PowerBook 12" - co je malé, to je (velmi) hezké - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

PowerBook 12" - co je malé, to je (velmi) hezké

18. února 2003, 00.00 | Nový PowerBook 12" s procesorem PowerPC G4 zaujme jak svým vzhledem, tak svým výkonem. Dneska se podrobněji podíváme na naše první zkušenosti s tímto "drobečkem", chystáme pro vás také důkladné porovnání výkonu s dalšími modely.

Do redakce nám dorazil první kousek PowerBooku G4 12", tedy jeden ze dvou nových PowerBooků, uvedených v lednu na MacWorld Expo San Francisco. K seznámení s PowerBookem jsme měli pouze víkend, nestihli jsme například důkladně otestovat výkon baterií, vyzkoušeli jsme však výkon procesoru v řadě aplikací - s výsledky vás seznámíme pravděpodobně příští týden, až budeme mít naměřené také porovnatelné stroje. Za zapůjčení stroje děkujeme společnosti CDS, za operativní zapůjčení RAM pro efektivnější testování musíme poděkovat společnosti Cables&SIMMs.

Zážitek z počítače začíná už při rozbalování - krabice je malá a černá a po otevření se objeví víko na doplňky s nápisem Designed by Apple in California.

Design obou nových PowerBooků jako by z oka vypadl iBooku, který se objevil v květnu 2001, samozřejmě nikoliv v bílém, ale stříbřitém provedení. Základním materiálem je hliník, ze kterého jsou horní i dolní části obalu a také další části. Kov má povrchovou úpravu, je eloxovaný, není tedy nijak barvený a nebude docházet k odlupování barvy jak u TiBooku. Povrch je sice hladký, ale díky eloxování nikoliv lesklý - nezůstávají na něm tak snadno otisky prstů jako například na iPodu.

Rozměry PowerBooku G4 12" jsou o něco málo menší než u iBooku 12", váha je 2,1 kg, což je také méně než u iBooku.

Zdá se, že vše, kromě olemování dolní části a displeje (a také samozřejmě klávesnice), je kovové, ovšem může také jít o velmi dobře zpracovaný plast :). Horní část s displejem je podle všeho o něco štíhlejší než u iBooku, pochopitelně opět s průsvitným logem Apple, které je prosvícené pokud svítí displej. Na bocích displeje je plast na dvou místech rozšířený, tam jsou umístěné AirPort Extreme antény. Displej je s dolní částí spojený obdobným kloubem jako iBook, displej tedy zajede trochu dolů a dozadu.

Po otevření vás asi zaujme elegantní klávesnice - je v podstatě stejném odstínu jako celý počítač a působí velmi efektně. Tvar kláves je jiný než u předchozích modelů a zdá se mi, že se na ní píše lépe. Zatím není známé jak bude vyřešené počeštění klávesnice, doufejme, že se objeví, protože na tuto klávesnici lepit nálepky by byl zločin. Klávesnice již není odjímatelná (resp. nejde to tak snadno jako u iBooku a TiBooku), protože se pod ní neskrývají žádné rozšiřující porty - paměť i AirPort karta se osazují zespodu.

Před klávesnicí je standardní trackpad, k jehož tlačítku máme výhradu - doufejme že se jedná o problém jednoho kusu. Po stisknutí se tlačítko nevrátilo zpět ihned, ale až po chvilce - cca. půl vteřině, se slyšitelným zvukovým doprovodem, jako by se o něco zadrhlo. To někdy trošku znepříjemňuje používání.

Nad klávesnici je tlačítko pro zapnutí/vypnutí počítače a také mikrofon. Pokud budete hledat reproduktory, ty jsou vzadu. Jsou celkem výrazné, včetně basů, při plné hlasitosti se však zdá, že jsou příliš přebuzené.

Všechna rozhraní, která počítač nabízí, jsou na levé straně, tedy i napájení, na pravé staně je jen štěrbina pro optickou mechaniku. Sestava rozhraní je bližší spíš iBooku než vyšším PowerBookům - samozřejmostí je modem v.92, 100Mbit Ethernet, jeden port FireWire 400, dva USB 1.1 porty, video rozhraní a zvukový vstup a výstup. K mini-VGA konektoru lze připojit buď převodník na standardní VGA, nebo druhý převodník na analogové video - buď S-Video, nebo kompozitní video. Výhodou je, že je tento převodník v ceně, tak jak je u PowerBooků zvykem, nevýhodou, že připojení digitální panelů Apple v podstatě není rozumně možné - vyšší PowerBooky mají totiž DVI. PowerBook samozřejmě podporuje jak zrcadlení plochy, tak rozšíření. Kromě "drátových" rozhraní je k dispozici také AirPort Extreme (802.11g, rychlejší verze stávajícího AirPortu) a Bluetooth. Zatímco AirPort kartu je nutné doinstalovat, Bluetooth je v základní výbavě a funguje bez problémů.

Na dolní straně je baterie a také malá zašroubovaná dvířka, ukrývající paměťový slot. Po odšroubování je přístup k jednomu slotu pro DDR SO-DIMM. Apple v základní konfiguraci osazuje stroj 256 MB RAM, bohužel je však na desce pouze 128 MB, druhých 128 MB je osazených v tomto slotu. Proto jakýkoliv upgrade znamená ztrátu 128 MB, k tomu asi moduly DDR SO-DIMM nebudou v kapacitě 128 MB příliš prodejné. Apple si tak zjednodušil situaci na úkor uživatelů. I po osazení nejvyšší nyní dostupné kapacity se dostaneme pouze na 640 MB, což je shodné s iBookem.

Pokud vás zajímá, kam s AirPortem, tak pod baterii. Na fotce vidíte šachtu, do které se AirPort Extreme modul zasouvá - PowerBook 12" NENÍ kompatibilní s klasickými AirPort moduly, se stávajícími sítěmi však ano. Baterie se vyndavá stejně jako u starších modelů, pro vráceni však už není potřeba mince - trny držící baterii jsou na pružinách, baterie se tedy zpět v podstatě zaklapne. Výdrž baterie jsme v praxi nestihli otestovat, předpokládáme, že bude obdobná jako u iBooku. Pokud počítač běží na plný výkon, poměrně se zahřívá, ventilátor však naběhne jen když je procesor opravdu soustavně zatížený a obvykle po krátké chvilce po skončení zátěže opět utichne.

Optická mechanika je standardně DVD-ROM/CD-RW combo ve štěrbinovém provedení. Instalace všeho softwarového vybavení se dodává na jednom (bootovatelném) DVD nosiči, obsahuje jak Mac OS X, tak Classic vrstvu a další software. PowerBook 12" je jedním z prvních Maců, které mohou bootovat už pouze do Mac OS X, složka s Mac OS 9 sice na disku je, ale pouze plní funkci Classic vrstvy. Standardně dodávaný systém je 10.2.3, ovšem o něco novější verze než u normálních strojů, jednou ze změn je zlepšená podpora Bluetooth - přidávání nových zařízení je nyní díky "asistentovi" již naprosto triviální.

Pocity z používání PowerBooku jsou zatím velmi pozitivní (kromě zmíněného tlačítka trackpadu). Design je sice poměrně střízlivý a elegantní (PB je rozhodně méně nápadný než iBook), ale přesto velmi přitažlivý. Velikost PowerBooku je optimální pro uživatele, kteří chtějí mít svůj notebook stále u sebe a přitom mít k dispozici všechna potřebná rozhraní včetně optické mechaniky. Rychlost je také velmi slušná, počítač se mi dokonce zdá rychlejší než stolní PowerMac G4/733, což však asi bude dané především čistou instalací systému. Vše však funguje příjemně svižně. Apple se sice brání označení iBook s PowerPC G4, vzhledem k tomu, jaké možnosti počítač nabízí je to však relativně přesné označení, ovšem bez jakéhokoliv negativního nádechu (snad kromě pamětí). Na přesné porovnání výkonu s jinými stroji se podíváme příště. Aktuální ceny PowerBooku a dalších modelů naleznete zde.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: