iBook v praxi I. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

iBook v praxi I.

12. června 2001, 00.00 | Konečně se české nenechavé ručičky dočkaly a mohly si sahnout na "živý" kousek iBooku. Jaké jsou naše dojmy po víkendovém dovádění s iBookem?

Nový iBook se u nás zatím zastavil pouze na víkend, takže shrnutí dojmů a zkušeností bude trošku stručnější, ovšem máme již přislíbenou dlouhodobou zápůjčku, při které pochopitelně dáme iBooku pořádně do těla, jak v oblasti výkonu procesoru, tak baterií.

O designu jsme se již zmiňovali ve včerejším článku, takže jen stručně. Převážně bílý iBook má v horní části uložený kvalitní LCD displej o úhlopříčce 12,1", s relativně širokým okrajem kolem - rozhodně širším, než má Titanium. V tomto okraji je také zabudovaný mikrofon - vpravo nahoře vedle displeje. Díky poměrně masivní konstrukci asi bude LCD dobře chráněno - rozhodně není tak náchylné na prohnutí jako u Titania. Jablíčko, které je na vrchní straně, pochopitelně při zapnutém počítači svítí.

Jak už bylo možné vidět na fotkách, je odklápění displeje řešeno poměrně netypicky - díky netradičně vyřešenému uchycení displeje se ve výsledku posune víc dozadu a dolů. Spojení je kovové, a vypadá masivně, doufejme, že je skutečně tak odolné. Díky tomuto řešení nic neruší velmi "hladký" dojem z celého stroje - nikde nic nepřečnívá, porty jsou přímo na boku počítače bez jakékoliv ochrany.

Plast, který pokrývá valnou část vnějšího obalu iBooku, je čirý, barva je nanesená zevnitř. Apple tvrdí, že nový iBook je mnohem odolnější, než předchozí model, jak díky polykarbonátovému plastu, tak díky magnéziovému rámu, ovšem vrchní lesklá slupka se zdá být dost náchylná na poškrábání - uvidíme, jak iBook dopadne po tahání v báglech a aktovkách mládeže.

Jak již bylo mnohokráte zmiňováno, iBook je nyní perfektně přenosný počítač, jak z hlediska rozměrů, tak váhy. Předchozí model iBooku se do některých batohů a báglů ani nemusel vejít, nyní tento problém rozhodně mít nebudete. iBook velmi obstojně konkuruje také strojům v oblasti PC - najít plně vybavený notebook (dobrá, bez disketové mechaniky, ale s CD nebo DVD mechanikou), s nízkou váhou, vysokým rozlišením displeje, dobrou výdrží baterií a obdobnou cenou se vám jen tak nepodaří - vždy bude něco chybět či přebývat. V tomto směru může být iBook pro obvyklé české štouraly důkazem, že Apple dokáže udělat velmi dobrý počítač, který poměrem cena/výkon své PC kolegy předčí.

Displej, o kterém již byla řeč, byl ze strany Applu velmi nadšeně vychvalovaný - a oprávněně. Díky výborné ostrosti a jasnosti je dokonale použitelný i při poměrně nízkém rozměru a vysokém rozlišení. Prosím, vezměte v potaz, že rozlišení 1024 x 768 se ještě nedávno používalo na monitorech s velikostí 16-17"! Displeji snad opravdu není co vytknout, má rozumný úhel pohledu, překresluje se solidně rychle, prostě špička. Kromě standardního jsou podporované i rozlišení 800 x 600 a 640 x 480, všechno v milionech barev. K dispozici je také výstup na externí monitor - bohužel pouze s podporou zrcadlení obrazu.

Dolní část iBooku se napůl skládá z magneziového rámu stříbřité barvy a napůl z plastu. V magneziu je zasazená klávesnice, pod kterou je prostor pro AirPort kartu a po další manipulaci se objeví také slot pro paměť. Klávesnice je plné velikosti, v podstatě shodná s klávesnicí Titania a bude se dodávat v české verzi, systém iBooku bude počeštěn až ve verzi 9.2. Nad klávesnicí jsou dva reproduktorky, s poměrně dost slušným zvukem, ovšem občas se objevovaly divné ruchy, nevyváženost kanálů apod. Tyto problémy by měl odstranit update, dostupný na stránkách Applu. Kromě reproduktorů je nad klávesnicí klasické tlačítko pro zapínání (tolik postrádané na nových klávesnicích) před klávesnicí je jako obvykle trackpad - design je obdobný jako u TiBooku, tlačítko je ale větší, a zdá se, že se díky tomu lépe na trackpadu pracuje. Trackpad podporuje i klepnutí, poklepání a tažení - vše je možné zapnout v ovládacím panelu. Zepředu je velké tlačítko pro otevírání displeje - v podstatě shodné s tlačítkem z Titania, stejně jako samotný systém uchycení displeje. V případě iBooku je ale mezi horní a dolní částí větší mezera, která na některé uživatele nepůsobí příliš esteticky. Vlevo od tlačítka je jinak neviditelná LED dioda, která při uspání bíle pulzuje.

"Vnitřnostem" jsme se již věnovali při uvedení iBooku, takže jen pro pořádek: základem je procesor PowerPC G3 na 500 MHz, s 64 KB Level 1 cache a 256 KB Level 2 cache přímo na čipu - tato paměť běží na shodné frekvenci jako procesor. Rychlost procesoru je možné v ovládacím panelu snížit na 400 MHz, což snižuje výkon (který například při práci s textovým editorem není tak potřebný) ale zároveň zvyšuje výdrž baterií. Vzhledem ke krátké době zápůjčky jsme bohužel nemohli otestovat, jak velký vliv na výdrž baterie má právě snížení rychlosti procesoru. Systémová i paměťová sběrnice běží na 66 MHz, shodně se starým modelem iBooku, TiBook má 100 MHz sběrnice. Počítač se dodává buď s 64 nebo 128 MB paměti na desce, v závislosti na konfiguraci, vždy je volná jedna pozice pro SO-DIMM o maximální kapacitě 512 MB - tedy nejvyšší možná konfigurace je s 640 MB RAM, což je 2x více než u předchozího modelu. Standardem je disk o kapacitě 10 GB, což aktivním uživatelům asi nebude stačit - zvlášť, pokud budou iBook používat skutečně jako "digitální hub" pro hudbu, digitální video a podobně. Tato kapacita disku podle odhadu uživatelů bude stačit pro editaci zhruba 30 minut digitálního videa - je nutné brát v potaz, že disk není nikdy zcela prázdný a tedy rozhodně není k dispozici celých 10 GB. Na přání je možné v AppleStoru zabudovat disk o kapacitě 20 GB, což se nás netýká.

Grafika je shodná jako v minulém modelu iBooku nebo v Titaniu - ATI RAGE Mobility 128 vybavený 8 MB paměti, připojený rozhraním AGP 2x. To poskytuje dostatek výkonu pro běžné operace a hry, povaze počítače docela odpovídá, a spíš zahanbuje Titanium, které by si lepší grafiku zasloužilo zcela určitě.

Rozhodně překvapila nabídka optických mechanik - na výběr jsou 4 varianty: CD-ROM, DVD-ROM, CD-RW a "combo" DVD-ROM+CD-RW - v tomto pořadí jdou jednotlivé konfigurace i cenově, od 59 000 až po 89 000 Kč bez DPH. S CD-ROM verzí se dodává pouze 64 MB RAM, s ostatními 128 MB - a to jsou jediné rozdíly mezi konfiguracemi.
Možná někoho překvapí, že mechanika nemá vysouvací tlačítko - vše řeší klávesa Eject (F12), která naštěstí funguje nejen při nabootovaném počítači, ale i při startu. Mechanika je klasický "šuplík" a vysouvá se z pravého boku, vedle napájecího konektoru. CD-ROM mechanika, kterou jsme měli v testovaném počítači, je 24x rychlostní, DVD 8x rychlostní, CD-RW podporuje 4x/8x/24x a DVD+CD-RW nabízí rychlosti 4x/4x/24x (v případě zapisovacích mechanik je to zápis, přepis a čtení)

Nutno podotknou, že 64 MB je dneska dost málo - Mac OS X, který se bude dodávat ke všem novým počítačům, vyžaduje 128 MB, a i práce pod Mac OS 9 se může s 64 MB RAM změnit v utrpení - stačí spustit Photoshop. Každopádně je divné prodávat počítač, na kterém není možné efektivně spustit aktuální operační systém.

Rozhraní jsou na levém boku, v sestavě modem 56k, ethernet 10/100, FireWire, 2x USB, externí monitor (pomocí přibalené přechodky) a externí video (pomocí dokoupitelné přechodky) a nebo zvuk - jeden konektor je použitelný buď pro zapojení sluchátek nebo pro speciální konektor, který umožňuje připojit iBook například k televizi. A je potřeba nezapomenout na resetovací tlačítko, zapuštěné vedle AV konektoru - na reset je potřeba alespoň tužka, ale už díkybohu ne kancelářská sponka ;). Konektory nejsou nijak zakryté, tak snad do nich nenapadá nějaká špína - v báglu se může povalovat kde co.

Příjemné je, že iBook nehřeje ani zdaleka tak, jako TiBook - je spíš vlažný, nejteplejším místem byla baterie při nabíjení. Ta má na sobě opět diodky pro zobrazení stavu nabití. Výdrž baterií v podstatě nezklamala - při připojení na internet jsme dosáhli čas 2:50, což odpovídá i Titaniu - a to bez nastavení procesoru do úspornějšího režimu. Při psaní bude výdrž určitě ještě delší, toto vše pro vás ještě důkladně otestujeme. Baterie se nabije zhruba za 2 hodiny, pokud počítač spí, nebo je vypnutý, nebo za 4 hodiny při používání. Také výkon procesoru se na první pohled zdá být dostatečný, častěji je limitujícím faktorem velikost paměti - hlavní nevýhodou procesoru G3 oproti G4 je absence jednotky AltiVec, jinak nejsou rozdíly z hlediska běžného uživatele až tak velké (G4 podporuje například na rozdíl od G3 použití více procesorů)

Při používání iBooku jsme narazili na jednu podivnou chybu (kromě problému se zvukem, které by měl řešit zmiňovaný update), týkající se modemu. V případě, že byl iBook zapojen do napájení, generoval modem do linky silný šum, což znamenalo ve výsledku připojení rychlostí 7200 baudů. Při běhu z baterií se tento problém neobjevoval - uvidíme, zda šlo o problém konkrétního kusu, nebo zda jde o vážnější chybu.

Kromě zmíněného problému se zvukem je pro nás iBook příjemným (očekávaným) překvapením. Především skvělý displej, malé rozměry a nízká váha, spolu s rozumným vybavením a akceptovatelná cena (i když výhrady vůči lehce nadsazeným českým cenám zůstávají), z něj dělají skvělý notebook pro širokou skupinu zákazníků, nejen studenty škol.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: