Někteří uživatelé nových MacBooků Air hlásí potíže - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPočítače

Někteří uživatelé nových MacBooků Air hlásí potíže

5. listopadu 2010, 00.00 | Začínají se objevovat hlášení o potížích s novými MacBooky Air, které by mohly mít původ ve vadných základních deskách, není však jasné, jak velkého množství strojů se to týká. Apple však zřejmě již pracuje na další softwarové aktualizaci pro tyto notebooky.

Apple 20. října uvedl na trh nové 11“ a 13“ MacBooky Air, jež přinášejí některé zajímavé technické inovace a citelné zvýšení výkonu.

Cult of Mac hlásí potíže s hroucením a se zobrazováním

Avšak v poslední době začalo také přibývat stížností na potíže s nimi. Jako první je o víkendu ohlásil Cult of Mac. Redaktoři tohoto serveru začali jak u 11“, tak 13“ nových MacBooků Air zaznamenávat chyby typu „kernel panic“, jež nebývají u Maců příliš časté, u nových strojů se ale objevily několikrát po sobě, vždy při probuzení ze spánku.

Další uživatelé počali oznamovat potíže se zobrazováním. Jejich zážitky se dost liší, některým se náhle zobrazily chaotické svislé čáry a podivné barvy, jiným zhasla obrazovka, občas došlo k deformacím obrazu či jeho blikání, v některých případech to skončilo zhroucením počítače, jindy závady odstranil běžný restart.

Stížnosti přibývají i na diskusních forech Applu

Podobné příspěvky přibývají též v diskusních forech Applu, toto vlákno popisuje potíže s blikáním obrazu a jeho zamrzáním, tady se probírají problémy s probouzením ze spánku.

A na YouTube se objevilo video předvádějící zmíněné blikání obrazu na 11“ MacBooku Air.

Špatná zkušenost Macworldu

Potíže se svým novým 11“ MacBookem Air (základním modelem s RAM rozšířenou na 4 GB) zaznamenala také jedna z redaktorek Macworldu, obrazovka jejího stroje začala různě měnit barvy, především při sdílení obrazovek, po restartu se to na chvíli zlepšilo, pak se však závada vrátila a nepomohl ani reset PRAM či řadiče SMC.

Obrátila se proto na Genius Bar, kde jí řekli, že by příčina mohla spočívat ve vadné základní desce a nabídli jí možnost výměny stroje.

Potíže s grafikou již řešila aktualizace firmwaru

To, že nové MacBooky Air mohou mít potíže s grafickým hardwarem, Apple v podstatě přiznal už tím, že 20. října spolu s těmito stroji vydal také aktualizaci jejich firmwaru řešící problémy s grafikou (zejména zamrzání při přehrávání filmové upoutávky v iMovie) a potíže s probouzením ze spánku při připojení externího monitoru.

U redaktorů zmíněných serverů ovšem lze předpokládat, že aktualizaci měli nainstalovanou, zjevně však neřeší úplně všechny problémy.

Je též třeba říci, že citované články nejsou nijak přehnaně kritické, jejich autoři upozorňují, že se závady vyskytly jen na některých z nových MacBooků Air, k nimž mají přístup.

Apple údajně pracuje na další softwarové aktualizaci

Apple se sice zatím k nově hlášeným potížím oficiálně nijak nevyjádřil, ale zřejmě o nich ví a pracuje na řešení, alespoň to tvrdí blog Boy Genius Report (BGR).

Jeden z jeho zdrojů ho totiž informoval, že Apple některé ze závad již zkoumá. Patří k nim chyba způsobující blikání displeje nebo zobrazování různobarevných čar při probuzení počítače ze spánku či po připojení externího monitoru za chodu. Další chyba způsobuje po probuzení počítače opakované zhasínání obrazovky.

Dotyčný zdroj totiž zaslal BGR kopie dvou vnitřních dokumentů Applu popisujících právě tyto potíže, v jejichž závěru se uvádí, že problém už byl izolován a bude ho řešit chystaná softwarová aktualizace. Při jednání se zákazníky mají pracovníci Applu říkat, že si je firma problému vědoma a pracuje na jeho řešení.

Dá se proto očekávat, že brzy Apple uvolní další aktualizaci firmwaru pro nové MacBooky Air, jež vyřeší alespoň některé potíže zobrazování.

Jednou z příčin ale mohou být též vadné základní desky

Nelze ovšem vyloučit ani to, že některé stroje trpící popisovanými problémy skutečně mají vadnou základní desku, což by vzhledem k vnitřní konstrukci nových MacBooků Air znamenalo výměnu celé desky nebo celého počítače. V USA však Apple postižené kusy vyměňuje celkem ochotně.

Jako vždy je obtížné říci, jak velkého počtu strojů se tyto problémy týkají, negativní zkušenosti jsou prostě mediálně viditelnější, ale přibývající příspěvky v diskusních forech naznačují, že to nebude úplně zanedbatelné množství.

Závadám se nelze úplně vyhnout

Samozřejmě určitá chybovost při výrobě je prostě nevyhnutelná, zvlášť když se klade důraz na snižování nákladů (u nových MacBooků Air zcela zjevný). Macy se navíc v poslední době prodávají ve stále větších objemech, což platí i o letošních MacBoocích Air (u základního 11“ modelu již má Apple potíže s uspokojením poptávky), takže se dal očekávat zvýšený výskyt takovýchto případů.

Navíc při zahájení výroby bývají podobné potíže častější, později by se situace měla zlepšit, obdobně tomu bylo v posledních letech s většinou ostatních nových Maců (a pravděpodobně pomůže také chystaná softwarová aktualizace).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: