Jaký byl rok 2002 - stolní počítače a servery - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Jaký byl rok 2002 - stolní počítače a servery

19. prosince 2002, 00.00 | V právě končícím roce Apple mimo jiné rozšířil svou produktovou řadu o dva nové modely počítačů, eMac a Xserve, dočkali jsme se výrazné inovace iMaců a bohužel jsme se nedočkali výrazně rychlejších procesorů, tak, jak by si určitě každý přál.

Rok 2002 byl z pohledu stolních počítačů (a serverů) pro Apple poměrně zajímavý - procesory se sice nedostávají do takových výšin jak by chtěli zákazníci, řady počítačů Apple se však rozšířily o dva nové modely. Pokud vás zajímá, jak jsme do roku 2002 vstupovali, přečtěte si tento rok starý článek.

iMac

O novém iMacu se spekulovalo celý předchozí rok, ovšem až leden 2002 a Macworld San Francisco přinesl radikálně novou verzi. Novinek byla celá řada, od elegantního designu, přes 15" LCD monitor, procesor G4 (700 a 800 MHz) až po SuperDrive v nejvyšším modelu. Nový iMac vyvolal vlnu nadšení, protože šlo opět o něco výrazně novátorského, čím Apple tak trochu bořil tradiční postupy. Okamžitě se zvedla vlna zájmu o tento počítač, takže Apple poněkud nestíhal, v době když už byl schopen počítače dodávat plnou rychlostí zájem opět trochu poklesl...

iMac hodnotily poměrně pozitivně periodika ze světa Maců i PC (i my), design je jednoduše uchvacující a také funkce, které nabízí, jsou dobré. Díky procesoru G4 není problém ani s výrobou DVD disků. iMac tak přesně naplňuje strategii Apple - digitální hub - kdy je počítač jakýmsi multimediálním centrem domácnosti, kde se různá digitální data a zařízení setkávají.

V létě, na dalším Macworldu, jsme se dočkali inovovaných verzí iMaců - přibyl model s větším displejem, 17" LCD. 1024x768 původního 15" LCD je přece jen trochu málo. V průběhu celého roku Apple neustále měnil cenu počítačů, což obvykle nedělá - asi podle toho, jak se jednotlivé modely prodávaly, resp. neprodávaly.

Každopádně nový iMac je více než důstojným nástupcem svého předchůdce. Jediným problémem byla vyšší cenová hladina - to se však vyřešilo nástupem eMaca.

eMac

V dubnu Apple uvedl nový stroj, který se dá považovat za přímého nástupce starého iMaca - má CRT (tedy klasickou) obrazovku a v podstatě skoro stejnou podobu, pouze odpovídající větší obrazovce (17") v eMacu použité. Počítače byly původně určené pouze pro školství, po zhruba měsíci je Apple uvolnil k všeobecnému prodeji. Základem je procesor G4 na 700 MHz, počítač má všechny potřebná rozhraní a jeho cena začíná na 999 USD. Jak dopadlo porovnání eMac vs. klasický iMac můžete najít zde.

V srpnu, spolu s novými modely PowerMaců byly také aktualizované eMacy - přibyl nejvyšší model s 800 MHz G4 procesorem a SuperDrive mechanikou s cenou 1499 USD. eMacy jsou v podstatě nejlevnější G4 počítače a jsou tak ideální vstupní volbou pro běžné uživatele.

PowerMac G4

To, že se Apple (a jeho uživatelé) trápí s pomalými procesory už několik let je mnohokráte opakovaný fakt. Zatímco v případě spotřebitelských strojů hodně záleží na tom, jaké funkce se uživateli nabídnou, v případě profesionálů je výkon na prvním místě. I PowerMacy se letos aktualizovaly dvakrát, pokaždé přinesly asi větší vlnu zklamání než předchozí modely.

Na konci ledna Apple konečně dosáhl hranice 1 GHz - top model obsahoval dokonce dva procesory na této rychlosti, nižší konfigurace byly 800 a 933 MHz s jedním procesorem. Vylepšení se dočkala základní deska, která běžela na vyšší frekvenci, nové byly grafické karty atd. Apple použil skříň "QuickSilver" (rtuť), do které lze osadit jen jednu interní "velkou" mechaniku. Tedy, žádné překvapení, spíš mírná rezignace ze strany uživatelů.

Další modely byly uvedeny v srpnu, poté, co byl představen Xserve s novou základní deskou, používající DDR paměti. Nové modely jsou všechny duální, na rychlostech 867 MHz, 1 GHz a 1,25 GHz. Mezi významnější novinky patří například podpora ATA100 (konečně) či použití DDR paměti, nový case konečně umožňuje použít dvě velké mechaniky. Bohužel, stejně jako v případě Xserve jsou zde tak trošku na nic, protože procesor s nimi neumí příslušně pracovat. Jejich vysoký datový tok (a relativně vysokou cenu) tak Apple dokonale ignoruje.

Kromě toho je nový PowerMac oprávněně kritizován za vysokou hlučnost. To, že jsou nasazené dva procesory svědčí o tom, že si Apple uvědomuje ztrátu, kterou má na svět PC ve výkonech, a že nemá lepší řešení jak ji dohnat. Bohužel, dva procesory naplno nevyužijí všechny aplikace, i ty, které jsou napsané tak aby je podporovaly to někdy nedokáží dost dobře.

Xserve

V květnu se Apple vrátil na pole profesionální serverů s novinkou Xserve - rack-mountable serverem o velikosti 1U, s procesory (1 či 2, dle konfigurace) PowerPC G4 na 1 GHz, se sběrnici 133 MHz, DDR pamětmi (ovšem nejsou využité - viz. PowerMac) a možnosti osazení až 4mi disky o celkové kapacitě 480 GB.

Xserve je opravdu úctyhodný stroj (už jen svými rozměry) a dovoluje Apple obsadit další možný segment trhu. Xserve je primárně zaměřený na stávající zákazníky Apple, kteří potřebují lepší server, než PowerMac s rychlým diskem - pro studia jak grafická, tak filmová, lze ho využít jako souborový, webový či tiskový server, ale také jako pracovní stanici v nasazeních, kde je potřeba mít počítače osazené v racku. Podle prodejních výsledků se Xserve poměrně chytil - pochopitelně se neprodává v závratných počtech, své zákazníky si ale najde.

Apple v roce 2002 poměrně rozumně rozšířil své portfolio strojů a dá se říci, že z tohoto hlediska má co nabídnout každému. Bohužel problémem stále zůstávají pomalé procesory (tedy především v PowerMacích) a také by se dalo diskutovat o tom, proč Apple neosazuje své počítače dostatečně moderními komponenty - například nové iMacy dostaly na začátku roku grafiku GeForce 2MX, což byla již výběhová záležitost, PowerMacy se dočkaly podpory ATA100 až v srpnu, přičemž se již běžné používá ještě rychlejší varianta ATA133. Uvidíme, jak to dopadně v tomto roce - Apple potřebuje ber kde ber mít rychlejší a hlavně výkonnější procesory - pokud vše dopadne dobře, měly by se tímto východiskem z nouze stát nové procesory PowerPC 970 od IBM. To vše však na nás čeká až příští rok - doufejme jen, že problémy, které Apple má s výkony svého hardware, ho nebudou stát moc zákazníků.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: