Výprava do útrob nového MacBooku Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Výprava do útrob nového MacBooku Pro

28. února 2011, 00.00 | iFixit nelenila a rozebrala nový 15palcový MacBook Pro, podle očekávání se výrazně změnila v podstatě pouze základní deska.

Minulý čtvrtek Apple uvedl modernizované MacBooky Pro a přes víkend se samozřejmě k nim objevila řada dodatečných informací. Macworld již provedl jejich výkonnostní testy (článek MůjMacu mimoto obsahuje též doplňující údaje o některých jejich vlastnostech) a jak se dalo čekat, pospíšila si také firma iFixit a jeden z těchto notebooků rozebrala, v tomto článku vás seznámíme s tím, co v útrobách stroje nalezla.

Příslušnou reportáž iFixit doprovázenou četnými fotografiemi najdete tady (iFixit navíc nabízí popis rozebírání v podobě interaktivní obrazové prezentace), přehledné shrnutí hlavních zjištění přinesl AppleInsider.

MacBook Pro 15" Unibody Early 2011 Teardown

iFixit letos opět rozebrala nižší 15“ model s 2GHz procesorem Core i7 (tak jako minulý rok, výsledek loňské pitvy MacBooku Pro jsme popsali zde a výprava do nitra MacBooku Air dopadla takto).

Vnější ohledání stroje

Při zevním ohledání notebooku zaujalo iFixit především nové rozhraní Thunderbolt (viz pohled na příslušné porty), k němu ovšem nepřináší žádné zásadní nové informace. Mimo jiné připomíná, že zatímco toto rozhraní dovoluje zřetězit až 7 zařízení na jednom portu (Apple mluví jen o šesti), FireWire podporuje zřetězení až 63 periférií, naopak USB nic takového neumožňuje.

Dále ještě iFixit zmiňuje, že stroj stále nese modelové číslo „A1286“. To ovšem Apple používá už od října 2008, takže již jako jednoznačný identifikátor příliš neposlouží. Jinak na stroji nic nového k vidění není, a tak bylo možné se pustit do jeho rozebírání:

Vlastní rozebrání nového 15“ MacBooku Pro

Dolní část hliníkového „unibody“ pouzdra přidržuje deset křížových šroubů Phillips, takže výměnu RAM a pevného disku si stále může uživatel provést sám, baterii však oficiálně vyměnit nejde.

Po uvolnění těchto šroubů se dalo víko notebooku sejmout a odhalilo se jeho nitro.

Uprostřed se nacházejí modré DDR3 RAM moduly typu PC3-10600 RAM, tedy taktované na 1 333 MHz. Jsou stejné jako v současných 21,5“ a 27“ iMacích, od pamětí loňských MacBooků Pro se liší (ty totiž používaly paměť PC3-8500 RAM běžící na 1066 MHz, která už v nových modelech užít nejde).

Baterie se nezměnila

Následovalo odstranění baterie, jež se nyní dá odpojit i bez vyjmutí, stačí páčidlem vyjmout příslušný konektor. To se bude hodit při opravách, protože před nimi se baterie musí odpojit vždy.

Baterii nadále přidržují trojkřídlové šrouby, po jejich uvolnění ji lze snadno vyjmout. Baterie má kapacitu 77,5 Wh, tedy úplně stejnou jako v loňském modelu.

iFixit samozřejmě zaznamenala zkrácení udávané doby výdrže, ale neměla čas to testovat, ovšem jak uvádíme v popisu výkonnostních testů nových MacBooků Pro, jedná se asi spíše o důsledek použití nové metodiky měření, jasno do toho vnesou teprve další testy.

Bezdrátová karta podporuje 802.11n a Bluetooth 3.0

Dalším krokem bylo vyjmutí bezdrátové karty, která nese 3 antény pro WiFi připojení 802.11n a také další vyhrazenou anténu určenou pravděpodobně pro Bluetooth.

Po odstranění stínícího plechu se odkryly čipy této karty, nejdůležitější z nich je Broadcom BCM4331, jednočipové řešení pro dvoupásmové připojení 802.11n typu 3 x 3 (tedy pracující ve frekvenčních pásmech 2,4 a 5 GHz a se třemi současně pracujícími anténami pro zvýšení rychlosti přenosu, jde o technologii zvanou MIMO).

Na samostatném, zvlášť stíněném oddílu karty se nachází další čip Broadcom BCM2070, což je monolitický, jednočipový řadič podporující Bluetooth 3.0 a všechny předchozí standardy Bluetooth. To tedy znamená, že hardwarově by nové MacBooky Pro asi zvládaly i Bluetooth 3.0, ovšem Apple v technických specifikacích stále uvádí podporu pro Bluetooth 2.1.

Zajímavá je též nosná konstrukce karty, protože není jako u předchozích modelů vyrobena z plastu, ale z hliníku. Nový materiál byl zřejmě zvolen kvůli snazšímu chlazení, na konstrukci se nachází růžová teplovodivá podložka.

Odstrojování základní desky

Poté bylo možné přistoupit k odstrojení základní desky, kterou kryjí větráky. Ty jsou v 15“ MacBooku Pro dva, aby zajistily dostatečné chlazení, navíc se v nitru stroje nachází spousta teplotních čidel pro jejich řízení, jedno čidlo leží u trackpadu, další na baterii a jedno také na základní desce.

Po odstranění obou větráků se už odkryla vlastní základní deska, již bylo možné vyjmout i s hlavním teplovodným tělesem.

Vyjmutá základní deska nese nejenom velký hlavní rozvaděč odpadního tepla (kryjící hlavní a grafický procesor), ale navíc ještě dva další menší pasivní chladiče a na hlavním i na grafickém procesoru se nachází hodně teplovodivé pasty pro lepší přestup tepla.

Loňský 15“ MacBook Pro měl jen jediný hlavní pasivní chladič pro procesor a grafiku. To funguje stejně i u letošního modelu, avšak první menší chladič navíc kryje čip pro automatické přepínání grafiky a další I/O funkce (to v loňském modelu nebylo) a druhý dodatečný chladič podobně kryje čip řadiče rozhraní Thunderbolt.

Tento čip pravděpodobně slouží k obsluze Thunderbolt portu. (Jde o čtvrtý největší čip základní desky notebooku.)

Hlavní čipy základní desky

A takto vypadá čelní strana základní desky, její hlavní čipy jako vždy označují barevné rámečky.

Tmavě červená označuje čip Intel BD82HM65 Platform Controller Hub, tedy vlastně „čipovou sadu“ pro procesory Sandy Bridge (je to pouze jeden čip, protože většina ostatních podpůrných obvodů se nachází přímo v procesoru).

Grafický procesor AMD Radeon HD 6490M (nesoucí značení AMD 216-00809000) se nalézá v oranžovém rámečku (takhle vypadá zblízka) a žlutá barva označuje čyřjádrový mobilní procesor Intel Core i7-2630QM (se značením 2V041112A0127, zblízka vyhlíží takto).

Zelený rámeček ohraničuje čip Broadcom BCM57765B0KMLG, integrovaný řadič gigabitového Ethernetu a čtečky paměťových karet. Modře označený čip Intel L051NB32 EFL nejspíš slouží jako řadič Thunderbolt portu (na Webu zatím jeho popis není) a další čipy mají zřejmě různé podpůrné funkce.

Zadní strana základní desky nese další čipy, které iFixit opět vyznačila barevnými rámečky. Ty dva tmavě červené vymezují grafickou paměť, tvořenou dvěma 1Gb GDDR5 SGRAM čipy Samsung K4G10325FE-HC04, jež dohromady dávají 256 MB RAM pro grafiku AMD.

Oranžová barva označuje zvukový řadič Cirrus 4206ACNZ, který používají notebooky Applu již dlouho a ve žlutých rámečcích se nacházejí řadiče portů USB 2.0 SMSC USB25138. Zelená barva popisuje programovatelné hradlové pole Lattice Semiconductor LFXP2-5E a fialová regulátory napětí grafického procesoru Intersil ISL6263 CHRZ a ISL6236 IRZ.

Odstrojení zbytku pouzdra

Po vyjmutí základní desky zbývalo už jenom odstrojit zbylou část pouzdra nesoucí pevný disk a optickou mechaniku, což již iFixit příliš neprobírá, protože proti loňskému modelu se v této části stroje skoro nic nezměnilo, největší změny proběhly na výše popsané základní desce.

U čepů displeje se nacházejí malé plastové destičky, jež zřejmě mají při otevírání a zavírání displeje udržet datový kabel antény na místě.

A mechanika SuperDrive sice stále pochází od Panasonicu, ale nese modelové číslo UJ8A8, zatímco loňský 15“ MacBook Pro používal model UJ898, nejspíš se tak mechaniky poněkud liší.

Patnáctipalcový MacBook Pro rozložený na komponenty

A jako vždy na závěr iFixit nabízí pohled na letošní 15“ MacBook Pro rozložený na jednotlivé komponenty.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: