Intel oficiálně uvedl procesory Sandy Bridge - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Intel oficiálně uvedl procesory Sandy Bridge

4. ledna 2011, 00.00 | Nové procesory Intelu přinášejí vyšší výkon a nižší spotřebu energie, hlavně však citelně vzrostl výkon integrované grafiky, což by mohlo mít zásadní význam pro mnohé nové Macy.

To, že Intel chystá nové procesory, kódově označené „Sandy Bridge“, už dlouho není žádné tajemství, ale jejich oficiální uvedení se čekalo až na výstavě CES 2011, jež začíná ve čtvrtek v Las Vegas (vlastní zahájení bude již ve středu).

Poněkud nečekaně však Intel nové procesory ohlásil už toto pondělí, jde o celkem 29 nových modelů (14 stolních a 15 mobilních), zároveň uvedl deset nových čipových sad a čtyři nová bezdrátová řešení Centrino.

Vylepšená mikroarchitektura a nová integrovaná grafika

Podrobnosti o nových procesorech přinesou specializované servery, zde proto pouze stručně zmíníme jejich hlavní novinky a odkážeme na další zdroje a poté se pokusíme odhadnout, co by to mohlo znamenat pro nové Macy.

Jde o procesory Core iX druhé generace, tedy o nástupce dosavadních procesorů Core iX (což se odráží i v jejich označení, nové čipy používají názvy ve tvaru Core iX-2XXX). Hlavní změnu představuje to, že nové modely na jednom plátku křemíku integrují vlastní procesor, řadič paměti a především také integrovanou grafiku, vše je teď již vyrobeno 32nm procesem (zatímco procesory Core iX první generace s integrovanou grafikou do jednoho pouzdra sdružují dva čipy, přičemž čip nesoucí grafiku stále ještě používá 45nm výrobní proces).

Už to pochopitelně zvyšuje výkon a snižuje spotřebu energie, došlo ovšem i k dalším vylepšením vnitřní architektury procesoru (především technologií Turbo Boost a Hyper-Threading), největších změn však doznala integrovaná grafika. Nové grafiky Intel HD 2000 a HD 3000 by totiž měly poskytovat mnohem vyšší výkon než dosavadní grafická řešení Intelu (jež zatím neměla zrovna nejlepší pověst).

Objevují se první testy

Základní informace o nových procesorech a testy dvou stolních modelů v češtině nabízí Extra Hardware, integrovanou grafiku Intel HD 3000 pak podrobněji otestoval diit.cz. Technické novinky mikroarchitektury procesorů Sandy Bridge probírá TechReport a mobilní procesory Sandy Bridge důkladně zkoumá AnandTech.

AnandTech již loni testoval předběžné vzorky těchto procesorů a získal tehdy slibné výsledky, testy konečných verzi je dále potvrdily, server tvrdí, že nové procesory Intelu citelně zmenšují odstup poměru ceny a výkonu mezi stolními a mobilními procesory.

Zajímavě dopadly také herní testy AnandTechu. V rozlišení 1 366 x 768 při málo podrobných detailech integrovaná grafika HD 3000 dávala velice dobré výsledky téměř srovnatelné se slabšími samostatnými mobilními grafikami. Do testů byl navíc zařazen také 13“ MacBook Pro s integrovanou grafikou NVIDIA GeForce 320M a tu nová integrovaná grafika Intelu předčila v šesti ze sedmi testovaných her (testovalo se pochopitelně pod Windows, aby bylo možné objektivní srovnání).

Po nastavení středních detailů ovšem už grafika HD 3000 tak skvělá nebyla a za GeForce 320M zaostala, odstup však většinou nebyl příliš velký. Též testy diit.cz hovoří o slibném výkonu HD 3000, jež předčí i nejlevnější samostatné grafické karty (typu Radeonu HD 5450).

Zvýšil se ovšem také celkový výkon nových procesorů, AnandTech uvádí, že u mobilních procesorů Sandy Bridge zaznamenal nárůst výkonu o 50 až 100 procent proti předchozí generaci, výkon grafiky se dokonce více než zdvojnásobil, přičemž výdrž baterie zůstala přinejmenším stejná, možná se dokonce ještě prodloužila. AnandTech testoval mobilní čtyřjádrové procesory, které budou dostupné jako první, příští měsíc by však na trh měly přijít též dvoujádrové a úsporné (LV/ULV) varianty.

Stanou se procesory Sandy Bridge náhradou GeForce 320M v nových Macích?

Tyto procesory se nepochybně nakonec objeví také v nových Macích. Zatím přirozeně nevíme, kdy se tak stane, ale podle zkušeností z minulých let lze soudit, že to pravděpodobně bude s určitým zpožděním proti jiným výrobcům (z nichž někteří své nové stroje předvedou již na CES).

Mobilní procesory Sandy Bridge všechny nabízejí grafiku Intel HD 3000, jež poskytuje výše zmíněné výkony, avšak u stolních modelů je tomu jinak. Výkonnější grafiku obsahují pouze nejvýkonnější (a nejdražší) modely, zatímco ty zbývající poskytují jenom grafiku HD 2000, která je podstatně slabší (používá jen 6 výkonných jednotek namísto 12).

Apple své plány neprozrazuje, avšak když se podíváme na výsledky prvních testů, zdá vysoce pravděpodobné, že Macy, co nyní používají mobilní procesory Core 2 Duo spolu s integrovanou grafikou NVIDIA GeForce 320M, by mohly přejít na mobilní procesory Sandy Bridge (zřejmě na dvoujádrové modely, čtyjádrové mobilní procesory zatím Apple nikdy do notebooku nenasadil), jež kombinaci Core 2 Duo plus GeForce 320M nahradí. (Pověsti o tom přinesl CNET již počátkem prosince, v odkazovaném článku též vysvětlujeme, proč Apple zatím zůstává u Maců s integrovanou grafikou u procesorů Core 2 Duo.)

Integrovaná grafika Intelu sice možná bude o trochu slabší než GeForce 320M, ale celkově vyšší výkon procesoru by to měl vyrovnat. Nezodpovězenou otázkou zůstává podpora OpenCL na HD 3000, ale Intel na ní údajně už pracuje (ovšem teprve se uvidí, jak kvalitní tahle podpora bude).

Jako první by na Sandy Bridge mohly přejít MacBooky Pro

Nové procesory by tak nejspíš jako první mohly dostat MacBooky Pro, tentokrát však včetně 13“ modelů, které se zřejmě spokojí s integrovanou grafikou v procesoru (zatímco 15“ a 17“ modely přidají samostatnou grafiku, stejně jako nyní).

Později by na architekturu Sandy Bridge mohl přejít také MacBook a možná i MacBooky Air (od února budou dostupné ULV verze těchto procesorů, jež vypadají dost slibně, ve spojení s SSD disky současných modelů by jistě podávaly zajímavé výkony). Apple ovšem mobilní procesory používá i v některých stolních Macích, mobilní čipy Sandy Bridge by proto mohl nasadit i Mac mini.

Modernizaci procesorů se nakonec nevyhnou ani iMacy, u nichž ovšem lze očekávat užití stolních verzí procesorů Sandy Bridge. Ty levnější však obsahují pouze grafiku HD 2000, jež by pro ně byla příliš slabá, dá se ale předpokládat, že tak jako současné iMacy též nové modely nasadí samostatné grafické karty a integrovanou grafikou nebudou vůbec využívat.

Zatím sice nejde ani přibližně odhadnout, kdy by se mohly objevit nové MacBooky Pro s procesory Sandy Bridge, ale v každém případě existuje značná naděje, že již během několika málo měsíců dojde k dalšímu významnému zvýšení výkonu notebooků Applu při zachování či dokonce prodloužení jejich výdrže na baterii.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Jde o podporu OpenCL

Autor: Martin Světlík Muž

Založeno: 04.01.2011, 01:08
Odpovědí: 0

Pro Apple je klíčová podpora OpenCL. Nejde ani tak o to, že Intel HD Graphics nejsou dostatečně výkoné, ale především nepodporují OpenCL, což u Mac OS X není přijatelné. Proto Apple stále nasazuje Intel Core 2 Duo v kombinaci s chipsety od nVidie a jejich integrovaným řešením, což Intel zakazuje u současné iX řady. Ve svém MacBook Pro 15,4" mám jak integrované řešení od Intelu, tak dedikovanou nVidii. Pořád běžím na výkonější kartě, protože zkrátka každá druhá aplikace vyžaduje OpenCL a tak se Mac OS X přepne na lepší nVidia kartu, která tuto technologii podporuje, ačkoli by to integrované řešení také zvládlo... To je celý kámen úrazu. Pokud by Intel povolil používání jiných chipsetů od nVidie, tak 13" modely včetně nového MacBooku Air nemusí používat starší rodinu CPU.

Odpovědět na příspěvek

Krok s5 :-(

Autor: Peter Muž

Založeno: 04.01.2011, 09:20
Odpovědí: 0

Tlacit do MacBookov Pro (hoc aj 13") nove Sandy bridge so slabsou HD2000 grafikou mi pripada ako krok s5. Ano tie procaky maju super vykon, ale tie grafiky - HD2000 je vykonovo blizsie ku NV9400. HD3000 su sice vykonovo uz celkom vyrovnane s NV320M, ale su len v top modeloch Intel Core i7 co asi Apple nebude davat do 13" MBP toboz do Air :-(
Dalej je tu uz spominany problem s OpenCL, ja skor dufam, ze najblizsie pri prezentovani novych modelov MacBookov Pro naozaj uvidim Jobsa a za nim logo AMD...

Odpovědět na příspěvek

RE: Krok s5 :-(

Autor: peter Muž

Založeno: 04.01.2011, 09:35

Tak nic, kukam podrobny calnok o SandyBridge CPU a vsetky mobilne CPU maju HD3000, aspon cosi ;-) Takze uz len keby Intel zapracoval na tom OpenCL.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Tak nic, kukam podrobny calnok o SandyBridge CPU a vsetky mobilne CPU maju HD3000, aspon cosi ;-) Takze uz len keby Intel zapracoval na tom OpenCL.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: