Recenze: Apple MacBook Air 13" - lepší větší bratr - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Recenze: Apple MacBook Air 13" - lepší větší bratr

MacBook Air 13

10. ledna 2011, 00.00 | Třináctipalcový MacBook Air rozhodně není jen větší a dražší verze jedenáctipalcového modelu. V mnoha ohledech je důstojným pokračovatelem první generace a ukazuje cestu, kam se nejspíš bude časem ubírat vývoj notebooků nejen u Apple. Pro každodenní práci je jen málo vhodnějších strojů.

Recenzi nejmenšího současného notebooku Apple jsme přinesli jako jedni z prvních už počátkem listopadu. Shrnovala dojmy z několikadenního intenzivního testování. Většího bratra jsme naopak zkoušeli více než měsíc, abychom zjistili, zda se s ním dá dlouhodobě žít.

Jedna rodina

Oba notebooky z řady MacBook Air mají samozřejmě většinu znaků společných. Chybí jim optická mechanika, mají hliníkové pouzdro klínového tvar, SSD disk a redukovanou nabídku portů (2x USB 2.0, mini DisplayPort, konektor MagSafe a 3,5 mm sluchátkový jack). Uvnitř najdete standardně 2 GB operační paměti a grafiku NVIDIA GeForce 320M ukusující z paměti 256 MB - viz podrobná specifikace.

Jenže rozdílů také není zrovna málo. Oba stroje sice využívají procesor Intel Core 2 Duo, ale 13" model začíná standardně na frekvenci 1,86 GHz s možností upgrade na 2,13 GHz a v obou případech má k dispozici 6 MB cache L2 (11" MacBook Air 1,4 GHz a za příplatek 1,6 GHz, vždy s 3 MB cache L2). To znamená, že se výkonem téměř vyrovná bílému MacBooku a při upgrade paměti na 4 GB se blíží také 13" MacBooku Pro.

Rozdíly mezi oběma sourozenci patrné na první pohled tkví samozřejmě v rozměrech a použitém displeji. MacBook Air 13" váží 1,32 kg a měří 325 x 227 x 17 mm. Lesklý 13,3" displej má rozlišení 1440 x 900 bodů. Stejný počet pixelů přitom najdete u 15" MacBooku Pro. Z toho plyne, že zobrazení je opět jemné a jednotlivé body uvidíte jen při pohledu zblízka.

Tím ovšem rozdíly nekončí. Vedle USB a mini DisplayPortu najdete na pravé straně navíc ještě slot pro karty SD/SDHC, což potěší všechny majitele digitálního foťáku. Apple také standardně osadil 128 GB SSD disk, dvojnásobná kapacita je za příplatek (11" model má standardně 64 GB a 128 GB za příplatek). Větší je také výdrž integrovavaného akumulátoru (až sedm hodin) a samozřejmě také cena.

Zatímco nejlevnější konfigurace 11" MacBooku Air vyjde zhruba na 24 500 Kč s DPH (999 USD), větší bratr atakuje hranici 32 000 Kč s DPH (1299 USD). Podrobné srovnání parametrů obou modelů najdete na stránkách Apple, stejně jako porovnání všech notebooků této značky.

Překvapivě rychlý

Testovaná konfigurace se od základní odlišovala jen SSD diskem s dvojnásobnou kapacitou 256 GB. Už instalace systému z přibaleného stylového flashdisku proběhla rychleji, než v případě menšího modelu. Samotný systém byl v provozu po 17 minutách a iLife 11 potřeboval dalších 5 minut.

Usínání a probouzení je díky SSD disku otázkou vteřiny a jen o málo delší je start (14 sekund) a vypnutí (2 sekundy) celého počítače. Apple navíc udává, že notebook vydrží v režimu spánku při plně nabitém akumulátoru opět celý měsíc. Tak dlouho se nám nechtělo nechávat MacBook Air odpočívat, ale cca desetidenní vánoční odpočinek ukázal, že udávaná hodnota je reálná.

Výdrž akumulátoru je skutečně znatelně lepší než u 11" modelu. Mnoho nechybí, abyste bez zásuvky zvládli celou pracovní dobu, ale pokud například sledujete filmy nebo hrajete hry, výdrž jde dolů. Přesto se dá, i při náročných úlohách, počítat se 4 - 5 hodinami práce jen z akumulátoru. Pro brouzdání na internetu, e-maily a psaní textů či tabulek máte hravě k dispozici udávaných 7 hodin, ale často i více. Mimochodem, dodávaný malý 45 W napájecí adaptér má sice stejný konektor MagSafe, jako ostatní notebooky Apple, ale například 15" MacBook Pro (vyžadující 85 W zdroj) dokáže rozumně nabíjet pouze vypnutý.

Díky rychlejšímu procesoru, slušné grafice a vysokému rozlišení displeje se dá u 13" MacBooku Air pomýšlet na normální pracovní využití. Nejde už jen o hračku nebo stroj výhradně na cesty, ale plnohodnotný notebook. Pokud se obejdete bez optické mechaniky, nevadí vám lesklý displej a nepodsvícená klávesnice, stojí za úvahu především upgrade operační paměti a procesoru. Ten lze však objednat jen u modelu s 256 GB diskem a v takovém případě se cena vyšplhá na bezmála 44 000 Kč s DPH (1799 USD). A za prakticky stejné peníze koupíte základní model MacBooku Pro 15".

Každodenní praxe

Překvapivě dobře v běžném životě fungovala i naše testovaná konfigurace se základním procesorem a jen 2 GB paměti. Notebook s trochou přehánění v brašně ani necítíte, díky rychlému probouzení je okamžitě k dispozici a hliníkové pouzdro spolu s SSD diskem umožňuje bezpečnou práci třeba v tramvaji nebo autobusu.

Praktičtější je ve srovnání s 11" palcovým modelem také klávesnice, která sice stále nemá podsvícení, ale rozměrově je shodná s MacBooky Pro včetně horní řady funkčních kláves. Stejně velký je také skleněný multidotykový trackpad. Pro práci jsou praktičtější také větší rozměry. Nejde jen o displej, ale také prostor pro dlaně při psaní na klávesnici a celkovou větší solidnost. Notebook zkrátka už nevypadá jako hračka.

Chcete-li ho používat doma, můžete ho klidně odkládat do koše na noviny nebo zastrčit podél opěradla gauče. MacBook Air je pohotový stejně jako iPad a přitom nemusíte bojovat s jeho omezeními například v podobě chybějící podpory Flashe. Prostě jen otevřete víko a máte před sebou plnohodnotný systém.

Windows

Pravověrní jablíčkáři mohou tuto část přeskočit, ale už na listopadovém Appleforu zazněly dotazy, jak je to s instalací Windows na MacBook Air postrádající DVD mechaniku. Oficiální dokument Apple říká, že k instalaci je nutná optická mechanika zapojená do USB portu. Komu se nechce investovat do originální MacBook Air SuperDrive ani jiné USB mechaniky, nemá moc na výběr. Instalace prostřednictvím sdílené mechaniky jiného Maca není možná, stejně jako využití SD karty. Pokud máte k dispozici počítač s DVD mechanikou a běžícími Windows 7, instalovat lze z nejméně 4 GB USB flashdisku třeba s pomocí tohoto návodu.

Instalace z USB mechaniky zabere necelou hodinu, flashdisk pak vše urychlí na velmi slušných 16 minut.

Windows fungují na MacBooku Air skoro stejně svižně jako Mac OS X 10.6.6. Jen usínání a probouzení trvá o pár vteřin déle, stejně jako start a vypnutí systému. Pokud ale máte notebook osazený 4 GB paměti, případně rychlejším procesorem, stojí za úvahu spíše virtualizace Windows v rámci Mac OS X.

Kam s ním

Nerudovské dilema v tomto případě rozhodně není snadné rozlousknout. Vzhledem k parametrům a ceně, útočí MacBook Air především na uživatele MacBooků Pro. Tím spíš je škoda, že alespoň 13" verze nedostala podsvícenou klávesnici, případně možnost volby matného displeje. Vše ostatní je na svém místě.

Argumentem proč volit MacBook Air je především jeho rychlost, z principu odolný SSD disk a nízká hmotnost. Na druhou stranu, cena jako obvykle není z nejlidovějších a konkurence ze světa PC nabízí za stejné peníze více muziky (např. Toshiba R700) nebo je výrazně levnější (Dell Vostro V13). Pokud ale netrváte na větším disku, Firewire, optické mechanice, možnosti rozšíření paměti na 8 GB, rychlejším procesoru či podsvícené klávesnici a nemusíte šetřit za každou cenu, je MacBook Air dobrá volba. Vzhledem k otazníkům nad dlouhodobou životností SSD disku je však smysluplné připlatit si za prodlouženou záruku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: