Nové MacBooky Pro mají USB porty se zesíleným napájením - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Nové MacBooky Pro mají USB porty se zesíleným napájením

28. března 2011, 00.00 | Letošní MacBooky Pro poskytují na svých USB portech napájecí proudy až 2 100 mA, což umožní rychlé dobíjení iPadu.

Modernizované MacBooky Pro sice Apple uvedl už koncem února, ale stále se o nich objevují nějaké dodatečné informace, v jejich technických specifikacích totiž některé detaily neuvádí.

To se týká také možností napájení různých periférií z USB portů (13“ a 15“ modely nadále nabízejí dva porty USB 2.0, 17“ model dokonce nyní poskytuje tři).

Letošní MacBooky Pro dále zvyšují napájecí příkon USB portů

Je všeobecně známo, že zařízení s nižším příkonem lze napájet přímo z USB portu, díky čemuž odpadá potřeba jejich samostatného napájení. V případě nových MacBooků Pro se ale ukázalo, že jejich USB porty dodávají ještě vyšší napájecí proudy než dříve. Minulý pátek na to upozornil 9to5mac.

Lze to zjistit v System Profileru na těchto strojích, když se k nim připojí iPad. Standardně USB porty nabízejí 500 mA, System Profiler však obsahuje ještě položku „Extra Operating Current“ udávající, zda daný port není schopen dodávat proud větší. (Mluvíme o proudu dodávaném při napětí 5 voltů, z čehož lze snadno vypočítat maximální teoretický napájecí příkon vynásobením proudu a napětí.)

Některé Macy poskytují zvýšené napájecí proudy na USB portech od roku 2007

U předchozích modelů MacBooků Pro činil tento dodatečný proud 500 mA, samotný Apple uvádí, že některé Macy mohou přes rozhraní USB poskytovat až 1 100 mA. Liší se však i to, kolik USB portů dokáže zesílený příkon dodávat současně (ostatní porty nadále nabízejí standardních 500 mA).

Zpočátku (od 20“ a 24“ iMaců z roku 2007) tohle bylo možné pouze na jednom USB portu, Macy mini z jara 2009 však začaly poskytovat zesílené napájení na třech portech (celkem nesou pět USB portů) a stejnou schopnost si přirozeně zachovaly i všechny následné modely Maců mini. (Totéž umí i monitor Apple LED Cinema Display.)

Loňské MacBooky Pro mohou zvýšený příkon dodávat na dvou USD portech současně a pravděpodobně stejně tomu bude u letošních modelů (odkazovaný dokument Applu pochází z loňského září, takže nejnovější MacBooky Pro nemůže zmiňovat).

Využije se to hlavně pro rychlé dobíjení iPadu

Ovšem pro letošní MacBooky Pro činí udaný dodatečný příkon plných 1 600 mA, což znamená, že daný USB port dokáže poskytovat celkem až 2 100 mA, tedy přes 2 ampéry. Samozřejmě to půjde použít pro různé periférie, ale je jasné, že to Apple dělá především s ohledem na svá mobilní zařízení s iOS, v daném případě na iPad. iPhony a iPody lze totiž dobít přes USB za rozumnou dobu se standardním napájecím proudem 500mA, avšak iPad se v takto bude dobíjet 10 hodin a navíc ho nepůjde současně používat a dobíjet.

To se však s novým MacBookem Pro změnilo, zmíněných 2 100 mA totiž odpovídá příkonu, jaký poskytuje síťová nabíječka iPadu.

Teoreticky by tak mělo být možné z nových MacBooků Pro dobít iPad stejně rychle jako z elektrické sítě, avšak podle některých ohlasů z webových diskusí tohle platí jenom v případě, že bude notebook sám napájen ze sítě, při provozu z baterie napájecí proud na USB portu klesá, i když stále zůstává vyšší než u předchozích modelů. (A samozřejmě se takovýmto dobíjením iPadu nezanedbatelně vyčerpává baterie MacBooku Pro.)

Přesto si lze představit řadu situaci, kdy tohle může být užitečné (už třeba jen kvůli většímu pohodlí) a vyšší napájecí příkony na USB portu ostatně mohou využít i jiné periférie. (Budou to ovšem muset být periférie určené přímo pro Macy, protože obecné USB periférie pochopitelně musí vycházet ze standardních specifikací rozhraní.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: