Léčba pískajícího PowerMac G5 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Léčba pískajícího PowerMac G5

15. června 2006, 00.00 | Máte také tu smůlu, že zdroj ve vašem Powermac G5 vydává podivné zvuky, které vás pomalu ale jistě „přivádějí k šílenství“ ? A nevíte si s tím rady ani vy, ani váš autorizovaný servis Apple ? Dnes vám poradím, co se s tím dá dělat a jak přitom počítači pokud možno neuškodit.


Problém nastává ...
Před několika málo dny jsem si pořídil (z druhé ruky) dvouprocesorový PowerMac G5 2.0 GHz. Tedy model, pocházející z první série G5 strojů, konkrétně někdy z léta 2003. Přestože jde ve dnešní době již o postarší stroj (uživatele G4 či dokonce G3 strojů prosím o shovívavost s tímto vyjádřením – přece jen, tři roky jsou v IT branži již poměrně nezanedbatelné), zastávám názor, že se s ním dá dělat ještě „hodně muziky“ a přiznám se, že pořídit si jako primární pracovní nástroj některý IntelMac jsem se dosud neodvážil – přece jen ještě zatím více důvěřuji léty prověřené PPC technologii (což se v blízké budoucnosti jistě změní). Se strojem jsem velmi spokojen, moje očekávání (jako bývalého uživatele G4) rozhodně nezklamal. Až na jednu „drobnost“, která mne nenechala klidně spát. Jednalo se o to, že počítač při práci vydával těžko popsatelné „pištivé“ zvuky, které se zcela evidentně ozývaly ze spodního prostoru počítače, kde je umístěn „úctyhodný“ 600W zdroj (jednoprocesorové stroje mají „jen“ 450W zdroje – to jen pro úplnost). Tyto zvuky se přitom generovaly (z mého laického pohledu v danou chvíli) se zcela náhodnou intenzitou, vždy však tehdy, když počítač „cokoliv“ dělal (od obyčejného otevření okna s obsahem disku až po práci ve PhotoShopu). Domníval jsem se, že dané zvuky vydává s největší pravděpodobností nějaký „načatý“ vysokofrekvenční prvek ve zdroji (jistě uznáte, že na první pokus je to poměrně logická úvaha). Protože G5 je navíc solidně tichý stroj (počítám, že u standardního G4 modelu MDD, přezdívaného někdy také lidově „vysavač“ či „tryskáč“ bych si toho asi vůbec nevšimnul), byly zvuky opravdu velmi dobře slyšitelné a jak už jsem říkal: doháněly mne v tiché místnosti téměř k šílenství. Dočasným řešením bylo pustit si k práci nějaké to internetové rádio v iTunes, které zvuky přehlušilo, ale i to se člověku po chvíli zajídá a hlavně je to opravdu „trapné“ řešení, které bych očekával spíše u uživatelů typu BFU. Tento pojem sice jistě nemusím vysvětlovat, ale pokud jste se s ním dosud nesetkali, tak pro jistotu: jedná se o zkušenými počítačovými harcovníky hojně užívanou a zdaleka ne lichotivou zkratku z Běžný Franta Uživatel, na západě známou poněkud drsněji jako Bloody Fucken User – tedy uživatel, který svému počítači (řekněme kulantně) „ne příliš rozumí“ a o němž koluje nespočet více či méně zlomyslných vtipů typu porouchaný výsuvný podšálek na kávu ( = optická mechanika typu Tray) a podobně. Mimochodem – věděli jste, že tato zkratka podle všech indicií vznikla buď u nás a nebo u našich sousedů na Slovensku ? Zajímavé … každopádně konec odbočky ;)

Jelikož jsem měl stroj v záruce (přestože šlo o bazarový nákup staršího stroje, díky vstřícné politice pražské firmy MAXIMAC jsem měl na počítač standardně poskytovanou záruku v délce 1 měsíce), rozhodl jsem se nejprve závadu reklamovat. To jsem učinil a bylo mi obratem ústy pana Šimůnka z výše jmenované firmy férově přislíbeno, že mi zdroj samozřejmě vymění, bude-li opravdu jevit mnou popisovanou závadu (nakolik se však dalo hovořit o „závadě“ v pravém slova smyslu bylo jistě diskutabilní). Jelikož to mám do Prahy cca 300 km, neproběhlo to okamžitě a protože jsem od přírody člověk zvídavý, trošku jsem mezitím prohledal Internet, jestli třeba nenajdu nějaké stopy podobné závady někde jinde (a jejího řešení jiným způsobem, než výměnou zdroje – přece jen jsem nechtěl firmě MAXIMAC přivodit zbytečné náklady, které by třeba navíc nemusely problém vůbec řešit). A zde mne čekalo první překvapení a zároveň potvrzení mého podezření: nalezl jsem totiž nezanedbatelné množství stížností ostatních uživatelů z celého světa, kteří se setkali s tímtéž problémem ! To samozřejmě ukazovalo na to, že se nebude jednat o ojedinělý problém, ale spíše něco na způsob konstrukční chyby, která se náhodně projeví (což mne skutečně fascinovalo – o ničem podobném jsem totiž dosud vůbec nezaslechl, přestože dění kolem Maců sleduji již velmi dlouho a poměrně pečlivě). Neváhal jsem proto a začal danou problematiku studovat podrobněji (strávil jsem nad tím desítky hodin). A nestačil jsem se divit. Ještě dodám, že firmu MAXIMAC jsem následně přece jen navštívil a panu Šimůnkovi problém předvedl. Dal mi za pravdu, že „pištění“ mého stroje je opravdu nestandardní a nabídl mi bezplatnou výměnu zdroje (za což mu na tomto místě veřejně děkuji, šlo opravdu o férově a velmi vstřícně pojatý přístup k zákazníkovi, neúčtovali by mi totiž ani vlastní náhradní díl, ale ani práci (což podle platné smlouvy klidně mohou!)). Na to jsem ovšem nereflektoval a s díky to odmítnul: jednak jsem už věděl dost o tom, že problém by mohl být hlubší a nabízené řešení by tedy nemuselo nic řešit a jednak jsem si důkladně poslechl ve firmě zcela novou, vystavenou G5. Co byste tipnuli ? Ano, přesně … dělala to také ! Ale musím přiznat, že opravdu podstatně méně a nebýt mého problému, asi bych si toho vůbec nevšimnul a považoval to „za normální“. Dovolím si zde vyjádřit odvážnou myšlenku, že to budou dělat zřejmě (více či méně) naprosto všechny G5 stroje, nicméně většina uživatelů si toho asi vůbec nevšimne: buď nemají počítač umístěn na stole, cca 50 cm od hlavy jako já (pod stolem toho zdaleka tolik neuslyšíte, že ano) a nebo jim to dělá tak málo, že si toho opravdu nevšimnou, případně to považují za běžný stav věci. Ale to je samozřejmě jen má domněnka. (Jsem opravdu velmi zvědav na vaše reakce ! Jestli máte podobný problém, či naopak absolutně ne, prosím napište do diskuse pod článkem ! Děkuji).

Jádro pudla
Ukázalo se, že podivné zvuky má opravdu zcela jednoznačně na svědomí konstrukčně zřejmě ne příliš dobře vyřešený zdroj, na nějž jsou v počítači PowerMac G5 kladeny nemalé nároky. Ten, přestože prošel několika interními revizemi (podle dostupných údajů to byly revize A až E), nevykazoval ve vyšších revizích žádné viditelné zlepšení: většině lidí fungoval sice v pořádku (jinak by se to jistě „provalilo“ na veřejnosti mnohem důrazněji), ale v každé revizi se našlo poměrně velké množství lidí, kteří se setkali se stejným problémem, jako já. Po několika pokusech zdroj vyměnit (mnozí se o to úspěšně pokusili, někteří dokonce vícekrát) se nakonec ukázalo, že jim to situaci většinou vůbec neřešilo ! Problém byl zřejmě ještě hlubší. Většinou to proto vzdali a poté o této neradostné situaci poslali rozhořčenou zprávu do společnosti Apple, která posléze inkriminovaný sáhodlouhý thread uživatelů na toto téma „uťala“ (resp. spam_email('.Bb', '@', '9', '128');3navPMhAu.5@.599a487d" TARGET="blank">znepřístupnila jej) a vydala jisté prohlášení, které si můžete přečíst zde. (Podle mne úplně „mimo mísu“, když už jsme u toho). Jak se záhy ukázalo, mnozí lidé se s tím odmítli smířit a dále pátrali, v čem opravdu tkví jádro problému, a tudíž vodítko k řešení, jak problém odstranit. Naštěstí pro mne (a jistě nejen pro mne – jsem zvědav, kolik lidí se pod článkem zmíní v diskusi, že má podobný problém) podstatu problému nakonec objevili ! Jedná se o to, že PowerMac G5 má možnost různých módů práce procesoru. Pokud procesor tvrdě pracuje, je plnohodnotně napájen a podává odpovídající výkon. Pokud uzná, že je nevytížený, přechází do tzv. Idle stavu (stav nečinnosti, mohli bychom říci také „úsporný režim“), který se projeví tím, že se přepne do výrazně nižšího módu napájení a samozřejmě z toho následně plyne také podstatné snížení jím vyzářeného tepla. Počítač tak může běžet subjektivně vzato velmi tiše (není třeba jej tolik chladit). Problém je, že nepravidelná změna stavů napájení (dvou!) procesorů typu G5 si vyžádá poměrně dramatické fluktuace odebíraného výkonu ze zdroje a navíc se to děje poměrně často (s rychlou frekvencí střídaní stavů). Čili z toho všeho plynou enormní nároky na výkonnost a hlavně přesnost a spolehlivost zdroje (na jeho jakost). Nyní, když už byla známa příčina problému, netrvalo dlouho a našlo se i odpovídající řešení, o kterém se zmíním vzápětí. Nejedná se sice o řešení standardní, ba dokonce neváhám říci, že jej i já osobně považuji za mírně riskantní, existují ale naštěstí možnosti, jak toto riziko podstatně snížit (přesto jej mohu doporučit pouze „na vlastní riziko“, to si prosím na tomto místě rovnou ujasněme !). Podobně jako já to vidí zřejmě i společnost Apple, ta údajně na telefonické dotazy uživatelů, zda je možno to takto řešit odpovídá, že to „určitě nedoporučuje“, přestože prý nikdy neuvedla jediný konkrétní důvod, „proč“ to vlastně nedoporučuje.

Řešení problému
Řešení problému je poměrně prosté: jde o to, zakázat procesorům podobné chování (tedy přechody do Idle stavu a zpět). Na tomto místě jistě mnozí oprávněně namítnete, že je to riskantní a že se to určitě projeví na teplotě procesorů. Máte zcela pravdu, ale o tom až později. Nyní si především ukažme, jak na to.

Takže předně: budeme potřebovat ryze vývojářské utility s názvem CHUD (Computer Hardware Understanding Development). Tyto je možno bezplatně získat (nejlépe v poslední verzi) na tomto místě. Jedná se o vývojářské FTP společnosti Apple, dostupné však (lehce překvapivě) komukoliv. V mém případě (přelom května a června 2006) šlo o balík s názvem CHUD_4.3.3.dmg s délkou 32,6 MB. Po stažení je pochopitelně třeba jej nainstalovat. Po instalaci nám přibude na systémovém disku adresář Developer (který není pro naše účely zajímavý a který obsahuje různé diagnostické vývojářské nástroje), ale především nám také přibude nový ovládací panel s názvem Processor.


Kliknutím na obrázek zobrazíte plnou velikost v novém okně

V tomto panelu máme k dispozici možnost povolit či zakázat použití obou procesorů (máme-li samozřejmě dvouprocesorový či dvoujádrový stroj), která není opět pro nás nijak důležitá, ale především se zde nalézá možnost zapnutí či vypnutí takzvaného Nap, což je přesně funkce, která souvisí s Idle módem procesorů. Defaultně je samozřejmě Nap zapnutý (příslušné zaškrtávací pole je zatrženo) a (bohužel) k jeho automatickému zapnutí dojde také po každém restartu (či startu) počítače. I to je však možné naštěstí řešit, především díky Apple Scriptu. Máte-li tedy také „pištící“ G5 stroj, vyzkoušejte si předně, jestli vám to vyřeší váš problém. Drtivé většině lidí, kteří popisovali problém na Internetu (včetně mne) to spolehlivě zabralo: počítač je rázem zcela tichý, bez jakýchkoliv rušivých frekvencí a „piskotu“.

A jak tedy řešit Apple Scriptem automatické vypnutí Nap módu po spuštění počítače ? Stačí si naprogramovat pomocí Script Editoru (najdete jej standardně v Aplikacích, podadresář AppleScript) následující kratičký script:
do shell script "hwprefs cpu_nap=false"
a uložit jej jako aplikaci (Save As … a zvolte formát application, žádné další Options netřeba použít). Pojmenujte si to třeba “DisableNAP”, ať to vypadá alespoň trošku profesionálně ;) Tento script (resp. tuto aplikaci) si poté zvolte jako automaticky spouštěnou po každém startu počítače: toto můžete provést v ovládacím panelu Accounts, položka Login Items … a přidat (pluskem a následným vybráním aplikace v requesteru).


Kliknutím na obrázek zobrazíte plnou velikost v novém okně

Další optimalizace řešení
Okamžitě po aplikaci tohoto řešení mne napadlo, jak celý proces zdokonalit. Položil jsem si totiž zásadní otázku: jsem ochoten riskovat, že počítač nějak přetížím ? Co když u něj nebudu a dlouhodobé použití bez Nap módu mu nějak uškodí ? Přes veškerou paranoidnost těchto úvah bylo dále jasné, že vlastně nepotřebuji mít počítač tichý zcela vždy. Stačí to přeci pouze tehdy, když se s ním nacházím v jedné místnosti, ve které v tu chvíli dále nic nehlučí. Z toho se vyvinulo první rozšíření výše uvedeného řešení (lehounkou modifikací výše uvedeného scriptu). Naprogramujte si proto dále (úplně stejným způsobem, jako výše) ještě i tohle:
do shell script "hwprefs cpu_nap=true"
a opět si to uložte jako aplikaci, nazvěte ji pro změnu třeba "EnableNAP". A nejlépe si obě aplikace uložte někam, kde je budete mít na očích a k okamžitému použití … ano, zcela správně: na plochu s nimi !

Nyní tedy máme možnost „přepínat“ mezi jednotlivými způsoby práce procesorů velmi pohodlně, kdy se nám zamane (bez zdlouhavého otevírání ovládacího panelu Processor) pouhým spuštěním aplikací, které jsme si naprogramovali. Schválně si vyzkoušejte (při otevřeném panelu Processor), jak se vám hezky přepíná zaškrtávací políčko Allow Nap, když střídavě spouštíte obě aplikace.

Třešnička na dortu aneb ráj paranoika
Samozřejmě, že ani s tímto řešením jsem se zcela nespokojil a dál jsem pátral po možnosti, jak ověřit, že počítači „nedělám nic špatného“. Jak jsem totiž již předeslal, s vypnutím Nap módu zcela zákonitě souvisí větší zahřívání procesorů, což je zcela jasně patrné mírným zvýšením otáček procesorových ventilátorů. Ale jak moc se procesory zahřejí ? Dá se to nějak zjistit ? Odpověď na tuto otázku mne opět napadla velmi rychle: ale samozřejmě ! Od čeho jsou různé utility na měření teploty a dalších průběžných parametrů počítače ? Nedalo pak už velkou práci najít onu „best of“ utilitu, která mne skutečně oslovila. Ostatně, zmínil se o ní již jednou náš šéfredaktor Petr Mára ve svém článku, který si můžete přečíst zde. Ano, jedná se o utilitu Hardware Monitor (v současnosti ve verzi 3.6), která za sympatických 7 EUR nabízí nebývalý diagnostický komfort pro každého applistu, provozujícího OSX 10.2.5 a vyšší. Ale co více: i v neplacené verzi (v demo módu) zcela korektně fungují alespoň ukazatele teploty ! Nemáme tak sice k dispozici například otáčky ventilátorů, ale to je informace, která pro nás jistě není až tak podstatná. Jde přece především o to, zda se nám procesory po úpravě nepřehřívají, což diagnostika teploty plně řeší. A kdyby jen diagnostika ! Hardware Monitor totiž nabízí také takzvané Alerty (výstrahy), s jejichž pomocí si můžeme například nadefinovat, že pokud určitá teplota převýší námi nastavenou hodnotu, provede se řada akcí: například se zobrazí výstražný panel, přehraje systémový výstražný zvuk, spustí se mluvená výstraha, ale především je zde také možnost spustit nějakou další aplikaci ! A to je přesně to, co potřebuji třeba já osobně k naprostému klidu: vždyť přece mohu takto nadefinovat, že se má spustit v takovémto případě právě ona naprogramovaná aplikace "EnableNAP", která (za cenu opětného „pištění“) teplotu okamžitě srazí ! Co dodat, toto řešení mne prostě již zcela uspokojilo. A musím říci, že k tak dramatickému kroku (překročení nastavené teploty 60 stupňů Celsia a spuštění EnableNAP) zatím u mne vůbec nedošlo. Aplikaci již pár dnů testuji k mé plné spokojenosti a zřejmě ji v nejbližších dnech zakoupím, její autor si to určitě zaslouží !

Samozřejmě, že i tuto ulititku bude více než vhodné přidat si do aplikací, spouštěných automaticky po startu počítače. Učiňte tak úplně stejným způsobem (v Login Items), jak bylo popsáno výše v případě aplikace "DisableNAP".

Výsledky měření rozdílných teplot
Pro vaši přesnější informovanost zde rovněž uvedu, jak moc se u mne konkrétně projevilo výše popsané řešení. Jedná se o údaje z aplikace Hardware Monitor. Nejlépe budou asi výmluvné screenshoty (otisky obrazovky) jednotlivých režimů provozu počítače. Zde jsou (po ustálení hodnot):

Defaultní mód práce počítače (EnableNAP, „pískání“ přítomno):



Upravený mód (DisableNAP, ticho):



Ustálené hodnoty ale nejsou samozřejmě úplně směrodatné, proto jsem provedl ještě nějaké to dynamické namáhání. Jako cca desetiminutový zátěžový test jsem si vybral chvilku práce s běžnými kancelářskými aplikacemi, pak chvíli nějaké to DTP (Photoshop a jeho filtry) a nakonec náročnou moderní 3D akční hru ve vysokém rozlišení. Všimněte si rozložení grafů teplot v obou případech:

Nejprve opět běžný mód práce počítače (EnableNap, „pískání“ přítomno):


Kliknutím na obrázek zobrazíte plnou velikost v novém okně

A nyní v upraveném módu (DisableNAP, krásné ticho):


Kliknutím na obrázek zobrazíte plnou velikost v novém okně

Nešlo by to ještě tišeji ?
Jedna věc je jistá: zdroj samotný je v PowerMac G5 ta nejhlučnější část, ať už „piští“ či nikoliv. Na zdroji se totiž nacházejí dva poměrně výkonné ventilátory, přičemž jeden je řešený s pevnými otáčkami, druhý má otáčky proměnlivé (a může tak reagovat na změny teplot změnou chlazení). Pokud máte dostatečně dobrodružnou povahu, můžete si zdroj podstatným způsobem odhlučnit. Chce to jen najít odpovídající typy (tišších) ventilátorů a provést poměrně dramatickou demontáž počítače, kterou naleznete formou anglicky komentované fotogalerie krok po kroku například zde. Jediným problémem je, že se jednalo o jednoprocesorový počítač, takže v případě dvouprocesorového by bylo třeba ještě odstranit jeden z procesorů (autor se o tom na té stránce ostatně zmiňuje). Já sám jsem se tak daleko ještě nedostal: po odstranění pištivých zvuků se mi počítač jeví jako uspokojivě tichý, takže nemám důvod něco takového řešit. Je však jistě dobré do budoucna vědět, že tato možnost zde existuje.

Závěr
Ještě jednou upozorňuji, že jsem v tomto článku popisoval úpravu, kterou nám Apple nedoporučuje (i když neuvádí proč) a rozhodnete-li se k ní (zcela na vlastní nebezpečí!), pak určitě učiňte vše pro minimalizaci rizika – čili postupujte podle kompletního popisu úprav, které jsem výše detailně popsal. Věřím, že při dodržení všech bezpečnostních opatření, která máme k dispozici, se riziko přehřívání výrazně minimalizuje. Samozřejmě, pokud jsme ochotni „přežít“ mírně vyšší otáčky procesorových ventilátorů (podle mne malá daň za krásné ticho bez pištění) a permanentní zvýšení hranice nejnižších teplot o cca 5-10% v módu vypnutí Nap, jak ukazují hodnoty výše (podle mne by toto zvýšení nemělo procesory nějak významně ohrozit, sofistikovaný chladící systém v PowerMac G5 odvádí svou práci podle všeho dobře a procesory samy jsou jistě "dimenzované" na vyšší teploty). Já mohu jen konstatovat, že po asi týdenním intenzívním používání výše zmíněné úpravy je vše v naprostém pořádku a k mé plné spokojenosti. Těším se na vaše komentáře pod článkem (opravdu mne zajímá, zda se s tímto problémem potýká u nás více uživatelů).

Některé externí linky, kde se můžete dočíst o problému více (samozřejmě vše v angličtině):
http://arstechnica.com/wankerdesk/04q1/g5-noise.html
http://www.xlr8yourmac.com/G5/G5_noise_tips.html
http://forums.macrumors.com/archive/index.php/t-134416.html

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: