Zprávy týkající se Maců: PDF2ID 2.0, Mathematica Player Pro 7 a platforma nVidia Ion pro Macy. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Zprávy týkající se Maců: PDF2ID 2.0, Mathematica Player Pro 7 a platforma nVidia Ion pro Macy.

19. ledna 2009, 00.00 | Na trh přišla verze 2.0 převodní utility PDF2ID. Placený nástroj pro distribuci aplikací a dokumentů Mathematicy byl aktualizován na verzi 7. A Tom's Hardware tvrdí, že Apple použije pro Mac mini platformu nVidia Ion.

V tomto článku najdete výběr zpráv týkajících se Maců, jež se objevily přes víkend:

Převodní utilita PDF2ID 2.0 přidává podporu po InDesign CS4

Japonská softwarová firma http://www.recosoft.com/company/index.htm Recosoft vešla ve známost především svými nástroji pro převod PDF dokumentů do jiných editovatelných formátů, přestože nabízí i další programy. Do formátů Microsoft Office je umí převádět pomocí utilit PDF2Office (jejich nejnovější verze 4.0 se objevila již loni na jaře).

Kromě toho Recosoft dodává též utilitu umožňující převod PDF dokumentů do formátu programu Adobe InDesign, ta se, nepříliš překvapivě, jmenuje PDF2ID. Měla by zajišťovat převedení PDF souborů do tohoto DTP programu při zachování původního formátování a vzhledu dokumentu. Verzi 1.0 této utility podrobněji otestovala Grafika, s poněkud smíšenými výsledky, převody rozhodně nebyly stoprocentní, zvlášť pro dokumenty s češtinou.

Recosoft na své utilitě samozřejmě stále pracuje a nyní na trh uvedl novou verzi 2.0, opět dostupnou ve dvou vydáních, Standard a Professional.

07mm18012009f.jpg

Hlavní novinku verze 2.0 tvoří podpora pro InDesign CS4 (přirozeně zůstává zachována podpora pro InDesign CS2 a CS3 poskytovaná verzí 1.0). Údajně se také vylepšily vlastnosti převodu, zejména v případě grafiky a tabulek, nově by se měly převádět i vrhané stíny.

Utilita si zapamatovává a ukládá všechny provedené náhrady písem do knihovny Typeface, takže náhrady písem není nutné zadávat opakovaně, v případě potřeby ovšem lze mapování písem knihovnou přebít vlastním nastavením.

08mm18012009f.jpg

Přibyl nový mechanismus logického propojování textových rámců, PDF2ID 2.0 automaticky propojuje ty rámce, jež se zdají logicky souviset, text mezi nimi tak může přetékat. Převádějí se rovněž anotace a ty se dají třídit podle autora.

Objevil se nový nástroj PDF Inspector umožňující prohlížet si metadata, informace o omezeních a písma v jednotlivých PDF dokumentů. A nastavené parametry převodu lze ukládat pro pozdější opakované použití.

09mm18012009f.jpg

Právě popsané novinky se týkají vydání Standard, vydání Professional k nim doplňuje především podporu paralelního zpracování na vícejádrových a víceprocesorových strojích, převod na takovýchto konfiguracích by se měl zrychlit až sedminásobně (na čtyřjádrovém stroji se dvěma Xeony). Vydání Professional navíc dovoluje nastavovat různé barvové prostory pro převod a umožňuje převod obrázků do formátu CMYK-TIFF.

Podrobný popis novinek verze 2.0 najdete zde.

PDF2ID se dodává pro Windows a pro Mac, macovská verze vyžaduje Mac s procesorem PowerPC nebo Intel na frekvenci alespoň 800 MHz, 512 MB RAM, Mac OS X 10.4 nebo vyšší a Adobe InDesign CS2, CS3 či CS4. Paralelní zpracování ve vydání Professional funguje pouze na Macích s procesory Intel.

PDF2ID není právě levný software (vzhledem k určení pro profesionální uživatele DTP aplikací celkem pochopitelné), vydání Standard stojí 299 USD, upgrade z předchozí verze přijde na 129 USD. Za vydání Professional zaplatíte 399 USD a jeho upgrade pořídíte za 159 USD.

Utilitu si lze v omezené míře vyzkoušet předem, než se rozhodnete vydat takovéto částky, odtud se dá stáhnout zkušební verze PDF2ID 2.0 Professional (jde o 19 MB).

Mathematica Player Pro 7 aktualizoval své jádro

Pravidelně zde přináším zprávy o programu Mathematica firmy Wolfram Research, sloužícímu ke zpracování profesionálních matematických úloh, především symbolických výpočtů. Mathematica loni v listopadu dosáhla již verze 7.

Jedná se však o program značně drahý, a tak Wolfram Research poskytuje též nástroje dovolující práci s aplikacemi a dokumenty Mathematicy bez vlastního programu.

Zcela zdarma poskytuje program Mathematica Player, ten se v aktualizované verzi 7 objevil už loni v prosinci.

Komu nestačí tento bezplatný „přehrávač“, může si připlatit za program Player Pro, který toho umí podstatně víc. Wolfram Research ho poprvé uvedl na trh v dubnu 2008, tehdy ovšem samozřejmě využíval jádro Mathematicy 6.

10mm18012009f.jpg

A teď se tedy odpovídající aktualizace na verzi 7 dočkal také tento placený software.

Ten, narozdíl od bezplatného nástroje Player, nevyžaduje žádné převody před nasazováním kompatibilních aplikací Mathematicy, data umí importovat a exportovat dynamicky a může ukládat „zápisníky“ (notebooks) Mathematicy v řadě různých formátů, například v PDF. Aplikace mohou využívat textová pole a zašifrovaný zdrojový kód.

Mathematica Player Pro 7 samozřejmě přebírá mnohé vlastnosti plné Mathematicy 7 (v podstatě obsahuj celé její jádro), což znamená, že nově podporuje paralelní zpracování, zrychlující práci na vícejádrových strojích. A přibyly též možnosti zpracování obrazu.

Player Pro 7 je ovšem placený program, a tak mnozí raději dají přednost bezplatnému Playeru 7, to bude záležet na jejich potřebách. Rozdíly mezi plnou Mathematicou, Playerem Pro a Playerem podrobněji popisuje tato tabulka.

Jako všechny produkty Wolfram Research se Mathematica Player Pro dodává pro Mac OS X, Linux a Windows. Jeho cena se pro běžné zákazníky pohybuje okolo 195 USD (za jednouživatelskou licenci), ovšem pro studenty a akademické instituce se nabízejí různé slevy.

Apple údajně nasadí platformu nVidia Ion

A na závěr tu máme opět jednu pověst o Macu mini. Všeobecně se čekalo, že na letošním Macworld Expu Apple uvede modernizovaný Mac mini, což se ovšem nestalo, a tak nadále zůstává volné pole pro šíření různých pověstí.

Ta nejnovější tvrdí, že by nový Mac mini měl přejít na platformu nVidia Ion, jež spojuje čipovou sadu GeForce 9400M s úsporným procesorem Atom Intelu.

Přišel s tím server Tom's Hardware. Jeden z jeho autorů, Tuan Nguyen, tam zveřejnil článek, uvádějící, že mají potvrzený přechod modernizovaného Macu mini na platformu nVidia Ion.

Základní vlastnosti platformy nVidia Ion

Tato nová platforma spojuje čipovou sadu GeForce 9400M, nasazenou kupříkladu do nových „unibody“ notebooků Applu, s procesorem Atom 330. Samotný Atom nepodává příliš oslnivé výkony (viz třeba tato recenze), avšak ve spojení se zmíněnou čipovou sadou nVidie už dopadá mnohem lépe, podrobněji to rozebírá například CD-R server, který se o nové platformě vyjadřuje velmi pochvalně.

Podle Tuana Nguyena jeden z partnerů nVidie potvrdil, že Apple dostal vzorky platformy Ion mezi prvními, údajně ještě dříve než ti partneři nVidie, kteří se rozhodli na této platformě spolupracovat.

11mm18012009f.jpg

Použití platformy Ion by mělo umožnit další zmenšení Macu mini, nový stroj by se podle onoho citovaného zdroje měl objevit na trhu někdy v březnu, zhruba ve stejné době, kdy se koná výstava CeBIT v německém Hannoveru. Cena nového Macu mini by se měla pohybovat zhruba na stejné úrovni jako cena současných modelů (nVidia sice uvádí, že řešení postavená na platformě Ion by mohla začínat na ceně 400 USD, Apple si však asi jako obvykle naúčtuje o něco víc).

Tom's Hardware sice původně toto tvrzení uváděl jako hotovou věc, avšak při zvážení všech faktů působí dost sporně.

GeForce 9400M skutečně poskytuje poměrně slušný výkon (to ukázaly testy nového MacBooku Air a MacBooků, vybavených právě touto grafikou), zvládá například dekódovat HD video a také podporuje technologii nVidia CUDA pro obecné výpočty s pomocí grafického procesoru. Proti integrované grafice Intel GMA950 v současném Macu mini by rozhodně znamenala pokrok.

Problematický procesor Atom

Problém však představuje použitý procesor Atom 330. Tento dvoujádrový procesor pracuje na frekvenci 1,67 GHz a spolupracuje s 533MHz systémovou sběrnicí. Sice má skutečně velmi nízkou spotřebu (Intel by jím rád začal konkurovat zařízením, která dnes používají procesory ARM), ovšem výkonnostně se rozhodně nemůže rovnat současným plnohodnotným procesorům Intelu. Stávající Mac mini je sice již velice zastaralý, ale i on užívá procesore Core 2 Duo na frekvenci 1,83 nebo 2 GHz a spolupracuje s 667MHz sběrnicí. Nasazení procesoru Atom by tak znamenalo snížení výkonu oproti současnosti, to nevypadá příliš pravděpodobně.

Jedním z možných řešení by bylo využít poměrně vysokého výkonu GeForce 9400M (ve srovnání s Atomem) pro obecné výpočty, a to prostřednictvím technologie OpenCL, jež by měla usnadnit psaní aplikací využívajících grafických procesorů. Jenže OpenCL se na Macu objeví až spolu s Mac OS X 10.6 Snow Leopard, na který si zřejmě ještě pár měsíců počkáme.

Navíc ani nasazení OpenCL by nebylo všelékem, nízký výkon hlavního procesoru integrovaná grafická čipová sada ve všech případech prostě nahradit nedokáže.

Vzhledem k tomu, co uživatelé od Macu mini očekávají, je skutečně velmi nepravděpodobné, že by se spokojili s řešením, poskytujícím v mnoha ohledech nižší výkon než současné modely, a to i kdyby nový Mac mini byl o hodně levnější díky nasazení platformy Ion.

AppleInsider proto o tvrzení Tom's Hardwaru pochybuje, poukazuje na to, že se objevily poměrně průkazné náznaky, podle nichž by nové iMacy a Mac mini měly používat stejnou platformu nVidia MCP79 jako „unibody“ MacBooky. A ta spojuje čipovou sadu GeForce 9400M s procesory Core 2 Duo.

12mm18012009f.jpg

Další zdroje AppleInsideru navíc sdělují, že se modernizovaný Mac mini má objevit dříve než v březnu a spíše než o okleštěný minipočítač (což by vzniklo s platformou Ion) by se mělo jednat o plně vybavený stroj jako v současnosti, s výstupem na dva monitory, rozhraním FireWire 800 a s pěti porty UB 2.0. (Vzhledem k tomu, že stejné zdroje poměrně přesně předpověděly vlastnosti nového 17” MacBooku Pro, lze je považovat za dosti spolehlivé.)

Platforma Ion v Apple TV

AppleInsider ovšem domněnku o tom, že Apple použije platformu nVidia Ion, zcela nezavrhuje, domnívá se však, že se objeví jinde, totiž v Apple TV. Tento přístroj v současnosti využívá skutečně slabý procesor Intel Pentium Crofton na 1 GHz, proti němu by i Atom 330 znamenal zlepšení.

appletvf.jpg

Nasazením platformy Ion do Apple TV by navíc Applu nejspíš také pomohlo zlepšit zisky z tohoto přístroje, protože odhady odvozené z rozebrání Apple TV soudí, že ho Apple prodává v podstatě za pořizovací náklady. Integrovaná čipová sada GeForce 9400M by měla vyjít levněji než dosud používaná samostatná grafická karta GeForce Go 7300, přesto však bude schopná přehrávat HD video.

S těmito vývody AppleInsideru souhlasí i Tom's Hardware a článek doplnil odpovídající poznámkou, trvá však na tom, že citovaný partner nVidie skutečně mluvil o platformě Ion pro Mac mini.

Samozřejmě se jedná o pouhé pověsti, přestože oba zmiňované servery patří k poměrně důvěryhodným, ostatně zatím se z dohadů okolo Macu mini nesplnilo vůbec nic. Je nanejvýš pravděpodobné, že Apple platformu nVidia Ion skutečně zkoumá, ale to, zda ji použije a především do čeho, ukáže teprve (doufejme, že blízká) budoucnost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: