Podrobnosti o novém iMacu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Podrobnosti o novém iMacu

28. ledna 2002, 00.00 | Ještě se netrpělivě čeká na první dodávky, ale už zase víme o něco víc - jak bude vyřešená paměť, co je podle Apple "pět USB konektorů", jaké jsou české ceny a kdy se (možná) dočkáme prvních iMaců u nás.

I když jsou nové modely iMaců zcela přepracované, v jednom následují své předchůdce z roku 1998 – začínají se prodávat až poměrně dlouho po ohlášení. A vzhledem k tomu, jak velký ohlas a zájem tyto designově unikátní počítače vyvolaly, dodací doby se postupně protahují. Nezbývá tak, než se na uvedení nových modelů těšit a sbírat zatím alespoň ty střípky vědomostí, které jsou k dispozici. Samozřejmě si také můžete přečíst náš článek, ve kterém najdete všechny základní informace.

Ceny a dodávky

Začneme u cen – ty jsou pro americký trh 1299 USD pro nejnižší konfiguraci s 700 MHz procesorem, CD-RW a 128 MB paměti, 1499 USD stojí střední konfigurace s 700 MHz procesorem, Combo-drivem (DVD-ROM/CD-RW) a 256 MB paměti, za nejvyšší konfiguraci s 800 MHz procesorem, 256 MB RAM, SuperDrive mechanikou (DVD-R/CD-RW) a 60 GB pevným diskem uživatel v USA zaplatí 1799 USD. U dvou vyšších konfigurací jsou také v ceně externí Apple reproduktory. Tyto ceny platí při nákupu přes internetový AppleStore, při zakoupení v „kamenném“ AppleStore je potřeba ještě připočítat prodejní daň příslušného státu – například v Kalifornii to je 8,5%.


Elegantní rameno drží 15" LCD

Dodávky nejvyššího modelu by v USA měly začít ještě tento měsíc – uvidíme, kdy se na internetu objeví první šťastní majitelé. U nově přijímaných objednávek na AppleStore je nyní předpokládaná doba dodání 3-5 týdnů. Střední konfigurace se bude dodávat od února a nejnižší od března.

A co ceny v Čechách? Nejnižší konfigurace bude stát 59 900 Kč bez DPH, střední 67 000 Kč a nejvyšší 81 000 Kč bez DPH – jedná se samozřejmě o doporučené ceny, takže minimálně na internetových obchodech iMacy nakoupíte levněji. Otázkou zůstává dostupnost – jediná, a to ještě neoficiální, zpráva je, že první u nás budou v polovině února – ovšem nemůžeme se divit případnému zdržení, poptávka je veliká a přednost pochopitelně dostanou zajímavější regiony.

Design

Na designu velmi zaujme stříbrné rameno držící LCD displej, které je inteligentně vyřešené - drží úhel displeje při změně výšky. Je také poměrně elegantní a velmi jednoduše se s ním zachází – síla nutná na pohyb je skutečně minimální. Zajímalo nás však, jak je na tom toto řešení z hlediska dlouhodobého používání, zda rameno nemůže časem přestat držet váhu LCD, zvlášť při častém hýbání, například ve škole. Přímo na Macworldu jsme se snažili vypátrat odpověď, jak bylo rameno testované, žádný z odpovědných PR pracovníků nám však nebyl schopen odpovědět konkrétně – pouze tak, že Apple pochopitelně všechny části produktu pečlivě testuje. Doufejme, že nebudeme časem svědky „povadnutí“ LCD displejů...

Díky designu nového iMaca je nejčastější přezdívkou "Luxo" - název stolní lampičky, která "hraje" v logu Pixaru.

Další věc, která nás zaujala, je umístnění rozhraní – všechny konektory jsou nyní vzadu. To může být pro některé uživatele poměrně nepohodlné, i když je iMac kulatý a malý a přístup ke konektorům je snazší než u normálního stroje, ale například časté připojování a odpojování FireWire zařízení (iPod, pevný disk, kamera) může být nepříjemné. Na důvod jsme se zeptali přímo designéra Jonathana Iva (který se mimochodem hrozně nerad fotí). Jeho odpověď byla poměrně stručná – za prvé pro Apple byl důležitý design, který by umístněním konektorů na bok trpěl, a za druhé je podle jeho názoru manipulace s iMacem jednoduchá, takže nebude pro uživatele problém počítač otočit. Pro porovnání, nové iMacy váží kolem 10 kg, staré modely, především díky CRT obrazovce, 16 kg.


Vlevo Jonathan Ivy, šéfdesignér Applu

Mimochodem, vzhledem k barvě počítačů se dodává v bílé i klávesnice a myš.

Technické parametry

Všechny důležité údaje pochopitelně naleznete v článku, zde pouze upozorníme na některé drobnosti.

Apple udává, že nový iMac má 5 USB portů – což je tak trochu pravda, neboť má tři na počítači a dva na klávesnici – díky tomu to však není 5 současně použitelných portů. USB je rozdělené do dvou nezávislých kanálů, první obsluhuje USB modem a první port (nejblíže mini-VGA konektoru), další dva porty jsou zapojené k druhému kanálu.

Pokud vás zajímá, co je onen mini-VGA konektor, jedná se o stejný způsob vyvedení videa jako na iBooku. Už staré iMacy uměly tzv. mirroring, tedy zobrazení kopie obrazu na druhém displeji. Nový iMac to zvládá také, pochopitelně do maximálního rozlišení 1024x768, ovšem k připojení je potřeba mít kabílek, který se zapojuje do iMaca – k dispozici poté je obvyklý VGA konektor. Tuto přechodku, která je k iBooku standardně přiložená, bude podle všeho u iMaca nutné dokoupit dodatečně.

Zajímavě je u nového iMaca vyřešená paměť. Pokud si pamatujete, tak u první iMaců byla paměť osazená na desce v podobě SO-DIMMů – tyto moduly se obvykle používají v noteboocích a jsou dražší než běžné DIMMy. Deska byla přístupná pouze po rozebrání iMaca, tedy nic moc pro běžné uživatele. V novějších verzích iMaců se slot pro paměť přesunul pod dvířka na spodní straně, takže rozšíření bylo snazší, nahrazení SO-DIMM za normální DIMM bylo také pochopitelně levnější. Nové iMacy kombinují obě paměti – uvnitř počítače je pozice pro DIMM, osazená buď 128 nebo 256 MB, záleží na konfiguraci. Uživatel může přidávat paměť pouze do slotu, přístupného na spodku počítače, přičemž tento slot je (předpokládá se, že z důvodů úspory prostoru) opět SO-DIMM, tedy velikost pro přenosné počítače. Bohužel, tyto paměti jsou také výrazně dražší, modul o kapacitě 512 MB stojí takřka 15 000 bez DPH. Výměna paměti v DIMM pozici, tedy uvnitř počítače, je možná pouze v autorizovaném středisku, neboť je technicky náročnější – díly iMacy jsou například spojované pomocí teplovodné pasty, pro lepší zabezpečení chlazení. Každopádně, pokud by někdo chtěl osadit do nového iMaca maximální možný 1 GB, musí se připravit na náročnější výměnu DIMMu uvnitř počítače a velké vydání za SO-DIMM.

Chlazení uvnitř iMaca je zabezpečené aktivně, tedy pomocí větráčku, ten má však být „inteligentní“ a regulovat své otáčky podle teploty a potřeby a má být každopádně velmi tichý, tišší než pevný disk – to jsme bohužel nemohli na rušném Macworldu nijak zkontrolovat.

O dalších novinkách a vývoji dodávek na český trh vás samozřejmě budeme informovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: