Psystar sice končí s klony, ale úplně se nevzdává - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Psystar sice končí s klony, ale úplně se nevzdává

4. prosince 2009, 00.00 | Výrobce klonů Maců Psystar se s Applem dohodl na finančním vyrovnání a přestal prodávat své stroje s Mac OS X, přesto však hodlá pokračovat v soudních sporech.

Když byl vynesen předběžný rozsudek uznávající floridského výrobce klonů Maců Psystar vinným z porušení autorských práv Applu, všeobecně se předpokládalo, že se blíží jeho konec, tomu nasvědčovala také opatření požadovaná Applem.

Nečekaná dohoda o mimosoudním vyrovnání

Avšak v úterý došlo k dalšímu překvapivému zvratu, obě strany sporu totiž před sanfranciským soudem dospěly k dohodě o mimosoudním finančním vyrovnání.

Psystar souhlasil s tím, že Applu zaplatí 1 337 500 USD za škody způsobené porušením autorských práv, licenčního ujednání a zákona DMCA. A za další škody a za výdaje soudního řízení zaplatí tuto částku ještě jednou, takže celková výše odškodného dosáhne 2,675 milionu USD.

Výměnou za to Apple souhlasil, že neuplatní žalobu týkající se neoprávněného užití jeho ochranných známek a obvinění z nekalé soutěže, což zmíněný předběžný rozsudek dovoloval.

Obě strany se zároveň dohodly, že toto ujednání nebude využito v samostatném sporu, který vede Psystar proti Applu na Floridě, v němž se snaží dokázat, že svázání Mac OS X Snow Leopard s Macy představuje porušení antimonopolních zákonů.

Psystar přestal prodávat své klony

A ve středu Psystar přestal nabízet své klony s nainstalovaným Mac OS X, jeho web nyní u počítačů OpenDuo, Open(Q) a Open(7), jež se dodávaly se Snow Leopardem, uvádí, že nejsou na skladu. Stejná zpráva se objevuje i u obdobných strojů s Windows a Linuxem, přestože ty by samozřejmě mohl prodávat dál.

Psystar však stále nabízí svůj software Rebel EFI, program za 50 USD umožňující nainstalovat a provozovat Mac OS X na běžných PC s procesory Intel. (Zdá se však, že tenhle software vychází z volně dostupných otevřených nástrojů pro zprovoznění Mac OS X na PC. Takové počínání je sice morálně značně pochybné, ale žalovat se nejspíš nedá.)

Psystar se totiž domnívá, že soudní řízení v Kalifornii se softwaru Rebel EFI netýká a otázku jeho legality řeší zmíněný samostatný proces na Floridě (vyvolaný samotným Psystarem). Jak vidět, Psystar se pořád ještě úplně nevzdává, navíc zvažuje další právní kroky.

Přes dohodu však Psystar hodlá pokračovat v soudních sporech

Hlavní obhájce Psystaru K.A.D. Camera v úterním rozhovoru pro Computerworld prohlásil, že hodlají listopadový předběžný rozsudek napadnout u odvolacího soudu, což by údajně měla dovolit právě uzavřená dohoda s Applem.

Celé to vypadá jako právní klička, oněch 2,675 milionu USD totiž nemá Apple dostat předtím, než budou vyřízena všechna odvolání. Odvolací řízení by se přitom mohlo táhnout i několik let a právě s tím zřejmě Psystar počítá, protože peníze na odškodnění nejspíš nemá (tomu nasvědčují i výsledky dosavadního prodeje klonů, financování celého tohoto podniku stále zůstává nejasné a vyvolává nejrůznější spekulace a domněnky).

Camera také potvrdil, že Psystar již nebude prodávat počítače s nainstalovaným Mac OS X (což se záhy skutečně stalo), ale může pokračovat v nabídce počítačů s jiným operačním systémem a současně bude poskytovat software Rebel EFI, dovolující instalaci Mac OS X samotným zákazníkům, odpovědnost by se tak přesunula přímo na ně, Psystar by jim dodal pouze software, co to umožní. A otázku jeho legality podle Camery vyřeší až spor na Floridě, rozsudky a dohody z Kalifornie se ho proto netýkají.

Je ovšem nanejvýš sporné, zda Psystaru (respektive jeho právníkům) tahle taktika vyjde, právní blog Groklaw se domnívá, že soud nebude spatřovat velký rozdíl mezi prodejem klonů a prodejem softwaru Rebel EFI, celý případ tak rozhodně nekončí a Psystar se pořád snaží udržet svůj podnik v chodu.

Konečné rozuzlení zůstává nejisté

Soudní spor přitom trvá už 17 měsíců, Apple podal žalobu loni v červenci a od té doby případ prošel mnoha různými zvraty. Nejnovější vývoj ovšem nechává nadále otevřenou řadu otázek, zdá se, že Psystar stále hodlá pokračovat ve zdržovací taktice.

Musel sice skončit s klony s nainstalovaným Mac OS X, ale zřejmě se bude stále snažit zpochybnit legalitu jeho spojení s Macy. Je sice nanejvýš sporné, zda se mu to může podařit, ale kdyby ano, byl by to velice významný precedent se značným dopadem na Apple, což přirozeně vyvolává všelijaká (avšak těžko dokazatelná) podezření, uvidíme, co z toho nakonec vlastně vzejde.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: