Testy 13“ MacBooků Pro a inovovaného MacBooku Air - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Testy 13“ MacBooků Pro a inovovaného MacBooku Air

26. června 2009, 00.00 | Macworld provedl dodatečné testy nových 13“ MacBooků Pro a také se podíval na inovovaný MacBook Air. V případě nejmenších MacBooků Pro zjistil jak zvýšení výkonu, tak prodloužení výdrže na baterii, ale modernizovaný vyšší model ultrapřenosného MacBooku Air překvapivě předvedl nižší výkon než jeho předchůdce.

Při zahájení vývojářské konference WWDC 2009 Apple představil výrazně inovovanou řadu svých profesionálních notebooků MacBook Pro a menší modernizace se dočkal též ultrapřenosný MacBook Air.

Všechny tyto stroje se začaly v USA prodávat ihned po svém představení, takže se brzy objevily i jejich testy. Ty provádí především časopis Macworld, zde jsme již informovali o prvních výkonnostních testech nových MacBooků Pro a také o dodatečných testech 15“ a 17“ modelů (týkaly se hlavně jejich výdrže na baterii).

A nyní Macworld své testy a recenze doplnil ještě o podrobnější pohled na 13“ MacBooky Pro a blíže prozkoumal rovněž inovovaný MacBook Air.

Testy 13“ MacBooků Pro

Předchozí souhrnné testy Macworldu se 13“ modelům věnovaly poměrně podrobně, proto tady některé věci zopakujeme jen stručně, nejprve si krátce shrňme, jaké novinky přinášejí:

Novinky 13“ MacBooků Pro

Třináctipalcové MacBooky Pro nahrazují hliníkové „unibody“ MacBooky, uvedené na trh loni v říjnu. A díky tomu se dočkaly největších inovací.

Hliníkové MacBooky se staly terčem silné kritiky, protože zcela opustily rozhraní FireWire, což nové profesionální modely napravily a vrací ho zpět, navíc v rychlejší variantě FireWire 800. Zvětšily se i jiné možnosti rozšiřování, především přibyla zásuvka pro paměťové SD karty.

Předchozí MacBooky nic takového neměly (narozdíl od 15“ MacBooků Pro, kde SD karty nahrazují mnohostrannější karty ExpressCard), jde tedy o vítaný doplněk, zvlášť když se tyto karty dají použít též ke spuštění Mac OS X, namísto instalačního DVD tak lze s sebou brát mnohem skladnější médium. Kvůli portu FireWire a zásuvce SD karet byl vypuštěn digitální zvukový vstup, takováto výměna ovšem bude jistě přijatelná pro většinu uživatelů.

A když se k tomu navíc přidá podsvícení klávesnice, obrazovka s vylepšeným gamutem (podle Applu o 60 procent) a výše taktované procesory a další lepší vybavení, opravdu se dá souhlasit s tím, že si tyto stroje zasloužily zařadit mezi MacBooky Pro, skutečně znamenají výrazný pokrok proti 13“ „unibody“ MacBookům (jedním účastníkem diskuse Macworldu trefně nazvaným „MacBooky Amateur“).

A došlo ještě k jedné významné změně, jež ovšem není na první pohled viditelná: Stejně jako ostatní nové MacBooky Pro i 13“ modely nyní používají integrovanou nevýměnnou baterii, která by měla zajistit delší dobu provozu mimo elektrickou síť (na testy výdrže se podíváme níže).

Standardně se 13“ MacBooky Pro dodávají ve dvou konfiguracích, s procesory na 2,26 a 2,53 GHz, nižší model (za 1 199 USD v USA) se dodává se 2 GB RAM DDR3 a 160GB diskem, vyšší (za 1 499 USD) se 4 GB RAM a 250GB diskem, oba užívají integrovanou grafiku GeForce 9400M (podrobné technické specifikace najdete tady). Vyšší model se teď (až na formát obrazovky, rozměry a hmotnost) v postatě shoduje s nejnižším 15“ MacBookem Pro (jenž stojí o 200 USD víc).

Výkonnostní testy

Výsledky výkonnostních testů už poměrně podrobně probral předchozí článek, proto je projdeme velice zběžně. Nárůst výkonu nových 13“ MacBooků Pro vůči předchozímu 13“ 2GHz hliníkovému MacBooku a též proti 2,13GHz bílému MacBooku (dnes již jedinému MacBooku, co zůstal v prodeji), ukazuje tento diagram, výsledky dílcích testů (a také výdrže na baterii) najdete v tabulce v článku Macworldu.

Protože se 13“ MacBooky Pro dodávají s rozdílnou kapacitou RAM, testoval se nižší 2,26GHz model jak se 2, tak se 4 GB, aby se zjistil vliv kapacity paměti.

Celkové skóre 2,53GHz modelu v testech Speedmark 5 bylo lepší o 12 procent oproti jeho slabšímu souputníkovi, ještě výrazněji se výkonnější procesor prosadil v testech Photoshopu CS3 a Cinemy 4D, ty zpracoval o 21 procent rychleji. Naopak vliv větší RAM se u 2,26GHz modelu projevil jen nepatrně, v celkovém skóre činil rozdíl pouhé 2 body, výraznější dopad měla větší paměť na testy Photoshopu, kde zlepšila výsledek o 10 procent.

Oproti 2GHz hliníkovému MacBooku se celkové skóre 2,26GHz MacBooku Pro zvýšilo o 12 procent a k obdobným zlepšením došlo i v jednotlivých dílčích testech. A pokud jde o nedávno modernizovaný bílý 2,13GHz MacBook, nejslabší 13“ MacBook Pro měl o 7,5 procenta lepší skóre.

Jak už bylo řečeno, specifikace 2,53GHz 13“ a 15“ modelů se téměř shodují a skoro shodné byly také jejich výsledky v testech (rozdíl celkových skóre nepřekračoval jedno procento), za 200 USD navíc tedy získáte jenom větší obrazovku s vyšším rozlišením.

Co se týče grafiky, v testech se jasně projevilo, že všechny srovnávané stroje používají integrovanou grafiku GeForce 9400M, v testu hry Quake 4 shodně dávaly okolo 39 snímků/s. Jedinou výjimku tvořil bílý 2,13GHz MacBook s 33,5 snímku/s, v jeho případě šlo o důsledek toho, že užívá pomalejší 800MHz paměť DDR2, zatímco všechny hliníkové modely nasazují RAM DDR3 na 1066MHz.

Macworld nově provedl také testy hry Call of Duty 4, na nichž se již ukázala omezení GeForce 9400M, pro hliníkové stroje se výsledky pohybovaly kousek nad 15 snímky/s, jen bílý MacBook opět zaostal s 13,8 snímku/s, ovšem tohle vše stejně znamená výsledky pod hranicí hratelnosti, na náročnější 3D grafiku integrované řešení prostě nestačí.

Hodnocení obrazovky

Macworld se stejně jako u ostatních modelů nových MacBooků Pro snažil porovnávat fotografie na nových 13” modelech a na předchozích 13” hliníkových MacBoocích a došel k závěru, že na nových strojích jasné barvy typu odstínů červené a oranžové skutečně více vynikají, předchozí obrazovka proti nim vypadá utlumená, zdálo se ale, že měla nepatrně lepší pozorovací úhly, v praxi by to však nemělo způsobovat žádný problém. Ovšem stejně jako v případě 15” modelů displej dostanete jedině v lesklém provedení (matnou obrazovku Apple volitelně nabízí pouze pro 17” MacBook Pro).

Výdrž na baterii

Všechny nové MacBooky Pro používají integrovanou baterii, kterou si uživatel nemůže sám vyměnit (alespoň ne oficiálně), Apple však tvrdí, že nová baterie bude mít životnost 5 let, takže to ani nebude třeba.

Hlavním účelem této změny mělo být prodloužení výdrže, Macworld proto testoval též tenhle parametr. Měřil, jak dlouho notebooky vydrží přehrávat na disk uložený film extrahovaný z DVD. Film se přehrával v celoobrazovkovém režimu a s plným jasem displeje, současně bylo vypnuto podsvícení klávesnice a bezdrátové připojení AirPort. Šlo tedy o testy při poměrně vysoké zátěži, kdy jak disk, tak procesor neustále pracovali.

Nový 13” MacBook Pro s 2,26GHz procesorem vydržel 3 hodiny 33minut (s oběma kapacitami RAM), 2,53GHz model pracoval 3 hodiny 31 minut. Oproti loňskému 2GHz hliníkovému MacBooku se tak jejich výdrž prodloužila poměrně významně, až o 48 minut. Avšak rozdíl výdrže proti současnému 2,13GHz bílému MacBooku už zdaleka tak výrazný nebyl, 13” MacBooky Pro ho předčily jen asi o 10 minut.

Jak uvádí AnandTech, ve srovnání s hliníkovými MacBooky se kapacita baterie nových 13” MacBooků Pro zvětšila o 29 procent a tomu skutečně zhruba odpovídá nárůst výdrže. Stejné testy nových 15” MacBooků Pro daly časy okolo 4 hodin, tedy asi o 30 minut delší, to je ovšem dáno jejich většími bateriemi (pro 15” modely AnandTech udává zvětšení kapacity o plných 46 procent).

Testy Macworldu ale zjišťují výdrž při silné zátěži, při nižším vytížení (třeba při brouzdání po webu) by nepochybně byly časy mnohem delší. Avšak zatímco u 15” a 17” MacBooků Pro lze za vhodných podmínek dosáhnout výdrže až přes 8 hodin, u 13” modelů to bude méně, Apple mluví o 7 hodinách, což nejspíš bude opravdu dosažitelné. V každém případě se proti předchůdcům výdrž na baterii prodloužila docela citelně i u 13” modelů, uvážíme-li jejich rozměrová omezení ve srovnání s většími MacBooky Pro.

Testy modernizovaného MacBooku Air

Spolu s novými MacBooky Pro Apple počátkem června uvedl také mírně inovovaný MacBook Air. V jeho případě se ovšem nejednalo o žádnou zásadní změnu, k té došlo již loni v říjnu, kdy tento ultrapřenosný stroj získal grafiku NVIDIA GeForce 9400M.

Specifikace MacBooku Air po inovaci

Na WWDC 2009 Apple uvedl dva nové modely MacBooku Air. Ten nižší obsahuje 1,86GHz procesor Core 2 Duo a 120GB pevný disk se 4 200 ot./min, druhý model nabízí 2,13GHz procesor a 128GB nemechanický SSD disk, RAM u obou zůstává na (nerozšiřitelných) 2 GB. Zároveň však Apple výrazně snížil ceny, slabší model teď prodává (v USA) za 1 499 USD, silnější za 1 799 USD. Pro srovnání, prvotní MacBook Air, uvedený na trh počátkem loňského roku, stál v případě vyššího modelu s 1,86GHz procesorem a 64GB SSD diskem závratných 3 098 USD a za model s 1,6GHz procesorem a 80GB diskem chtěl Apple 1 799 USD.

Za půldruhého roku tak došlo k notnému snížení ceny (v případě vyššího modelu to však způsobilo především všeobecné zlevnění SSD disků) při významném vylepšení parametrů (podrobné technické specifikace současných modelů naleznete zde).

Ale mezitím se vyvíjely také ostatní notebooky Applu, za cenu 1,86GHz MacBooku Air lze pořídit 2,53GHz 13” MacBook Pro s dvojnásobnou RAM, s diskem více než dvojnásobné kapacity a především s mnohem většími možnosti rozšiřování.

MacBook Air totiž nadále nabízí pouze jeden USB port, pořád mu chybí rozhraní FireWire a integrovaný Ethernet (Apple přikládá pro Ethernet jen USB adaptér) a dokonce i optická mechanika (buď se musí za 99 USD přikoupit speciální externí mechanika, nebo lze přes bezdrátové připojení využít mechaniku v jiném Macu či PC, to však není bez omezení). MacBook Air je ovšem zhruba o 700 gramů lehčí a tenčí. Jde tedy o rozhodování mezi ultrapřenosností a mezi vyšším výkonem a lepším rozšiřováním.

Výkonnostní testy

Ve svých výkonnostních testech Macworld srovnával oba nové modely MacBooku Air s 2,53GHz 13” MacBookem Pro (který stojí stejně jako nižší ultrapřenosný MacBook), dále potom s 2,13GHz bílým MacBookem (nejlevnějším současným notebookem Applu za 999 USD) a samozřejmě i s oběma modely MacBooku Air z loňského října osazenými 1,6GHz a 1,86GHz procesory.

Tento diagram ukazuje srovnání celkových skóre letošních a loňských modelů, výsledky dílčích testů a výdrže na baterii všech prověřovaných strojů shrnuje tabulka v příslušném článku Macworldu.

A z výsledků testů Macworldu vyplývá, že nové MacBooky Air zůstávají nejslabšími současnými Macy. Zatímco 2,13GHz bílý MacBook dosáhl celkového skóre v testech Speedmark 5 ve výši 198 bodů, stejně taktovaný MacBook Air zvládl jen 175 bodů. A 1,86GHz model dal celkové skóre pouze 156 bodů, zatímco 2,53GHz 13” MacBook Pro získal 239 bodů.

Zvláštní ovšem je, že nový 2,13GHz MacBook Air byl pomalejší i než jeho loňský 1,86GHz předchůdce jak v celkovém skóre (175 oproti 179 bodům), tak ve většině dílčích testů. Nový 1,86GHz model již ale proti svému 1,6GHz předchůdci podle očekávání vyšel trochu rychlejší, celkové skóre zlepšil na 156 ze 154 bodů a všeobecně lepší byly též výsledky dílčích testů.

Takové hodnoty Macworld pochopitelně zarazily, obrátil se s nimi na Apple, avšak ten dosud neodpověděl. Určitou roli by mohla hrát skutečnost, že výše taktované MacBooky Air používají SSD disky, které sice jsou v některých případech výkonnější než klasické pevné disky, ale v jiných nikoli. Jenže níže taktovaný MacBook Air překonal vyšší model i v úlohách zvlášť náročných na procesor, jako je komprese videa, či vykreslování 3D objektů.

Macworld zatím přesnou příčinu nezná, jako jedno z možných vysvětlení uvádí, že by v případě výše taktovaného procesoru mohlo jít o důsledek agresivnějších zásahů systému tepelné ochrany, který by tak oslaboval celkový výkon (to by ovšem znamenalo, že se daný procesor do stávajícího šasi příliš nehodí).

Pohled do tabulky výsledků testů též ukazuje, že MacBooky Air s SSD disky nedávají nijak výrazně lepší časy, a to ani v případě testů zatěžujících hlavně disk, zde se zřejmě projevuje celková slabost těchto strojů, jež prostě plný potenciál SSD řešení nedokážou využít (navíc různé nepřímé náznaky nasvědčují, že Apple nenasazuje právě nejvýkonnější typy SSD disků).

O nižším výkonu MacBooků Air svědčí také testy grafiky, přestože užívají stejnou integrovanou grafiku GeForce 9400M jako 13” MacBooky Pro, v testu Quaku 4 daly jen okolo 25 snímků/s. A zase byly hodnoty nových modelů nižší než snímkové rychlosti jejich loňských předchůdců, další jasná známka, že nové stroje něco brzdí.

Výdrž na baterii

Macworld přirozeně testoval též výdrž MacBooků Air, ovšem u strojů kladoucích důraz na maximální tenkost a nízkou hmotnost se dalo již předem čekat, že dají horší výsledky než jejich otylejší příbuzní.

A to se potvrdilo, 2,13GHz MacBook Air vydržel v testu přehrávání filmu pracovat 2 hodiny 37 minut, 1,86GHz model běžel 2 hodiny 49 minut. Jak vidět, SSD disk nepřispěl ani ke zlepšení výdrže baterie. Naproti tomu 13” MacBooky Pro vytrvaly ve stejném testu téměř o hodinu déle a skoro stejně dobře si vedl 2,13GHz bílý MacBook.

Ale ve srovnání s loňskými MacBooky Air letošní modely pracovaly o trochu déle, s časy o 16, respektive 20, minut delšími (to by opět napovídalo, že nové MacBooky Air sice více dbají na úsporu energie, možná tak však činí na úkor výkonu).

Závěrečné zhodnocení

Co se týče 13” MacBooků Pro, oproti svým předchůdcům představují jednoznačný přínos. Ve srovnání s hliníkovými 13“ MacBooky výrazně zlepšily možnosti rozšiřování, nezanedbatelně zvýšily výkon a navíc zhruba o půl hodiny prodloužily výdrž na baterii při silné zátěži (při nižším vytížení se dá předpokládat ještě výraznější prodloužení výdrže), to vše za nižší cenu než předchozí srovnatelné modely. (V nezáviděníhodné situaci se tak ocitli ti, kdo si poměrně nedávno pořídili hliníkový 13“ MacBook.)

A právě 13” MacBooky Pro lze považovat za nejvážnější konkurenty ultrapřenosného MacBooku. Půdorysnými rozměry se shodují, ultrapřenosný MacBook Air je ovšem citelně lehčí a tenčí. Jenže za svou zvýšenou přenosnost platí nižším výkonem, velmi omezenými možnostmi rožšiřování, nepřítomností optické mechaniky a kratší výdrží na baterii. Bude tedy záležet na potřebách a preferencích konkrétního uživatele, čemu dá přednost.

A pokud jde o nové modely MacBooku Air, ty sice proti svým předchůdcům výrazně zlevnily, což je nepochybně příjemné a trochu prodloužily svou výdrž na baterii, zjevně však není něco v pořádku s jejich výkonem (zejména v případě vyššího modelu), nabízí se otázka, zda jsou nové výše taktované procesory opravdu vhodné do stávajícího ultratenkého šasi. Možná tak již pomalu nastává čas k zásadní inovaci tohoto stroje, zvlášť uvážíme-li celkový vývoj na trhu ultrapřenosných počítačů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: