Jaký byl rok 2001 - přenosné počítače - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Jaký byl rok 2001 - přenosné počítače

28. prosince 2001, 00.00 | Pokud uživatelé v případě stolních počítačů očekávali více, v oblasti přenosných strojů Apple letos doslova exceloval - dva skvělé modely, PowerBook G4 Titanium a veleúspěšný iBook jsou toho důkazem, iPod je už pouze třešnička na dortu.

Minule jsme se podívali na končící rok z perspektivy stolních počítačů, kde příliš důvodů k radosti nebylo. Ovšem mohlo by se zdát, že Apple si to chtěl vynahradit v oblasti přenosných počítačů – kde patřil především v počátcích k velmi progresivním firmám, například umístnění trackballu před klávesnici přinesl první právě Apple na svém PowerBooku 100 na začátku 90. let. Také na řadu PowerBook Duo dodnes uživatelé vzpomínají, vyjímkou nejsou ani stále funkční a používané kousky. A „Rolls-Royce“ mezi notebooky, řada 5x0, se skvěla v pravdě famózním designem, který nebyl dlouho překonán.

Dá se říci, že opravdový nástupce tomuto krásnému notebooku vyrostl až letos – Apple totiž na začátku roku 2001 uvedl nové modely PowerBooku, které obsahovaly procesor G4 (400 a 500 MHz), což se jaksi očekávalo, ale především získaly efektní a elegantní design – narodil se PowerBook G4 Titanium. Jak už název napovídá, plášť je z titanu, velmi pevného a lehkého kovu. Nadšení tedy budily nejen technické parametry, které přenosný počítač rázem akcelerovaly do oblasti výkonné přenosné stanice pro zpracování digitálního videa a grafiky, ale také design – Apple prostě překvapil a to naštěstí příjemně. Mezi další důležité vlastnosti patří širokoúhlý displej, dlouhá výdrž na baterie, nízká váha a malá velikost. TiBook je také standardně vybaven DVD-ROM mechanikou, v provedení slot-loading, tedy disk se pouze zasouvá do štěrbiny mechaniky. Apple vytvořil notebook, který byl skvělý nejen v oblasti Maců, ale donutil tiše blednout závistí také uživatele PC – narozdíl od výrobců těchto notebooků totiž Apple nešel cestou kompromisů, ale maximálního nasazení – proto se přímá konkurence k tomuto notebooku hledala jen velmi těžko.

Velký ohlas zaznamenalo i první veřejné představení Titania v Čechách, na našem stánku na veletrhu Reklama, návštěvníci zde TiBook hezky česky pokřtili na „Bohouš-Daniela“.

Z naší redakční recenze vyplynulo, že tento notebook snad ani nemá chybu – snad jen nad cenou jsme si mohli tradičně postesknout. (1. část, 2. část)

Až do května bylo v oblasti přenosných počítačů ticho po pěšině – ovšem na 1. máje Apple vypustil další bombu – nový iBook. Bílý, lesklý, hranatý – vysloužil si příležitostnou přezdívku „kachlička“ – ovšem velmi elegantní.

Apple dal vale extravagantnímu designu původních iBooků a za tento krok si asi v Applu gratulují ještě doteď – ačkoliv se počítač dočkal relativně malých změn v oblasti hardwarové, díky vyváženým parametrům, elegantnímu designu a rozumně nastavené ceně se z iBooku stal doslova přes noc prodejní trhák.

Pokud jsme porovnávali parametry nového iBooku a předchozího modelu, největší změnou byl displej s větší rozlišením – namísto 800x600, což bylo vhodné tak na nenáročnou práci v textovém editoru, byl notebook osazen displejem o shodných rozměrech, ovšem s rozlišením 1024x768, což už poskytuje dostatečný prostor většině uživatelů – pokud se pochopitelně nejedná o DTP a podobně.

Další změny už byly pouze dílčí – lehce rychlejší procesor (500 Mhz), větší disk, ovšem výrazně širší byla nabídka optických mechanik. Na výběr byla nejlevnější konfigurace s CD-ROM a další mechaniky: CD-RW, DVD-ROM a kombo mechanika CD-RW+DVD-ROM, tedy umožňující vypalování CD nebo prohlížení DVD. Tuto mechaniku dříve nabídnul spotřebitelský notebook, než profesionální TiBook – důvod je prozaický, tak tenké slot-loading kombo mechaniky prostě nebyly na trhu.

Výsledek jsme tedy už zmínili – Apple vytvořil počítač, který doslova uchvátil uživatele – skvělý displej, rozumný výkon, dobrá výdrž na baterie a odpovídající cena. Slabá místa se zdála být pouze standardně dodávaná RAM (64 MB) a relativně malý disk 10 GB – zvlášť, pokud Apple prezentoval tento stroj jako ideální pro stříhání digitálního videa kdekoliv a kdykoliv (což musíme potvrdit, kombinace iBook a iMovie s přehledem položí běžný PC laptop na lopatky).

V létě běžela nabídka „vypalovačka zdarma“ k TiBooku, což mělo nahradit onen deficit, že nejsou na trhu potřebné mechaniky, další update na sebe nechal čekat až do října, kdy byly uvedeny inovované verze obou přenosných počítačů.

TiBook se však nedočkal předpokládané kombo mechaniky, místo toho dostal rychlejší procesor (550 a 667 MHz) a novou grafiku ATI Radeon, vyšší model má také rychlejší sběrnici a obsahuje již standardně AirPort kartu.

Inovovaný iBook rovněž získal rychlejší procesor (600 MHz) s rychlejší základní deskou a širší nabídku disků. Zúžená naopak byla nabídka optických mechanik, vypadla CD-RW mechanika.

Poslední úprava přišla v prosinci – podle všeho se na trhu objevilo dostatečně množství kombo mechanik, takže TiBook také dostal DVD-ROM+CD-RW mechaniku, pochopitelně v slot-loading provedení. Druhou menší změnou bylo rozšíření paměti, jinak konfigurace zůstaly shodné.

Vzhledem k tomu, že Apple má nyní v nabídce poměrně slušné přenosné počítače, nedá se očekávat žádná velká změna na Macworld Expo, spíš až později v průběhu jara. Každopádně, letošní rok byl u Apple rozhodně ve znamení notebooků, podařilo se vytvořit dvě „ikony“: nejdříve nadupaný TiBook s úchvatným designem a následně iBook, který doslova exceluje v oblasti užitné hodnoty. To také ocenili uživatelé a iBooky jsou jedinou oblastí, kde prodej v tomto roce narůstal – ostatní typy počítačů klesaly. Ke smůle TiBooku je nový iBook tak dobrý, že mu „ukradl“ část zákazníků, kteří nepotřebují za každou cenu vysoký výkon procesoru G4 a široký a velký displej.

Před koncem roku Apple ještě připravil zpestření – uvedl svůj nový spotřebitelský produkt, MP3 přehrávač iPod, maličký, elegantní, obsahující 5 GB pevný disk, připojovaný prostřednictvím FireWire. Kolem uvedení byl trošku poprask, neboť Apple ohlašoval „průlomový“ produkt, což, řekněme si upřímně, MP3 přehrávač není. Jak jsme se však přesvědčili v naší recenzi při porovnání s dalšími produkty s pevným diskem, neposkytuje iPod sice největší kapacitu, ale rozhodně nejlepší „uživatelský zážitek“ – iPod je integrovaný do systému, snadno se ovládá a je prostě úžasný. Reputaci mu trochu kazí chybky, které se postupně objevily a které Apple řeší updaty. Trochu divná je také politika Applu, když na iPod poskytuje pouze 90 denní záruku – ještě, že máme v ČR osvícené zákonodárství, které chrání zákazníka lépe...

Rok 2001 byl u Apple rozhodně ve znamení mobilních technologií, a bez nadsázky se dá označit za rok iBooku. Ukázalo se, že o prodejním úspěchu nerozhodují stovky megahertzů, velká paměť a podobně, ale vysoká celková užitná hodnota produktu – a zde prostě iBook zabodoval naplno.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: