Design není všechno - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Polemiky

Design není všechno

9. listopadu 2001, 00.00 | aneb proč Apple škodí zdraví uživatelů?

Občas se v USA objeví žaloba uživatelů, kteří tvrdí, že produkty určité firmy poškodily jejich zdraví. Pokud si dobře pamatuji, tak poslední velká žaloba se týkala klávesnic "značky" Compaq, které způsobovaly syndrom karpálního tunelu. Tyto žaloby jen málokdy skončí vítězstvím společnosti, takže není nic divného, že Compaq musel poškozené ženy vyplatit. Ano, jednalo se o písařky, které pracovaly na klávesnicích pravidelně. Co na tom, že Compaq klávesnice nevyrábí, ale nechává si je montovat, přesto si to odskákal.

Ergonomie práce na počítači je velký problém. Sleduji tuto problematiku již několik let, a jsem svědkem toho, jak se názory na ni mění. Samozřejmě, jako i v jiných oborech, i zde dochází k rozporům, protože každý "odborník" doporučuje něco jiného. Pokud se budete držet nesprávných rad, výsledkem mohou být "jenom" bolavá záda. Ale také můžete dopadnout jako já, když jsem půl roku chodil na rehabilitace kvůli bolesti hlavy.

Přestože se požadavky různých uživatelů na ergonomii mohou lišit, lze nadefinovat kategorie produktů s dobrou ergonomií a s ergonomií špatnou. Ne každému bude vyhovovat má myš, ale nikdo nemůže říci, že jde o nepodarek (pro zájemce jde o MS Intellimouse Explorer).

Když přišel Apple s "mejdlem", tedy s kulatou myší, které se také přezdívá puk, pomyslel jsem si, že (...) nemá rozum. "Myš" se nedala rozumně držet a křečovité stažení svalů při delší práci přímo volalo po vzniku syndromu karpálního tunelu. O to divnější, že se uživatelé příliš neozývali, ale naopak hodnotili design jako úžasný a přínosný. Nakonec to dopadlo tak, že novopečení Mackisti (neplést s Mekisty ze seriálu StarTrek :) zvýšili obrat v oblasti USB myší, protože u "mejdla" nebylo poznat, zda jedete nahoru nebo dolů. (Ano vím, druhá verze měla vyhloubenou "tečku", takže jste alespoň mohli tušit, jak ji držíte.)

Potom přišla průhledná optická myš. Úžasný design, výborné reklamy, ale stále jedno tlačítko. Po ergonomické stránce na tom je tato myš mnohem lépe a většině uživatelů bude velmi dobře sloužit. (Osobně preferuji větší kousky, ale to je věc zvyku.) Jako jedinou starost vidím zaoblený design, který způsobuje, že když je těsně vedle myši její kabel, můžete klepat na tlačítko jak chcete, ale nic se nestane.
Co mě už v době uvedení zarazilo, bylo pouhé jedno tlačítko. V době kdy měl Apple funkční kontextové menu (čímž si "zaplácnul" jednu "klapku" na klávesnici), uvedl opět jednotlačítkovou myš. Nyní má dokonce nový systém, který s vícetlačítkovou myší standardně počítá (třítlačítkové myši jsou z Unixu), ale stále používá jednotlačítkovou myš.

Podobně dopadají klávesnice od Applu, které mají dvě základní vady - nemají opěrku pro ruce a mají příliš malé okraje. Což o to, klávesnice vypadají elegantně a zdvih je příjemný, ale pro dlouhodobou práci skutečně nejsou. Na stole vám ujíždějí, nemůžete se opřít a pokud se náhodou netrefíte, propadne se vám prst, protože nenarazí na okraj. Ovšem co hodnotí dlouholetí uživatelé Applů jako krok zpět, to je absence vypínacího tlačítka. Pokud jde o vzepření se oficiálnímu proudu (PC), kde ho výrobci naopak zavedli, jde o velice chatrnou berličku.

Horší je ovšem skutečnost, že v současné době je velice obtížné, řekl bych skoro až nemožné, sehnat opravdu dobrou klávesnici, ze které vás nebudou bolet ruce. Pokud navíc chcete, aby měla klávesnice rozumné uspořádání kláves, zřejmě budete hledat neskutečně dlouho. Výrobci klávesnic považují běžné uživatele za lenochy, takže se jim rozhodli zpestřit život a přeházeli pozice známých kláves. Ve Windows stačí stisknout známou kombinaci Ctrl + Break a... kupodivu se vám nespustí informace o počítači, ale počítač se bez milosti vypne. A "samozřejmě" umístění kláves není jednotné, to bychom opravdu chtěli moc...

Apple byl průkopníkem ergonomie používání operačního systému. Drag-and-drop znamenal revoluci v používání programů a všichni ostatní výrobci si od něj vzali inspiraci (pravda, myšlenka pochází od PARC Xeroxu). Nyní konečně přidal klávesové zkratky pro ovládání standardních dialogů (tabulátor, mezerník a Enter), ale v některých bodech stále překračuje na místě. Někdo by si měl asi uvědomit, že design není všechno a že profesionání uživatelé u počítače tráví spoustu času, proto by měli používat ergonomický produkt.

Kdy konečně Apple přijde s kolečkovou myší? Zřejmě to nebude tak dlouho trvat, protože dlouho vzdorovat nemůže. Pokud dobře sleduji jablečnou komunitu, tak po jejím uvedení dojde k bezvýhradnému přijetí dalších dvou tlačítek a jejich evangelizaci. Za týden ani nebudou uživatelé vědět, že někdy nějaké myši měly pouze jedno tlačítko.

V říjnu jsem obcházel Invex a klapal jsem po klávesnicích. Většina měla neskutečné tvrdý zdvih, který je pro rychlou a bezbolestnou práci naprosto nevhodný. Pokud byla nějaká klávesnice aspoň trochu ucházející, měla:

  • malý Enter,
  • malý Backspace,
  • posunutý bloh kláves pro pohyb v článku (End, Home...),
  • nesmyslně přehozené klávesy PrintScreen a Break,
  • menšení funkčních kláves.

Je pravda, že jde o obecný stesk, který není určen jenom firmě Apple. Proto to berte spíše jako námět do diskuze. Práce na počítači vám nemusí způsobit nic, ale také vám může poškodit zdraví (vratně i nevratně), proto zkuste občas opustit ulitu a začít pochybovat nad vnucenými fakty. Pokud trávíte s počítačem více času, doporučuji používat optimální nástroje a vhodně nastavit pracoviště.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: