Mac OS X na starších Macích - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Mac OS X na starších Macích

25. června 2001, 00.00 | Dnes se opět vracíme k problematice instalování OS X na starší, nepodporované počítače. V pátek jsme psali o komerčním řešení, které pro své zákazníky vyvinul Sonnet, o víkendu jsme na internetu nalezli řešení pro všechny - a zadarmo.

Dnes navazujeme na páteční článek o procesorových kartách Sonnet, resp. o utilitě, která umožňuje instalovat Mac OS X i na PCI strojích s těmito upgradovacími kartami. Hlavní nevýhodou v pátek popsaného řešení je, že je určené pouze pro majitele karet Sonnet, a také je dostupné pouze jako zpoplatněný download. Na internetu se však zdarma objevilo otevřenější řešení, určené pro mnohem širší okruh uživatelů.

Jak jsme psali už v jednom z úvodních článků o Mac OS X, systém lze nainstalovat na některé nepodporované stroje pomocí poměrně komplikované procedury, kdy je nutné nabootovat Mac OS X rozšířený o části systému, které budou podporovat jinak nepodporované stroje. Tuto proceduru popsal, a části systému (rozšíření kernelu – kernel extensions) z Darwina, UNIXového základu OS X, „vytáhnul" Ryan Rempel. Ten samý autor nyní přichází s prográmkem, který všechny pracné kroky zařídí místo uživatele. V podstatě jde o shodný přístup, jaký používá i instalátor od Sonnetu, z toho vyplývá, že i uživatelé těchto karet můžou bez problémů použít tuto alternativní – především bezplatnou – variantu. Nutno podotknout, že se objevily nevybíravé slovní útoky některých uživatelů, kteří posílali Sonnet, který za defacto shodný program požaduje 30 USD, do horoucích pekel.

Pro začátek je dobré si ujasnit, které počítače jsou podporovány – podle stránek autora se jedná o PowerMacy 7300, 7500, 7600, 8500, 8600, 9500 a 9600, a klony, které byly na jejich architektuře postaveny – v českých podmínkách se bude jednat o některé modely Umaxu a PowerComputingu. Ostatní modely PowerMaců NEJSOU podporovány. Je jedno, zda se v počítači nachází originální procesor, nebo byl počítač upgradován na rychlejší verzi procesoru 604 nebo na G3/G4 – instalace by měla fungovat pro všechny. Všechnu „magii" obstarává Unsupported UtilityX, autor prohlašuje, že oproti standardní instalaci OS X uživatel potřebuje jen tři kliknutí myší navíc. Kromě prográmku uživatel pochopitelně musí mít instalační CD Mac OS X, dále sadu již zmiňovaných kernel extensions a v případě, že je použita karta s procesorem G3/G4, bude potřeba pro zprovoznění rychlé backside cache utilitka L2CacheConfig – bude pochopitelně fungovat i pro majitele karet Sonnet. Všechny zmiňované doplňky lze nalézt na stránce autora, vřele doporučujme pročíst také všechnu dostupnou dokumentaci. Zmiňovat se o zazálohování všech důležitých dokumentů před instalací OS X snad ani nemusíme ;). Pochopitelně, vše co činíte, děláte na vlastní riziko.

Vzhledem k tomu, že redakce nedisponuje žádným (funkčním) strojem, na kterém by šlo snadnost instalace a následnou funkčnost OS X odzkoušet, doufáme, že se mezi čtenáři nalezne někdo, kdo instalaci provede a o zkušenosti se podělí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

moje zkušenost

Autor: Jirka Muž

Založeno: 25.06.2001, 09:55
Odpovědí: 0

O této možnosti jsem se dozvěděl už dříve, musím říci, že řešení je vychytané, je dost ohlasů, že to chodí... Taky jsou ale ohlasy, že je spousta konfliktů s tím, či oním... Bohužel pro můj starší klon UMAX s procesorem Sonnet G4/400 jsem to zatím nedokázal rozchodit, .. Když se při bootování vypisuje co vše se děje, tak to skončilo na hledání disku, který by evidentně mohl vyhovovat... objeví se broknutý folder... zatím nevím, jak dál situaci řešit.

Odpovědět na příspěvek

7300/G3 Funguje

Autor: Kristof Muž

Založeno: 29.06.2001, 09:43
Odpovědí: 0

Použil jsem tu "starši" metodu bez problemu. Vše běha OK.
Moje konfigurace:
PM 7300/G3/400/1MB
80 MB RAM / 4,5GB Ultrastar(jen pro OS X)
Voodoo 3 2000 PCI
Dva Monitory
Instaloval jsem OS X s HD a ne s CD.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: