Power Mac G5 Dual 2 GHz - to nejrychlejší, co můžete mít - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Power Mac G5 Dual 2 GHz - to nejrychlejší, co můžete mít

7. října 2003, 00.00 | Duální Power Mac G5 na 2 GHz je vlajkovou lodí současné nabídky počítačů Apple - se dvěma procesory PowerPC G5 by měl snadno překonat libovolný jiný počítač, ať už Mac, nebo PC. My jsme měli možnost si tento nadupaný stroj krátce vyzkoušet a tak se rozdělíme o naše postřehy.

Duální Power Mac G5 na 2 GHz je vlajkovou lodí současné nabídky počítačů Apple - se dvěma procesory PowerPC G5 by měl snadno překonat libovolný jiný počítač, ať už Mac, nebo PC. My jsme měli možnost si tento nadupaný stroj krátce vyzkoušet a tak se rozdělíme o naše postřehy. A pokud si ho chcete osahat sami, máte jedinečnou možnost - první a jediný exemplář v ČR je tento týden k dispozici na veletrhu Invex na stánku Grafiky publishing v pavilonu B, stánek 106.

Všechny nové Power Macy mají shodný, hliníkový design, o kterém jsme se podrobněji zmiňovali již v článku o pomalejším modelu na 1,6 GHz, a musíme konstatovat, že právě ideální pro přenášení není - počítač je těžší a méně skladný než klasické Power Macy G4 a tak pokud musíte s počítačem častěji manipulovat, asi to nebude vaše oblíbená činnost. Ovšem u většiny uživatelů počítač jen trvale stojí na jednom místě a tak to vadit nebude.

Rozdíl je samozřejmě výrazný pokud počítač otevřeme - dolní části vévodí dva procesorové moduly s mohutnými chladiči a lesklým nápisem G5. Oproti modelu 1,6 GHz je rozdíl také v pamětech - počítač má 8 paměťových pozic, opět platí, že je nutné je osazovat po dvou. Základní paměť je 512 MB, pro praktickou práci asi ještě pouvažujete o rozšíření. Nutné je použít paměti DDR PC3200 (400 MHz), pokud možno značkové, schopné pracovat v párech.

Počítač je také osazen poměrně rozumnou grafickou kartou Ati Radeon 9600 Pro s 64 MB RAM, což by mělo uspokojit většinu zákazníků, včetně hráčů. SuperDrive mechanika byla v našem případě Pioneer A106, bohužel jsme neměli možnost otestovat, zda podporuje také vypalování DVD+R/W médií, které tato mechanika jinak běžně zvládá - u iMaců, vybavených DVD+-R/W mechanikou do Sony však Apple možnost vypalování "pluskových" disků zakázal.

V praktickém provozu byl počítač opravdu rychlý - zprovoznění (nakopírování systémového software z DVD) trvalo zhruba minutu, rychlý je i start počítače do systému a podobně. Nainstalovaný byl Mac OS X 10.2.7, vyzkoušeli jsme si také upgrade na čerstvě uvolněný 10.2.8. Praktická čísla zatím nebudeme uvádět, neboť nemáme čísla pro srovnání s top konfiguracemi Power Maců G4, ovšem i testy, které jsme si pro orientaci provedli, ukázaly, že je to opravdu rychlý stroj. Ale až po zasazení do výsledků vůči ostatním počítačům, především top konfiguracím Power Maců G4, budeme moci říci, jak je který z nových modelů výkonný a komu se vyplatí upgradovat. Věříme, že se nám v průběhu října podaří otestovat všechny počítače, které máme v záměru, v našem rozšířeném redakčním benchmarku, v ideálním případě už pod Mac OS X 10.3 Panther. Díky grafické kartě nebudou zklamaní ani hráči, UT 2003 běžel na rozlišení 1280x1024 naprosto plynule, v Quake 3 jsme na tomto rozlišení získali 158 fps.

Co náš však poněkud zarazilo, byly větráky. Jak jsme již mnohokrát psali, nový Power Mac G5 je rozdělený na 4 oddělené teplotní zóny, které mají samostatné chlazení. Zdá se však, že v případě "našeho" počítače bylo někde něco špatně (konzultace se zahraničními majiteli duálů nám potvrdila, že toto není běžné chování). Počítač by umístěný pod stolem, kde bez problémů standardně běží Power Mac G4/733 a kde i Power Mac G5 na 1,6 GHz neměl žádný problém. Ovšem v případě testovaného duálního stroje jakékoliv zatížení procesorů vedlo k výraznému zvýšení otáček ventilátorů - rychlost se poměrně dynamicky měnila podle zátěže, při maximálním zatížení zvuk nepříjemně připomínal startující letadlo. Po ukončení zátěže se rychlost a hlasitost chlazení vrací poměrně rychle k normálu. Nikde na internetu jsme nenašli zmínky o podobném chování a ani jiní majitelé této konfigurace nám nepotvrdili, že by se jim stroj choval tímto způsobem, proto považujeme toto chování za chybu stroje (počítač jsme odtáhli i poměrně daleko od zdi, aby měl místo pro "vyfukování" tepla, nic se však nezměnilo). Doufejme tedy, že příští kousek, který budeme mít k dispozici, se bude chovat tišeji, nebo případně zjistíme, jak velký vliv má na hlasitost počítače jeho umístění.

Hluk počítače (a především jeho výrazný náběh při zatížení) jsme chtěli nahrát, bohužel jsme však zjistili, že Apple podporuje opět jiné mikrofony, než v minulosti - speciální PlainTalk mikrofon, který dlouhá léta používal, bohužel s Power Macem G5 nefungoval.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: