Jak nám chutnal nový TiBook? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPočítače

Jak nám chutnal nový TiBook?

4. června 2002, 00.00 | Na krátký test jsme získali nejnovější model PowerBooku G4 Titanium na 667 MHz. Ač na první pohled skoro stejný jako předchůdce, prodělal řadu drobných, ale podstatných změn - pár pixlů na LCD navíc, více cache paměti, lepší grafika...

Na krátké otestování jsme měli v redakci nejnovější verzi špičkového přenosného počítače PowerBook G4 Titanium, který byl ohlášený na sklonku dubna. Konkrétně se jednalo o model na frekvenci 667 MHz, tedy nižší ze dvou dodávaných konfigurací (vyšší je vybavená procesorem na rychlosti 800 MHz). Přehled parametrů naleznete v článku o uvedení těchto nových modelů.

Během našeho krátkého seznámení jsme nejprve nový model porovnali se staršími verzemi. Na první pohled je od sebe nerozeznáte, možná na druhý, když si všimnete, že nový model neobsahuje infračervený port, obvykle používaný pro propojení s mobilním telefonem či kapesním počítačem. Vzhledem k tomu, že cena takovéhoto portu je relativně zanedbatelná, ale externí IrDA je takřka nesehnatelná, se jedná o medvědí službu mnoha uživatelům. Apple asi doufal v rychlejší nástup Bluetooth, to si ale měl vybrat spolehlivějšího partnera na dodávku BT hardware (D-Link, který měl dodávat USB-Bluetooth adaptéry, to podle všeho nezvládl, zdá se však, že software Applu je kompatibilní i s moduly od jiných výrobců - jeden máme právě v redakci na testování).

Kromě absence infračervného portu jsme ještě na dolní straně počítače objevili podložku, která pravděpodobně má zabránit ugrilování majitele počítače, nachází se přímo pod procesorem a zdá se být tepelně méně vodivá než okolní kovy. Jelikož jsme porovnávali nejstarší a nejnovější model, je možné, že se objevila i na některém z vývojových stupňů.

Důležité změny nalezneme na zadní straně, kde jsou porty - VGA konektor nahradil DVI výstup, který napovídá o změnách uvnitř - pokud potřebujete VGA rozhraní, stačí použít přibalený konvertor. Přibyl také zvukový vstup pro mikrofon (uvnitř je stále jeden zabudovaný), ubyl pro změnu hardwarový reset. S příchodem OS X se konečně pro většinu uživatelů stává minulostí (zajímalo by mě, co přesně padá v OS X uživatelům, kteří hlasovali v anketě na titulní straně MujMACa). Pro restart lze použít buď známý hmat Cmd-Ctrl-Power button, nebo prostě podržet Power button po dobu 5 vteřin a počítač se vypne.

Na pohled nejvýznamnější novinka se skrývá pod víkem - rozměry displeje sice zůstaly, 15,2" úhlopříčka, ovšem změnilo se rozlišení - místo 1152x768 tu teď máme 1280x854. V praxi to pochopitelně znamená nárůst DPI, pokud vás to zajímá přesně, tak starý model PowerBooku měl 91 DPI, nový má již 101 DPI, rekordmanem však zatím zůstává iBook, který má 105 dpi (u modelu s 12,1 LCD), pro porovnání, stolní Apple LCD 17" má 96 DPI. Displej je opět širokoúhlý, s poměrem stran 3:2, oproti běžným 4:3. Na první pohled je vyšší rozlišení příjemnější, také obraz byl jasnější (Apple u svých přenosných počítačů na LCD dbá a vylepšuje je, toho jsme si všimli například i u různých generací iBooku). Vysoké rozlišení bude postačovat na většinu prací, například pro editaci videa v FinalCutu Pro 3 pod Mac OS X. LCD je tedy jednoznačné plus, pro většinu uživatelů bude naprosto postačující. Další zvyšování rozlišení by však asi již brzy vedlo k špatně použitelným displejům, uvidíme, jak se Apple dále zachová - zvětšovat rozměry TiBooku už by asi nebylo rozumné, nyní jsou na horní hranici akceptovatelnosti (například se nevejde do řady tašek pro notebooky). PC výrobci jdou cestou co nejvyššího rozlišení, ovšem pohled na 1600x1200 na 15" je poměrně divný. Mimochodem, na displeji byla jedna "mrtvola", tedy mrtvý, v tomto případě jen částečně, pixel. Obvykle nerušil, pouze na jednolitých tmavých plochách - ostatně, byl to první mrtvy pixel u Apple, který jsem měl tu čest vidět.

Při pohledu po klávesnici jsme zjistili, že tolik rozdílů se zde nekoná, neboť již první TiBook byl z hlediska chlazení vyřešený značně maximalisticky. V mezičase se jen změnila vnitřní architektura a modem se přesunul na USB, proto je teď v místě, kde dříve býval celý modem, další volný kousek na chladič. Paměti se instalují pod klávesnici, počítač byl osazen 256 MB RAM, maximální kapacita ve dvou slotech je 1 GB. Pro instalaci AirPortu je v případě PowerBooku nutné odmontovat spodní titanový kryt.

Mechaniky jsou nyní u obou modelů combo - DVD-ROM/CD-RW. Přehrávání DVD je pod desítkou prostě jedna báseň. Kdo je zvyknutý ještě na CD-ROM, combo mechanika potřebuje médium zasunout až takřka dovnitř, narozdíl od CD-ROM, který si ho vzal zhruba z půlky. Žádné problémy se zasouváním nebo vysouváním, jak tomu bylo u první série, jsme nezaznamenali.

Jak jsme již říkali, uvnitř tepe rychlejší srdce - resp. v našem případě na té samé rychlosti, co v minulém "top" modelu, ovšem s přídavkem 1 MB Level 3 Cache paměti. Sběrnice obou modelů je na 133 MHz a především počítač obsahuje novější grafický čip, ATI Radeon Mobility 7500, vybavený 32 MB DDR VRAM. K DVI výstupu lze připojit v podstatě cokoliv - stroj výkonově stačí i na 23" mega-wide Apple LCD panel - pochopitelně s příslušným DVI-ADC převodníkem. Samozřejmě v podobě rozšířené pracovní plochy, nikoliv zrcadlení.

Baterie podle Applu vydrží až 5 hodin, v testu, kdy se přehrával DivX film z CD a zároveň stále běžel i harddisk vydržel TiBook lehce přes 2 hodiny - kdyby se vypnul disk, byla by výdrž asi významně delší. Bohužel na důkladné testování čas nezbyl. Součástí dodávky je také zdroj, jak je v poslední době zvykem v provedení "kostka", včetně svítícího ukončení konektoru pro lepší informování o nabíjení.

Bohužel původní TiBook jsme měli pouze na krátké porovnání, takže jsme nemohli změřit síly obou strojů, tak jsme se pokusili alespoň o porovnání se stolním PowerMacem G4. Výsledky nebudeme prezentovat v konkrétních číslech, brzy by měl být připravený univerzální redakční test, kterým postupně "proženeme" maximum strojů, poté se dočkáte grafů a procent. V případě "real-world" testu v Photoshopu 7 (v redakci používáme už pouze OS X), který zahrnoval intenzivní práci s nejčastějšími příkazy, včetně swapu na disk a podobně, měl TiBook co dělat - velkou roli zde asi hrála malá paměť, která nebyla příliš vhodná na operace s 50 MB obrázky. Přesto byl PowerMac G4/733 (bez L3 cache) i s podobným nastavením paměti zhruba 1,5x rychlejší - měl však také 768 MB RAM, v případě OS X je otázka, jak se do hry zapojuje systémová virtuální paměť. Test pomocí 3D programu Maya nešlo provést, neboť se odmítá instalovat na 10.1.4. vyzkoušeli jsme tedy ještě jednoduché testíky v iMovie - jak dlouho trvá aplikace některých efektů, zde se rozdíly pohybovaly okolo 4%, jako vyloženě "umělý" test posloužila aplikace pro generování fraktálů, zde se rozdíl ve výkonu pohyboval kolem 8% v neprospěch TiBooku.

Zdá se tedy, že nový update TiBooku je poměrně solidní stroj, s velmi dobrým LCD s vysokým rozlišením, s disky v kapacitách 30 a 40 GB, rychlou grafikou (včetně podpory pro Quartz Extreme) a s dobrým procesorovým výkonem - předpokládám, že vyšší model by testovanou G4 v procesorových úlohách "upekl". Potvrzuje se opět, že mnoho RAM je často základ úspěchu, zdá se však, že výrazný vliv na výkon některých aplikací má disk, připojený přes Ultra ATA, ovšem točící se pouze na 4200 otáček. Pro uživatele, kteří jsou zvyklí se připojovat na cestách přes mobil tu je o důvod víc, proč se začít zajímat o Bluetooth - IrDA prostě není. Každopádně, TiBook stále zůstává velmi impresivním strojem s velmi dobrým výkonem. Jakmile budou připravené naše redakční testy, vyzkoušíme co PowerBook snese v plné zátěži. Očekáváme však, že kromě "slabých míst" obstojí rozhodně se ctí - má k tomu všechny předpoklady. Cena tohoto modelu je zhruba 100 000 Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

...ad padani MacOS X (na dodaz autora)

Autor: Rudolf Bock Muž

Založeno: 04.06.2002, 14:48
Odpovědí: 0

Par prikladu:

Nove koupeny PM G4/933, 768 MB RAM, X instalovany s prilozenych CD (v 10.1.2), zadne navic nainstalovane aplikace:
PM bezi nekolik hodin - nikdo s nim nepracuje,potom se obsluha chopi mysi a poklepe na cokoliv vDocku nebo Finderu. Zmizi obraz a objevi se tmavomodry screen (podobny pri bootovani) a toci se beachball. Pocitac nereaguje na zadne podnety mimo HW resertu ci odpojeni od napajeni. Toto se deje pravidelne i po preformatovani HD a reinstalaci.

Druhy pripade je novy iBook 2001 Combo,256 MB RAM:
Po cerstve instalaci MacOS X a konfiguraci internetoveho pripojeni (DHCP) nene mozno udrzet pocitac na siti -> po nekolike minutach (1 az 3) se samovolne DHCP prepne na PPP. iBook je nasledne par okamziku zamestnan detekci pripojeni a potom spadnou postupne vsechny bezici aplikace (Dock, Finder atd.). Nakonec se objevi cerna obrazovka a pocitac je nutno nasilne restartovat.

Dalsi pripad je PB G3 Pismo, 384 MB RAM:
MacOS X (v 10.1) bezi stabilne. Jen obcas spadne standardne dodavany MSIE na chybu -2. Pak nastava klasicky proces odpadavani jednotlivych aplikaci az po zhrouceni jadra systemu.

Dalsi drobnou kapitoloou je Kernel panic pri sitovem nasazeni PM G4/933 jako file serveru. Kdy system bezi pod uzivatelem "root" a ostatni uzivatele se hlasi pod svymi accounty tak system povazlive zpomali (PB G4/400 vypada v tu chvili jako rovnoceny stroj) az do kolapsu systemu. Bezprostrdne po tomot padu ovsem nelze bootovat pod jinym accountem nez root. Az pri dalsim startu je mozno se zalogovat jako jiny uzivatel.


Podotykam, ze se nejedna o stroje z jedne firmy. Vsechny bezi na profesionalne instalovanych 100Mb sitich (switche - ne huby) spolu s dalsimi 10tkami Macu s MacOS9 a PC. Takovych prihod mam jeste vic od kolegu z jinych firem.... ale tohle jen tak pro pobaveni.

Odpovědět na příspěvek

RE: ...ad padani MacOS X (na dodaz autora)

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 04.06.2002, 17:37

Tak to je skutocne zaujimave, som velmi zvedavy, co v tych firmach s tymi pocitacmi vystrajate, ked doma OS X este nepadol ani raz, a Kernel panic som nikdy v zivote nevidel (G4/400 MHz)

Odpovědět na příspěvek

RE: ...ad padani MacOS X (na dodaz autora)

Autor: agent Muž

Založeno: 04.06.2002, 19:09

mam jen jednu radu: okamzite vyhodit systemaka -- musi to byt nekdo mooooooc neschopny... vic snad neni treba dodavat...

Odpovědět na příspěvek

RE: ...ad padani MacOS X (na dodaz autora)

Autor: czeky Muž

Založeno: 04.06.2002, 21:39

me samozrejme i OS X vytuhl hned nekolikrat, dost me zarazilo ze vytuhl presne jako devitka, tj vytuhlo vse, nic nereagovalo, ani vyvolani nabidky pro force quit, vymrz kompletne i s kurzorem, jediny reseni reset na kompu, toto se mi stalo cca 5x za posledni 2 mesice, neni cas na preinstalovani..znamej pruser 10.1.4 s random startup tonem je taky neco..pro pana rypala moudreho podotykam, ze si nemyslim ze jsem kreten co prvne vidi OS X - zkousim ho uz od DP3

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ...ad padani MacOS X (na dodaz autora)

Autor: agent Muž

Založeno: 04.06.2002, 23:07

tak to prosim panu rypalovi vysvetli co je to "znamej" pruser 10.1.4 s random startup tonem... ostatne tohle vypada na nejake vadne ramky, nebo nakopnuty disk, (driver) atd. na 99% je to v TVEM HW...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ...ad padani MacOS X (na dodaz autora)

Autor: czeky Muž

Založeno: 05.06.2002, 21:51

taky sem myslel, hodil sem na tu ramku snad vsechny testy, vcetne Apple Test pro, zadnej prob..ale je to mozny, je to nejaka neznackovka PC, jinak pruser se startup tonem je ten, ze pri restartu zahraje jen nekdy, pri restartu z 9ky je vse ok.. apple boards jsou toho plny, je to udajne chyba 10.1.4, samozrejme to nema kazdej, ja bohuzel jo..ale to je "kosmetika"

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ...ad padani MacOS X (na dodaz autora)

Autor: agent Muž

Založeno: 05.06.2002, 23:37

to fakt muze byt ono, neznackova ramka muze sice projit sw testy (on takovy ten opravdu kvalitni test trva asi 1 M = 1 hod.) ale ani to nemusi nic najit... navic u znacek (Transcend nebo Viking) muzes tu ramku vzdy chtit vymenit, zpravidla se te ani na nic neptaji... hotl vyhoda neomezene zaruky...

jinak zkus 10.1.5, i kdzy osobne myslim, ze rozhodujici a smerodatna bude az 10.2...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ...ad padani MacOS X (na dodaz autora)

Autor: Petr Muž

Založeno: 06.06.2002, 04:50

Budes mit spatnou zbernici pro ramku
mel jsem podobny problem 2x jsem ho poslal applu na opravu nez na to prisli.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ...ad padani MacOS X (na dodaz autora)

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 05.06.2002, 03:05

Jo, takhle jsem to taky parkrat zatuhnul, u me to souviselo s USB zarizenimi na stare G4. u iBooku sem napriklad problem nikdy nemel. Zacnu ted svuj stroj vic tyrat hardwarem, tak uvidime jak to rozdejcha

Odpovědět na příspěvek

No, me to uz take spadlo ale......

Autor: jindra Muž

Založeno: 04.06.2002, 18:48
Odpovědí: 0

No, me to uz take spadlo ale muzu si za to sam. pri paleni DVD jsem tahal z internetu aplikaci,do toho vyrizoval nejake e-maily a spustil pri photoshopu jest Classic a v nem Nortona. A aby toho enbylo malo, tak jsem se sbnazil jeste pri tom vsem scanovat.........proste to uz neunesl.......nedivim se mu.......
Ale jinak si myslim, ze TiBook je sice krasna ale za 100.000 nedotazena hracka.
podobne naboucnuty iBook je o tretinu levnejsi a myslim, ze takovy pocitac je vniman vice jen jako efektni doplnek na sluzebnich cestach ,nez jako pracovni stanice.

Odpovědět na příspěvek

RE: No, me to uz take spadlo ale......

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 05.06.2002, 03:02

No, iBook je vykonostne trosku jinde, a myslim ze nikdo asi po TiBooku ani nechce aby se jich prodavalo tolik co iBooku (viz vykonostni vysledky Apple tady na MujMACu - jsou tam presne porovnane prodeje). Verim ze jiz brzo dokoncim presne specifikace testu a pak tim zacnu "sjizdet" jednotlive stroje. Jasny je velky rozdil predevsim v aplikacich typu zpracovani videa, tedy tam kde je potreba trvaly vysoky vykon, ale i v obecnem porovnani bude iBook o neco horsi. Take zobrazovaci (resp. pracovni) plocha je u Ti o zhruba 30% vetsi. moznost pouziti externiho monitoru, a podobne. jasne - cenovy rozdil je vyznamny. Ale pro mnoho zakazniku se proste vyplati.

Odpovědět na příspěvek

RE: No, me to uz take spadlo ale......

Autor: mk Muž

Založeno: 06.06.2002, 17:42

Tak to já se mu docela divím... holt kvalitní systém ;-)

Odpovědět na příspěvek

par drobnosti

Autor: agent Muž

Založeno: 04.06.2002, 19:16
Odpovědí: 0

1) apple v propagacnich materialech uvadi vydrz na baterie 5 hodin, ovsem na webu se jasne deklaruje, ze pri prehravani DVD (mene narocne nez divx) ma stroj bezet pres 2 hodiny -- tz. test dopadl presne dle verejne dostupnych informaci na apple.com

2) mrtve body -- zatim jsem tu cest u Apple nemel, jednou sem ale byl na presentaci Toshiby a tam mne zaujal notebook, ktery mel takove bile ctverecky na obrazovce, to bylo poprve co jsem videl neco podobneho v praxi, no, napocital jsem jich na 14" displeji pres dvacet a pak sem to vzdal...

Odpovědět na příspěvek

RE: par drobnosti

Autor: Petr Muž

Založeno: 06.06.2002, 04:18

Ja uz jsem to na mem powerbooku G4
zazil a ne jednou .
A kty toshibe kamarad si koupil za 1700$ s XP amel ji stabilni a daleko
a daleko rychlejsi nez muj TiG4-memory 1GB a s procesorem 550MHz a to jsem za
nej i s Taxem zaplatil neco okolo $2500,- .Myslim si ,ze normalni uzivatel nepotrebuje meka a je pro neho rozhodne lepsi koupit si PS s XP o tom
jsem se nekolikrat presvetcil takze u me mek vyhrava akorat pri prehravani DVD a to ne programem, ale rozmerem displeje.

Odpovědět na příspěvek

divne 1600x1200?

Autor: kucera Muž

Založeno: 04.06.2002, 21:35
Odpovědí: 0

používám už dávno 1600x1200na 15palcovém notebooku a je to naprosto dokonalý, nechápu co je na tom divně vypadajícího ?

Odpovědět na příspěvek

RE: divne 1600x1200?

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 04.06.2002, 23:11

Asi to, ze ak nemas lupu alebo zrak ako orol, tak je tam vsetko krpate ako trpaslik

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: divne 1600x1200?

Autor: Ivan Muž

Založeno: 05.06.2002, 09:28

Jak souvisi rozliseni s kvalitou zraku anebo s vlastnictvim lupy? Na papire mate prece take vytisk 300, 600, 1200 DPI a vse prectete krasne i bez lupy!Vzdyt to zavisi jen na velikosti znaku a ikon - a ty se daji (napr. ve Windows) zmenim v libovolnem rozsahu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: divne 1600x1200?

Autor: agent Muž

Založeno: 05.06.2002, 10:41

tak, ze bud mate kurzor velky 3 mm nebo 0.6 mm -- to je IMHO zasadni rozdil... atd...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: divne 1600x1200?

Autor: Ivan Muž

Založeno: 05.06.2002, 17:04

Bezne rozmery LCD displeju u notebooku jsou 13,3 palce - a u nich byva rozliseni 1024x768 (a nikdo to nepovazuje pro tuto uhlopricku za extremni rozliseni), jestli ma 15ti palcovy displej rozliseni 1600x1200, tak je hustota vyssi jen o 39%, takze ma-li kurzor u prvniho displeje velikost 3mm, tak u druheho to bude 2,2mm - coz opravdu neni 0,6mm. U vsech prvku zobrazeni oken ve Windows se da zmenit velikost- myslim, ze to plati i o kurzoru (mysi)...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: divne 1600x1200?

Autor: agent Muž

Založeno: 05.06.2002, 18:19

teorie... praxe je IMHO jina... proste je to blbost -- vseho moc skodi!!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: divne 1600x1200?

Autor: czeky Muž

Založeno: 05.06.2002, 21:49

3mm nebo 0.6 mm - tos trefil, souhlas

Odpovědět na příspěvek

RE: divne 1600x1200?

Autor: agent Muž

Založeno: 04.06.2002, 23:15

heh, vzdy se ale najde nejaky podivin... k tomu by meli davat lupu... s dullem, ktery tohle mel jako nativni rozliseni sem proste nedokazal VUBEC pracovat (a to sem odkojeny miniaturnim 12,1" iBookm), ale vseho moc skodi... ...asi se to prodava, jinak by to dullove nenabizeli... ostatne lidem se muzu libit i windoze, tak pro ne je treba prehnane rozliseni na prumernem TFT displeji "vyhra"... ;-)))

Odpovědět na příspěvek

powerbook 800

Autor: honza Muž

Založeno: 04.06.2002, 23:26
Odpovědí: 0

jj, uz mam doma tenhle novy model ale s 800mhz 3 tydny. je to krasa. infraport celkem schazi pac je opruz otvirat zadni dvirka a strkat tam bluetooth, tim to celkem pokazili, vubec tam puvodne neprekazel. ěřž ramkz je dost malo, ja tu mam 512 a je to tak tak, asi dokoupim na 1gb. harddisk 4200otacek je ale celkem neunosnej, takze jsem dodanou 40itku vyndal a dal dovnitr tady koupeny 60gb 5400ot disk a rozdil je hooodne znat. co se tyce teploty, tak to apple neuhilad. notes tolik topi, ze pri nejaky poradnejsi praci ho skoro neni unosny mit polozenej na holych nohou. airport karta funguje vyborne, bez vyhrad.
co se tyce OS X ve verzi 10.1.4, tak system samozrejme tolik stabilni neni jak si nekteri mysli a ovsem ze za jistych okolnosti pada. zejmena jak uz nekdo rikal hlavne v sitovem prostredi, kde se pri pouziti samby obcas kousne a neda se delat nic. ale to nevidim jako problem a ted ve verzi 10.1.5 uz mi to nedela. celkove jsem spokojenej, az na cenu. u nas 165tis, je vysmech.. z tokya me prisel na 116tis.

Odpovědět na příspěvek

RE: powerbook 800

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 05.06.2002, 02:49

S tim diskem by me docela zajimaly realne rozdily - jestli to ma naprikla na zminovany test takovy vliv... Jestli ano, tak to je od Apple pekna svinarna, degradovat vykon pevnym diskem. Topeni - topil uz prvni tibook, mam dojem ze jsou na tom +- stejne. Ad stabilita: koukam, jake story se objevuji, no nastesti vetsine lidi jeste ani jednou nespadnul. Jednotlivosti se snad vychytaji (viz. samba). Ad cena: tech 116 tisic vas to prislo vcetne DPH a dovozniho cla? cena 800 verze je asi 135 000 bez DPH. samozrejme prepocet dolarovym kurzem je tristni - menovou jednotku, kterou prepocitava CDS jsem kdysi nazval "Appledolar" - je to stabilne dolar +- 10 Kc....

Odpovědět na příspěvek

Add. "Appledolar" = dolar+10Kč

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 05.06.2002, 15:08

toho jsem si všiml už dávno, když jsem jásal nad cenami na Apple.com - to mě může vzít čert, spíš by ale měl vzít CDS, konkurenci na ně, takhle se Macy nikdy víc nerozšíří, to je marné, můžou se prodavači snažit jak chtějí, můžou být lidi naprosto okouzlení, když vidí, jak se na Macu pracuje, ale když slyší cenu....
(Apple je v tom nevinně, já bych tomu radši říkal "CéDéeSDolar")

Odpovědět na příspěvek

RE: Add.

Autor: honza Muž

Založeno: 05.06.2002, 16:43

presne tak. nulova reklama. sami tvrdi ze je tu maly trh. a proc??? protoze sou banda kretenu a ten maly trh je kvuli nim. kdyby poradne apple propagovali v mediich a nasadili normalni ceny, zacnou se macy hooodne rozsirovat mezi bezne lidi. momentalne vetsina obyvatel v cr maca ani nevidela. o designu, funkcnosti a obsluze ani nemluvim.

Odpovědět na příspěvek

RE: powerbook 800

Autor: honza Muž

Založeno: 05.06.2002, 08:29

no co se tyce harddisku tak je to znama vec. v prirovnani stejna jako u 3.5"hdd a rozdilu mezi 5400 a 7200otackami. znatelne se zrychli spousteni aplikaci, nebo se zmensi osklivej efekt - kdy po delsi dobe brouzdani internetem a tim velikym poctem ulozenych stranech v cache se stranka pri nacitani nekdy "zakousne" a ceka se na harddisk nez vyhleda jiz jednou nactene obrazky.

ohledne ceny, vim ze se to nema - ale na CDS kaslu takze:
cena je beze cla a letenky, ale podrobnosti prosim na mail, pac tu ctou i lide kterym by se to nemuselo libit..:)

privezu komukoli (uz sem do cr bezne vozim) kdo si rekne 800mhz verzi se zarucnim listem! za cca 138tisic a 667 verzi za cca 113tisic. vse koncove ceny se vsim vsudy. pri poctu 2 a vice kusu je cena uplne jina

Odpovědět na příspěvek

RE: powerbook 800

Autor: Ivan Muž

Založeno: 05.06.2002, 09:24

5400 otacek ovsem znamena, take vetsi spotrebu a kratsi provoz na baterie.Ostatne jak dlouho vydrzi (kdyz tak topi) provoz jen na baterie (pro beznem provozu)?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: powerbook 800

Autor: honza Muž

Založeno: 05.06.2002, 10:43

tak to jsem presne nemeril - zmerim.

Odpovědět na příspěvek

RE: powerbook 800

Autor: agent Muž

Založeno: 05.06.2002, 11:15

k tomu "topeni", ono kdyz je tam 6O GB disk s 5400ot, tak to asi IMHO topi o 100 % vice nez normalne, napr. na mem iBooku, jedine co se zahryva je disk! procesor ma vetsinout max 30 stupnu (vetsinou ale 26-28). Ovsem kdyz se disk dele "toci jak o zivot" ak to vazne hreje -- a to je tam jen 10 GB na 4200 ot... takze mam pocit, ze Apple to uchladil, ale nepocita s disky tretich stran...

a k cene, kdyz tak pocitam a vychazim z cen uvedench nize, tak mi vyjdou realne uspory asi 5000 Kc, to mi neprijde jako moc velka vyhra, vzhledem k tomu, ze zaruka za tokya je mi zde na dve veci... (ceny pocitacu ktere uvadi mujmac jsou uplne mimo misu -- to jsou doporucene koncovky, za ktere nidko neporodava a poku ano, tak je vytipovanym noumum...)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: powerbook 800

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 05.06.2002, 11:28

Velmi rad bych uvadel realne prodejni ceny, ale kolik to je? dac +3% RRp-3%? Proto jsem rikal v CDS davno, snizte marze, stejnak to za ty ceny prodava relativne malokdo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: powerbook 800

Autor: honza Muž

Založeno: 05.06.2002, 13:58

stare disky topi mnohem vice. o te teplote mluvim pri pouziti originalniho apple 40gb disku. po vymene na 60gb je teplota naprosto uplne stejna.

ad ceny - v beznych obchodech je cena 800mhz verze cca 165tis a 667 verze cca 128tisic. takze rozdil to neni 5 ale mnohem vice. a kdyz se domluvite s nekym a budete chtit 2kusy, tak vas vyjde 800mhz verze priblizne na 129tisic. a to je sakra rozdil. na zaruce nezalezi odkud je. stejne pokud se s nim cokoli stane cds to stejne posle na servis mimo cr.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: powerbook 800

Autor: claire Muž

Založeno: 05.06.2002, 14:10

a jsme u toho - pokud se s tim neco stane - mam pocitat s tim, ze budu nekolik tydnu az dni bez sveho notebooku?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: powerbook 800

Autor: honza Muž

Založeno: 05.06.2002, 16:39

vy si myslite ze kdyz do cds donesete powerbook (kor tenhle novy, ktery ani sami poradne nedovazi), tak ze vam do 24 hodin daji novy nebo co??? he to je sranda. to bude trvat mnohem! dele. navic se s powerbookem zakoupenym kdekoli ve svete da dle meho nazoru zajit za jakymkoli zastoupenim, pokud mate v ruce platny zarucni list. (to same jako u ibm). a reklamace bude uznana.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: powerbook 800

Autor: claire Muž

Založeno: 05.06.2002, 17:10

to byla uvaha - sam tohle zazivam s vaiem - a zazil jsem s macy v praci prip svymi vlastnimi ... spise postesknuti nad dalsim pricinou 'male' popularity macu u nas

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: powerbook 800

Autor: agent Muž

Založeno: 05.06.2002, 18:31

k servisu: nemyslim, ze je to jen malym trhm u nas, obavam se, ze je to globalni neschopnost Apple zajistit sluzby i jende nez na americkem a japonskem trhu...

k cenam: jiste, padlo to tu, ceny co udava CDS jsou mimo, za to muze prodavat jeden max. dva velci dealeri svym "nejvernejsim oveckam" ale realne ceny sou uplne jine... mimochodem, kdyz se to podela, tak to CDS alespon posle, ale pokud to nema jejich zarucak, tak totalni smula a spolehat na kamarada, ze to odveze do tokya? ;-))

k reklamam: to je vazne nejvetsi problem, ne ze by CDS neinvstovalo do rekalmy, ale vzdy je to spatne, jednou to je na iBook, ktery se zacal dovazet az za 2 mesice pote, jindy je to na akici, ktera je uplne plna a stejne se na ni nikdo nedostane, potom tam zase uvedou svoji "lidovou" cena a ta odradi i zbytek nerozhodnutych zajemcu... navic nemaji zadny pevny plan, tedy zatim jsem zadny nerozpoznal, obcas nekde neco vyjde, sporadicky, je to skoda...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: powerbook 800

Autor: honza Muž

Založeno: 06.06.2002, 13:16

no nase cds to asi nevyreklamuje, pac to ani nepotrebuje komentar. ale do japonska se na reklamaci nemusi jezdit. staci rakousko nebo nemecko. nehlede na to ze do tokya jezdim 1x tydne. takze tohle neni problem. uz jsem i uvazoval, investor by byl.. udelat apple store presne podle vzoru jak to maji v zahranici a na cds udelat dlouhej nos.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: powerbook 800

Autor: vtreup Muž

Založeno: 06.06.2002, 21:17

do Japonska nemusite, zaruka na powerbooky je mezinarodni a lze ji aplikovat u jakehokoli autorizovaneho prodejce po celem svete. Minuly rok se mi to stalo s powerbookem G3 pismo zakoupenym v Praze ktery prestal fungovat v Bretagni 5 dnu pred koncem zarucni lhuty. Jen sem ho zanes do prvni prodejny Apple v Brestu, kde mne ho v ramci zaruky poslali do Holadska na opravu (pry jedine misto pro celou Evropu) Stacilo si nechat poslat do Francie faxem fakturu. Powerbook byl spatky za 10 dnu. Kdyz jsem se vratil zpatky, tak prestal znovu fungovat ale stacilo ho zanyst k prodejci v Praze ktery ho v ramci zaruky na praci provedenou ve Francii poslal spatky do Holadska (tentokrat to ovsem trvalo mesic). Mimochodem to same plati pro powermac a imac ktere maji zaruku v ramci cele Evropy. Zna nekdo jake jsou dovozni cla na pocitace?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: powerbook 800

Autor: claire Muž

Založeno: 07.06.2002, 15:51

xapu, ze vetsina z vas ma doma nekolik i-power-Booku a G4 s min 2 monitory - me ale pomysleni na to, ze muj jediny Book bude cestovat nekde po Evrope a ja v te dobe muzu maximalne nadavat na politiku Apple, nejak zvlaste netesi - zazil jsem uz totiz mnohem rychlejsi a pruznejsi servis

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: powerbook 800

Autor: honza Muž

Založeno: 07.06.2002, 18:24

to nikdo nerika, ale pak uz neovlivnis nic, jestli ti privezu powerbook z venku, nebo si ho koupis tady. vyjde to na stejno. ze to ma apple takhle zarizeny je uz prece jina kapitola.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: powerbook 800

Autor: vtreup Muž

Založeno: 08.06.2002, 02:40

Je fakt ze to bylo dost hrozny. Mesic sem nemohl poradne pracovat a nejhorsi bylo ze mi nikdo nebyl schopny rict kde muj pocitac je a kdy se vrati.Ze byl vubec opraveny sem poznal jen podle toho ze mel novy LCD jinak zadna sprava, nic, ani radek co to bylo za poruchu.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: