Vyzkoušejte si svůj upgrade - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Vyzkoušejte si svůj upgrade

12. června 2002, 00.00 | Distributor procesorových upgradů Sonnet, firma Quentin, nabízí možnost vyzkoušení upgradu bez rizika - pokud vrátíte upgrade do 14ti dnů, dostanete peníze zpět. Přečtěte si také, jaké upgrady jsou dnes obvyklé a pro koho jsou vhodné.

Pokud vám již výkon vašeho počítače nestačí, ale přesto stále neuvažujete o vyměně počítače (například z důvodů vysokých investic do vybavení a příslušenství, které je často s novými počítači již nepoužitelné), určitě jste již přemýšleli o možnosti upgrade procesoru vašeho počítače. Možná vás však trochu brzdí obavy jaký reálný nárůst rychlosti můžete očekávat. V tom případě pro vás budou dobrou zprávou nabídka jednoho z distributorů procesorových upgradů Sonnet, společnosti Quentin: kupte si upgrade na zkoušku a pokud nebudete z libovolného důvodu spokojeni, můžete kartu do 14ti dnů vrátit a své peníze dostanete zpět. Tato akce trvá do 30. září, nabídka se pochopitelně vztahuje i na karty prodané prostřednictvím prodejců (ovšem pozor, distributorů karet Sonnet je na trhu více). Sonnet je poměrně renomovaný tvůrce upgradů a v ČR jsou jeho produkty nejdostupnější - ostatní výrobci působí v daleko menším měřítku a nejsou na našem trhu v podstatě nijak zastoupeni.

Zatímco ve světe PC je díky "stavebnicovému" systému podobný upgrade poměrně snadnou a levnou záležitostí (mění se pouze procesor), u Maců to tak snadné není: procesory se (většinou) nacházejí na takzvané procesorové kartě spolu s dalšími prvky a každá významná nová verze počítačů sebou přinášela také novou architekturu a způsob připojení těchto karet. K tomu Apple výrobce procesorových karet moc nepodporuje, resp. jim občas aktivně klade překážky. Kromě stolních PowerMaců jsou upgrady k dispozici také pro některé typy přenosných počítačů a pro první generaci iMaců (233/266/333 MHz - uživatel tím získá i FireWire).

Díky velké různorodosti je občas výběr správného upgradu poměrně složitý - jak z hlediska konfigurace, tak z hlediska kompatibility. Pro starší stroje, které neměly přímo procesovou desku, jako je například PowerMac 4400, 6400 nebo i populární "vyroční Mac" k 20. výročí Applu, jsou dostupné upgrady s procesorem G3. Pro ostatní novější počítače (od Power Macu 7500 po 9600, včetně modelu 7200, kde se ale jedná o odlišné řešení) jsou dostupné upgrady s procesorem G3 i G4. Podporovaná je také řada klonů. Upgrady jsou dostupné i všechny Power Macy G3 a první generaci Power Maců G4 (PCI grafika), specialitkou, určenou bohužel pouze pro pár modelů, je dvouprocesorový upgrade od firmy Sonnet, který jsme na MujMACu již testovali. Pro novější počítače již upgrady dostupné nejsou - Apple podle dostupných informací výrobcům opět klade hardwarové překážky.

Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o procesorový upgrade počítače, kdy zbytek komponent zůstává původních, nelze od upgradovaného počítače čekat stejný výkon, jako od počítače, který obsahuje stejně rychlý procesor standardně - to se týká především starších modelů, u PowerMaců G3 a G4 jsou rozdíly menší. Reálný výrazný nárůst výkonu je přímo u procesoru, nejvíce se tedy zrychlí procesorově náročné operace (tvorba postscriptu či PDF, některé operace ve Photoshopu - zde ale má velký vliv také disk). Grafika či disky akcelerované nebudou, ale například přidáním grafické karty lze poměrně zdařile konkurovat i novějším strojům - pokud vás zajímá, jak dopadlo výkonové porovnání upgradovaného PowerMaca 7300 s dalšími stroji, podívejte se do našeho seriálu o výkonu počítačů. Test dalšího stroje, první béžový Power Mac G3 s upgradem na G4/500 MHz právě připravujeme - recenzi najdete na MujMACu příští týden.


Upgrade pro první modely iMaca - včetně FireWire portu

Instalace upgradů je obvykle poměrně snadná - výjimkou pochopitelně budou iMacy, kdy je nutné počítač rozebrat. Po upgradu je zpravidla nutné ještě instalovat do počítače potřebné softwarové vybavení, které slouží k aktivaci backside cache přímo na kartě - díky jejímu využití jsou nové procesory výrazně rychlejší, pokud nebude tato cache vůbec aktivovaná (například start se shiftem) bude výkon počítače velmi výrazně nižší. Velikosti backside cache proto věnujete při výběru pozornost - někdy jsou v nabídce modely se stejně rychlým procesorem, ale různou velikostí této cache paměti (typicky 512 kb a 1 MB). V případě upgradu PowerMacu G3/4 už není potřeba ani instalace tohoto software - stačí zasunout kartu a pracovat dál, pouze rychleji než předtím. V tomto případě je také naprosto bez problémů podporován i Mac OS X, u starších počítačů s původním procesorem PowerPC 601/603/604 je nutný speciální postup instalace (o kterém jsme na MujMACu již psali více krát, Sonnet prodává své řešení za peníze, jde to ale i zdarma - viz řešení Sonnetu a řešení zdarma.)

Zda je pro vás správnou cestou upgrade procesoru nebo nákup nového stroje záleží pochopitelně nejvíce na tom, k čemu počítač využíváte, resp. jak vám postačuje jeho stávající výkon - a také kolik můžete investovat. Pokud máte například sestavu s mnoha doplňky a periferiemi a se starším Macem (do první béžové G3 včetně), a potřebujete akcelerovat pouze procesorově náročné operace, jako je například zmiňovaná tvorba postscriptu a podobně, bude upgrade asi nejvhodnější cestou. Zůstanou zachované veškeré investice a nebudete ani potřebovat výrazně zasahovat do počítače. Jiná je situace, pokud má váš Mac svůj morální zenit dávno za sebou a vám nedostačuje už po žádné stránce - v tom případě je upgrade procesoru sice zrychlením, ale pouze jedné části systému. Každopádně vzhledem k cenám upgradů, které se pohybují (pokud pomineme dual procesor G4) obvykle mezi 10 a 15 000 Kč se může jednat o vítaný upgrade počítače, který by se vám měl snadno vrátit na vyšší efektivitě práce. A díky stávající nabídce, kdy si můžete reálný přínos upgradu vyzkoušet na vlastní kůži bez rizika, se tak můžete rozhodnout opravdu po důkladném zvážení. A pokud chcete před nákupem vědět, jaké jsou reálné výsledky takovéhoto upgradu, podívejte se na zmiňované články a počkejte si na recenzi právě testované karty s procesorem G4.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: