Výkonnostní testy nových iMaců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Výkonnostní testy nových iMaců

6. listopadu 2009, 00.00 | Macworld podrobil výkonnostním testům nové širokoúhlé iMacy s procesory Core 2 Duo a zjistil, že se jejich výkony proti jarním předchůdcům sice příliš nezvýšily, poskytují však mnohem lepší poměr ceny a výkonu.

Když Apple 20. října dal na trh četné hardwarové novinky, tou největší byly, vedle přepracovaného „unibody“ MacBooku, nové širokoúhlé iMacy s 21,5” a 27” obrazovkami.

Vlastnosti těchto strojů jsme podrobněji popsali tady, důležité je ovšem i to, jak se změny projevily na jejich výkonu. To pravidelně zkoumá Macworld, který již zveřejnil výsledky testů inovovaného bílého MacBooku a též testy modernizovaných Maců mini. A teď tedy přišla řada na nové iMacy.

Stručné přiblížení vlastností testovaných modelů

Macworld zkoumal výkon tří standardních modelů nyní dostupných na trhu, zde si proto stručně zopakujeme jejich parametry. Jde o dva 21,5” a jeden 27” stroj, jež všechny mají 3,06GHz procesor Core 2 Duo a 4 GB R.AM DDR3, představují nástupce modelů z letošního března.

Nejlevnější 21,5 iMac používá 500GB disk a integrovanou grafiku GeForce 9400M, která si vyhrazuje 256 MB z operační paměti. Tento stroj stojí v USA 1 199 USD (u nás 29 500 Kč) a nahrazuje předchozí 20” iMac s 2,66GHz procesorem, 2GB RAM a toutéž grafikou, prodávaný za stejnou cenu.

Vyšší 21,5” iMac (za 1 499 USD či 37 800 Kč) obsahuje 1TB disk a samostatnou grafickou kartu ATI Radeon HD 4670 s 256 MB vlastní RAM GGDR3. Jeho stejně drahý předchůdce přitom měl 2,66 GHz procesor, 4 GB RAM a 640GB disk a pro zobrazování mu sloužila integrovaná GeForce 9400M, nabízel však větší 24” obrazovku. Kromě toho se ještě za 1 799 USD prodával 24” model s 2,93GHz procesorem a grafickou kartou GeForce GT 120 osazenou 256 MB RAM.

A zatím jediný dostupný 27” model má stejný disk a grafiku jako vyšší 21,5” iMac, jenže to přináší v podstatně rozměrnějším balení za 1 699 USD (nebo 40 500 Kč). Jeho jarním předchůdcem byl 24” model za 2 199 USD s téměř shodným vybavením (3,06GHz procesor, 4 GB RAM a 1TB disk), užívající však grafickou kartu GeForce GT 130 s 512 MB RAM.

V nabídce Applu najdete ještě čtvrtý, též 27“ model, který se ale ještě neprodává, měl by na trh přijít během listopadu, takže ten Macworld nemohl testovat. (Vzhledem k tomu, že tento stroj, s cenou stanovenou na 1 999 USD či 49 500 Kč, bude používat 2,66GHz procesor Core i5 a grafickou kartou Radeon 4850 s 512 MB RAM, lze předpokládat, že bude značně výkonnější.)

Metodika testů Macworldu

Stejně jako v případě testů ostatních nových Maců Macworld ještě nemohl použít svou novou sadu benchmarkových testů Speedmark 6, kterou teprve připravuje (nové testy reagují především na příchod Snow Leoparda), místo toho užil sadu 19 testů různých aplikací a úloh Finderu, 17 z nich dává výsledek v podobě časového údaje, takže lze také určit celkový čas potřebný k jejich vykonání, což může posloužit k vzájemnému porovnání jednotlivých strojů.

007mm03032009f.jpg

Těmto testům byl podrobeny všechny tři výše popsané už dostupné standardní modely a porovnávaly se svými březnovými předchůdci, s 24” 3,06GHz iMacem, s 2,93GHz 24“ modelem a s 20” 2,6GHz strojem, pro testy byly všechny osazeny 4 GB RAM.

Zjištěné hodnoty Macworld shrnul do tabulky v příslušném článku, na výsledky se teď podíváme blíže.

Výsledky výkonnostních testů

Nejprve proberme, jak si vlastně vůči sobě navzájem stojí tři nové standardní modely iMaců:

Vzájemné porovnání výkonů nových modelů

Vzhledem k tomu, že všechny tři nové iMacy s Core 2 Duo používají stejně taktovaný procesor a stejnou kapacitu RAM, daly ve většině testů velice podobné výkony.

Celkový čas pro všech 17 časových testů se lišil jen nepatrně, nejrychlejší byl dražší 21,5” iMac s 1TB diskem a grafikou ATI (s časem 31 minut 41 sekund), zatímco nejdelší čas dal 27”model, ovšem jeho čas 32 minut 11 sekund byl delší o pouhých 30 sekund. A levnější 21,5” iMac s 500GB diskem a integrovanou grafikou za prvním strojem zaostal dokonce jenom o 6 sekund.

Rovněž výsledky v jednotlivých testech byly často buď zcela shodné, nebo se různily jen o několik málo sekund, zcela se shodovaly například časy pro iPhoto a nepatrné odchylky vykázaly i testy Cinebench, import do iMovie, test Pages a test duplikace souboru.

Z řady vybočil pouze test exportu z iMovie, který z nejasných příčin opakovaně dával podstatně horší výsledek na nejlevnějším 21,5” iMacu, zatímco čas zbývajících dvou strojů se lišil jen o sekundu.

Časové testy ovšem nezahrnují test 3D grafiky, jenž měří, kolika snímků za sekundu daný Mac dosáhne ve hře Call of Duty 4. A tady se projevil největší rozdíl mezi novými iMacy, 21,5” model s integrovanou grafikou dal pouze 21,9 snímku/s, naproti tomu oba stroje s kartami Radeon HD 4670 byly více než třikrát lepší (s 69,1, respektive 66,6 snímku/s), což jasně ukazuje, nakolik integrovaná grafika zaostává v náročnějších 3D úlohách.

Porovnání s předchozími březnovými iMacy

Důležité je ovšem především srovnání nových Maců s jejich březnovými předchůdci, z něhož vyplyne, co za stejné či dokonce nižší ceny přinášejí nové modely.

Výkonnostní rozdíly mezi novým 27” iMacem a jarním 24” 3,06GHz modelem byly přirozeně též nepatrné (starší model byl často rychlejší, avšak opět se jedná o odstupy do několika málo sekund) a v tomto případě se také výsledek v Call of Duty liší jen o jeden snímek/s. Nový 27” model tedy podává v podstatě stejný výkon, ale za výrazně nižší cenu (v USA o 500 USD).

Poněkud nejednoznačnější to je u vyššího 21,5” iMacu. Ten díky svému vybavení poskytuje stejný nebo i vyšší výkon než nový 27” model a pochopitelně překonává svého dražšího 2,93GHz předchůdce (ve 3D grafice dokonce dost výrazně, o více než 50 procent, GeForce GT 120 byla přece jenom znatelně slabší karta), o za stejnou cenu prodávaném 2,66GHz 24” modelu s integrovanou grafikou ani nemluvě, avšak nový stroj má citelně menší obrazovku.

A pokud jde o nejnižší 21,5” model, svého stejně drahého 2,66GHz 20”předchůdce překonal téměř ve všech testech, jeho celkový čas byl kratší o 11 procent, výrazně rychlejší pracoval v testu Cinebench a v testech Aperture, Compressoru a Pages a při vytváření ZIP archívu. Ale výsledky pro Adobe Photoshop CS4 a pro MathematicaMark 7 se skoro nezměnily. A v testu 3D grafiky dal podobně nízký výsledek (což je ovšem důsledek nasazení stejné GeForce 9400M).

Zhodnocení výsledků

Nový 27“ iMac za výrazně nižší cenu poskytuje stejný výkon a k tomu přidává větší obrazovku s LED podsvícením a mnohé další významné novinky, má tedy mnohem lepší poměr ceny a výkonu než předchozí srovnatelný model.

A jestliže se uživatel spokojí s 21,5” obrazovkou, může ušetřit ještě více a sáhnout po vyšším 21,5“ modelu, který nabízí výkon v podstatě shodný s 27” modelem ve všech úlohách včetně grafiky. Své 24“ předchůdce výkonnostně o něco překonává, v grafice dokonce poměrně výrazně, chybí mu jen něco málo zobrazovací plochy (rozlišení ovšem zůstalo stejné).

Velice dobré výkony podává i nejlevnější 21,5” iMac, s výjimkou 3G grafiky, kde se projevují omezení GeForce 9400M. To je ale zatím problém pouze ve hrách, v ostatních aplikacích to bude mít citelnější vliv teprve tehdy, až začnou ve větší míře využívat výkonu grafických procesorů prostřednictvím OpenCL, potom význam grafiky zřejmě stoupne, jenže to bude ještě chvíli trvat.

V současnosti nejlevnější iMac tak nabízí ve srovnání se svým 20” předchůdcem mnohem víc, a to jak v oblasti výkonu, tak především svým vybavením (mimo jiné nahradil TN panel IPS obrazovkou).

Není ovšem příliš pravděpodobné, že by ten, kdo si koupil nový iMac na jaře, ho již na podzim vyměnil, z testů ostatně plyne, že kvůli výkonu by to nemělo valný smysl, když se však zváží, že nové modely stojí stejně nebo i méně a připočtou se všechny jejich další vlastnosti, tak pro nové kupce nebo pro vlastníky ještě starších strojů představují výhodnější nabídku.

Avšak samotné výkony se u dražších iMaců od jara v podstatě nezměnily, stroje s Core 2 Duo se zřejmě přiblížily svému výkonnostnímu stropu, k dalšímu citelnějšímu nárůstu tak nejspíš dojde až poté, co se začne prodávat 27” iMac se čtyřjádrovým procesorem Core i5, to ale budou muset teprve potvrdit testy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Trosku zavadejici

Autor: host Muž

Založeno: 06.11.2009, 10:24
Odpovědí: 0

Moc hezky clanek. Skoda jen, ze jsou v nem uvedeny trosku zavadejici informace o cenach. Lide neznali pak siri famy, ze je vyhodne nakupovat v USA a v CR jsou okradani. Bylo by fer uvest, ze vsechny ceny v USA jsou vzdy uvedeny bez dane. Je tedy "neseriozni" srovnavat ceny s jednoletou zarukou v USA bez dane s cenami v CR s dani a dvouletou zarukou. Pak zjistime, ze jsou ceny v podstate srovnatelne. Priklad: $1.199 bez dane je cca 20.900Kc. V CR stoji tento stroj bez dane neco malo pres 22.000Kc. Rozdil tedy neni tak strasny, jako kdyz uvedete cenu s DPH - pres 29.000... Za uvedenych $1.199 cesky zakaznik legalne pocitac koupit nemuze. Musel by ho propasovat. Pokud mu jej na celnici odchyti, tak bude muset DPH doplatit...

Odpovědět na příspěvek

RE: Trosku zavadejici

Autor: claire Muž

Založeno: 06.11.2009, 10:47

O danich v USA toho moc nevim, ale nebylo nahodou internetove obchodovani osvobozeno od sales taxes?

Nelisi se vyska dane stat od statu?

Predem diky za info.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Trosku zavadejici

Autor: Lado Muž

Založeno: 06.11.2009, 12:43

V principe je jedno kde aka je dan. Vpodstate plati: ked kupujes nieco v inej republike, vratia ti dan tam kde si ju zaplatil - kupil (v USA, ale to je cena bez dph) a prislusnu dph zaplatis vo svojom state, takze SR 19% a asi aj v CR.

Cize je jedno kde kupujes. No a ak nechces platit dan vo svojom state, tak jedine prepasovat tovar, ale to uz je ina kava .... :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Trosku zavadejici

Autor: Vasut Muž

Založeno: 08.11.2009, 10:05

Pletes jabka s hruskama ... ptal se na sales tax - o tom se dozvi tady

http://www.nolo.com/l
egal-encyclopedia/article
-29919.html;jsessionid=EC
3593C3CB6D0F59B4618FEF46E
0C6F5.jvm1

To co rikas ty je DPH a tu by bylo treba pricist k cene v pripade dovozu z US - zaroven v pripade iMacu neplati celosvetova zaruka. Takze obecne plati - pokud notebook tak do prurucniho zavazadla v letadle na celniky udelat dlouhy nos a mit rok prikryty zarukou - pokud se jedna o desktop je lepsi nakup v CR pripadne v jine zemi EU (vsude je DPH vicemene stejne)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

V principe je jedno kde aka je dan. Vpodstate plati: ked kupujes nieco v inej republike, vratia ti dan tam kde si ju zaplatil - kupil (v USA, ale to je cena bez dph) a prislusnu dph zaplatis vo svojom state, takze SR 19% a asi aj v CR.

Cize je jedno kde kupujes. No a ak nechces platit dan vo svojom state, tak jedine prepasovat tovar, ale to uz je ina kava .... :)


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: