Možné potíže s novými MacBooky Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPočítače

Možné potíže s novými MacBooky Pro

21. března 2011, 00.00 | Některým uživatelům nových MacBooků Pro bliká obraz na připojených 24palcových monitorech LED Cinema Display. A potíže byly hlášeny též s funkcí iTunes Home Sharing, ty však zřejmě souvisejí spíše s iTunes než s novým hardwarem.

Koncem února začal Apple prodávat nové MacBooky Pro vybavené procesory Sandy Brigde, rozhraním Thunderbolt a některými dalšími novinkami (především v oblasti grafického hardwaru).

Jde o notebooky nové generace a jak se dalo čekat, již se počaly objevovat stížnosti na některé potíže s nimi. Jako vždy je však obtížné určit, zda se jedná o obecnější problémy, anebo spíše o důsledek výběrových efektů, kdy jsou vzácné případy problémů prostě mediálně viditelnější. Jistě ale bude vhodné zmínit, že takové potíže mohou nastat, zároveň je ovšem třeba mít na paměti, že k jejich vzniku může přispívat řada dalších faktorů.

Problémy zobrazování na 24“ monitoru Apple LED Cinema

První potíž se týká uživatelů, kteří ke svým novým MacBookům Pro připojili dnes již neprodávaný 24“ monitor Apple LED Cinema Display. Už počátkem března upozornil server MacNN, že se v diskusních forech Applu množí stížnosti uživatelů 13“ a 15“ modelů (a pravděpodobně také 17“ modelu) nových MacBooků Pro, že připojený 24“ monitor Applu trpí blikáním obrazu, krátkými úplnými výpadky obrazu a jinými opakujícími se vadami zobrazování.Vlastních displejů notebooků se přitom žádná z těchto poruch netýká.

Potíže se vyskytly jak při použití grafiky integrované v procesorech Sandy Bridge, tak (u 15“ a 17“ modelů) při užití samostatných grafik AMD. A žádné problémy se neobjevily ani s aktuálním 27“ monitorem Apple LED Cinema Display (jediným, který nyní Apple nabízí k Macům). Obdobné stížnosti zaznamenalo také diskusní forum MacRumors. A francouzský web MacGeneration navíc zveřejnil tohle video, jež předvádí chvilkové zhasnutí obrazu na připojeném 24“ monitoru Applu.

Apple se zatím k této záležitosti oficiálně nevyjádřil a dosud není jasná příčina tohoto chování. Hlavním podezřelým se ovšem stalo nové rozhraní Thunderbolt, které sice slibuje plnou kompatibilitu se všemi zařízeními pro DisplayPort (Thunderbolt používá jako konektor Mini DisplayPort), nelze však zcela vyloučit, že nový řadič tohoto rozhraní a jeho možná mírně odlišné komunikační signály působí potíže se staršími zobrazovači pro DisplayPort.

Dá se proto předpokládat, bude-li tento problém opravdu rozšířenější (24“ monitorů LED Cinema jistě zůstává v provozu značný počet, protože právě monitory se obměňují pomaleji než ostatní hardware), že nakonec Apple vydá potřebné aktualizace firmwaru pro tento monitor, pro nové MacBooky Pro či pro oboje, což by mělo zmíněné potíže vyřešit.

Hlásí se též potíže s funkcí iTunes Home Sharing

A přibývají také stížnosti vlastníků nových MacBooků Pro na to, že jejich stroje mají potíže navazovat či udržovat spojení s přístroji s iOS při používání funkce iTunes Home Sharing. Tahle funkce zavedená na počátku března vydaným iOS 4.3 umožňuje bezdrátový streaming mediálního obsahu uloženého na Macu nebo PC s nainstalovanými iTunes do zařízení provozujících iOS 4.3 přes WiFi připojení (a užít se to dá i pro novou Apple TV).

Avšak mnoha uživatelům tato funkce zjevně nepracuje tak, jak by měla. Podle obsáhlého diskusního vlákna na foru Applu to četným majitelům letošních MacBooků Pro nefunguje, problémy mají jak s mobilními přístroji, tak s Apple TV. Příčina sice asi bude spíše softwarová, avšak i když Apple vydal aktualizaci iTunes na verzi 10.2 a později ještě na verzi 10.2.1, jež by měla zlepšit právě kompatibilitu s funkcí Home Sharing, potíže zjevně přetrvávají.

Nejčastěji se to sice projevuje u nových MacBooků Pro, ale obdobné potíže hlásí též vlastníci starších Maců. Očividně se tak jedná o softwarovou chybu, jenže zde jde o složitou interakci více zařízení a různých (i když blízce příbuzných) platforem, takže odhalení přesné příčiny asi bude dost složité.

Lze však očekávat, že nakonec to Apple vyřeší aktualizacemi softwaru a firmwaru, uvidíme, jestli postačí jen nová verze iTunes, anebo zda budou třeba též aktualizace iOS, případně ještě něčeho dalšího.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: