Zátěžové testy flash disku nového MacBooku Air - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Zátěžové testy flash disku nového MacBooku Air

13. prosince 2010, 00.00 | Macworld zkoumal, zda opakované zápisy sníží výkonnost vnitřního flash disku nového MacBooku Air, žádný významný pokles výkonu však nezjistil.

Koncem října vedle softwarových novinek Apple uvedl také nové 11“ a 13“ MacBooky Air, které mimo jiné zcela přešly na nemechanická datová úložiště využívající flash paměť. (Předchozí modely MacBooků Air nabízely SSD disky jen v dražších konfiguracích.)

Rozebrání menšího 11,6“ modelu ukázalo, že tyto stroje nepoužívají běžné SSD disky (umístěné do pouzder stejných rozměrů jako klasické pevné disky), místo toho nasadily SSD disky v podobě mnohem kompaktnější samostatné desky. (Toshiba, jež je vyrábí, prohlásila, že je bude pod názvem „Blade X-gale“ dodávat též na otevřený trh.)

Jinak se ovšem flash disky nových MacBooků Air svou vnitřní konstrukcí podobají běžným moderním SSD diskům (používají SSD řadič Toshiba T6UG1XBG a vyrovnávací DRAM) a výkonnostní testy Macworldu prokázaly, že díky svým flash diskům jsou nové MacBooky Air docela svižné, přestože nasazují docela slabé procesory (zejména 11“ modely).

Přednosti a slabiny SSD disků

SSD disky (v případě nových MacBooků Air nám vzniká malý terminologický zádrhel, Apple u nich totiž zásadně mluví o flash paměti, avšak z konstrukčního hlediska opravdu jde o SSD disk) mají vedle výkonu i další přednosti, jsou mechanicky odolnější než klasické pevné disky, pracují zcela potichu a mají o něco nižší příkon. Na druhou stranu však zatím cena za gigabyte zůstává mnohem vyšší než u klasických pevných disků a jejich kapacita (právě hlavně kvůli vysoké ceně) bývá proti pevným diskům obvykle o dost nižší.

A otázky vyvolává také to, jak výkon SSD disků ovlivní delší používání a jestli se projeví na jeho životnosti. Problém spočívá v tom, jakým způsobem SSD disky pracují. Skládají se z velkého počtu jednotlivých paměťových flash buněk, jež však vydrží pouze omezený počet zápisů (ve srovnání s klasickým pevným diskem), proto výrobci obvykle do SSD řadičů implementují mechanismy snažící se zápisy uspořádat tak, aby se životnost disku prodloužila. A s postupným zaplňováním SSD disku navíc může klesat i jeho výkonnost.

Různí výrobci to řeší různě, někteří vyhrazují část kapacity flash paměti jako dodatečnou rezervu, jiní užívají příkaz TRIM, který se snaží optimalizovat výmazy flash paměti a zamezit poklesu výkonu, avšak tento příkaz Mac OS X zatím nepodporuje. A některé SSD řadiče takovéto mechanismy integrují přímo v sobě, takže optimalizace zápisu budou nezávislé na operačním systému.

Apple ovšem jako obvykle nesděluje, zda a jaké takovéto techniky používá, což může u uživatelů vyvolat obavy, už vzhledem k tomu, že flash disky nových MacBooků Air nelze jednoduše vyměnit (jak ukázalo rozebrání firmou iFixit, technicky to sice možné je, avšak Apple takový zásah bude pravděpodobně považovat za porušení záručních podmínek).

Macworld se proto rozhodl nový MacBook Air spolu s dalšími Macy osazenými SSD disky podrobit zátěžovým testům, jež měly ukázat, jak se bude vyvíjet výkon disků po delším používání.

Testované Macy

Macworld podrobil testům tři Macy vybavené SSD disky. Šlo o letošní 13“ MacBook Air s 1,86GHz procesorem a s 256GB flash paměti, dále pak o 2,13GHz MacBook Air z roku 2008 se 128GB SSD diskem a o letošní 27“ iMac se čtyřjádrovým procesorem Core i7 na 2,93 GHz, vybavený 128GB SSD diskem (v rámci zákaznické konfigurace).

Tyto tři stroje provedly testy AJA System Test, diskové testy z vlastní testovací sady Speedmark 6.5 Macworldu a testy zaplnění svazku utilitou DiskTester od diglloydTools.

Výchozí výsledky diskových testů

Výše uvedené testy daly pro zkoumané Macy na počátku následující výsledky:

AJA System Test: Čtení

  • iMac: 204 MB/s
  • Nový MacBook Air: 201 MB/s
  • Starší MacBook Air: 104 MB/s

AJA System Test: Zápis

  • iMac: 177 MB/s
  • Nový MacBook Air: 187 MB/s
  • Starší MacBook Air: 67 MB/s

DiskTester – zaplnění svazku: Čtení

  • iMac: 213 MB/s
  • Nový MacBook Air: 210 MB/s
  • Starší MacBook Air: 104 MB/s

DiskTester – zaplnění svazku: Zápis

  • iMac: 172 MB/s
  • Nový MacBook Air: 172 MB/s
  • Starší MacBook Air: 60 MB/s

Duplikace 1GB souboru

  • iMac: 14 sekund
  • Nový MacBook Air: 13 sekund
  • Starší MacBook Air: 74 sekund

Výkon SSD disků po opakovaných zápisech

Takto Macworld získal výchozí hodnoty pro posuzování výkonu SSD disků a začal zjišťovat, co s nimi udělá opakované přepisování a mazání. Mac OS X byl z daných strojů vymazán a znovu nainstalován a data obnovena ze zálohy Time Machine. Utilitou DiskTester se zapsaly 2 miliony 8KB souborů, pak se vymazaly a zápis se provedl znovu.

Potom Macworld opět vymazal a přeinstaloval Mac OS X a data z Time Machine a dvakrát provedl další zátěžový test utilitou MemoryTester od diglloydTools. Poté se flash disky zase smazaly a opět se na ně nainstaloval Mac OS X a obnovila data z Time Machine.

Nakonec Macworld stroje znovu podrobil stejným benchmarkovým testům a zjistil, že narozdíl od některých SSD disků testovaných v minulosti se po tomhle všem výkon nezměnil (neuvádí konkrétní čísla z druhé sady benchmarkových testů, zřejmě byla téměř shodná), Přes všechno mazání, přepisování a další „trápení“ všechny SSD disky dávaly stále stejný výkon jako na začátku.

Macworld též zkoumal, co se stane s výkonem, když bude SSD disk téměř zaplněný. Disk nového 13“ MacBooku Air o kapacitě 256 GB zaplnil tak, že na něm zbylo jen 5 GB volného prostoru a poté na něj užil test AJA System Test a test duplikace souboru. Ani tehdy však nedošlo ke znatelnému poklesu proti výchozím hodnotám.

Potíže s vadným strojem

Výše popisované stroje fungovaly hladce, avšak Macworldpřiznává, že další z jeho nových MacBooků Air, 13“ model se 128 GB flash paměti, přestal správně fungovat ještě před dokončením výše popsaných testů, zasekl se ve třech čtvrtinách poslední instalace Mac OS X. Systém se nepodařilo obnovit ani z přiloženého USB flash disku (o němž MůjMac podrobněji informoval zde), ani ze standardního instalačního DVD disku v externí mechanice.

Po spuštění stroje z externího disku se Macworld pokusil nainstalovat na jeho vnitřní flash disk diskový obraz utilitou Super Duper, ale ani tak se instalace systému nepodařila. Disk Utility sice na vnitřním disku žádné vady nenašla, avšak problémy pokračovaly dál, a tak se nakonec rozhodl použít další nový 13“ MacBook Air, tentokrát s 256 GB a ten stejné testy prošel naprosto bez obtíží.

Závěrečné zhodnocení

Testy Macworldu ukázaly několik věcí. Za prvé, SSD disky nových Maců jsou podstatně výkonnější než SSD disky starších MacBooků Air (rychlosti čtení i zápisu vycházejí zhruba dvojnásobné, v testu duplikace souboru nové stroje mají ještě větší náskok), rozdíl zřejmě způsobuje užitý novější hardware.

V případě iMacu to sice přesně nevíme, ale v novém MacBooku Air se nacházejí kompaktní SSD disky Toshiby, které mají výkonný řadič a vyrovnávací RAM. Starší MacBooky Air podle náznaků v diskusích používaly nejspíš SSD disky Samsung s řadiči téže firmy, které byly mnohem slabší.

Z testů dále vyplynulo, že opakované přepisování a mazání SSD disku nijak významně nesnižuje jeho výkon, avšak užité metody nejspíš nemohou plně simulovat užívání po dobu několika let. Zároveň je ale zřejmé, že SSD disky nových Maců pravděpodobně nasazují mechanismy snažící se omezovat důsledky dlouhodobého používání.

Užité SSD řadiče Toshiby podle všeho zahrnují mechanismy pro zachování výkonu a prodloužení životnosti SSD disku (a to bez ohledu na operační systém, takže podpora příkazu TRIM v Mac OS X až tak nechybí), ale teprve skutečně dlouhodobé používání ukáže, jak tomu bude s výdrží těchto datových úložišť.

Případ vadného 128GB MacBooku Air je značně sporný, protože z jednoho kusu nelze dělat obecnější závěry, ale zjevně se vady SSD disku vyskytovat mohou, i když netušíme, v jakém procentu případů. Bude však vhodné si uvědomit, že se SSD disk nových MacBooků Air může porouchat. A protože možnosti jeho výměny jsou omezené, asi se vyplatí uvažovat o rozšířené záruce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: