Pověsti o nových Macích - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Pověsti o nových Macích

5. února 2010, 00.00 | Macy Pro s šestijádrovými procesory by se mohly objevit už počátkem března. A Apple možná bude patřit k prvním výrobcům počítačů, kteří nasadí rozhraní USB 3.0.

Je téměř jisté, že letos Apple uvede nové modely Maců (něco již naznačil Steve Jobs na nedávném setkání se zaměstnanci Applu) a první pověsti na toto téma se už začínají objevovat, na dvě takové se zde podíváme:

Nové Macy Pro s šestijádrovými Xeony „Gulftown“ by mohly dorazit již za několik týdnů

Už loni v říjnu se mluvilo o tom, že by nové Macy Pro mohly nasadit šestíjádrové procesory Xeon a tento okamžik se možná již kvapem blíží, myslí si to například francouzský web MacBidouille (anglickou verzi textu najdete na sesterském webu Hardmac).

S loňskými pověstmi o šestijádrových Macích Pro přišel právě MacBidouille a teď připomíná, že specifikace a datum uvedení nového šestijádrového Xeonu zná už delší dobu. Tyto nové procesory by měly přijít na trh v březnu, ovšem pokud nadále trvá těsné partnerství mezi Applem a Intelem, lze předpokládat, že Apple opět získá nové čipy s předstihem.

Po určitou dobu by mohl být jediným, kdo je bude mít k dispozici, podobně tomu bylo již při uvedení současných Maců Pro loni v březnu, jež též přednostně obdržely první Xeony s architekturou Nehalem (začalo to ovšem už v roce 2007 s úplně prvním osmijádrovým Macem Pro, od té doby nové Xeony Apple dostával dříve téměř pravidelně).

Zmatky okolo pojmenování nových procesorů

MacBidouille píše, že podle různých zdrojů mají tyto procesory na trh dorazit v březnu, tady však Francouzi udělali menší chybu, tvrdí totiž, že se nový procesor bude jmenovat Core i7-980X, jenže již od prosince se , že se tak nazývá chystaný šestijádrový čip pro nejvýkonnější stolní počítače, zatímco Macy Pro nepochybně nasadí serverové Xeony (což ostatně tvrdí i MacBidouille), text dále zmiňuje levnější variantu Core i7-970, ale to bude též stolní procesor.

Intel ovšem určitě uvede vedle těchto stolních procesorů i jejich serverové varianty, což by měly být Xeony série 5600, ve středu Intel potvrdil, že nové šestijádrové procesory pro špičkové stolní počítače a pro servery opravdu chystá na první polovinu letošního roku, odmítl však sdělit bližší podrobnosti.

V označení procesorů se tedy MacBidouille mýlí, ale jeho další vývody už mylné být nemusí, uvádí, že by se nové Macy Pro se šestijádrovými procesory mohly objevit do tří týdnů. A současně by prý mohly přijít také nové verze grafických karet určených pro Macy, asi nejdychtivěji se očekává, zda AMD připraví pro Macy použitelnou variantu karty Radeon HD 5870.

Nové Macy Pro možná dorazí už za tři týdny

Vzhledem k komu, že se nové šestijádrové procesory čekají v březnu a Apple by je mohl dostat až o 15 dní dříve, vychází jako možný termín uvedení nových Maců Pro období mezi polovinou února a počátkem března (a protože loni nové modely přišly též na začátku března, mohlo by se to letos opakovat).

Jak již bylo řečeno, MacBidouille si poněkud popletl označení čipů, jak stolní, tak serverové varianty budou mít stejné 32nm procesem vyrobené jádro „Gulftown“ nesoucí šest fyzických procesorových jader a 12 MB terciární cache paměti, avšak Xeony navíc nabízejí podporu pro dvouprocesorové základní desky a pro výkonnější a spolehlivější RAM typu Registered.Většina expertů se však shoduje v tom, že se současně objeví jak Core i7-980X, tak alespoň jeden odpovídající Xeon.

Testy prototypu takovéhoto procesoru byly provedeny už loni na podzim, jasně ukazují, že citelně zvýší výkon vícevláknových aplikací, výkon aplikací neoptimalizovaných pro vícejádrové systémy již tolik nevzroste, to bude ovšem záležet hlavně na tom, jakou taktovací frekvenci budou nové procesory mít (a nakolik ji bude možné pro neoptimalizované aplikace zvýšit technologií Turbo Boost).

Plný potenciál těchto strojů se tak využije zřejmě až v budoucnosti, kdy by většina aplikací měla zavést technologie Snow Leoparda určené právě k lepšímu využití vícejádrových procesorů a moderních grafických karet.

A bylo by samozřejmě vhodné, aby Apple do nových Maců Pro nasadil také moderní grafické karty, ty dnes standardně dodávané již skutečně hodně zaostávají, sice bude hodně záležet na kvalitě ovladačů pro Mac OS X, ale nové Radeony série 5xxx vypadají opravdu nadějně.

Je třeba připomenout, že se stále jedná o nepotvrzené pověsti a o extrapolace dosavadního vývoje, přesto však uvedení nových Maců Pro dává smysl, ostatně to, nakolik jsou takováto očekávání reálná, bychom se měli dozvědět už docela brzy.

Apple údajně již testuje řadiče pro USB 3.0

Už loni na podzim byly dokončeny specifikace rozhraní USB 3.0, které by oproti současnému rozhraní USB 2.0 mělo přinést citelné zvýšení maximální přenosové rychlosti (teoreticky až desetinásobné na 5 Gb/s) a řadu dalších výhod.

Na trh pomalu začínají přicházet první zařízení podporující toto rozhraní, zatím ovšem jen minimum počítačů má potřebný řadič integrovaný přímo na své základní desce, většinou se používají spíše dodatečné řadiče na rozšiřujících kartách. To se ale nejspíš brzy změní a je možné, že Apple bude patřit k prvním výrobcům počítačů, co tohle rozhraní nasadí.

Alespoň to naznačuje tchajwanský server DigiTimes, píše, že podle jeho zdrojů tamní firma Genesys Logic začala dodávat vzorky řadičů pro USB 3.0 nejmenovanému klientovi a podle oněch zdrojů je tím klientem právě Apple.

Genesys to sice popřela, ale to nemusí mnoho znamenat, veřejně se asi žádná firma nepřizná, že dodává něco Applu, takové prozrazení by totiž mohlo mít vážné následky (možná dokonce i ztrátu dané zakázky).

Seznam dodavatelů komponent pro iPad

DigiTimes podotýká, že Apple komponenty od tchajwanských firem používá a dokládá to seznamem dodavatelů komponent pro minulý týden představený iPad.

Tak například Novatek Microelectronics dodává budicí obvody pro jeho LCD obrazovku a očekává, že objednávky pro jeho výrobní partnery (firmy obstarávající fyzickou výrobu příslušných čipů) v tomto čtvrtletí vzrostou až o 20 procent (zřejmě v souvislosti s iPadem).

Genesys si nechává čipy vyrábět u firmy UMC a podle citovaných zdrojů též tyto objednávky mají vzrůst, ovšem Genesys odmítá i tohle prohlášení.

DigiTimes vypisuje v úhledné tabulce ještě další dodavatele komponent pro iPad, podle ní Broadcom získal zakázku nejenom na obvody pro Bluetooth a WiFi připojení, ale též na řadič dotykové obrazovky. Komponenty pro 3G komunikaci má tak jako v případě iPhonu dodávat Infineon, zatímco řadiče správy spotřeby zajistí Linear a NXP. V samostatné zprávě navíc DigiTimes uvádí, že 300 000 podsvětlovacích LED jednotek pro iPad dodá Radiant Opto-Electronics.

Letošní Macy možná nasadí nové technologie připojování periférií

To jsme poněkud odbočili, ale ukazuje to, že DigiTimes má o dění v této oblasti dost velký přehled, možná se tedy nemýlí ani s oněmi řadiči pro USB 3.0, což by mohlo znamenat, že se Macy jimi vybavené objeví už celkem brzy (avšak výše zmiňované nové Macy Pro to asi ještě nebudou).

Celkem by to dávalo smysl, nakonec právě Apple patřil k průkopníkům rozhraní USB, v roce 1998 byl nově uvedený iMac prvním počítačem, který většinu periférií připojil přes USB. A teď by se Apple mohl opět stát průkopníkem rozsáhlejšího nasazení USB 3.0. Toto rozhraní sice ještě zdaleka není bez problémů (první implementace například nedosahují očekávané přenosové rychlosti), proti USB 2.0 však přesto znamená značný pokrok.

Pochopitelně to vyvolává otázku, jaký bude další osud rozhraní FireWire. To asi bude hodně záležet na tom, zda Apple nasadí FireWire 3200, jež má sice o trochu nižší nominální přenosovou rychlost, ale mělo by proti USB pořád nabízet některé výhody, postoj Applu k rozhraní FireWire je ovšem v poslední době poněkud rozpačitý, takže se další vývoj těžko předpovídá, avšak především profesionální uživatelé by asi nesli dost těžce, kdyby USB 3.0 mělo FireWire nahradit, to se snad vyjasní během letošního roku.

A možná se letos dočkáme ještě futurističtější technologie připojování periférií, loni předvedená technologie LightPeak (připojující periférie přes optická vlákna rychlostí 10 Gb/s), na jejímž vývoji měl zřejmě podíl také Apple (ačkoli míra jeho podílnictví zůstává předmětem diskusí), by se měla ve svých prvních konkrétních implementacích u Applu objevit snad již koncem roku, vývoj na tomto poli tak může letos být ještě velice zajímavý.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: