Power Mac G5 - nejrychlejší počítač na světě? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPočítače

Power Mac G5 - nejrychlejší počítač na světě?

24. června 2003, 00.00 | Apple uvedl zcela nové modely svých Power Maců - se zbrusu novými, 64bitovými procesory taktovanými až na 2 GHz, rychlou sběrnici, podporou pro Serial ATA, zajímavým hliníkovým krytem počítače a řadou dalších vychytávek. Podařilo se Apple opět převzít vládu nad světem počítačů?

Apple včera konečně splnil přání mnoha svých uživatelů a příznivců a uvedl nové modely svých počítačů, které by ho měly opět vrátit do kategorie výkonných a vysoce konkurence schopných strojů. V Power Macích G5 je nové v podstatě vše - počínaje procesory s rychlostí až 2 GHz, přes veškeré další "vnitřnosti" a konče elegantním, hliníkovým obalem.

Na WWDC a především na keynote Steva Jobse se čekalo už řadu měsíců - předpokládalo se, že to bude to správné (a také pomalu poslední možné) místo pro uvedení radikálních hardwarových novinek. Podrobnosti se i přes obvyklé utajení pomalu rýsovaly, ovšem nejvýraznější potvrzení toho, že se nové stroje objeví, přinesl sám Apple, když minulý čtvrtek omylem uveřejnil specifikace těchto nových počítačů na svém webu.

Jak poznamenal Steve Jobs na keynote, reakce se rozdělily do tří skupiny - to je příliš dobré, než aby to byla pravda, je to pravda a nebo to je marketingový tah Apple. Jobs konstatoval, že zveřejnění specifikací byl omyl, ale jinak to byla pravda...

Apple uvádí zcela nové počítače Power Mac G5 vybavené 64bitovým procesorem od IBM, označeným jako PowerPC G5, o kterých hovoří jako o nejrychlejších osobních počítačích na světě a také o prvních osobních počítačích s 64bitovým procesem (AMD zatím desktop verze svých procesorů nedodává). Nové počítače se mají začít dodávat v průběhu srpna. Jak všichni předpokládáme, PowerPC G5 je PowerPC 970, postavené na základech POWER4 a speciálně vyladěné pro potřeby Apple (přidaný AltiVec/Velocity Engine). Apple s IBM pracoval na tomto procesoru již několik let, a tak se IBM stává "dvorním" dodavatelem vysoce výkonných procesorů G5. Ty se budou vyrábět v nové továrně IBM ve státě New York technologií 130 nanometrů, bez dotyků lidské ruky - továrna stála tři miliardy dolarů.

PowerPC G5

PowerPC G5 dosahuje maximální rychlosti 2 GHz (původně se hovořilo o 1,8 GHz) a jeho sběrnice (FSB - Front Side Bus) běží na polovině rychlosti procesoru (je to DDR sběrnice, takže faktický takt je čtvrtinový). Přesto se podle Apple v případě FSB jedná s rychlostí 1 GHz o nejrychlejší sběrnici na světě. PowerPC G5 zvládá zcela bez problémů klasické 32bitové aplikace (včetně operačního systému) bez jakékoliv výkonnostní penalizace, všech výhod procesoru však využijí až aplikace zkompilované pro 64bitů. Ovšem i stávající neupravené aplikace mohou využít vysokou rychlost procesoru a také značnou datovou propustnost (můžeme být jen zvědavi, jaké bude praktické porovnání rychlostí u běžných aplikací před a po optimalizaci). Porovnání PowerPC G4 a G5 je poměrně tristní pro PowerPC G4 - například PowerPC G5 umožňuje najednou mít ve zpracování 215 instrukcí (G4 pouze 16), datová propustnost sběrnice je v případě G4 1,3 GBps, v případě G5 8 GBps. Jedná se o výrazně vyspělejší čip a především, Apple nachází v IBM solidního partnera, který se bude nadále aktivně podílet na vývoji procesorů - do dvanácti měsíců tu bude G5 na 3 GHz a již nyní jsou k dispozici první vzorky procesoru další generace. PowerPC G5 by tedy měl být výkonný a robustní procesor s dostatečným výkonem ve všech oblastech - exceluje však především v oblasti výpočtů s plovoucí řádkou.

Systém

Razantní změny Apple přichystal také v oblasti technologií, obklopujících procesory. Základem je vlastní řídící čip Apple, který by měl také patřit k nejrychlejším v této oblasti (4). Propojení s procesory obstarává již zmiňovaná vysokorychlostní a vysoce propustná sběrnice (1) - jelikož je v případě dvouprocesorové konfigurace pro každý procesor jedna, je celková datová propustnost 16 GBps (2), zatímco u PowerPC G4 to bylo i pro dva procesory stále jen 1,3 GBps. Čipset dále obstarává komunikaci s paměťmi (5) - maximální kapacita je až 8 GB, za použití 400 MHz, 128bitových DDR paměti. Vysokou rychlost také vyžaduje grafický karta, osazená ve sběrnici AGP 8x (3). Apple také použivá HyperTransport pro připojení ovladače PCI-X sběrnice (6) a vstupně/výstupního subsystému (7) (ovladače disků, rozhraní). PCI-X sběrnice je vysokorychlostní modifikací stávající PCI sběrnice, určená pro připojování náročných zařízení. V oblasti komunikace je výraznou novinkou podpora pro rozhraní Serial ATA (8), vysokorychlostního nástupce klasických ATA (IDE) rozhraní. Maximální rychlost Serial ATA je 1,5 Gbps, což odpovídá 150 MBps. K dispozici jsou dvě oddělené sběrnice pro dvě zařízení.

Počítače

Tak jak je tomu u Apple zvykem, velký důraz byl kladen také na kryt počítače - v tomto případě je celý z hliníku, zachovávající některé tradiční atributy stolních počítačů Apple (ucha pro přenášení), ovšem uvnitř skrývá velmi odlišně řešený prostor. Výrazná část plochy přední a zadní části jsou průchozí, pro lepší chlazení vnitřních součástek (dirkovaný plech - na fotkách to díky moire může vypadat docela ošklivě...). Celý vnitřní prostor je rozdělen do čtyř samostatných zón (zdroj, procesory a paměť, karty, mechaniky), které jsou zvlášť chlazené celkem devíti nízkootáčkovými ventilátory, řízeními počítačem podle aktuální situace. I přes vysoký počet ventilátorů jsou nové Power Macy G5 prý až o polovinu tišší než stávající PowerMacy G4 (35 dB za normální pokojové teploty a provozu). Přední čelo obsahuje kromě optické mechaniky také několik portů, zbytek je tradičně na zadní straně.

Apple jak je zvykem nabízí celkem tři konfigurace - nejnižší je, také podle zvyklostí, poněkud ošizená, k podrobnostem se vrátíme. Počítače jsou osazené procesory PowerPC G5 na 1,6, 1,8 a 2x 2 GHz. Nejnižší variantu lze osadit 4 GB RAM/333 MHz (4 sloty), dvě vyšší po 8GB/400 MHz (8 slotů), přičemž DIMMy se instalují vždy v párech. U 1,6 GHz konfigurace jsou k dispozici tři PCI sloty (33 MHz, 64bit), zatímco u dalších dvou konfigurací to jsou již PCI-X sloty (1x 133 MHz, 2x 100 MHz). S počítači se dodává také 256 MB RAM u 1,6 GHz a po 512 MB RAM u dvou dalších. Všechny modely jsou osazené mechanikou SuperDrive 4x, umožňující zápis na DVD-R/RW média, vyšší modely se dodávají se 160 GB Serial-ATA diskem, nižší s kapacitou 80 GB. Počítač je možné osadit pouze jednou optickou mechanikou a dvěma Serial-ATA disky.

Standardně se s počítači dodává grafická karta nVidia GeForceFX 5200 Ultra, v 2 GHz konfiguraci je ATI Radeon 9600 Pro, na přání je možné osadit také ATI Radeon 9800 Pro. Karty jsou s 64 MB VRAM a mají dva digitální výstupy - jeden na ADC a druhý na DVI. Další výstupy jsou FireWire (dva porty 400, jeden 800) a tři porty USB 2.0, přičemž jeden FireWire 400 a jeden USB 2.0 port jsou na čelní straně. V oblasti síťové komunikace má PowerMac G5 samozřejmě zabudovaný Gigabit Ethernet a modem v.52 a podporu pro AirPort Extreme (802.11g) s externí anténou (součást dodávky) a modul Bluetooth 1.1 (také s externí anténou). Nové stroje rovněž výrazně lepší podporu pro audiokomunikaci - kromě analogových vstupů (line-in) a výstupů (line-out a sluchátka na předním panelu) tu je také dvojice optických rozhraní S/PDIF - Toslink pro vstup a výstup zvuku. To by mělo umožňovat například připojení soustav pro prostorový zvuk.

Samozřejmě známe ceny nových počítačů v USA a v Evropské unii, díky tomu jsme si dovolili trochu zaspekulovat a na základě současného stavu cen odhadout, jak by mohly vypadat ceny v korunách - jen pro zajímavost, nejvyšší konfigurace by stála stejně, jako stávající top model Power Mac G4 1,42 GHz.
Power Mac G5 1,6 GHz - 1999 USD - 1899 Euro - 64 000 Kč
Power Mac G5 1,8 GHz - 2399 USD - 2199 Euro - 74 000 Kč
Power Mac G5 2x 2,0 GHz - 2999 USD - 2799 Euro - 95 000 Kč
Ovšem opět opakujeme, je to pouze odhad, nastřelený podle stávající situace na trhu (ceny bez DPH).

Mimochodem, zdá se, že dosavadní Power Macy G4 byly prostě stažené z trhu - informace o nich nejsou na žádném Apple Store. K dispozici zůstávají jen modely, určené pro běh Mac OS 9 - ovšem do kdy je bude Apple nabízet je otázkou. V tom případě je ale záhadou, co bude nabízet do doby, než začne dodávat G5ky - nebo předpokládá, že o G4 by neměl zájem už vůbec nikdo?

Software

Dokud nebude k dispozici Mac OS X 10.3 Panther, budou se počítače dodávat s Mac OS X 10.2.7, upraveným pro lepší využití možností počítače. Na nových počítačích poběží všechny stávající aplikace pro Mac OS X a také aplikace pro Classic rozhraní, které je samozřejmě i nadále podporované. Díky podpoře symetrického multiprocesingu mohou aplikace plně využít možností obou procesorů, a také plně využití možností velké RAM paměti - pro jeden proces je možné alokovat až 4 GB RAM. Některé části systému jsou vyladěné pro plné využití 64bitových možností PowerPC G5 a také optimalizovaných Velocity Engine jednotek.

Jak již bylo řečeno, i stávající 32 bitové aplikace budou mít užitek z vyšší rychlosti procesoru a vysoké propustnosti architektury, ovšem aplikace optimalizované pro G5 budou výkon procesoru využívat lépe. Uvidíme v praxi, jak se budou výsledky optimalizovaných a neoptimalizovaných aplikací lišit a jaký bude rozdíl proti stávajícím Power Macům G4. Například Adobe slíbilo na srpen (zhruba v době kdy se objeví v prodeji Power Macy G5) aktualizaci Photoshopu pro využití výkonu PowerPC G5.

Výkon

V oblasti výkonu zatím můžeme vycházet pouze z informací, které zveřejnil Apple - ten publikoval testy dvojí - standardní "syntetické" benchmarky SPEC a také výsledky testů reálných aplikací.

V testech byly proti top konfiguraci Power Mac G5 použity dvouprocesorový Dell Precision 650, osazený 2x Intel Xeon 3,06 GHz a Dell Dimension 8300 s 3 GHz Pentiem 4. V oblasti SPEC testů při zatížení jednoho procesoru Power Mac G5 v testech v pevné čárce (integer) zaostal cca 10% za Pentiem 4 (a cca o 4% za výkonem procesoru Xeon), ovšem v plovoucí řádové čárce (FPU) "pobil" oba procesory, Pentium 4 o 21% a Xeon o 30%.

V případě testu, zaměřeného na dvouprocesorové nasazení (ten byl reálně proveden pouze na Power Macu a Dellu s Xeony, Pentium 4 nepodporuje duální použití) byl PowerMac G5 o tři procenta rychlejší než Dell s Xeony a o 40% rychlejší než jednoprocesorový Dell s Pentiem 4 (vítězství nad Xeony, které byly v případě jednoho procesoru rychlejší, potvrzuje kvalitní implementaci SMP), v oblasti FPU byl Power Mac G5 o 42% rychlejší než duální Xeony a o 95% rychlejší než jednoprocesorové Pentium 4. Testy byly provedené firmou VeriTest, na všech procesorech byl použit kompilátor GCC 3.3, na Power Macu běžel Mac OS X 10.2.7, na Intelech Red Hat Linux 9.0.

Dále Apple předváděl výkon v reálných aplikacích. Testy v Photoshopu, sestávající z 45 filtrů, ukázaly, že Power Mac G5 na 2 GHz je 2,2x rychlejší než Dell s Pentiem 4 a skoro dvakrát rychlejší než počítač s procesory Xeon. Podle testu má být i nejpomalejší Power Mac na 1,6 GHz 1,5x rychlejší, než Pentium 4 na 3,06 GHz.

Obecně řečeno, ve většině testů vycházely nové Power Macy G5 zhruba 2x rychlejší, než nejrychlejší PC a také než Power Mac G4. Nakolik jsou tyto testy objektivní, budeme moci posoudit až v praxi, ovšem pokud se reálné výsledky budou blížit těmto prezentovaným, bude to potvrzení, že Apple opět má nejrychlejší počítač na světě.

Shrnutí

Představené nové počítače a uvedené výsledky jsou impresivní - novým Power Macům nemůže nikdo vyčítat, že by nebyly nadupané moderními technologiemi - počínaje 64bitovými procesory, přes rychlé paměti, použití sběrnic PCI-X, AGP 8X a Hyper Transport až po Serial ATA. Doufejme tedy, že naděje, které uživatelé do těchto radikálně nových počítačů vkládají, budou oprávněné a že se již brzy Apple podaří si zlepšit jméno - spolu se stále dokonalejším operačním systémem Mac OS X by se mohlo jednat o velmi pěknou kombinaci vysokého výkonu a pokročilých funkcí. Nelze než dodat, že se těšíme, až bude možné si první Power Macy G5 osahat na vlastní ruce...

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Mam radost :-)

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 24.06.2003, 08:18
Odpovědí: 0

Nadhera :-) Uz se tesim az vecer bouchnu lahev dobreho sektu na pocest Apple !

Odpovědět na příspěvek

Moc vám to přeji

Autor: Giolinar Muž

Založeno: 24.06.2003, 08:35
Odpovědí: 0

Všem zastáncům Apple tento toužebný dárek velmi přeji a doufám, že se s tím setkám někdy "in natura". Bohužel z toho usuzuji, že MacOS X asi jen tak na x86 platformu portován nebude. Škoda.

Odpovědět na příspěvek

RE: Moc vám to přeji

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 24.06.2003, 10:40

To by byl konec Applu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Moc vám to přeji

Autor: Garfield Muž

Založeno: 24.06.2003, 14:28

A to neni zase tak spatna predstava... :))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Moc vám to přeji

Autor: micker Muž

Založeno: 24.06.2003, 14:59

neni to spatny? a odkud by windouzy pak kopirovaly svoje vylepseni?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Moc vám to přeji

Autor: Vojta Muž

Založeno: 24.06.2003, 16:27

Myslis jako treba ikonky disku a mist v open/save dialogu co ted predstavil Panther a co maji XPcka naprosto normalne? Nebo podporu faxu, co je ve Windows od Win2k pres XP a byla i ve Win95? Nebo rychle prepinani uzivatelu? Nebo sifrovani slozek?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Moc vám to přeji

Autor: micker Muž

Založeno: 24.06.2003, 16:52

myslim wyndouzy vubec :-))) treba potukani myskou na ikonu nebo tak.
postavit dum je tezsi nez ho pomalovat .-)))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Moc vám to přeji

Autor: Viktor Navrátil Muž

Založeno: 24.06.2003, 22:58

Poťukání myškou na ikonu - a nemělo to již kdysi dávno Atari?

To je dle mého názoru blbost, grafický OS začal ještě dávno před Apple vyvíjet Xerox...
A s tou myší - myslíte, že ji Apple vymyslel?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Moc vám to přeji

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 25.06.2003, 07:52

ale jiste, vazeny pane, kdyz uz jste u toho vzpominani, tak si jiste vzpomenete i na to, ze treba takove TabletPC meli u Atari v prototypu koncem osmdesatch let, ze PDA vymysleli u Apple, ze Chicago musel Microsoft predelat, aby nebylo tak viditelne, ze je to jen okopirovany NextStep, a pokud pujdem jeste dal, jiste si take vzpomenete, kdo prohral soud a musel stahnout Windows z trhu, protoze to bylo az prilis jasne plagiatorstvi, nebo u koho se nasel ukradeny kod z QuickTime...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Moc vám to přeji

Autor: Viktor Navrátil Muž

Založeno: 25.06.2003, 09:29

Řekl bych, že zatím spory byly na všech stranách a zcela vyrovnaně. Pokud se nad OS (obecně) zamyslíte, zjistíte, že některé věci zkrátka nejdou obejít.
Stejně jako u auta - pokud nenamítnete, že volant lze nahradit kniplem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Moc vám to přeji

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 25.06.2003, 16:07

tak to je dobry, kras se muze, kdyz to jinak nejde... fakt dobry... jen tak dal...

a to srovnani s auty je mimo, copak treba ford tvrdi, ze vymyslel volant? copak audi tvrdi, ze maji patent na kola? to je prece blbost, ale pokud by ford vzal motor z mercedesu a vydaval to za ford -- je to kradez...


...ale co jsem vubec cekal od ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Moc vám to přeji

Autor: Viktor Navrátil Muž

Založeno: 25.06.2003, 22:21

Nerozumím Vašemu dovětku "...ale co jsem vubec cekal od ...". Mám si to vyložit tak, že došly argumenty a tak začínáte být verbálně agresivní? Proč? Chcete diskutovat a nebo se hádat?
Pokud chcete slušně diskutovat, musíte se napřed naučit respektovat oponenta a respektovat jeho právo na jiný názor, pane Formánku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Moc vám to přeji

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 25.06.2003, 16:24

aby sme predisli zbytocnym famam a neprekrucali historiu... kuknite: http://www.tlp.cz/apple-h
istorie

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Moc vám to přeji

Autor: Viktor Navrátil Muž

Založeno: 26.06.2003, 08:55

Kuknul jsem na to. Zajímavé, ovšem připadá mi to poněkud děravé. A navíc - nic konkrétního (k tomuto tématu) jsem tam nenašel. Ale díky za odkaz.
S pozdravem
Viktor N.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Moc vám to přeji

Autor: claire Muž

Založeno: 24.06.2003, 22:50

Na tohle nema smysl reagovat. Nicmene me zaujala zminka o sifrovani. Doporucuji se podivat jak uz os9 'sifrovala' a jak v te dobe dostupne win.

Odpovědět na příspěvek

RE: Moc vám to přeji

Autor: micker Muž

Založeno: 24.06.2003, 13:03

pokud nepotrebujes super vykon (nejaky rendrovani, nebo strih videa), ale chces se seznamit s MAC OS porid si nejakou bazarovou G4 a nebo novyho e-maca G4 tam je cena do 40 tisic takze moznost odpisu dani naraz, ja delam DTP na stare G3 (na bazaru ted za 12 000) a nejak mne to moc netrapi

Odpovědět na příspěvek

Moc vám to přeji

Autor: Giolinar Muž

Založeno: 24.06.2003, 08:37
Odpovědí: 0

Všem zastáncům Apple tento toužebný dárek velmi přeji a doufám, že se s tím setkám někdy "in natura". Bohužel z toho usuzuji, že MacOS X asi jen tak na x86 platformu portován nebude. Škoda.

Odpovědět na příspěvek

(Skoro) Nejrychlejsi osobni pocitac na svete

Autor: Bjoehy Muž

Založeno: 24.06.2003, 09:25
Odpovědí: 0

http://www.haxial.com/spl
s-soapbox/apple-powermac-
G5/

Skoda. Vydavani zavadejicich informaci za pravdive je nejrychlejsi cestou do pekel...

Odpovědět na příspěvek

RE: (Skoro) Nejrychlejsi osobni pocitac na svete

Autor: AK-79 Muž

Založeno: 24.06.2003, 11:46

Ted jsem si to precetl, ale ten chlapek je trochu mimo a plete jabka:) s hruskama, doslova. Jeho retorika je fakt blba. Kde vzal, ze vsichni lide pouzivaji spis integer??? Co to mele o srovnatelnem Dellu za 2k dolaru atd. Potom tam placa o kompilerech atd. Precetl jsem si to rychle, protoze po par vetach je videt, ze ten clovek nebude tak docela milovnik Macku, jakeho ze sebe dela, aby vypadal objektivni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: (Skoro) Nejrychlejsi osobni pocitac na svete

Autor: kmotr Muž

Založeno: 24.06.2003, 12:29

Jo presne - jakmile jsem dorazil k argumentu, ze int se pouziva pri vypoctech casteji, zasmal jsem se a stranku zavrel. Dneska int vali maximalne jako ridici podminka cyklu s inkrementaci a behem jednoho kroku toho cyklu se provede, u aplikace ktera neco dela, velke mnozstvi float operaci. Asi si sami domyslite, co na provedeni toho cyklu trva nejdele...
Jenom by mne zajimalo, jak je to s tema vysledkama od VeriTest, ovsem jestli umi tak dobre pracovat s excelem jako programovat, mozna by se do jeho interpretaci vysledku vlezly i osmibitove procesory...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: (Skoro) Nejrychlejsi osobni pocitac na svete

Autor: mol Muž

Založeno: 24.06.2003, 14:40

jo jo, jakmile jsem zjistil, ze na intelu nepouzili intelovskej kompilator tak jsem se zase zasmal ja a zacal si myslet o apple svoje

kazdej komu pujde na intelu o rychlost pouzije intelackej kompilator takze fakt, ze G5 porazi intela pod neintelackym kompilatorem je v podstate naprosto nezajimavej

no nic, pockame si na nejake herni benchmarky

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: (Skoro) Nejrychlejsi osobni pocitac na svete

Autor: kmotr Muž

Založeno: 24.06.2003, 16:08

Cela komunita zasvecenych se evidentne rozdelila na dve skupiny, kde jedna povazuje pouziti obecneho kompilatoru na obecnem unix systemu jako vhodny obraz obecneho pouziti. Tady patrim i ja. Ta druha skupina argumentuje, ze pokud se meri rychlost, ma se merit tim nejlepsim co je k mani. Tady souhlasim, ze takto ziskane udaje mohou byt technicky presnejsi a "marketingove objektivnejsi".
Apple ale ve zprave k tomu testu uvedl, ze se jedna o porovnani bezneho produkcniho prostredi, na Doom3 nebo optimalizace vedeckych vypoctu se zda lepsi pouzit ICC. Asi ale na tom tolik nezalezi, protoze s Superpocitacovem centru, kde "vypomaham", se pouziva na SGI clusteru i na SGI Originu normalni gcc z duvodu prenositelnosti kodu, ktera ma vetsi cenu nez procenta vykonu. Kdyz je potreba neco lepsiho, napise se knihovna ve fortranu. Vykon se honi i jinymi a lepsimi zpusoby.
Osobne ovazuju SPEC benchmark v tomto pripade za nestastne reseni. Je orientovan prumyslove a nevypovida nic moc o uzivatelske zkusenosti. Presto ho ale povazuju za mnohem lepsi, nez kdyby se pouzily ICC nastroje, protoze malo kdo na celem svete/internetu si bude kupovat ICC aby si v linuxu prelozil apache. Ja urcite ne. Krom toho mi neni moc jasne, kam se podely miliony USD, ktere intel venoval RedHatu na vylepseni gcc. A BTW PPC back-end u gcc by mohl byt taky lepsi.
Mnohem lepsi byly cisla ze starych Photoshopu, nebo fps rate u Quake3 (1024x768 - 337 :). Dohromady se surovou fyzikou architektury se podle mne ukazuje, ze G5 je skutecne kick ass machine.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: (Skoro) Nejrychlejsi osobni pocitac na svete

Autor: mol Muž

Založeno: 24.06.2003, 16:44

podle me nelze tvrdit cosi o "World's fastest" na zaklade testu kdy jeden system zmacknu na 90% a druhej na 70%

ja nevim, co je to obecne pouziti, ale spis bych predpokladal, ze takovehle stroje budou chtit mit hlavne lide pouzivajici vykonove narocne aplikace jejichz autori vyuzivaji pro kompilovani co nejlepsi kompilatory jake jsou k dispozici

> Mnohem lepsi byly cisla ze starych Photoshopu, > nebo fps rate u Quake3

jo s tim souhlasim.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: (Skoro) Nejrychlejsi osobni pocitac na svete

Autor: kaaja Muž

Založeno: 25.06.2003, 06:06

mol> To je pekna blbost, gcc je minimalne stejne dobry.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: (Skoro) Nejrychlejsi osobni pocitac na svete

Autor: mol Muž

Založeno: 25.06.2003, 08:49

jasne, akorat jim vygenerovacny kod bezi o neco pomaleji :-)
navic nejde jen o gcc, ale i o jakejsi nagwarackej fortran

Odpovědět na příspěvek

RE: (Skoro) Nejrychlejsi osobni pocitac na svete

Autor: johan Muž

Založeno: 24.06.2003, 12:42

precitaj si thread na apple.slashdot.org
niekt
o tam spomina preco su ine vzsledky.
myslim ze preto ze bol pouzity iny compiler .. alebo tak nejak ..
a ta G5 je asi fakt momentalne najlepsia .. a ked bude na 3Ghz ... tak to bude sleha ... hlavne preto, ze je priamo konstruovana pre SMP

Odpovědět na příspěvek

jen ta cena...

Autor: fandango Muž

Založeno: 24.06.2003, 09:25
Odpovědí: 0

pekna hracka, jeste trosku snizit cenu a neni co resit...

Odpovědět na příspěvek

RE: jen ta cena...

Autor: Marty Muž

Založeno: 24.06.2003, 09:45

Chcete snad říct, že značkové PC se srovnatelnou výbavou a výkonem seženete levněji? Ani náhodou.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jen ta cena...

Autor: JP Muž

Založeno: 24.06.2003, 10:13

o tom bych vůbec nepochyboval !!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jen ta cena...

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 24.06.2003, 10:31

Přesně tak, protože když se člověk podívá, co chtějí za pracovní stanice DELL a jemu podobné, tak už to vychází dost podobně. A srovnávat cenu na koleně poskládané pecky a odladěné sestavy Maca je trochu mimo. Považovat za "značkové" PC něco, co skládají malé firmy, taky není to pravé ořechové

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: jen ta cena...

Autor: Jarda Muž

Založeno: 24.06.2003, 11:05

To je sice pravda, ale co kdyz jaksi nelpim na znackovosti, ale rad bych mel neco na zpusob macika? PC si slozim doma a vypiplam jak potrebuju, kdyz bych chtel tohle, musim si koupit znackovy a tudiz drahy komp.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: jen ta cena...

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 24.06.2003, 11:19

To už tady kdysi bylo (Umax a jemu podobní) a nevím, nakolik to bylo šťastné - sám jsem nikdy s klonem nepracoval. Navic tady přeci nejde o to, jestli je to značkové nebo ne. Ta hlavní věc je, že v tom počítači jsou komponenty zvoleny tak (alespoň doufám), aby mezi nimi byla zajištěna co nejlepší komunikace. Protože spousta "peckařů" si nakoupí nejdražší a nejrychlejší komponenty, ale už se nestarají, jestli se spolu domluví. A tohle je asi ten důvod, proč jsou ty Apply tak drahé.

Odpovědět na příspěvek

nelze.

Autor: J.P. Muž

Založeno: 24.06.2003, 11:25

Jardo, taky nelpím na značkovosti. Ale ty bys zřejmě rád měl na svém vypiplaném vodním šlapacím kole tryskový pohon a mahagonovou palubní desku. Bytostně nesnášíš vodní skůtry ze seriálu Baywatch, které jsou jistojistě značkové a tudíž drahé. A chceš mít stejnou rychlost a komfort na svém domácím modelu. Jenomže ty svými touhami popíráš princip. Nelze mít LEVNE šlapací kolo s tryskovym pohonem přesně STEJNĚ, JAKO má drahý ZNAČKOVÝ skůtr. Můžeš mít BUĎ jedno ANEBO druhé. To není o snobismu, ale o reálné možnosti, ceně a vyrobitelnosti.

Odpovědět na příspěvek

asociace

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 24.06.2003, 11:35

teď si mi nahrál do noty :) problém je v tom, že k tak pěknýmu nadupanýmu stroji G5 potřebuji ještě nejaký starší apple nebo pc.
Trabant aby mi roztáhl mecedesa !! V pátek jsem si koupil tiskárnu Phaser 8200 - tuhý inkost v sadě se skenrem Avision. Drivery nenainstaluješ pod desítku pokud nemáš 9. Musel jsem na jiný disk nainstalovat. A scaner ? :( ten musíš dokonce nastavit z pc jinak se k ničemu nadopracuješ.
Jsem rád ,že se apple tak pochlapil, ale těch problémů co je okolo mi dost otravuje život.

Odpovědět na příspěvek

RE: asociace

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 24.06.2003, 11:40

Ale to přeci nelze generelně svádět na Apple a jeho nové stroje. To je přeci mimo jiné věcí výrobců, jak oni dají svým zařízením podporu na různých operačních systémech. Windowsy sice mají v sobě podporu tisíců zařízení, ale ta kvalita těch ovladačů bývá někdy dost pochybná.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: asociace

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 24.06.2003, 12:14

Souhlasím s tebou, ale kde je tedy největší problém ? Výrobci periferií nemají zájem prodávat své zboží pod apple nebo apple není důrazný na výrobce !! Výsledky práce chci nějakým z působem zhodnotit a to na periferiích , které jsou kvalitní . To si mám třeba tisknout na tiskárně ,která je sice podporována na OSX, ale výsledek tisku připomíná smíchaný hrášek s čočkou :)

Odpovědět na příspěvek

a co Gimp-print?

Autor: J.P. Muž

Založeno: 24.06.2003, 13:12

Pro výrobce periferií je příprava ovladačů jen nutné zlo. Jejich zisk je spíše na spotřebním materiálu. Je tedy nutné jako zákazník vyvíjet veřejný tlak na výrobce a tím možná primět výrobce ke změně. Momentální řešení bude zřejmě přes jinou cestu, což je si v rámci dané situace praktické.
Profesionální pracoviště většinou nemá jen jeden typ počítačů.

Odpovědět na příspěvek

RE: asociace

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 24.06.2003, 11:55

Ale to přeci nelze generelně svádět na Apple a jeho nové stroje. To je přeci mimo jiné věcí výrobců, jak oni dají svým zařízením podporu na různých operačních systémech. Windowsy sice mají v sobě podporu tisíců zařízení, ale ta kvalita těch ovladačů bývá někdy dost pochybná.

Odpovědět na příspěvek

RE: nelze.

Autor: Jarda Muž

Založeno: 24.06.2003, 11:52

No prirovani se ti povedla moc krasna, lec, imho, ponekud mimo. Priklad - co chci je vypocetni vykon. A G5 je v tomto smeru cool procesor. Nepotrebuju nablyskany case, nepotrebuju supertiche vetraky atd. Co potrebuju je procesor a deska, do ktere ho strcim. Ostatni komponenty jsou beztak stejne jako u PC. A kdyz to vezmu do dusledku, obejdu se i bez OSX, Linux na tom pobezi taky. A ze to ma osklivou karoserii? Ta je v tomhle pripade stejne jen k tomu, aby lahodila oku a dalo se s ni machrovat;).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nelze.

Autor: wizzi Muž

Založeno: 25.06.2003, 11:38

to mas sice pravdu, ale to je to samy jako by jsi rikal, ze se ti libi silnej motor z Ferrari, ale ze ti nezalezi na karoserii, ze by sis to klidne dal do stary 120-ky nebo do trabose...urcite by se ti to povedlo tam ten motor dostat, a zprovoznit ho, kdyz budes dost sikovnej, ale proda ti Ferrari ten motor??? ...ja myslim ze ne, ale zkus to... :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: nelze.

Autor: catt Muž

Založeno: 25.06.2003, 11:50

Zbožňuju vaše přirovnání. Ale do Ferrari člověk nemusí lít benzin či olej od Ferrari.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: nelze.

Autor: eda beda :-)) Muž

Založeno: 25.06.2003, 17:25

Ja bych doporucil pouzit kastli z trabanta, pak se tam nemusi lit olej vubec a staci brat specialmix :-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jen ta cena...

Autor: fandango Muž

Založeno: 24.06.2003, 11:45

znackove asi ne, ale kdyz si ho slozim doma tak vim co v tom mam a je to kolikrat daleko lepsi a kvalitnejsi * samozrejme i levnejsi! nez nejake "znackove" PC...
fandango

Odpovědět na příspěvek

další génius...

Autor: J.P. Muž

Založeno: 24.06.2003, 12:22

Ale jistě... budeš levnější, kvalitnější a lepší. S jedním jediným kusem, nad kterým při montování zešedivíš... Akorát že ty komponenty nevymejšlíš (tj nevymejšlíš nová řešení), ty je jenom kupuješ a pak skládáš.

Kdyby byla firma Apple montážní linka, která šroubuje jakési univerzální stroje z komponent a lepí na ně svoje samolepky, pak by ses s nimi mohl poměřovat. Možná bys i vyhrál. Teď se poměřuješ s něčím, co je nesrovnatelné s tvými šikovnostmi.

Až zaplatíš vývoj nové architektury, nového typu procesoru s 8mi vrstvou technologií, až definuješ nové komunikační standardy, až je vůbec zaimplementuješ do svého vlastního (či jakéhokoliv OS) a budeš stále konkurenceschopný, tak přijď :) Mnoho lodí operuje jen s tím, že použije nějakou hotovku a překoná s ní původní vyvinutý stroj tím, že sečte cenu komponent, které vyhledá v ceníku. To je mimo realitu.

PS. Odpustím ti, když tvůj nový comp bude mít jen papundeklovou krabici a disketovku :):) Rozhodně ale nebude mít OS, který bude SROVNATELNÝ s OS X.

Odpovědět na příspěvek

RE: další génius...

Autor: fandango Muž

Založeno: 24.06.2003, 12:27

je videt ze to nema cenu, vzdy se budou rvat pcckari a mackari...

ja bych si ho na praci taky poridil,... ale cena to nedovoluje, financni situace mi dovoluje spickove pc za rozumnou cenu a ne spickovej mac za nehoraznou cenu, tak jsem to take psal..muj nazor s ohledem na moji situaci,nic vic

fandango

Odpovědět na příspěvek

bud rad, ze jsi v CR...

Autor: J.P. Muž

Založeno: 24.06.2003, 12:53

V Brazilii to taky neni zadnej med.

A co treba Severni Korea... tam maji asi na Macy embargo...:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: jen ta cena...

Autor: PUG Muž

Založeno: 24.06.2003, 12:23

Ale v pripade ze mas delat IT managera a tech compiku tam mas cca 150 tak urcite sahnes po znackovem, protoze jinak bys musel vest ke kazdemu stroji pomerne slozity zivotopis s CD na kterem bys mel veskere ovladace atd. U znackoveho mas technickou podporu a za tu platis :))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: jen ta cena...

Autor: fandango Muž

Založeno: 24.06.2003, 12:28

to bez debat souhlasim... tady je to nasazeni znackoveho pc opodstatnene, ne ale pro cloveka kterej pracuje doma.

fandango

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: jen ta cena...

Autor: fandango Muž

Založeno: 24.06.2003, 12:29

to bez debat souhlasim... tady je to nasazeni znackoveho pc opodstatnene, ne ale pro cloveka kterej pracuje doma.

fandango

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: jen ta cena...

Autor: kaaja Muž

Založeno: 24.06.2003, 12:56

jo, jo, v CR se o technicke podpore Apple pisi legendy...

Odpovědět na příspěvek

Apple je No. 1

Autor: Marty Muž

Založeno: 24.06.2003, 09:43
Odpovědí: 0

Myslím, že se Apple zase dostal tam, kde kdysi byl. I ceny jsou solidní. A pokud za rok bude počítač s 2x3GHz (nebo třeba 4x3GHz) a již se pracuje na novém procesoru, tak si myslím, že má Apple dobře našlápnuto.

Doufám, že doba, kdy Motorola udělala upgrade procesoru 2 x do roka o 100 MHz, je dávno pryč. Určitě se nových G5 dočkáme brzy i u PowerBooků a XServů. A ve spojení se SW Final Cut, Shake apod. asi Apple dobře zatopí i SiliconGraphics.

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple je No. 1

Autor: J.P. Muž

Založeno: 24.06.2003, 10:22

"sgi" uz je trochu jinde a tato znacka jde spise smerem salovych pocitacu. To, co zbylo v produkcnich studiich je sice pekne, ale uz se to moc neposunuje nekam dale.
Shake sice pojede na IRIXu, ale jeho cena bude mnohem vyssi a pro hi-end bude nutne upgradovat take sgi pocitace. Takze nakonec vyjde levneji Apple.

Cena za prakticky novou architekturu je velmi prizniva. Konkurence se zejme zachova podobne, jako pri prvnim uvedeni Apple Music Store: za kratky cas predstavi o neco "levnejsi" sluzbu/produkt, ktere budou jakoby lepsi.... A za dalsi cas zanikne kvuli obchodnim komplikacim, nebo technickym nedoresenim, zatimco Apple uz zacne pracovat na vylepsene verzi.

Nejvice PC-zakaznik prodela pri dokupovani komponent, ktere uz Apple bude mit vyreseny. Prodela spise "casem a komplikacemi", nez absolutni cenou. Viz FireWire a digitalni video.

Odpovědět na příspěvek

Uz setrim korunky

Autor: Pug Muž

Založeno: 24.06.2003, 09:57
Odpovědí: 0

Myslim ze neni co resit, vykon, design i cena jsou SUPER, Jenom aby byl dostatek aplikaci podporujicich 64bitovou architekturu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Uz setrim korunky

Autor: micker Muž

Založeno: 24.06.2003, 11:40

me teda ten design az tak moc nevoni, ale se vsim ostatnim sem spokojenej.
PS. teda je fakt ze misto pro jednu optiku je udivujici, je tam aspon misto na zipku?
mile me prekvapila i cena mel sem strach ze to bude pres kilo

Odpovědět na příspěvek

Aplle miri hluboko do....

Autor: Jan Z Rokycan Muž

Založeno: 24.06.2003, 09:59
Odpovědí: 0

Kazdy Apple dealer vam rekne, ze Apple kraci pomalu ale jiste do radnych sracek. Prodej se za posledni dva roky rapidne snizil. Pomerem cena/vykon je Apple daleko v pozadi. Mam dnes uz starsiho Appla a nove PC. Ale kdyz jsme delali testy (Photosop 7, Cinema 4D - render) G4 byla pomala jako zelvicka a nechtejte vedet o kolik byla drazsi. Systemem MAC-OS X si taky moc nepomohli. Sice je to moc prima, ale nejedou na tom starsi verze softu - musi se to spustet v 9 a to je jeste daleko pomalejsi. Zkratka pokud Apple neudela neco s cenou, pomalu ale jiste je odsouzen k zahube. V USA je cena PC srovnatelna s Apple, ale u nas, kde mame sikovne hosiky, museli jit s cenou PC znacne dolu. Pokud tohle Apple nepochopi, tak za par let ho koupi ten magor Gates. A to bych Applu opravdu nepral. Mam totiz tu ovocnarskou firmu docela rad.

Odpovědět na příspěvek

RE: Aplle miri hluboko do....

Autor: ushneek Muž

Založeno: 24.06.2003, 10:25

myslim, že kvůli ČR si Apple trhat žíly nebude

Odpovědět na příspěvek

RE: Aplle miri hluboko do....

Autor: claire Muž

Založeno: 24.06.2003, 22:48

CR potazmo Evropa opravdu pro Apple zadne terno nepredstavuji. Ohledne cen, supportu atp bych doporucoval stezovat si jinde nez jen u of. distributoru Apple v CR. O DPH a dalsich vecech u nas rozhoduji jini.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Aplle miri hluboko do....

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 25.06.2003, 07:43

s tou Evropou bych si jiz tak jisty nebyl, prodej v Evrope je asi 30% pokud srovname obchod celkove, tak vice nez 50% Apple se proda MIMO USA... Ale kdyz on Jobs stale nema atlas, aby zjistil, ze na teto planete jsou i jine kontinenty... (az pojedu do statu, tak mu vezmu globus a pozadam nejakou ucitelku zakladni skoly, aby mu ukazala, jak to vlastne s tim svetem je... ;-))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Aplle miri hluboko do....

Autor: claire Muž

Založeno: 25.06.2003, 07:50

Z obchodu mimo USA je treba brat v uvahu tusim i Japonsko. Jinak pokud Steve kouka na CNN, tak se nedivim, ze ma dost zkreslene vedomosti o geografii.

Odpovědět na příspěvek

RE: Aplle miri hluboko do....

Autor: Renata Muž

Založeno: 26.06.2003, 08:26

Cena výkon je pro dost lidí rozhodující, takt pisadlo je pro ne jasna volba. Co tyka starsi verze softu to je taky pravda. Doma na pc mam 2000 a sem s nima spokojena, co myslíte vytuhne častěji pc doma nebo mac v praci? Mac a to sem cetla nejak odu jak sou mycy krute stabilni a windows že sou virus. Ha, ha ten člověk asi na pc nikdy pořádně nedělal.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Aplle miri hluboko do....

Autor: micker Muž

Založeno: 26.06.2003, 09:26

:-)) jak jednoduche, vem si to svoje PC do prace a pracuj na nem, a neotravuj se s pocitacem ktery te nebavi (nebo mu nerozumis, kdyz jak rikas, ti teda pada...).

Odpovědět na příspěvek

Škoda...

Autor: Honzig Muž

Založeno: 24.06.2003, 10:07
Odpovědí: 0

Jako skalní přírnivce Applu jsem čekal, že už se po letech zase nebudu muset za výkon svého mazlíka stydět. Argumentoval jsem uživatelským rozhraním, designem a promyšleností systému. O rychlosti se můžeme bavit, ale u G5ek jsem, po té co jsem četl ve světě, čekal trochu víc. Slabé grafické karty, malé disky... a průměrné procesory.

Pokud jde o design, jde to ALE. Místo jen na jednu optiku mě vyděsilo. Cena se mi zase zdá býl nižší než očekávaná - pořád to ale není konkurence k PíSí. Jejich 3GHzy s 160GB a 128MB grafikou za 20 tisíc je pro většinu běžných uživatelů stejně rozhodující. Můj G4/800-SD mi bude muset ještě pár měsíců vydržet než se vychytají mouchy.

G5 je fajn ale všichni jsme asi čekali víc.

Odpovědět na příspěvek

RE: Škoda...

Autor: Pavel Muž

Založeno: 24.06.2003, 10:19

Teda já sem taky maximalista, ale to co píšeš bych nenapsal.. Apple totálně přestavěl, co mohl a tobě to není dost dobrý..? Pro -běžně- graficky náročného uživatele, tj. DTP-prepress-3D to je dost velká změna k lepšímu.. je to notabene neodladěný, sválně co s tím udělá optimalizace.. jak to bude mobilní, koupím si to.. :-).. kde je sakra nějaká reakce od J.P. ? :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Škoda...

Autor: J.P. Muž

Založeno: 24.06.2003, 10:35

kdo příliš očekává, je vždy zklamaný. :)) Takže to je problém Honziga.

k 64 bitům: Výhody jsou dnes prakticky nezměřitelné, je nutno mít nejdříve aplikace, které jsou schopny bitovou šířku kódu vůbec využít. Nebude to ani PS8 (pokud by tedy nebyl od základů přepsaný - zatím to vypadá, že ne- bude jen přidána knihovna na podporu 64bitů tj. podobně jako to bylo kdysi s G4 a AltiVecem) ani QXP6. Možná tak vědecké aplikace, síťové 3D renderery, vizualizační aplikace, nějaké nové video kodeky+ HW k tomu určený.
Velkým přínosem je dobrá sběrnicová propustnost a nové vstupy/výstupy použité v těchto strojích.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Škoda... (Apple se nikdy NEPOUCI - SKODA)

Autor: Q Muž

Založeno: 24.06.2003, 13:36

Vykon samotneho pocitace je fakt up-to-date. Ale ta grafika je prach mizerna. Dobra maximalne do kancelare. Kdo dela narocne DTP nebo CAD a obcas si zahraje v pauze nejakou to hru - ma smulu.
Viz. tento forek, kolujici po netu ihned po zvrejneni specifikaci:

MacUser (to PC using friend): "Hey, I just bought a G5. I bet it'll kick your PC's ass."

PC User: "Really? Can you play Doom 3 with all the settings at max?"

Mac User: "Uh, no. I have to turn a few things down."

PC User: "How come? I can max everything out."

Mac User: "My G5 only has a 64 MB video card."

PC User: (laughs for 5 minutes solid) "64 MB? What a joke! My video card has 256 MB of VRAM. How much did you pay for your G5?"

Odpovědět na příspěvek

lol

Autor: lol Muž

Založeno: 24.06.2003, 13:55

MacUser (to PC using friend): "Hele, koupil jsem G5, konečně ti nakopu zadek s tim tvým PC."

PC User: "Opravdu? A máš v té G5 ten nový systémový antivir, který chrání před všemi viry?"

Mac User: "Uh, no to nemám... mám asi jen standartní nastavení... "

PC User: "Fakt nemáš? To já si tam můžu zapnout všechny vychytávky. Cítím se naprosto bezpečně"

Mac User: "Já chytil v životě jen 2 makroviry v Excelu, které jsi mi poslal ty."

PC User: jenom 2??? to já měl v počítači za poslední rok asi 256 virů !!! Nejsi blázen?

Mac User: (směje se asi 5 minut)" :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Škoda... (Apple se nikdy NEPOUCI - SKODA)

Autor: AK-79 Muž

Založeno: 24.06.2003, 16:00

Ahoj, opravdu si myslis, ze ATI Radeon 9800 Pro je grafika do kancelare, grafka, ktera se pro PC prodava kolem 15000 s DPH? A ze nestaci, jak rikas, nekomu kdo: "si v pauze zahraje nejakou tu hru?". Ja hry na PC hraju taky, a nejenom o pauzach:), ale s Radeonem 9800 bych byl opravdu spokojenej. Ty asi ale zijes nekde ve zlatem nebo kremikovem udoli, kde rostou Nvidie quadry FX2000 na stromech ne?
A pokud se ti nelibi ta 5200, tak za padeset dolaru, coz je myslim hodne malo, mas upgrade na Radeona 9600, a ten staci i beznemu paranovi.

Odpovědět na příspěvek

RE: Škoda...

Autor: Jremen Muž

Založeno: 24.06.2003, 10:24

Asi si nepochopil 64 bit architekturu s Altivec a co to obnasa a ak mi kupis u znackoveho predajcu PC/nemyslim garazove skladacky/ za 20 000 taku konfiguraciu tak klobuk dole.
Inac suhlasim, ze miesto na jednu optiku je malo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Škoda...

Autor: Honzig Muž

Založeno: 24.06.2003, 16:13

64 bitovou architekturu zatím žádný program, unás dostupný, nepodporuje. A Altivec mám na G4 taky a na G3 bez Altivecu mi rendrování trvá skoro stejně dlouho! Tak očem se chcete bavit?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Škoda...

Autor: ushneek Muž

Založeno: 24.06.2003, 18:25

co furt rendruješ, ty bejvalá liberecká lůzo! :)) fantasy krajinky v Bryce byly na quadře v RDéčku opravdu peklo - todle by Ti snad už mohlo stačit... ale to néé, to se furt něco nelíbí. Zpátky na Quadry, vy reptalové!!!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Škoda...

Autor: Honzig Muž

Založeno: 25.06.2003, 08:22

Nazdááár Ushiku, no je jasný že jsem z G5 poprděnej, ale není tam všechno tak jak jsem Steevovi psal. Tak se nenavážej, ty současná liberecká lůzo. ;-)
Je jasný že si G5 omakáme nejdřív v září tak se těšim. Quadru jsem tu v okrese viděl makat ještě dneska, a sázej tam vo100 6.
Pokud doma nerendruju (:-) tak třeba stříhám DV a to je na G4 taky peklo, ale písí bych si nikdy nekoupil už kvůli windozům a těm odpornejm kysnám.

Už šetřim na G5! Už pro to japko!

Odpovědět na příspěvek

RE: Škoda...

Autor: Novak Muž

Založeno: 24.06.2003, 11:07

Bohuzel s tebou musim souhlasit. Je to slabota. Pro nasi firmu to bohuzel neznamena nic jineho, nez definitivni prechod na PC a Windows. Skoda, cekal jsem vice....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Škoda...

Autor: ushneek Muž

Založeno: 24.06.2003, 11:30

spánembohem...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Škoda...

Autor: micker Muž

Založeno: 24.06.2003, 12:47

a nejak obsirneji, co jste cekal? co vice?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Škoda...

Autor: Spendl Muž

Založeno: 24.06.2003, 12:58

Nemohl bys napsat, co jsi cekal? Fakt me to zajima. Uznavam, ze jedna opticka mechanika je malo - a to je ma jedina vyhrada (zbytek se uvidi po osahani).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Škoda...

Autor: claire Muž

Založeno: 24.06.2003, 22:43

Nechci byt osobni, ale od 'Novaka' bych snad ani jinou reakci necekal ... prilis ocekavatelna, prilis obecna, prilis ceska...

Odpovědět na příspěvek

congratulations!

Autor: Jindru Muž

Založeno: 24.06.2003, 10:11
Odpovědí: 0

tak to se jablku povedlo.
intele s (t)itaniem se muze jit vyfotit.

Odpovědět na příspěvek

RE: congratulations!

Autor: Ded Muž

Založeno: 24.06.2003, 10:33

intel si na včerejšek načasoval uvedení 3,2 G procesoru :)

Odpovědět na příspěvek

zatím řeči, praxe ukáže...

Autor: martin Muž

Založeno: 24.06.2003, 10:38
Odpovědí: 0

Je to zajímavé, jednoduchý design a řešení.
Co se výkonu týká, tak po praktických zkušenostech z předchozích ohlašování a provozu nejrychlejších počítačů od Apple jsem skeptik. Jedna věc je výpočetní výkon, druhá pak systém a nevyladěné (či neexistující) aplikace, které ho celkově srazí. A cena? Ta skutečná se pozná až po pár dnech „reálné” práce. Ale jo, jinak hezký ...

Odpovědět na příspěvek

discreet

Autor: pv Muž

Založeno: 24.06.2003, 13:12
Odpovědí: 0

Jsem zvedav jak na tech nejsilnejsich dualech pobezi combustion od discreetu, myslim, ze ta g5 architektura je uz docela silna a dimenzovana ze kdyby chlapci z discreetu chteli, dokazali by z dualni g5tky postavit prijemne levnoucky Flame klon. To by mne hodne potesilo ;)

jinak obecne jsem hoodne prijemne prekvapen, i kdyz samozrejme apple trosku zvelicuje, ten photoshop test udelala g5 vyrazne rychlejc nez dualni dell.

Odpovědět na příspěvek

pekna myslenka

Autor: J.P. Muž

Založeno: 24.06.2003, 13:22

Ale oni asi chtit nebudou ..to kvuli rozdeleni trhu.
Ovsem teprve az se osvedci nejaky prakticky vykon, a zhmotni realne predpoklady, pak zrejme discreet nabidne nejake mensi portfolio i pro MacOS X. Bylo by pekne, kdyby byla kvalitni konkurence v hi-endu na OS X: Apple Shake - Discreet Inferno - Avid Symphony.

Dnes maji discreet combustion, cleaner ... septalo se taky o 3ds maxovi...ale to neni nic potvrzeneho.

A co na to rika pan Tomas z 2020 ?

Odpovědět na příspěvek

add ceny

Autor: micker Muž

Založeno: 24.06.2003, 13:26
Odpovědí: 0

kriklounum ze apple je drahej, textik prim o z apple cz (abych nenadrzoval nekterym prodejcum)

Nový eMac. Je přesně takový, jaký jste ho chtěli mít: rychlejší, výkonnější, ale hlavně dostupnější. Nový eMac si můžete pořídit již od 26 600 Kč. Jde o vůbec nejdostupnější systém vybavený procesorem PowerPC G4.

takze cena jak u PC...

Odpovědět na příspěvek

RE: add ceny

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 25.06.2003, 10:58

Dovolte mi reagovat a porovnat (na příkladě):

eMac800/
128MB/40G/CD/NO MODEM/NO KB (26.600)
+ New Apple Pro Mouse black (2.520)
+ New Apple Pro Mouse white (2.520)
CELKEM s DPH 38.601 Kč

Namátkou vybrané PC z nabídky nejmenované pražské firmy:

AthlonXP(2400+)
/512MB/80GB/DVD-ROM/CD-RW (23.178)
CELKEM s DPH 28.278,- Kč

A to u Apple nepočítám platbu za druhý rok záruky (což mi připadá naprosto nehorázné).
Otázka: Opravdu Vám připadá cena a výkon výše uvedených strojů srovnatelný?

T

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: add ceny

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 25.06.2003, 11:09

Mys v cene Macu je...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: add ceny

Autor: micker Muž

Založeno: 25.06.2003, 11:19

... a jeste nejakej ten Windovs...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: add ceny

Autor: micker Muž

Založeno: 25.06.2003, 11:23

bavime se stale jeste o znackovem pocitaci? kdyz tak koukam na Autocont (je to tuzemacek) tak ty ceny nevypadaji az takhle dobre... :-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: add ceny

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 25.06.2003, 11:27

Vzdyt ten clovek rikal ze to je nejmenovana firma, tak asi ani nema jmeno :) myslim ze porovnavat ma smysl s Dellem ci HP - tedy renomovany vyrobce. bohuzel ale zase u Apple se musi zapocitat jeste dvouleta zaruka... u PC zase displej. jezis vzdyt to je jedno, lidi si stejne kupuji APple i kdyz je ta Pecka levnejsi, protoze na tom chteji pracovat, atkze s cim tady argumentujeme. nic nepotesi tak jako kdyz jedna ma znama, ktera si koupila iBooka (prni bila dlazdicka) vzdycky nadava "zas***y windows".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: add ceny

Autor: Spendl Muž

Založeno: 26.06.2003, 14:26

Obavam se, ze jsem vyjimka. Chtel bych Maca, ale kvuli cene pouzivam PC.:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: add ceny

Autor: radimV Muž

Založeno: 30.06.2003, 22:45

No vidíš a já zas z cenových důvodů kupuju jen Macy... přece jen ty velký stroje SGI, IBM, SUN atd. jsou pro mne už trochu nedostupný (i když na leasing by to možná šlo).

PS: stroje se nekupujou proto že stojí málo peněz, ale proto že s nima lze něčeho dosáhnout, jako třeba zapůsobit na svou milovanou!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: add ceny

Autor: JF Muž

Založeno: 25.06.2003, 13:47

Hééézkýýý, až na to že porovnávat "cenu auta z cenou podvozku" je úchylný.

Takže to PC:
+ WinXP Home - kde je?
+ Fire wire - je tam?
+ 17" alespon trochu slušný monitor - ja tam?
+ Klávesnice a myš (obojí USB) - je tam?
+ Interní 56k modem - je tam?
+ Stereo speakers (nemusí být nic moc) - jsou tam?

a to jsem možná něco přehlídnul...
Navíc nevim, co s 2x myší u eMaca.
Pokud chci něco srovnávat, tak to musí být srovnatelný.
Takže buď to to pecko má, a pak to tam napiš, nebo nemá, a pak nevopruzuj, protože když si to přičtu, tak mám těch 10k rozdílu asi taky.

A jen tak mimochodem, ten výkon se srovnávat nedá, protože každý má svoje. Znám oboje a třeba video bych na PCku dělat nechtěl. Zase na gamesy a office, nebo webdesign - klidně.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: add ceny

Autor: aquarius Muž

Založeno: 25.06.2003, 23:25

> Takže to PC:
> + WinXP Home - kde je?
potrebujete to? IMHO uplne staci nejaky free unix...
> + Fire wire - je tam?
stacilo by USB 2.0 ?
> + 17" alespon trochu slušný monitor - ja tam?
to snad jo...
> + Klávesnice a myš (obojí USB) - je tam?
proc musi byt USB ??
> + Interní 56k modem - je tam?
ten eMac byl IMHO bez modemu
> + Stereo speakers (nemusí být nic moc) - jsou tam?
to je polozka... ehm... za pakatel

stale nevidim ten rozdil 10kKc

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: add ceny

Autor: JF Muž

Založeno: 26.06.2003, 07:44

> ad Win XP - Linux/BSD nestačí - bavíme se o počítači pro obyčejného člověka, ne pro "znalce".
> ad FireWire - i když je USB 2 papírově rychlejší než FW400, DV kameru na to nepřipojíte, takže nestačí, protože normální člověk to neocení, pro něj je užitná hodnota v FW + iMovie, kde si může nasříhat DV s dětma apod.
> Monitor ...snad...????...já na místě prodejce bych ho do nabídky uved tučným písmem, kdyby v tý setavě byl...
> KB/Myš zrovna USB být nemusí takže dobrá, ušetříme
> eMac no Modem stojí včetně KB a DPH 35258 !!! (26600+2300) a ne 38k to stál (jestli už ta akce skončila, asi jo) eMac s DVD/CDRW a modemem za (obojí bez té placené 2r záruky, která prudí každého)
>EtherNet - možná tem je, ale taky možná ne (na ten jsem minule zapoměl), ne že by byl doma nutný, ale srovnáváme, tak započítat
> Stereo speakers za pakatel- jistě, ale když srovnáváme musíme počitat úplně všechno

Ale to jsme stále jen u HW. Počítač jako celek má ale nějakou užitnou hodnotu, a tu bych se srovnávat neodvažoval. Najdu do 10ti minut tolik pro a proti každé z obou platforem, že by se o tom dalo psát týden.
Např. každý Apple má v sobě kompletní sadu home SW na mp3, video a DVD (pokud má DVDR mechaniku), na běžné práce má AppleWorks (není u každého) a další utilitky. Řada z toho se dá získat i na PC jako free, nebo shareware ( za ten už by se ale mělo zase zaplatit !! ), ale už si to musím nahledat a nainstalovat a pak doufat, že to pojede.
Naproti tomu ja na PC větší výběr a snazší dostupnost (myslím pouze tu v obchodech). A hlavně pro řadu jidí velmi důležitá položka - HRY.
No a to bylo jen na okraj.
Doporučuju jednoznačně NESROVNÁVAT POUZE CENU, ALE ZÁROVEŇ UŽITNOU HODNOTU. Ta je těžce idividuální, takže je to na každém.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: add ceny

Autor: JF Muž

Založeno: 26.06.2003, 07:51

pardon, ten eMac s CDRW stál 38.552Kč včetně DPH a ta akce už skončila. Jestli je nějaká další, teď nevím.

Odpovědět na příspěvek

RE: add ceny

Autor: Michal Muž

Založeno: 01.07.2003, 16:16

Probuh takovou sracku kde jsem rad, ze jde na ni neco spustit za 26k bez dane + 4k za upgrade systemu.....:-))))

Odpovědět na příspěvek

J.P.

Autor: kaaja Muž

Založeno: 24.06.2003, 13:41
Odpovědí: 0

J.P. mi az prilis pripomina Agenta. Trefil jsem se?

Odpovědět na příspěvek

RE: J.P.

Autor: agent Muž

Založeno: 24.06.2003, 14:30

Jestli ti kazdy, kdo rika neco jineho, nez ze PC jsou nejlepsi pripada jako "Agent", tak radeji navstiv sveho osobniho lekare... ;-))))))
Agent(TM)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: J.P.

Autor: kaaja Muž

Založeno: 24.06.2003, 21:06

Takhle jsem to nemyslel, ale jakmile nekdo zacne prirovnavat pocitace k mercedesum, trabantum, atd, tak si vybavim tebe agente.

Jinak jsou to pekny masinky, skoda, ze nemam zbytecnejch 70 000Kc.

Odpovědět na příspěvek

keynote v .mov?

Autor: AK-79 Muž

Založeno: 24.06.2003, 14:14
Odpovědí: 0

Nevite nebo nemate nekdo ulozenou keynote v .mov, nejak se mi nedari se vubec napojit, tak jestli to uz neni nekde ze streamu ulozeny na nejakych strankach.... nevite?

Odpovědět na příspěvek

RE: keynote v .mov?

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 24.06.2003, 15:07

Obavam se ze mate smulu, a ze to ulozit v Mov nejde, jedine ten stream :(

Odpovědět na příspěvek

A co Level 3 Cache?

Autor: Neni booozi Muž

Založeno: 24.06.2003, 16:00
Odpovědí: 0

Jen by me zajimalo kam se podela Level 3 Cache.. vim ze to je uuuplne jiny stroj.. ale stejne.. Zajimalo by me zda bude v pristich strojich..?
Nebo nevite jak to vypada..?

Me se proste jeste u G4 libi kdyz tak vidim.. L 3 Cache 2 Mb ? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: A co Level 3 Cache?

Autor: Kinski Muž

Založeno: 24.06.2003, 16:23

Pri rychlosti sbernice (1 Ghz) a pameti (400 Mhz) uz asi nebude nutno schovavat informace v cachi level 3, jejiz rychlost nepresahla u g4 260 Mhz.

Respektive 260 byl limit, pri kterem procesor se vzbudil z Deep Sleep aniz by spachal velkolepej Kernel Panic.

Cache level 3 uz neni treba!

Odpovědět na příspěvek

SG 1

Autor: SG 1 Muž

Založeno: 24.06.2003, 16:06
Odpovědí: 0

Co to je mimozenksou technologii? Apple ziskal technologii od mimozemstanu!! :)))))

Z toho strojecku jsem nadsen! :)

Odpovědět na příspěvek

hehe nejrychlejsi z nejrychjelsich;) tohle by vas mohlo zajimat

Autor: honza Muž

Založeno: 24.06.2003, 21:21
Odpovědí: 0

http://www.haxial.com/spl
s-soapbox/apple-powermac-
G5/

Odpovědět na příspěvek

RE: hehe nejrychlejsi z nejrychjelsich;) tohle by vas mohlo zajimat

Autor: kmotr Muž

Založeno: 24.06.2003, 22:36

rozebira se to tady trochu nize. fundovany komentar viz. apple.slashdot.org

Odpovědět na příspěvek

RE: hehe nejrychlejsi z nejrychjelsich;) tohle by vas mohlo zajimat

Autor: Viktor Navrátil Muž

Založeno: 24.06.2003, 22:48

Zajímavé počteníčko. Ale fakt je ten, že pokud někdo tvrdí „nejrychlejší počítač na světě“, má jistě mnoho prostředků, jak to „dokázat“. Zvláštní na tom je to, že Apple má neustále potřebu se s něčím srovnávat. Proč?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: hehe nejrychlejsi z nejrychjelsich;) tohle by vas mohlo zajimat

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 25.06.2003, 07:37

Proc? Protoze stale nekdo srovnava Apple s necim jinym... Chapete to jiz? Ne? Tak si jen projdete tuhle diskusi...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: hehe nejrychlejsi z nejrychjelsich;) tohle by vas mohlo zajimat

Autor: Viktor Navrátil Muž

Založeno: 25.06.2003, 09:20

No a není v právě v tom zakopaný čokl? Proč stále Apple musí obhajovat svůj "výkon"? Připadá mi to velmi neobvyklé.
Srovnávání výkonu, v podání Apple, vždy vyjde podle jeho přání. Proč? Pamatujete na oficiální předváděnou srovnávačku, kde PC dokonce test nedokončilo, protože vytuhlo? Nemyslíte si, že kdybych například já chtěl, aby MAC byl poražen, že by to šlo rovněž zařídit? Apple jaksi nedochází ten fakt, že oba světy jsou dnes v podstatě rovnocené - a nebo naopak si to velmi uvědomuje a tak bojuje za každou cenu. Jenomže Apple se stále snaží vyvolat a živit ten starý dojem, že zkrátka chudáček PC, ale Apple je stroj. Dnes to ale skutečně ani zdaleka není pravda a záleží především na zvyku a hlavně vůli uživatele. Pro mne není problém si sednout k Macovi a pracovat, i když primárně jsem zvyklý na PC. Subjektivně se mi zdá, že práce na PC je rychlejí, přehlednější a pohodlnější – ale přesto uznávám, že ouřada odkojený MACem bude totéž spokojeně říkat o MACovi - a já mu to vyvracet nehodlám.
Zkrátka a dobře mám mnoho důvodů nevěřit podobným testům - zvláště těm o Apple. On je totiž vůbec problém stanovit absolutně korektní a spravedlivou metodiku testů. V této chvíli však testy prováděné Apple a pro Apple jsou účelové a tendenční. Toť můj soukromý názor.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: hehe nejrychlejsi z nejrychjelsich;) tohle by vas mohlo zajimat

Autor: Renata Muž

Založeno: 26.06.2003, 07:50

Taky sem k temto testum skepticka. Mam nekolika lete zkusenosti s obema platformamy - kdyz jsem na macu zacinala delat tak sem je zpocatku ocenovala, ale me okouzleni brzy pomilulo. Nyni stranim pc, i kdyz oboje ma sve pro a proti, ale kdyz si vemu pomer cena vykon jednoznacne u me vede pc.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: hehe nejrychlejsi z nejrychjelsich;) tohle by vas mohlo zajimat

Autor: radimV Muž

Založeno: 30.06.2003, 23:46

Viktore, vám opravdu přijde přehlednější a pohodlnější hledat ICC profily někde ve Win32/spool/blablabla... na disku "C:" než ve složce "Profily ColorSync" na "Bráchovo Hardysk" ?
Pokud ano, tak jste asi opravdu z jinýho těsta než já...

Zatim zdar

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: hehe nejrychlejsi z nejrychjelsich;) tohle by vas mohlo zajimat

Autor: Frag Muž

Založeno: 19.08.2003, 22:13

Na tehle diskusi mozna. Ale na PC servrech se slovo Apple spomene okrajove tak jednou za pul roku, a ze by ho chtel nekdo s necim srovnavat, na to zapomente. Apple proste nestoji vubec za rec.

Odpovědět na příspěvek

Design

Autor: Milanek Muž

Založeno: 24.06.2003, 22:23
Odpovědí: 0

Prvni muska na designu jsou ty usi...
Vzhledem k vaze te krabice a ostrym hranam se to dost neprijemne zarezava do dlani. Nechtel bych to nest dal nez jeden nebo dva metry bez rukavic.

Odpovědět na příspěvek

RE: Design

Autor: claire Muž

Založeno: 24.06.2003, 22:39

Vy uz jste je mel v ruce ?

Odpovědět na příspěvek

mel jsem pravdu

Autor: Petr Blau Muž

Založeno: 24.06.2003, 23:48
Odpovědí: 0

Nevim estli si nekdo pomatujete na moje komnetare z pred 1/2 roku - ale presne uvedeni tohohle systemu jsem predpovidal - IBM 64 bitove procesory plne 64 bitova architektura - nicmene zda se mi, ze spolu s 64Mb grafarnama je to jako primarne graficka stanice lehce nevyvazene - IBM take cosi v te dobe pred 1/2 rokem zvatlala o 5 GHz procesorech - este si do listopadu prosince pockam - bude pnther s vychytanejma muskama a pak tonakoupim do cele firmy ... kdyz by jste meli nekdo zajem delat na bajecnych strojich, tak dejte vedet bajecnych muzu je vzdy zapotrebi...

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 25.06.2003, 09:53

http://www.mujmac.cz/art/
macexpo/mwsf03_06.html?fs
eluid%5B17000%5D=17000&fs
el.x=66&fsel.y=8

A nebo muj z 15.8 2002

http://www.mujmac
.cz/art/hw/powermac_0802.
html?fseluid%5B13721%5D=1
3721&fseluid%5B13738%5D=1
3738&fsel.x=38&fsel.y=6

Odpovědět na příspěvek

hmmm... a co SPEC opteronu?

Autor: Dunno Muž

Založeno: 25.06.2003, 00:03
Odpovědí: 0

No nejrychlejsi?
Zapomeli ste na OPTERON, 2x1.8GHz ve specu vpohode strci do kapsy 2xGHz 970:)kouknete se na oficialni vysledky...:) no srovnavani od Apple bylo vzdycky trochu pritazeny za vlasy... ale tentokrat nemohu pochopit (ve skutecnosti to teda chapu skvele) proc jsou vysledky P4 o tolik horsi nez oficialni od SPECu? ... radsi budu verit v testovani PCcek SPECu nez APPLU...

... V praci mam Appla a doma pecko, jabka mam rad protoze je to alternativa, ktera ma neco do sebe, fandim jim aby to nezbalili... to co me stve ale na Applu nejvic je jeho chovani k uzivatelum (force upgrade na MasoX, predrazeny dily, lzive benchmarky (nebudeme si nic nalhavat)... no a za tohle chovani si muzete sami i za to, ze vas tak dlouho nechavali smazit se na chcipajici herce vod Moteorky. Muzete si za to protoze na Apple koukate jak na svatej obrazek, nekriticky jim vsechno zerete a jeste u toho skakate radosti. I kdyz G4 byla uplne vykonostne v prachu, i tak sem se setkaval s kolegy kteri mi tvrgili ze sou porat rychlejsi ...ja mel sem ale narozdil moznost srovnavat. Kryz PCckare nejakej vyrobce HW nastve tak ma vetsinou alespon jednu alternativu, Applar ale zatne zuby a drzi usmevavy image, ze je vse ok.

Odpovědět na příspěvek

RE: hmmm... a co SPEC opteronu?

Autor: honza Muž

Založeno: 25.06.2003, 06:59

krasne napsany!! presne tak! a oni to furt nechapou...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: hmmm... a co SPEC opteronu?

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 25.06.2003, 07:32

chudacci, asi zkrachuji, ze jo? lzive testy jim nepomohou...


vazne, tady se uz neda nic rict... jen se smat ;-)))))))))))))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: hmmm... a co SPEC opteronu?

Autor: radimV Muž

Založeno: 30.06.2003, 23:00

Nemohou to pochopit z jednoho prostého důvodu, nedošly totiž do stavu aby rozpoznaly že ONI jsme vlastně MY.

Tak zatim

Odpovědět na příspěvek

RE: hmmm... a co SPEC opteronu?

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 25.06.2003, 16:06

Mam pocit, ze Vy to nechapete. S rychlostou je to trochu prehnane, ALE...

Na hrubej rychlosti vzdy nezalezi... x86 je fakt rychla platforma a vdaka windoze i sprosta... (aha Linux alternativa, no problem... skuste a uvidime :)). Sila Applu je OSX a to, ze sa kazdy truhlik nemontuje do ich technologie. Dviha to ceny, ale na druhej strane odstranuje problemy. Mam iBook a XP2400+... PC mam len na hry a obcas daky render... iBook na vsetko ostatne... ten kto nechape nepochopi, ten kto pochopil, neni co riesit.

PS; PCckar ma sice alternativu hw, ale co OS? No ma? Nema!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: hmmm... a co SPEC opteronu?

Autor: Martin Novak Muž

Založeno: 25.06.2003, 22:26

A Applista ma alternativu OS?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: hmmm... a co SPEC opteronu?

Autor: q Muž

Založeno: 26.06.2003, 08:08

ano, má

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: hmmm... a co SPEC opteronu?

Autor: Martin Novak Muž

Založeno: 26.06.2003, 12:50

Jiste :) Muze si vybrat: MacOS, pak take MacOS a jeste MacOS. A Linux.

PCckar? Windows, pak Windows, pak take Windows a Linux.

V cem se tedy lisi?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: hmmm... a co SPEC opteronu?

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 26.06.2003, 17:26

Rozdiel je v tom, ze OSX je UniX like OS a Linux teda nema vyznam vyberat... naco aj ked mame X11

Windoze je M$ OS a Linux (myslim distro) je pre bezneho cloveka neprijatelny, pac je este len vo vyvoji..

Teda OSX nema problem a Windoze ma problem... a bude mat stale, pokial to nezacnu robit poriadne... ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: hmmm... a co SPEC opteronu?

Autor: Martin Novak Muž

Založeno: 28.06.2003, 18:05

Obcas mam pocit, ze nekteri lide jsou uplne vypatlani. Na otazku, kde ma svobodu Applista proti PCckari ve vyberu OS odpovedet ze v tom, ze MacOS nema problem a Windows ano, tak na to je asi potreba opravdu hodne geniality. Co na to rici? Radeji nic.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: hmmm... a co SPEC opteronu?

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 28.06.2003, 18:35

Na urazanie treba tiez vela geniality, vsak Mr. Novak. Ta vasa genialita je tak oslnujuca, ze musim snat svoj klobuk pred vami... O.. vy co vyberate z kontextu... a nepochopili ste moje slova...

Hodne stastia Mr. Novak, lol.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: hmmm... a co SPEC opteronu?

Autor: radimV Muž

Založeno: 30.06.2003, 23:30

Asi vám uniklo že už v roce 1994 byl k dispozici Mac na kterém jste mohl jet MacOS i DOS (Performa 630 DOS Compatible). Já osobně používám na G3/G4 MacOS9, OSX a Win98.
... ale povim vám že je teda pakárna pamatovat si ovládání od několika OS.

Jsem zvědavej jestli se dožiju toho aby se dala pustit Apple aplikace na Wintelu...

Odpovědět na příspěvek

:) no kdys se tak koukam tak se nam meni GHZ syndrom:)

Autor: Gouko Muž

Založeno: 26.06.2003, 15:20

Opteron je na stejny frekvenci jednoznacene rychlejsi:) tak to je teda gol:) celou dobu slycham jak je MAC rychlejsi a lepsi na nizzi frekvenci:) casy se asi meni ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: :) no kdys se tak koukam tak se nam meni GHZ syndrom:)

Autor: wizzi Muž

Založeno: 02.07.2003, 21:18

a kdepak jste se k tehle zarucene overene informaci dostal? byly udelany nejaky duveryhodne testy??? nejsem si toho vedom a to ctu vsechno co se da! POdelte se s nama o tyto vzacne informace!

Odpovědět na příspěvek

Evropa a my...

Autor: Pavel Muž

Založeno: 26.06.2003, 10:04
Odpovědí: 0

Zajímalo by mě, kolik stojí "běžné PC" (značkové) v Evropě (Francie, Německo..) a kolik by tam stál tenhle MAC - v porovnání. Jestli je tam cena vcelku srovnatelná, tak pak záleží jen na tom, co kdo preferuje. Situace u nás je jiná (bohužel), ale třeba se to časem trochu srovná, doufám... :-) .

Odpovědět na příspěvek

Výkon není jen o počítači

Autor: ataralgin Muž

Založeno: 26.06.2003, 11:04
Odpovědí: 0

Rád bych se zeptal zde píšících pánů kritiků, jakou technologii, nebo řešení by v novém stroji uvítali víc než to co je uvedeno. Podle mne se jedná o celkově vyvážené řešení které poskytuje excelentní výkon a potenciál do budoucna. V tuhle chvíli se jedná podle mně o nevychytanou sestavu, jednoznačně poškozenou absencí 64bizových aplikací. Jsou samopzřejmě věci, které bych Apple vytknul, ale ty se týkají přístupu k uživatelům a jejich požadavkům a připomínkám, maloé podporu peririferií v MacOS X a podobně. Tahanice o výkon nejsou k ničemu.. jestli má test být smysluplný, museli byste vzít průměrného uživatele, který si provede standartní instalaci a změříte jeho produktivitu.. jako druhou variantu vzít nejvyšší konfiguraci, specialisty odladěnou s nejlepším operátprem pro danou platformu a měřit jtho produktivitu.. protože počítač je jen nástroj a to jak dokonale jeho potencionál dokážete využít záleží především na vaší úrovni a znalostech. Špičkový řidič (když už o tom byla níž řeč :-)) ) dokáže zajet excelentně i s podřadným vozem a a nemehlu nepomomůže ani nejnadupanější mašina.. součet schopností operátora a počítače dává výkon, ne syntetické benchmarky a testy. ámen.. :-))

Odpovědět na příspěvek

Prima struhadlo, takové jakoby 3D struhadlo

Autor: Jiří Novotný Muž

Založeno: 26.06.2003, 14:53
Odpovědí: 0

Rychlý to možná bude, ale designer se moc nepochlapil. Dělává lepčí kousky (viz lampičky nebo stříbrné polštářky). Škoda. Mohlo to bejt lepší. Musíte pilovat…

Odpovědět na příspěvek

Krásny stroj

Autor: Slávek Muž

Založeno: 27.06.2003, 09:12
Odpovědí: 0

Skutečně nádherný stroj - alespoň mně přijde. Je to jistě subjektivní názor, leckdo s ním nemusí souhlasit, ovšem já si pokaždé, když uvidím nový Apple, kladu otázku, KAM designéři na ty nápady chodí. A pokaždé mi přijde design dosavadních strojů nemožně předpotopní. Nicméně stále mám na mysli Apple, "počítače s duší", jak o nich mluvil můj kolega, nikoli fádní nebo rádoby vyjímečná (a ergonomicky nebo vzhledově zběsilá) PCčka.

Souhlasím s názorem - někde tady padl - že jde o celkovou výkonnost člověka, který pracuje s konkrétním strojem. Není to jen a pouze o GHz, GB, Gb... ale o tom, jak se člověk u počítače cítí, jak se mu pracuje se systémem, v jakém prostředí pracuje atd. Je to vzájemná interakce. Celkově na mě (a je to další subjektivní názor) působí MacOS ve srovnání s Win_XP nebo Win_2k uhlazeněji, jednodušeji, přehledněji, systematičtěji: přijde mi "čistší". Rychlost procesoru je jedna věc: rychlost práce operátora druhá a jeho celková kreativita třetí. Jedno souvisí s druhým, ale Apple nasazuje laťku velmi, velmi vysoko a u mě se dostává jednoznačně do čela... se suverénním náskokem. Kdo chce a umí, ten určitě s G5kou dokáže zázraky ;-).

M.O.C. gratuluji!

Odpovědět na příspěvek

Umí OS X u monitoru víc než 85 Hz?

Autor: Jan Rybář Muž

Založeno: 28.06.2003, 10:32
Odpovědí: 0

Mám problém, který s debatou tady (PC vs. mac, pohodlí ap.) souvisí: Koupili jsme dvě nové iiyamy do studia, připojili k dva roky starému PC s Win 2k - plug and play nastaveno 1600x1200 při 100 Hz. Pak jsme týž monitor připojili k G4/800 - a víc než 85 Hz nejde nastavit. Čím to je? Dá se to nějak udělat? Je škoda mít dobrý monitor a kazit si oči... Díky za radu.

Odpovědět na příspěvek

Power Mac G5 - nejrychlejší počítač na světě?

Autor: Vemon Muž

Založeno: 21.10.2003, 19:47
Odpovědí: 0

JUJ! Jo...kdybych měl 150 hadrů pod postelý, tak bych si tu mršku koupil...ale k překvapení Váš všech - NEMÁM :o)....takže budu asi jen a jen slintat a doufat v existenci Ježíška...

Odpovědět na příspěvek

Konečně

Autor: Jkaub Muž

Založeno: 23.06.2004, 16:24
Odpovědí: 0

Konečně...něco takového jako tuto G5 velice rád vidím...z určitých zdrojů..mám ověřeno,že síla těchto strojů je opravdu veliká..osobně využívám pc jen kvůli jejich příznivé ceně jinak bych neváhal nad koupí tohoto stroje)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: