Velká recenze nového 24palcového Apple iMaca - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Velká recenze nového 24palcového Apple iMaca

iMac 24

7. dubna 2009, 00.00 | Nová PR agentura společnosti Apple se činí a tak jsme minulý týden dostali do redakce nový 24“ iMac. Podrobili jsme ho jak testování, tak běžné každodenní práci. S jakými výsledky? Je znát poslední lehký upgrade?

iMac je z pohledu Applu středně výkonný desktopový počítač. Nabízí vyšší výkon než Mac Mini a zároveň o poznání nižší než Mac Pro. Jde o jediný All-In-One počítač v nabídce Applu, takže pokud preferujete počítač ukrytý v těle displeje, jde o poměrně jasnou volbu. Do našeho testu se dostala nejnovější generace většího 24“ iMaca, interně značená jako iMac 9,1, tedy nejnižší konfigurace z vyšší řady. Jde o počítač, který se v ČR začíná prodávat za cenu oficiálně kolem 41 000Kč vč. DPH právě v těchto dnech.


Apple iMac 24"

iMac byl upgradován již několikrát. Verze 9,1 byla představena před necelým měsícem a přinesla zejména snížení koncové ceny. Kromě toho se změnily osazené procesory, rozšířila standardní RAM, vyměnily se grafické karty, přibyl čtvrtý USB port a naopak ubyl Firewire 400. MiniDVI nahradil Mini DisplayPort. Změny to nejsou radikální, vnější plášť zůstal prakticky identický, přesto se celková užitná hodnota iMaca rozhodně zvýšila.

Rád bych zdůraznil, že se zde nesnažíme o porovnání iMaca se světem PC. Jednak koncepce All-in-One není na českém trhu nabízena příliš často, a zejména je potřeba si uvědomit, že Apple hardware si v drtivé většině pořizují Mac uživatelé. Je samozřejmě možné díky BootCampu na iMacu přímo spustit Windows, ale ruku na srdce – proč?


Krabička plná radosti

Balení
Krabice iMaca odpovídá tomu, že obsahuje 24“ displej. Pokud ji ze shora otevřete, narazíte nejprve na krabičku obsahující myš, manuály, čistící hadřík a instalační DVD, a hlavně nesoucí ten tradiční nápis „Designed by Apple in California“. Nicméně kvůli němu si asi iMac nekupujete, takže pod tímto bonbónkem je samotný iMac, hliníková drátová klávesnice (v ČR se klávesnice kupuje zvlášť) a napájecí kabel. Apple nám k počítači dodal svou optickou drátovou jednotlačítkovou Mighty Mouse s kuličkou určenou ke rolování ve dvou osách. Víc toho krabice neobsahuje, dálkový ovladač či redukce již v základní dodávce nejsou. Což je škoda...


Vybalujeme iMac...

Konstrukce
iMac je počítač integrovaný do těla plochého LCD panelu. To znamená, že kromě iMacu, myši a klávesnice pro běžnou práci nic víc nepotřebujete. Čelní pohled nabízí opravdu oku lahodící designový bonbonek. Černě orámovaný displej zasazený do matného hliníku a černé nakousnuté jablíčko uprostřed dolního lemu. K tomu skvěle sladěná nízkoprofilové hliníková klávesnice a bílá myš. Veškerá kabeláž a porty jsou na zadní stěně, takže neruší. DVD mechanika je štěrbinová (slot-loading) z pravého boku, vestavěné iSight kamerky si v černém lemu takřka nevšimnete a hliníková noha, na které iMac stojí, je velmi decentní.


Apple iMac zezadu a stále elegantní

Displej je lesklý, což asi nepotěší všechny uživatele, ale na výběr v tomto ohledu bohužel není již delší dobu. Pokud je interiér rozumně tmavý a uspořádaný, není to problém. V hodně prosvětleném a členitém interiéru odlesky ruší, zejména pokud je motiv na obrazovce tmavší. Na druhou stranu lesklý displej nabízí vyšší kontrast a živější barvy než matné displeje a to byl zřejmě důvod, proč Apple tuto variantu zvolil. Nespornou výhodou je skleněný kryt displeje, který se velmi snadno udržuje, na rozdíl od matných plastových panelů.


USB port na klávesnici

Masivní hliníková noha se stará nejen o stabilitu iMaca, ale i o jeho náklon ve svislé ose. iMac nejde rotovat, ale svislý náklon je dostatečný v obou směrech. Pokud vás někdy napadlo, zda tento poměrně mohutný přístroj nemůže přepadnout, mohu vás uklidnit. Stabilita je obdivuhodná ve všech náklonech a pádu se opravdu bát nemusíte. A kdybyste nechtěli stavět iMac na stůl, ale raději jej pověsili na zeď, i tato možnost tu je. V takovém případě se dá noha odmontovat a použít speciální VESA držák.


Stabilita iMaca je špičková

Všechny porty jsou umístěny v jedné linii na levé dolní straně při zadním pohledu. Pokud použijete nějaký větší USB klíč nebo třeba TV tuner, může vám vadit to, že jsou od sebe vzdáleny cca 5 mm, což není mnoho. Čtyři USB porty jsou sice ve srovnání s předchozí generací iMaca luxus, ten ale i tak náročnějším uživatelům stačit nemusí. Takže řešením prostorových obtíží či počtu portů je externí USB HUB. Kromě USB najdeme ještě dva audio porty (optický in/out), Firewire 800, Ethernet a Mini DisplayPort. Bohužel doby, kdy k počítačům Apple přibaloval dálkové ovládání a všechny redukce jsou již dávno pryč :(


Takto vypadají porty iMaca při běžné práci

Vestavěný mikrofon je umístěn na horní hraně iMaca nad kamerkou. Stereo reproduktory jsou pro změnu integrovány do spodní hrany, takže při čelním pohledu nejsou vidět a zvuk vychází ne směrem k uživateli, ale k desce stolu.


Porty na zadní stěně iMaca

Celkově nabízí iMac 47 x 48,5 x 19 cm a 9,1 kg radosti.


Standardní dodávka jak jsme ji obdrželi z Applu

Software
Apple iMac dostanete s předinstalovaným MacOS X Leopard (10.5.x) a balíkem multimediálních aplikací iLife 09. To znamená, že kromě systému samotného máte vyřešené zálohování (Time Machine), práci s multimedii (iTunes, iPhoto, iMovie, iDVD, GarageBand a iWeb) a měsíc můžete zdarma používat MobileMe. Jak již bylo řečeno výše, s použitím BootCampu lze na iMac nainstalovat alternativní operační systém.


Apple Mighty mouse

Co iMac všechno umí?
iMac je plně vybavený multimediální počítač typu All-in-one. Námi testovaná verze byla osazena procesorem Intel Core2Duo s taktem 2,66 GHz a dvojicí 2GB DDR3 pamětí s taktem 1067 MHz. 4 GB RAM nabízejí pod Mac OS X dostatek prostoru pro všechny druhy práce, včetně střihu videa, zpracování fotografií či třeba 3D grafiky. Taktování procesoru není nijak oslnivé, ale na běžný chod počítače zásadní vliv stejně nemá. Nicméně jsou k dispozici ještě varianty 2,93 a 3,06 GHz a operační paměť lze rozšířit na 8 GB.

Co se týče spojení s vnějším světem, není na tom iMac vůbec špatně. Kromě gigabitového Ethernetu má i vestavěnou WiFi kartu standardu 802.11n (AirPort), takže připojení k libovolné počítačové síti není problém. Z bezdrátových služeb nechybí ani Bluetooth 2,1 EDR. Jak již bylo řečeno, 4 USB porty nejsou žádný zázrak, ale pokud použijete drátovou USB klávesnici, tak jeden přibude (má dva a jeden obsadí) a vždy je tady možnost použít HUB. Firewire 800 je zpětně kompatibilní s Firewire 400 a díky možnosti řetězení zařízení jeden port bohatě stačí. Trochu nepříjemná je situace u druhého displeje, protože budete potřebovat redukci z Mini DisplayPortu na VGA či DVI.


Optická mechanika v akci

U grafické karty je opravdu pestrá škála možností, přesto představují nejslabší článek iMaca. Nejnižší model, který jsme testovali, má vestavěnou grafickou kartu NVIDIA GeForce 9400M využívající až 256 MB sdílené RAM. Jde o poměrně jednoduchou grafickou kartu a v dnešní době to nějaký zázrak upřímně řečeno není. Proto modely s vyšší taktováním nabízejí grafické karty NVIDIA GeForce GT 120 s 256 MB vlastní GDDR3 paměti, GT 130 s 512 MB vlastní GDDR3 paměti či ATI Radeon HD 4850 s 512 MB vlastní GDDR3 paměti.

Displej samotný je zřejmě IPS TFT panel s úhlopříčkou 24“ a rozlišením 1 920 x 1 200 bodů. Výrobce pro něj uvádí zorný úhel 178 stupňů v obou osách, maximální jas 385cd/m2 a kontrast až 750:1.


Lesklý displej může při dostatku světla sloužit jako zrcadlo

Námi testovaný model byl osazen 640GB Serial-ATA diskem WD6400AAKS, který se může pochlubit 7 200ot./min a vyrovnávací pamětí 16 MB. Jde o tichý dvouplotnový HDD, který lze nahradit i 1TB verzí. Optická mechanika je SuperDrive s 8x rychlostí. Podporuje DVD-R/RW ve variantách + i -, a to včetně dvouvrstvých.


Optická mechanika na pravém boku

Praktické zkušenosti
První, co většinou potěší nového uživatele iMaca, je ticho. iMac je úžasně nehlučný počítač, který svou roli multimediálního centra plní na jedničku. Při sledování filmu vás nic neruší, ventilátor prakticky neslyšíte, hard disk už vůbec ne a optická mechanika také patří k tišším.

Displej je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů, proč budete o 24“ iMacu uvažovat. Je bezesporu lepší než u 20“ verze a o generaci příjemnější než u starších iMaců. Nejen vysoké rozlišení, ale zejména skvěle podsvícení, zorné úhly a bohaté barvy potěší. Nejde samozřejmě o hi-end panel typu EIZO, přesto jej lze doporučit i na grafické či DTP pracoviště.


Boční pohled

Co se týče výpočetního výkonu a celkové odezvy, tak iMac potěší v podstatě většinu uživatelů. Pokud jste zvyklí na přenosný počítač Applu (Mac Book či MacBook Pro) bude pro vás znamenat iMac citelné zvýšení výkonu. Teď se nebavíme o hrubé výpočetní síle procesoru, ale o celkovém výkonu celého systému. Zejména díky harddisku, velkému množství paměti a rychlé sběrnici je iMac ve srovnání s notebooku opravdu rychlík. Ve srovnání s Macem Pro je slabším řešením, ale jak si řekneme níže, poměr výkon/cena je ve většině případů srovnatelný, ne-li lepší.

Pokud budete dělat na iMacu běžnou kancelářskou práci, tak budete doslova unesení. Kombinace designu, ergonomie, výkonu a All-In-One konstrukce je úžasná. Zejména když si dokoupíte bezdrátovou myš a klávesnici, tak máte na stole výkonný šperk, ze kterého vede jediný kabel, a který slouží a reprezentuje zároveň.

Pokud chcete používat iMac na domácí multimedia, občas nějakou hru a takovou tu běžnou počítačovou práci, platí v podstatě to samé. iLife aplikace běží na iMacu zcela hladce a bezproblémově. Na domácí multimedia by mohl stačit poměrně dlouho i interní hard disk, takže se nikde neztrácí elegance ani nekomplikuje práce. Prostě pro toto nasazení byl iMac stvořen a přehrávání filmů (i v HD) je prostě nádherné. Škoda, že Blu-Ray mechaniku si můžete pořídit pouze jako externí a u testovaného modelu Apple ušetřil na grafické kartě. Rozhodně doporučujeme volit vyšší varianty, protože námi testovaná karta odpovídá výkonově spíš notebookům než desktopu při hraní her.


US verze drátové klávesnice. U nás budeme vybírat z CZ verzí...

Pokud chcete používat iMac na počítačovou grafiku či DTP, pak je dobré si rozmyslet co přesně očekáváte. Pro běžnou práci bude iMac zejména s rozumným externím diskovým řešením a vyšší z grafických karet velmi příjemným nástrojem. Jediným limitem může být lesklý displej. Plocha i rozlišení displeje jsou dostatečné a pokud zvolíte model s lepší grafickou kartou, je práce v Adobe Creative Suite CS4 díky podpoře OpenGL opravdu svižná a příjemná. Na druhou stranu počítejte s tím, že budete potřebovat dokoupit řadu příslušenství, které nemůžete dostat dovnitř iMaca a bude řešeno vždy externě. To osobně považuji za největší rozdíl proti Macu Pro, spolu s „pouze“ dvoujádrovým procesorem.


About Mac ...

Pro zpracování fotografií a na profesionální úrovni je iMac také dobře použitelný, pokud se vypořádáte s lesklým displejem, zvolíte lepší grafickou kartu a zvládnete kalibrací. V zatemněném ateliéru odvede nakalibrovaný iMac velmi dobrou práci s sRGB daty. Pro špičkové zobrazení AdobeRGB dat bude potřeba připojit druhý monitor a opět bude potřeba nějaké externí diskové řešení. Nicméně výkonově podává v Aperture, Lightroom i Photoshopu iMac velmi slušné výkony. Navíc pokud jej rozšíříte na 8 GB RAM a zvolíte nejlepší grafickou kartu z nabídky, tak třeba Aperture se vám odmění výkonem, který na MacBooku Pro nikdy nedostanete.

Renderované grafika, 3D či profesionální video nejsou těmi správnými parketami pro iMac. Ne že by se na něm nedaly dělat, ale pak se iMac stává spíš jakousi základní pracovní stanicí s řadou připojených periférií a hlavně s ne příliš oslnivým výkonem. Více jader, paměti a hlavně snazší cesta k opravdu výkonnému diskovému řešení Maca Pro jsou věci, které iMac prostě nabídnout nemůže.


Testovaná konfigurace

Benchmarkty
V recenzích jsou žádána tvrdá čísla, zde jsou. Apple se s oblibou chlubí tím, jak je něco 2x či 10x rychlejší než něco jiného, ale osobně považuji za důležitější spíš reálnou odezvu systému, než hrubý výkon jedné komponenty. Proto jsme pro testování zvolili xBench 1.3, který rozlišuje základní subsystémy a zhruba potvrdil to, co jsme cítili za klávesnicí. Procesor nepodává žádné oslnivé výsledky, ale systém nebrzdí. Paměť a grafická karta nebyly v případě testovaného modelu oslnivé, ale uvědomme si, že jde o nejnižší možnou konfiguraci 24“ iMaca. A hard disk podal na jeden S-ATA disk výsledek poměrně slušný, což odpovídá dobré odezvě systému. Celkově tedy pro běžnou práci „nadupaný“ stroj, kterému můžete výrazně pomoci lepší grafickou kartou, doplněním další paměti a externím diskovým polem pro profi nasazení. Ve srovnání s poslední generací MacBooků a předposlední generací MacBooku Pro si vedl iMac jako šampión a vyhrál ve všech měřených kategoriích. Nejmenší odstup zaznamenal u grafické karty, což odpovídá výše řečenému.

celkový index CPU Paměť Quartz gr. OpenGL gr. Disk sekv. Disk náhodný
Mac Book Air 1,1 27,61 64,53 91,17 51,6 7,79 33,23 15,04
Mac Book Pro 3,1 122,13 115,61 151,96 172,39 149,26 100,31 34,84
Mac Book 5,1 114,67 128,33 172,19 154,44 134,31 75,5 27,26
iMac 9,1 163,17 149,06 182,61 193,33 154,16 149,44 53,90
iMac 9,1 + LaCie 170,62 168,25 183,87 192,82 153,79 105,43 64,56


Hodnoty jsou indexy softwaru xBench 1.3. Vyšší číslo znamená vyšší výkon.

Při práci s Apple Aperture byl nový iMac při počítání náhledu z více jak 2 000 velkých RAWů o cca 30 % rychlejší než předposlední generace MacBooku Pro. Při běžné práci s tímto softwarem k dokonalosti chyběla pouze lepší grafická karta, kterou Aperture využije na 100 %.

Při práci v Adobe Photoshopu CS4 se iMac choval překvapivě dobře. Čtyři GB RAM a rychlý disk byly znát všude, kde se manipulovalo s velkým objemem dat. Grafická karta sice nenabízela vše, co dokáže CS4 nově využít, ale při běžné retuši a práci ve vrstvách nijak výrazně nebrzdila.

Práce v iMovie 09 byla zcela bezproblémová a plynulá. Přepočet codeku videa v QT Pro probíhal srovnatelnou rychlostí jako u nejnovějšího MacBooku, respektive byl o necelých 12 % rychlejší.

V okamžiku, kdy jsme připojili k iMacu diskové pole LaCie 4big Quadra a přesunuli pracovní data z interního disku na pole, odezva celého systému se ještě zlepšila. Pole bylo nakonfigurováno na stripping a připojeno přes Firewire 800. V případě Aperture byl nárůst výkonu při renderingu skoro 20 % a jak ukazují benchmarky, externí disk ulevil i ostatním komponentám na sběrnici.


iMac a diskové pole LaCie

Celkový dojem?
Nový iMac 24“ se Applu rozhodně povedl. Nejde o žádnou generační bombu, takže stávající uživatelé předposlední verze asi o upgradu uvažovat nebudou, ale pro nové uživatele či vlastníky prvních iMaců jde o vynikající volbu. Testovaná nejnižší verze 24“ iMaca je vhodná pro domácí a kancelářské nasazení. Pro práci s videem, fotografií, grafikou či hraní náročnějších her se rozhodně vyplatí připlatit na vyšší verzi s lepší grafickou kartou.


Pracovní stůl s iMacem

Co je však důležité, na novém iMacu jsme nenašli žádný zásadní zádrhel. Je otázkou pro každého potencionálního kupce, zda akceptuje lesklý displej. Nicméně v dnešní době tento fakt nelze brát jako nedostatek, protože v podstatě všichni výrobci na lesklé displeje přecházejí nebo již zcela přešli. Slabinou tak zůstává jen to, že Apple již nedodává k počítači redukce pro druhý monitor ani dálkové ovládání. Stejně tak balík iWork 09 by jistě uživatele potěšil. Za vše uvedené si budete muset připlatit k již tak ne zrovna nízké ceně iMaca. Pokud se však rozhodnete do této investice jít, iMac vás určitě nezklame.

Za zapůjčení iMaca děkujeme českému zastoupení Apple.

Za zapůjčení diskového pole LaCie 4big Quadra děkujeme společnosti Cables.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: