Procesory G5 a výhled na leden - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Procesory G5 a výhled na leden

5. prosince 2001, 00.00 | Po Internetu kolují nejrůznější dohady, spekulace a fámy. Kdy nám Apple nadělí stroje s novým procesorem PowerPC G5? A dočkáme se už nových iMaců?

Čtenářům zahraničních bulvárních serverů jistě neunikly informace, týkající se nové generace PowerPC procesorů od Motoroly. Proto jsme se rozhodli přinést vám souhrnné informace o údajných chipech G5 a sumarizovat i další předpokládané plánované novinky na leden a první pololetí příštího roku.

Jak to všechno začalo?
Lavina spekulací o nové řadě procesorů s kódovým označením G5 začala již před několika měsíci publikací několika příspěvků na amerických serverech typu macrumors.com. Je velmi zajímavé, že ze začátku se mluvilo o uvedení G5 zhruba v polovině roku 2002, kdežto minulý týden macovským bulvárním světem proletěly zprávy o začínající výrobě procesorů G5 o taktech 1-1,6 GHz mezi polovinou prosince a 3. lednem. Články jsou většinou psány velmi zasvěceně, často odkazují na schůzky v Apple a na rozhovory s jejími čelními představiteli. To znamená, že autoři jsou buď zasvěcení lháři a dobří podvodníci nebo lidé, kteří mají k Apple skutečně blízko a o vývoji mohou pravdivě informovat.

Jak by měla G5 vypadat?
Dobrá otázka. Zpočátku se mluvilo o jakémsi modelu s více jádry. Poslední drby však o tomto modelu hovoří už jen jako o zamýšleném chipu pro budoucí servery Apple. Jako mnohem pravděpodobnější se jeví vize o zcela přepracované integer a floating-point jednotce a o velkých změnách v celém jádře procesoru. Snad jisté je, že G5 bude 64bitová s možností „přepnout“ do 32bitového režimu. Úplnou samozřejmostí je pak „mnohem“ rychlejší sběrnice než doposud (prý 400 (!) MHz), DDR RAM a GigaWire (viz níže). První procesory G5 by měly obsahovat 512 KB L2 cache na chipu. V průběhu roku by se pak prý mohly objevit i rychlejší procesory G5 (Apple údajně testoval několik takových na 2 GHz , 2,4 GHz a prý dokonce i jeden na 2,8 GHz). Trochu smutnými zprávami jsou zřejmě velká spotřeba procesoru a velmi vysoká cena.

Kdy si budete moci koupit PowerMac G5?
Pokud anonymní zdroje blízké Apple nelžou, a Motorola skutečně v prosinci začne vyrábět pomalejší procesory G5, tak by se PowerMac G5 na trh mohl dostat již v únoru 2002 (s tím, že by byl uveden na Macworld Expu v SF). Mluví se o počátečních taktech 1,2, 1,4 a 1,6 GHz, přičemž 1 GHz G5 Apple prý vyřadil jako nedostatečnou, ponechávajíc ji v záloze, kdyby nebyl dostatek G5 na 1,6 GHz.

Kolik za to?
V souvislosti s G5 se objevily ceny 575 - 695 USD (1,2-1,6 GHz), což odpovídá zhruba 23 - 28 tisícům Kč, a to není vůbec málo. Ve střední a nejvyšší konfiguraci by se navíc měl objevit SuperDrive, který cenu potlačí ještě výš.

Je to vůbec možné?
Co se podobných spekulací týče, bývám většinou optimista. Tentokrát ale velmi pochybuji. Vzpomíná si ještě někdo, jak dlouho se mluvilo o tom, že G4 příští týden bude na pultech? Nakonec se první G4 objevily až více než rok poté, co o nich každý věděl všechno do posledního detailu. Navíc první kousky byly velmi nepovedené a jejich uvedení zbytečně uspěchané. Pak následovalo dlouhé čekání na rychlejší kousky, které Applu přineslo nemalé potíže. Potom, co v létě Motorola nebyla schopná dodat 933 MHz a 1 GHz G4 kvůli chybám v cache, máme věřit anekdotám o super rychlých procesorech na frekvencích, o kterých se nám ani nesnilo a se zcela přepracovaným jádrem! Nezní to trochu pohádkově? Teď jsem použil trochu zpětnou logiku, ale když se podíváte na dlouhodobou práci Motoroly, tak nemůžete získat pocit, že je schopná v tak krátkém termínu vyrobit kýžené procesory.

Daleko pravděpodobnějším by se mi jevilo uvedení PowerMaca G5 na Macworld Expu v New Yorku v červenci 2002 nebo snad až za rok – vždyť i ty bulvární články zcela otevřeně přiznávají, že testované G5 byly vesměs nepoužitelné. Kdyby G5 byla skutečně připravena k výrobě, tak by to všechno byly nejlépe utajené informace v dějinách polovodičů, protože doposud všechno důležité bylo vyzrazeno daleko dříve před skutečným startem.

Jenom dodávám, že krom Applu má o G5 údajně zájem i Cisco, které chce tyto vysoce výkonné procesory použít ve svých routerech.

Mnohem pravděpodobnější inovace linie PowerMaců?
Podle nedělního článku na www.thinksecret.com bude skutečně v lednu uveden nový PowerMac (kdo by to byl řekl :). Nemělo by se však jednat o počítač s procesorem G5 (PPC 7500), nýbrž o počítač s novým procesorem G4 (PPC 7460 – dosud nepoužito). Tento procesor s kódovým jménem Apollo by měl být v nových PowerMacích spolu s 226 MHz DDR SDRAM a GigaWirem (viz níže) a měl by běžet na frekvencích v rozmezí 933 MHz-1,4 GHz. USB 2.0 by nemělo být obsaženo (Apple se rozhodl nepodporovat USB 2.0 ve svých produktech již dříve).

Nový iMac?
Již předčasem jsme vás informovali o možném zrychlení iMaca až na 1 GHz (při použití nových procesorů PowerPC 750FX). V posledních dnech se k podobným úvahám přidala i klasická diskuse a zákulisní zprávy o iMacu s plochým displejem. Tyto informace jsou již tradiční, takže jim zřejmě nikdo nepřikládá velkou důležitost. Navíc již mnoho lidí upozornilo na fakt, že iMac s plochým displejem je iBook a také na další zásadní skutečnost – přepracování iMaca na počítač s plochým displejem by zvedlo jeho minimální cenu ze současných 799 USD na nejméně 1000 - 1100 USD, což by bylo neúnosné. Dalším důležitým faktem je, že Apple nemá důvod iMaca měnit jinak než barevně a vnitřně, protože zájem o něj příliš neklesá a iMac tvarem zatím vyhovuje požadavkům. V souvislosti s opětovnými spekulacemi o iMacu s plochým displejem se objevily i technické parametry nových iMaců, které mluvily o taktu blízkém 1 GHz (900+ MHz) a Geforce 2 MX.

Nový iBook!
Vzhledem ke klesajícím cenám plochých TFT displejů Apple údajně plánuje uvedení iBooka s 13,3“ (13,7“) TFT displejem. Podle dostupných informací to teď není prioritní upgrade a je plánován až na 2. čtvrtletí roku 2002 (zřejmě na květen).

Ploché displeje Apple
V prvním čtvrtletí příštího roku by měly být uvedeny nové modely LCD displejů Apple. Měly by ladit s PowerMacem „QuickSilver“ a měly by se dodávat ve třech velikostech - 17", 19" a 22" - namísto 15", 17" a 22". Podle neoficiálních informací by měly být levnější než stávající modely (včetně toho nejnižšího).

FireWire 1394b = GigaWire
Ať už bude v lednu uveden jakýkoli PowerMac, tak je zřejmé, že bude obsahovat Gigawire. Gigawire je vysokorychlostní FireWire, který by měl mít propustnost 800 Mbps (1,6 a 3,2 Gbps pak při použití optických kabelů).

Závěrem?
Apple nezahálí, a i když v lednu neuvede PowerMacy G5, tak se je na co těšit! Nespoléhejte na uvedení PowerMaca G5 — jeho čas ještě nepřišel. V lednu uvidíme velmi rychlé PowerMacy G4 s DDR SDRAM, které již tak dlouho mnozí závidí PC světu, s ohromně rychlým Gigawirem (1394b) a zřejmě se dočkáme i rychlejších iMaců a nových LCD displejů. Zřejmě bude uvedena i nová "digital hub device", ale o její podobě a účelu odmítám, vzhledem k rozmanitosti informací, informovat. V průběhu pololetí nás čekají nové iBooky a nové poznatky o G5 (pokud nás Apple nepřekvapí a neuvede je v lednu:).
Vzhledem k blížícímu se Macworld Expu se dá očekávat další upřesňování novinek s tím, že nejspolehlivější informace bývají tak 7-14 dní předem. Stay tuned.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: