Nové MacBooky Pro zvládají až 16 GB RAM - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPočítače

Nové MacBooky Pro zvládají až 16 GB RAM

11. března 2011, 00.00 | OWC nabízí pro letošní nové MacBooky Pro rozšíření RAM až na 16 GB, ovšem za hodně vysokou cenu.

Apple 24. února uvedl modernizované MacBooky Pro s procesory Sandy Bridge a rozhraním Thunderbolt.V jejich technických specifikacích se uvádí, že RAM lze rozšířit až na 8 GB (standardně se dodávají se 4 GB v podobě dvou 2GB SO-DIMM modulů), ukazuje se však, že si poradí s až dvojnásobnou kapacitou.

Americká firma OWC (Other World Computing), známý prodejce Maců a především dodavatel všemožného dodatečného vybavení pro ně, totiž ve středu oznámila, že pro nové MacBooky Pro začala nabízet rozšíření RAM také na 12 a 16 GB.

Vysoké kapacity umožňuje užití 8GB modulů

Těchto kapacit bylo dosaženo díky tom, že OWC počala dodávat 8GB RAM moduly typu PC3-10600 DDR3 (pracují na frekvenci 1 333 MHz). MacBooky Pro mají dvě patice pro tyto moduly, což znamená, že kombinací 4GB a 8GB modulu lze získat 12GB rozšiřující sadu, 16GB sada pak používá dva 8GB moduly.

Apple sice oficiálně podporuje nanejvýš 8 GB, ale OWC provozuje vlastní testovací program, v jehož rámci zjišťuje, kolik RAM jednotlivé Macy skutečně dokážou zvládnout a pro letošní MacBooky Pro jí tato mez vychází právě na 16 GB. Podle toho OWC dodává své sady pro rozšíření RAM a poskytuje na ně vlastní záruku, takže by i takto vysoké kapacity měly fungovat bez potíží.

Nabídku rozšíření RAM pro letošní MacBooky Pro od OWC najdete tady, je samozřejmě určena pro americký trh, ale dovoluje udělat si představu o cenách (navíc dnes již existují možnosti, jak zboží z USA dostat k nám).

Ceny nejvyšších kapacit jsou zatím vysoké

Nejlevnější možnost představuje jeden 4GB RAM modul, ten přijde na 59,99 USD (OWC navíc nabízí možnost zpětného odkupu standardně osazeného 2GB modulu, což cenu sníží na 46,89 USD) a celkovou kapacitu RAM zvýší na 6 GB. Rozšíření na 8 GB stojí od OWC 112,99 USD (86,99 USD při zpětném odkupu původní RAM), proti obdobné nabídce Applu jde o zhruba poloviční cenu.

Rozšíření RAM na 12 GB však vyjde již na 879,99 USD (853,99 USD po vrácení původních pamětí) a 16GB sada stojí plných 1599,99 USD (1573,99 USD s odkupem standardní RAM).

Ceny to jsou značně vysoké, což je dáno tím, že 8GB moduly na trh přišly teprve nedávno, a tak jejich cena zatím vychází mnohem vyšší, než by odpovídalo prostému násobku kapacity menších modulů. Úplně stejně tomu ovšem bylo v minulosti se 4GB moduly, s dalším zlepšováním výrobních technologií můžeme očekávat postupný pokles cen.

Dodatečný hardware umožní profesionální nasazení

Rozšíření RAM na tyto kapacity je zatím „drahý špás“, ale jak ukazují výkonnostní testy, díky procesorům Sandy Bridge tyto stroje podávají výkony soupeřící se stolními Macy, zejména 15“ a 17“ modely se čtyřjádrovými procesory a grafickými kartami Radeon HD 6XXXM se v podstatě vyrovnají současným čtyřjádrovým iMacům. A s takto velkou RAM dokážou provozovat i velice náročné profesionální aplikace.

Zůstává tak ještě otázka datového úložiště, standardní 5400otáčkové pevné disky trochu zaostávají, ale samozřejmě je lze nahradit rychlejšími pevnými disky nebo ještě výkonnějšími SSD disky. Tyto stroje však nabízejí též rozhraní Thunderbolt, pro které by se již brzy měla začít dodávat vysoce výkonná úložná zařízení, například RAID pole.

Spojením všech těchto prvků půjde sestavit opravdu výkonné mobilní pracovní stanice s Mac OS X. Levné to pochopitelně nebude, avšak takovéto sestavy budou stejně určeny pro profesionální nasazení, kde se dá očekávat poměrně brzká návratnost vložené investice.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: