Testy modernizovaného bílého MacBooku - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Testy modernizovaného bílého MacBooku

31. května 2010, 00.00 | Macworld otestoval výkon a výdrž nového bílého MacBooku, modernizovaný plastový stroj se nyní od nejlevnějšího 13“ MacBooku Pro liší v podstatě pouze bohatší výbavou.

Jsou to už skoro dva týdny, co Apple bez velké publicity uvedl modernizovaný bílý MacBook, svůj poslední notebook užívající plastové pouzdro (přesto se tento stroj těšil značné mediální pozornosti, protože velice podrobné informace o něm se s předstihem objevily ve Vietnamu).

Změny, k nimž v novém MacBooku došlo, se vcelku očekávaly, podobně jako v minulosti stroj získal některé prvky, jež se předtím ocitly v letošních 13“ MacBoocích Pro s hliníkovými pouzdry a už jsme se mohli podívat i do nitra tohoto stroje.

Každý nový či modernizovaný model Macu samozřejmě vyvolává též otázku, jak se novinky projeví na jeho výkonu, což nejlépe zodpoví standardizované benchmarkové testy, které provádí především Macworld. Sotva tedy překvapí, že minulý týden přinesl také testy nového bílého MacBooku, v rámci jeho celkové recenze, zde se podíváme, co zjistil.

Stručná rekapitulace vlastností modernizovaného bílého MacBooku

Nejprve si stručně zopakujme, jaké novinky vlastně tento stroj přináší. Plastový MacBook se již od podzimu 2008, kdy se objevily první MacBooky a MacBooky Pro s hliníkovými „unibody“ pouzdry, nabízí v jediné standardní konfiguraci bílé barvy (předtím se MacBooky dodávaly jak v bílém, tak v černém provedení) a od uvedení 13“ MacBooků Pro loni v červnu zůstal jediným „obyčejným“ MacBookem. Loni v říjnu se však tenhle stroj dočkal rozsáhlé modernizace, kdy dostal také „unibody“ pouzdro, ovšem polykarbonátové a došlo u něj i k dalším významným změnám.

Letošní modernizace vnější vybavení bílého MacBooku nijak nezměnila (takže zůstala stejná všechna rozhraní, konektory a porty), změny se odehrály uvnitř. Konkrétně notebook dostal 2,4GHz procesor Intel Core 2 Duo, který nahradil 2,26GHz procesor loňského modelu. Nejvýznamnější novinku ovšem představuje nasazení nové integrované grafiky NVIDIA GeForce 320M namísto předchozí rovněž integrované grafiky GeForce 9400M.

K další menším novinkám patří doplnění podpory inerciálního posouvání na trackpadu a to, že Mini DisplayPort nyní podporuje výstup jak videa, tak též zvuku, což má význam pro připojování audiovizuálních zařízení s HDMI vstupem (přes odpovídající adaptér, hodí se to hlavně k připojování HD televizorů, blíže to popisujeme zde).

Letošní bílý MacBook se tak v řadě ohledů hodně přiblížil novým 13“ MacBookům Pro, jež spolu s novými 15“ a 17“ modely přišly na trh v polovině dubna.

Macworld testoval nový standardní model bílého MacBooku, který vedle zmíněného 2,4GHz procesoru a GeForce 320M nabízí (tak jako jeho loňský předchůdce) 2 GB RAM a 250GB pevný disk.

Stroje použité ve srovnávacích testech

Jako vždy Macworld prováděl srovnávací testy, kdy zkoumaný nový Mac porovnává s některými dalšími modely. Samozřejmě do testů zařadil loňský 2,26GHz bílý MacBook. Dále se testoval nový 2,4GHz 13” MacBook Pro, jenž se svým vybavením nejvíce podobá letošnímu MacBooku. A konečně se měřily i výkony nového nejlevnějšího 15“ MacBooku Pro osazeného 2,4GHz procesorem Core i5.

Všechny testované stroje pracovaly pod Mac OS X 10.6.3 a byly osazeny 4 GB RAM, aby se zajistily shodné testovací podmínky (plastové MacBooky mají ve standardní konfiguraci jen 2 GB RAM, pro testy byla jejich paměť rozšířena).

Výsledky výkonnostních testů

Výkony všech výše uvedených Maců se prověřovaly pomocí testů Speedmark 6, zjišťujících výkony při zpracovávání obvyklých úloh pod Snow Leopardem. Výsledky Macworld předkládá v podobě diagramu celkových skóre a tabulky výsledků ve své recenzi. Nyní podrobněji probereme některé zjištěné hodnoty:

Celkové skóre

Nový MacBook dal v těchto testech celkové skóre ve výši 118 bodů, zatímco loňský model dosáhl jen 110 bodů, nový stroj tak byl o 7 procent lepší. A celkové skóre letošního MacBooku se přesně shoduje s výsledkem 2,4GHz 13” MacBooku, což dokazuje jejich značnou podobnost.

Naopak 15” MacBook Pro, ačkoli pracoval na stejné taktovací frekvenci jako testované letošní 13“ notebooky, měl celkové skóre skoro o čtvrtinu vyšší, zde se jasně projevuje výkonnost procesoru Core i5, užívajícího vyspělejší architekturu Nehalem.

Výsledky dílčích testů

Pokud jde o výsledky dílčích testů, při srovnávání letošního a loňského MacBooku se opět projevila vyšší taktovací frekvence procesoru, nový model dal o 10 procent lepší čas v testu Cinebench a o pár sekund byl rychlejší též v testech Photoshopu a iTunes.

Výsledky letošního MacBooku a 13“ MacBooku Pro byly opět hodně podobné, buď se zcela shodovaly, anebo se lišily jenom o sekundy. A 15“ MacBook Pro získal citelný náskok ve všech dílčích testech, vždy skončil jako první.

Zajímavě však dopadly ty testy Finderu, u nichž záleží především na výkonu pevného disku. V testech duplikace souborů a rozbalování 2GB ZIP archívu totiž měl nejhorší časy právě modernizovaný bílý MacBook, jeho výsledky byly o několik sekund horší. Všechny ostatní zkoumané Macy v těchto testech přitom podaly velice podobné či shodné výsledky.

To by mohlo napovídat, že v daném MacBooku byl použit pomalejší disk, může se to ovšem lišit kus od kusu (reportáže z rozebírání prozrazují, že OEM výrobci nasazují disky různých značek, zřejmě podle toho, co mají zrovna k dispozici). Test vytváření ZIP archívu už dal odlišné výsledky, jenže v něm se více projevuje i vliv procesoru, přesto též tady výsledek nového MacBooku naznačuje, že jeho disk byl pomalejší.

Výsledky testů grafiky

Jak jsme již uvedli, největší změnu představuje nasazení nové integrované grafiky, jež by měla být podstatně výkonnější, což v sadě testů Speedmark 6 ověřuje hra Call of Duty 4. A naměřené snímkové rychlosti to skutečně potvrzují, modernizovaný bílý MacBook zvládal zobrazovat 35,6 snímku/s, zatímco jeho loňský předchůdce jen 21,5.

To znamená nárůst o 66 procent a ukazuje to, že teď budou na plastovém MacBooku dobře hratelné i náročnější hry (jichž by nyní, díky spuštění služby Steam pro Macy, mělo přibývat). Zajímavé ovšem je, že jinak výkonnostně srovnatelný 13“ MacBook Pro zvládal dokonce 38,9 snímku/s, což naznačuje, že v MacBooku působil nějaký prvek omezující výkon (mohl to být výše zmíněný pomalejší disk).

Ovšem ani nová integrovaná grafika, přestože podává citelně lepší výkony, se nemůže rovnat samostatné grafice nových 15” a 17” MacBooků Pro, 15“ MacBook Pro totiž v Call of Duty 4 docílil 68,4 snímku/s (nové MacBooky Pro s mobilními Nehalemy mají grafiku integrovanou přímo v procesoru, ta je však hodně slabá, proto byly doplněny o samostatnou grafiku GeForce GT 330M a mezi oběma se automaticky přepíná, 3D hry přirozeně aktivují výkonnější grafický hardware).

Testy výdrže baterie

U notebooků však není důležitý jenom jejich výkon, ale také to, jak dlouho vydrží pracovat na baterii, proto Macworld zkoumá i tohle. U nových MacBooků Pro se na výsledky čekalo se zvlášť velkým zájmem, protože Apple pro letošní modely uvádí podstatně delší výdrže a totéž platí pro modernizovaný plastový MacBook.

Apple na svých stránkách tvrdí, že stroj nyní vydrží pracovat na jedno nabití až 10 hodin, tento údaj ovšem byl naměřen podle jeho vlastní testovací metodiky (takzvaný „test bezdrátové produktivity“), která využívá energeticky poměrně nenáročné úlohy. Loňský MacBook ve stejném testu Applu vydržel jen 7 hodin.

Jak ukázalo rozebrání nového MacBooku, jeho baterie se trošku zvětšila, ale uvedené prodloužení výdrže samozřejmě zajistit nemůže, mělo by jít hlavně o důsledek nasazení nové čipové sady MCP89 (zahrnující integrovanou grafiku GeForce 320M), jež má díky lepšímu výrobnímu procesu podstatně nižší příkon.

Macworld ovšem používá pro měření výdrže baterie zcela odlišnou metodiku než Apple, nechává na počítači přehrávat film z pevného disku, dokud se baterie nevybije a nastavené parametry (přehrávání v celoobrazovkovém režimu, displej nastaveným plným jasem a zapnuté bezdrátové připojení k lokální síti) spotřebu energie citelně zvyšují. Lze tedy říci, že zatímco metodika Applu zjišťuje tu nejdelší možnou výdrž, test Macworldu naopak prověřuje nejnepříznivější scénář.

Naměřené hodnoty ukázaly, že se výdrž nového bílého MacBooku skutečně dost prodloužila, dokázal totiž pracovat 4 hodiny 55 minu, zatímco jeho loňský předchůdce fungoval 3 hodiny 58 minut, tedy o více než 50 minut kratší dobu. Letošní plastový MacBook ve výdrži překonal také 13” MacBook Pro, a to o 35 minut a též 15“ MacBook Pro měl výdrž kratší, avšak jenom o 22 minut.

Jak vidět, co se výdrže na baterii týče, je na tom modernizovaný bílý MacBook opravdu dobře, lze předpokládat, že při provozování méně náročných úloh dokáže pracovat mimo elektrickou síť celou pracovní dobu.

Naměřené časy ale zároveň ukazují, že stroje s mobilními Nehalemy, ačkoli podstatně výkonnější, jsou zároveň docela úsporné, protože délkou výdrže se modernizovanému MacBooku nejvíce přiblížil 15“ MacBook Pro s Core i5.

Zhodnocení výsledků

Lze říci, že výsledky testů Macworldu dopadly přesně podle očekávání, modernizovaný bílý MacBook podává výkony téměř shodné s 2,4 GHz 13“ MacBookem Pro, což odpovídá jejich v podstatě shodnému hardwarovému vybavení.

Nárůst výkonu oproti loňskému modelu v zásadě kopíruje zvýšení taktovací frekvence procesoru, ale ke skutečně významnému zlepšení došlo ve 3D grafice, kde se velice příznivě projevila nová čipová sada. Ta zároveň zajistila také značné prodloužení výdrže na baterii. Nový model tak představuje významný pokrok, zvlášť když jeho cena v USA zůstala na 999 USD (v některých jiných zemích však nový MacBook podražil kvůli současným výkyvům měnových kurzů).

Rozhodování mezi bílým MacBookem a nejlevnějším 13“ MacBookem Pro Pro proto bude záviset na tom, jakou výbavu bude uživatel chtít, když se výkonnostně skoro neliší (testovaný MacBook měl trochu slabší disk, ale to mohla být vlastnost daného kusu). Plastový MacBook bude zajímavým řešením pro ty, kdo hledí především na cenu a smíří se s chudším vybavením a užším výběrem volitelných rozšíření (myslí se ta nabízená Applem, nabídka třetích stran bude nejspíš širší a zřejmě i levnější, potíž však může být se zárukou).

V USA totiž lze za cenu jen o 200 USD vyšší dostat stejně výkonný 13“ MacBook Pro, který navíc nabízí robustnější hliníkové pouzdro, 4 GB RAM v základní konfiguraci (přičemž rozšíření RAM MacBooku na 4 GB přijde na dalších 100 USD), rozhraní FireWire 800 (zatímco MacBook FireWire vůbec nemá) a zásuvku SD karet. (V jednotlivých zemích se ceny liší, ale rozdíly mezi modely zůstávají zhruba stejné, též volitelné vybavení je stejné všude, kde má Apple vlastní pobočky).

Zatímco pro plastový MacBook se dá získat jenom rozšíření na 4 GB RAM a větší disk (s kapacitou 320 nebo 500 GB, stále však pouze s 5 400 otáčkami za minutu), pro 13“ MacBook Pro se nabízí až 8 GB RAM (Macworld podotýká, že zřejmě je technicky možné bílý MacBook rozšířit na 8 GB RAM, avšak na takový stroj se již nebude vztahovat záruka Applu) a rychlejší disky (pevné disky se 7200 otáčkami za minutu či dokonce SSD disky – vliv 7200otáčkových disků Macworld testoval nedávno).

Avšak ti, kdo budou chtít vyšší výkon mobilních Nehalemů nebo matný displej, nepochodí u žádného z 13“ notebooků Applu, tyto možnosti nabízejí jen 15“ a 17“ MacBooky Pro.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Rozdíl mezi MacBook a MacBook Pro

Autor: MartensPh Muž

Založeno: 31.05.2010, 13:04
Odpovědí: 0

Než malý rozdíl v grafickém výkonu svádět na pomalý disk, já osobně vidím vliv dedikované grafiky a hlavně její vlastní paměti u MBP. Navíc může být rozdíl i v grafickém jádře jako takovém.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rozdíl mezi MacBook a MacBook Pro

Autor: MartensPh Muž

Založeno: 31.05.2010, 13:08

Ups, chybka, 13MBP nemá dedikovanou grafiku :-) a tudíž ani vlastní paměť. Ale stále si myslím, že jen diskem to nebude.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rozdíl mezi MacBook a MacBook Pro

Autor: Vlastimil Král Muž

Založeno: 31.05.2010, 13:33

Možná jsem to dostatečně nezdůraznil, ale tady jde o rozdíly mezi letošním 13" MacBookem Pro a letošním bílým MacBookem a ty teď mají úplně stejnou integrovanou grafiku (GeForce 320M) se sdílenou pamětí, samostatnou grafiku má ze zde probíraných strojů 15" MB Pro a ten už je výkonnostně úplně jinde.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Než malý rozdíl v grafickém výkonu svádět na pomalý disk, já osobně vidím vliv dedikované grafiky a hlavně její vlastní paměti u MBP. Navíc může být rozdíl i v grafickém jádře jako takovém.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: