoucnu nějaký podobný problém, tak se na mě klidně obraťte, mám už podobné problémy vyzkoušené.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: win vs os X

Autor: hastroš Muž

Založeno: 31.01.2006, 14:00

CE ani není potřeba, úplně stačí systémový Times (Times.dfont)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: win vs os X

Autor: Marky Muž

Založeno: 05.03.2006, 05:08

Ahoj Marty, ja jsem mela podobny problem, vyresila jsem ho stazenim AbiWord zadarmo z internetu, bohuzel ti neporadim s temi hacky a carkami, jelikoz jsem v americe a nepouzivam je, takze to mam trosku jednodussi. Powebook G4 mam pul roku a v zivote bych uz nemenila, hodne stesti :-)

Odpovědět na příspěvek

Bundle IE

Autor: VFisa Muž

Založeno: 02.02.2006, 00:07
Odpovědí: 0

zda se mi jako blbost narikat ze microsoft bundluje IE, media player atd. apple to dela ted taky a nikdo nekrici. delaj to vsichni. myslim ze prirovnani se slusi: vyrobce aut je zalovan za to, ze k autu bundluje pneumatiky, a tim znemoznuje vyrobcum pneumatik pristup k trhu. ja apple fandim, ale tadyto narikani je na nic.

Odpovědět na příspěvek

RE: Bundle IE

Autor: VFisa Muž

Založeno: 02.02.2006, 10:00

(www.apple.com)
World’
s most advanced operating system
Mac OS X Tiger sets the standard for what any modern operating system should include: a mail program, Web browser, address book, calendar, PDF viewing and creation, dictionary, thesaurus, faxing, iTunes, QuickTime, DVD player, text editor, text messaging, audio chat, video conferencing, font management, scientific and graphing calculators, sticky notes, phone and iPod syncing, VPN, chess, image capture and preview, task automation and free developer tools.

tomu rikam vysmech pane Šula.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Bundle IE

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 02.02.2006, 10:22

Ale kdo začal s tím bundlováním? Vedlo snad počínání Applu k likvidaci nějaké firmy? Dneska je situace taky trochu jiná, operační systémy se stávají čím dál komplexnější. Nesměšoval historii před deseti lety a dnes. Situace se hodně změnila. A že Apple dává se systémem zdarma například i vývojové prostředí je snad jedině dobře. Když se někomu chce, může si napsat svůj soft.

Odpovědět na příspěvek

RE: Bundle IE

Autor: VFisa Muž

Založeno: 02.02.2006, 22:38

(www.apple.com)
World’
s most advanced operating system
Mac OS X Tiger sets the standard for what any modern operating system should include: a mail program, Web browser, address book, calendar, PDF viewing and creation, dictionary, thesaurus, faxing, iTunes, QuickTime, DVD player, text editor, text messaging, audio chat, video conferencing, font management, scientific and graphing calculators, sticky notes, phone and iPod syncing, VPN, chess, image capture and preview, task automation and free developer tools.

tomu rikam vysmech pane Šula.

Odpovědět na příspěvek

Podívejte se sem, zajímavé!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Autor: LP Muž

Založeno: 02.02.2006, 13:19
Odpovědí: 0

http://www.xvsxp.com/


i když někdy nesouhlasím (na obě strany), je to dobrý popis rozdílů pro ty, kteří neznají druhou platformu.

LP

Odpovědět na příspěvek

RE: Podívejte se sem, zajímavé!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 02.02.2006, 13:25

Skvělé...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Podívejte se sem, zajímavé!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 02.02.2006, 19:08

Pro mne, který používá apple to moc skvělé moc není .
Mne zajímají důležité věci
Login Security 7 9
a ne kalenrář
Kalendar 7 1

Apple získáva body na většinou na nepodstatných věcech /píšu většinou/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Podívejte se sem, zajímavé!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 02.02.2006, 21:01

No ale já bych stejně jako Lubor některé věci na obou stranách hodnotil trochu jinak.

Odpovědět na příspěvek

proč apple?

Autor: Jiří Přichystal Muž

Založeno: 02.02.2006, 20:49
Odpovědí: 0

Vážený pane Šula,
nezlobte se na mne , ale z Vašeho článku jsem nepochopil proč vlastně používat Apple.

Odpovědět na příspěvek

RE: proč apple?

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 02.02.2006, 20:59

Ale ten článek není o tom, proč používat Apple. Je to úvaha o nutnosti bránit se vzniku monopolů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: proč apple?

Autor: Jiří Přichystal Muž

Založeno: 02.02.2006, 21:05

Cituji z Vašeho článku :
Takže, vážení čtenáři, zde jsem nastínil i jiné důvody, proč používám Apple,

Tak proč ? Osobní boj proti monopolu ?

Odpovědět na příspěvek

RE: proč apple?

Autor: ED Muž

Založeno: 07.02.2006, 15:31

Jaky je 5. pád pane Přichystale ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: proč apple?

Autor: Jiří Přichystal Muž

Založeno: 08.02.2006, 17:13

Aby bylo aspoň co dodat, když už argumenty žádné nejsou že ? :)

Odpovědět na příspěvek

celkem jednoduché

Autor: novotny z Muž

Založeno: 04.02.2006, 17:50
Odpovědí: 0

Jsem "mekař" vlastnící i PC - Zatímco mac běží roky bez reinstalace, naučí se na něm za chvíli malé dítě a vůči internetovým virům je imunní i bez nějak zvláštního zabezpečení, tak pc se časem zpomaluje a zpomaluje (pc vlastníci tvrdí že je to normální), na běžnou údržbu aby byl člověk pomalu IT manager (chápu, že zapáleného programátora to baví - ale jak se v tom má vyznat třeba běžná žena uživatelka!!!), viry napadají kdeco a když se proti nim obrním, tak si pomalu nic nenainstaluji. Zkrátka na macu pracuji a na PC na něm neustále něco řeším abych mohl sem tam pracovat. Jedinou výhodou PC je masová rozšířenost, více sw a relativní láce.
Prostě big bill je výtečný marketér ale mizerný vizionář. Nebýt konkurence ještě dnes píšeme příkazy na řádek.

Odpovědět na příspěvek

RE: celkem jednoduché

Autor: Marky Muž

Založeno: 05.03.2006, 05:01

Naprosto souhlasim, nedavno jsem se vratila zpet k macum, ale doma mame stale i PC. Muzu vam uprimne rici, nikdy vice PC, nebot jsem misto prace neustale resila problemy, jenze to budete nekomu, kdo mac nema tezko vysvetlovat. Verte, ze ja si radsi priplatim, nez bych travila hodiny resenim nesmyslnych problemu na PC.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: celkem jednoduché

Autor: Nick Kane Muž

Založeno: 25.05.2011, 02:33

Neexistují nesmyslné problémy na pc, pouze nesmyslně hloupí lidé,a těm nepomůže ani přechod na jiný druh výpočetní techniky.

Odpovědět na příspěvek

A teď proč Apple ne.

Autor: Tomáš Opatřil (taky Opat :-) )) Muž

Založeno: 08.02.2006, 00:12
Odpovědí: 0

No a po všech těch řečech proč Apple ano, si teď si řekněme bez urážení proč Apple ne.

Příklad: Profesionální editace HD videa.
3 Varianty: Apple , HP, „Skládačka“.

1) Apple PM 2.0 DC 2.5 GB RAM, Nvidia 6600, 160 GB HDD, DVD palirna, Apple cinema 23, Final Cut Studio . Ceny dle ceníku apple store, či libovolného dodavatele (Tauer, DtpObchod, Cables, MacSource, Visual) 153 000,- Kč

2) HP Wokstation 2x3.0 Ghz Xeon, 2 Gb RAM, 160 GB HDD, Nvida Quadro 1400, DVD palirna, Win Profi, HP 23 w Lcd display. + AVID HD Studio Pro. Cena 132 000,- (ceníky visual)

3) Skládačka ze značkových komponent. (Hliníková Case, Značkový zdroj , intel Pentium DC 920 2.8 Ghz, intel motherboard - chipset i 955, 2 Gb RAM, 160 GB HDD, Palicka Pioneer, Nvidia 6600, win profi, LCD 23 HP, nebo 24 Dell + AVID HD Studio Pro. Cena 92 000,- Kč

Prosím všiměte si že jsem setavy vybral tak, aby měly co nejvíc úplně totožné komponenty. Jen paměť u PM je větší protože do něj u oficiálních dodavatelů můžete dodat k základní sestavě buď 1 GB nebo 2 GB. 1 a půl ne.

Rozdíl v ceně je markantní Apple vs. HP 20 000,-. Apple vs. skládačka 60 000,- Kč.

Budiž, řeknu si že kupuji ZNAČKU a KVALITU a PODPORU.

Když u Apple utratím 153 000,- co za to dostanu? Značku a kvalitu. Určite. Podpora?
Nikde. Srovnejte si stránky podpora u HP.cz a Apple.cz a také Microsoft.cz.
Tagédie. Tzn. za nejdražší řešení za 153 000, který nechám u Apple za profi řešení se na mě Apple, protože jsem čech tak akorát vyse**.

O 20 tisíc levnější HP má pro mě: ČESKÉ stránky podpory a telefoní linku s ĆESKÝMI operátory k dispozici. K tomu MS má k win stohy stránek v češtině k win a telefoní podporu zajišťuje buď OEM partner (HP), nebo si doplatím 5 tisíc za krabici windows místo OEM a mám kdispozic telefoní linku od MS.
U applu mám velký hovn*.

Volba zdá se jasná.

Buď chci kvalitu, záruku a podporu. Zvolím HP.
Nebo chci ušetřit 60 tisíc (za který koupím stativ , software, kameru, dovolenou, 200 hodin technický servisu za 300,- kč za hodinu, nebo cokoliv) a tak postavím značkovou "skládačku" celou na intelu. A příp. za 5 tisíc+, si dokoupím podporu k win od MS.

Ale proč bych měl proboha volit Apple?

Chcete-li reagovat, berte to jako nabídku – např. pan Šula – děláte dealera, pokud vím. Toto je nabídka jak vydělat. Postavte svoji sestavu Apple jako jste to udělal u Vás v astronomickém ústavu, proti ní bude dodavatel od HP, co se mi ozval, nebo visual.

Rozhoduje samozřejmě cena, kvalita, podpora.
Pokud bude Vaše nabídka dražší, proč ne? Ale vyjmenujte zde konstruktivně co za těch X tisích navíc dostanu.
Ale pokud nabídnete za těch 20 klacků navíc žádnou podporu, nebo podporu zamětsnance AV, co se mi bude věnovat ve svém volném čase, nevím nevím.... A když ne vy – který ze známých českých dodavatelů co má „opravdu zděnou prodejnu“ s otvírací dobou a telefonem do obchodu, mi nabídne něco jiného?.

Nechte tu odkaz na stránky nějaýho dealera, (co mi nabídne totéž co HP). Stránky kde je odkaz nabízející poporu po telefonu, webu a mailu v ceně.
Já jsem nic nenašel.

Pokud je ale vše jinak - jak říkáte vy a mnoho jiných tady - když vyhrajete můžete mít dobrej job/zakázku.

Kdokoliv jiný taky. Můžete psát zde, nebo na tomas.opatril(zavinac)sez
nam.cz

Úplné detaily k sestavám co jsem zde uvedl, rád zveřejním, chce-li o tom, někdo konstruktivně diskutovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: A teď proč Apple ne.

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 08.02.2006, 13:50

Ad. Podpora:
O technické podpoře HP vím své, jednou jedinkrát jsem tam musel volat kvůli vadnému instalačnímu CD k jedné tiskárně. Děkuji, nechci. Vícekrát do HP volat nebudu i kdyby to bylo třikrát zadarmo.
Ad. Windows:
Přečtěte si poslední článek Lubora Přikryla o tom, jak pracuje Mac OS X a jak Windows se zvukem. To je jako příklad toho, proč bych na kreativní činnost s multimédii vždy volil raději Apple než MS. A můžu to potvrdit i z vlastní zkušenosti, že Mac OS X daleko lépe zvládá procesy, u kterých je důležitý přesný timing.
Zkuste se zamyslet nad jednou věcí. Na 90% počítačů je Win, z toho 90% je v kancelářích na byrokracii a podobné znepříjemňování života a dále na hry. V těchto oborecj je Win nepřekonatelný. Jdete-li dále ke kreativním činnostem, tak se podíl Win snižuje, stejně jako v oblasti serverů. A úplně neznámým pojmem je Win v oblasti clusterů a superpočítačů, tam kraluje v současnosti Linux. Stručně řečeno, čím větší zátěž na počítač kladená, tím menší podíl MS.

Co se týče podpory u Apple, tak měl-li jsem někdy nějaký problém, stačilo napsat sem do diskuze, a většinou se mi velmi rychle dostalo rady, jak danou věc řešit. Podobná věc u Win moc nefunguje, protože potíže ve Win jsou obvykle nereprodukovatelné, vždy jiné a obvykle se musí trochu experimentovat, než se problém podaří vyřešit.

Ad. Cena:
Tak zkuste v těch cca 20K porovnat i další technické rozdíly, i rozdíly, co obsahuje Avid a Final Cut Studio. Například se může stát, že pro profesionální střih videa budete potřebovat FW800. Má ji HP?
Samozřejmě by se asi musel udělat praktický test, se kterou sestavou můžete efektivněji pracovat, zda se vám oněch 20K rychle vrátí či nikoliv. Ale to těžko zjistíme polemizováním zde. Takže je to na vás.

Ad. Prodejna - opravna:
Prakticky veškerý servis řeším vždy u zákazníka, může se stát, že některé potíže jsou jen v souvislosti se sítí nebo periferiemi, zákazníkům často vycházím vstříc v tom, že pokud se nejedná o havárii, která by se měla řešit okamžitě, tak údržbu a podobné věci řešíme po dohodě v mimopracovní dobu dané firmy, tedy večer nebo v nepracovní dny, aby se nezdržoval provoz. Vždy je to věc dohody. V zásadě jsem schopen poskytnout servis 24 h denně 7 d v týdnu.

Odpovědět na příspěvek

RE: A teď proč MS jo

Autor: peca Muž

Založeno: 24.03.2006, 11:31

protože tohle ovocnáři nemaj:))
http://www.iloveoffice.
cz/microsoft-office-senio
r-edition.aspx

Odpovědět na příspěvek

Chcete se pobavit?

Autor: David Rybář Muž

Založeno: 08.02.2006, 10:34
Odpovědí: 0

http://radekhulan.cz/item
/ja-mam-apple-kdo-je-vic

Odpovědět na příspěvek

RE: Chcete se pobavit?

Autor: Jirka Muž

Založeno: 14.02.2006, 23:45

Ten Hulan se asi zblaznil, ne? Kdyz nema rad Macy, tak at se o ne nestara. Nechapu, ze nekdo dokaze byt takhle AGRESIVNE plodny na adresu nejake firmy.
Jsem zde na mujmac dnes prvne, nerikam, ze mac je nej. Ale pracuji na nem 10 let od Dou230 a jsem spokojeny uzivatel jak s iMacem G4 1.0 v praci, tak doma dva mesice s iMacem G5 1.9, ktereho jsem vcera vymenil za 1.83 Core Duo. Eee, no uz radsi nic psat nebudu, protoze to co on pise na svem webu mi otocilo na stole iMacem, ktery se neda otocit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Chcete se pobavit?

Autor: El-Drummer Muž

Založeno: 03.11.2006, 14:10

tak tyhle stranky jsou dostatecne fanatický:-)
ja mam Macka rad za dve veci, jdena je ze funguje temer bez problemu a nemusim nic koumat a vse se da velmi snadno najit a taky z duvodu ze se zaobiram oblasti audiovideo a pred par lety nebyli SW na Win ktere by byli schopne audiovideo zpravovavat. mam na mysli hlavne veci od adobe konkretne Encore DVD 1.0.
nova kolekce od adobe sice uz alespon funguje, nic mene je nesrovnatelna se studiem od final cutu. a hlavne kdo ma cas se zaobirat nadavky na apple je chudák:-) ja se tu stavil ze jen neco hledám a nestacim se divit na co maji lidi cas. mackum zdar

Odpovědět na příspěvek

zkušenost

Autor: G Muž

Založeno: 03.03.2006, 14:33
Odpovědí: 0

Nepřečetl jsem si všechny příspěvky, ale zatím jen příspěvky odpůrců jablek a nestačím se divit, kolik uvádějí lží. Laicky dokážu posoudit pouze rozdíl v práci se systémy Mac a Win.

Počítač jsem si pořizoval pro běžné užívání. Nejsem odborník, a tak jsem chtěl aby měl vše potřebné již v sobě. Apple vychází dráž, ale obsahuje programy, které by se na Win musely koupit ( a tyto programy jsou již vyladěné a provázané - viz iLife ). Nechtěl jsem bedny se spoustou drátů ( to mám v práci ) - také proto, že mám děti a nechtěl jsem aby do slotů něco strkaly apod - proto eMac.. Také jsem si dobrovolně zaplatil za design ( i když mne mrzí, že jsem si nemohl koupit iMaca g4 "slunečnici" ). To co jako běžný zákazník vidím v obchodech s PC jsou pouze variace na bedny ( samozřejmě že PC nadšenci si dokáží složit krásný stroj - ale to neumím ). Navíc design PC je stále zoufale konzervativní. Porovnejte si např. minimalisticky jednoduchou standartní Apple klávesnici a přeozdobičkované placky se zbytečnými tlačítky k PC. Praktická zkušenost mi volbu potvrzuje. Opakovaně se např. setkávám s tím, že pro běžného uživatele je v systému Windows velký problém udělat z domácího videa DVD. Při porovnání cen za PC a za Maca v běžných obchodech při srovnatelné výbavě se rozdíl cen smazává. A zase - nelze porovnávat jen hrubé výkony ( jako u auta nestačí jen objem motoru ) jako frekvenci, paměť apod. ale jak to celé funguje.
Samozřejmě svůj podíle mělo i snobství a pocit, že budu mít něco originálního.
Kdybych byl nadšeny počítačový kutil, tak bych asi volil PC, protože je k němu větší množstí různých programů a zařízeníček. Ale také víc virů.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: