iBook G4: jak se povedla třetí generace? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

iBook G4: jak se povedla třetí generace?

18. listopadu 2003, 00.00 | Nové iBooky s procesorem PowerPC G4 se již prodávají a nás zajímalo, jak si tento přenosný počítač vede v praxi - jakou má vydrž baterií, jak může konkurovat ostatním notebookům Apple rychlostně. Přečtěte si naše zkušenosti a prohlédněte si řadu fotografií a výkonostních grafů.

Když se v roce 1999 objevily první iBooky, byly pokládané za vyloženě školské počítače - byly velké, s velmi netradičním tvarem, který trochu připomínal jedno motýlí křídlo, barevné a ne úplně ideálně vybavené. Zájem byl relativně nízký, vzhledem ke svému vzhledu to byl počítač, který našel uplatnění ve školství, v domácnostech a případně u avantgardnějších (či chudších :) firem.

V roce 2001 Apple udělal několik drobných změn, které znamenaly pro iBook tak trochu revoluci. Stačilo změnit design a nabídnout větší displej a iBooky se rázem staly miláčky nejen školství, ale i běžných zákazníků. Velmi subtilní notebook s rozlišením 1024x768 bodů, s decentním, leč elegantním designem a s dobrou výbavou - tím iBook jednoznačně zabodoval a prodeje se dostaly na násobky předchozí verze iBooku.

Po dalších dvou letech nám Apple servíruje novou významnou změnu: iBook G4. V době, kdy se objevují první Power Macy G5 a kdy se spekuluje, které modely získají tento procesor jako další, se Apple definitivně zbavuje minulosti v podobě rodiny procesorů G3, které používal od roku 1997. Vzhledem k tomu, že nyní obě dvě řady notebooků sdílejí stejný procesor, Apple učinil v nové řadě iBooků několik rozhodnutí, které mají zamezit "kanibalizaci" mezi jednotlivými přenosnými počítači - v praxi nabízí už jen jeden iBook s 12" LCD, který k tomu má nejpomalejší procesor z celé řady - pouze 800 MHz G4. Tento iBook jsme díky laskavosti prodejce Apple, společnosti Tauer získali na krátký test, v článku naleznete shrnutí našich zkušeností a dojmů.

Doufejme, že vás tentokrát uspokojí i kvalita fotografií, u většiny (kromě jednoho detailu) se po klepnutí objeví větší verze. Bohužel se nám nepodařilo zachytit korektně barevnost LCD, což nám snad prominete.

Design

iBook, uvedený v roce 2001, byl z hlediska designu nebývale podařeným kouskem. Obal byl z průhledného plastu, který byl z vnitřní strany pomalovaný bílou barvou, vnitřek byl kombinací kovově stříbrné a až průhledně bíle klávesnice. V loňském roce Apple zavedl určité drobné změny, které se projevují i na iBooku G4.

Design v podstatě zůstává zachovaný (včetně rozměrů či váhy), nejvýraznější změnou je absence šuplíčku pro CD/DVD, nyní se používá stejně jako u PowerBooků štěrbinová mechanika. Poněkud odlišná je barevnost. Obal počítače je nyní z bílého plastu (první iBooky s tímto zcela bílým obalem se objevily už v loňském roce), vnitřek je pro změnu provedený v šedivé - šedivé jsou opěrky pro dlaně, trackpad, tlačítko, klávesnice i lem kolem displeje. Dojem pro uživatele, kteří předtím používali starší "Ice" verze iBooku je trošku negativní - zatímco první bílé iBooky z roku 2001 působily velmi lehce a elegantně, nový iBook je trošku "těžkopádný", zvláště po otevření počítače - jednolitá neurčitě šedá plocha.

Změna vnějšího obalu je asi snadno pochopitelná - výrobní náklady, neboť čistě bílý obal je určitě snazší vyrobit, a také možná zkušenosti uživatelů - v barvě na průhledných obalech, zvlášť na hranách, se objevovaly trhlinky, které někomu mohly vadit. Pro změny uvnitř moc důvodů není - šedá plocha postrádá jakýkoliv šmrnc. I přesto - design je stále velmi příjemný a především funkční, jen je škoda toho, že se ztratily drobné aspekty, které z původního iBooku dělaly doslova úchvatný designérský kousek.


Detail na bílý plast

Jestliže chcete porovnat nový iBook G4 se staršími modely, zde a zde jsou fotky "bílých" iBooků (detail klávesnice), nebo se můžete podívat i jak vypadal původní barevný iBook.

Klávesnice a celé vnitřní uspořádání je shodné jako u starších verzí iBooku, klávesnice je odklopná, pod ní se skrývá místo pro AirPort Extreme kartu a paměť. Po zkušenostech s PowerBooky poněkud chybí podsvětlení klávesnice :).

Vybavení

Základní změnou je samozřejmě nový procesor, PowerPC G4. Pro přechod Apple na tento procesor asi existovalo více důvodů - vnímání procesoru PowerPC G3 jako starého a nevýkonného (neprávem), možná i zjednodušení podpory (simultánně by se podporovaly procesory PowerPC G3, G4 a G5) a také lepší podpora PowerPC G4 pro multimédia, na které Apple sází. Každopádně, v námi testovaném počítači byl osazen procesor PowerPC G4 na 800 MHz s 256 kb L2 cache, bez další L3 cache. To je asi nejvýraznější rozdíl mezi iBookem G4 a PowerBookem G4 - i když nejnovější podzimní modely PowerBooku nemají také L3 cache, díky dvojnásobné L2 cache ji nepotřebují, výkon procesoru je dostatečný, starší verze procesoru G4 potřebovaly pro dosažení optimálního výkonu L3 cache. Takový starší typ procesoru je ve stávajícím iBooku, ovšem díky absenci L3 cache není výkon precesoru shodný, jako u staršího PowerBooku G4 se stejnou frekvencí. A pokud vás zajímá důvod tohoto omezení, je jednoduchý - iBooky se dělají až do frekvence 1 GHz a Apple nechce, aby tolik konkurovaly PowerBookům, zvlášť 12" PowerBooku, který toho má s iBookem společného relativně dost.

Rychlost sběrnice iBooku je 133 MHz (12" PowerBook stejně, vyšší modely 167 MHz), používají se také DDR paměti (na rychlosti 266 MHz). Maximální velikost RAM v iBooku je podle Apple 640 MB, s tím, že 128 MB je na desce. To znamená, že podporované jsou maximálně moduly o velikosti 512 MB, ovšem zdá se, že omezení je dané pouze velikostí modulu, nikoliv omezením počítače. Jinak Apple všechny iBooky G4 dodává s 256 MB RAM, což mírně nelogicky (a hlavně nepříznivě pro uživatele) rozkládá na 128 MB na desce a 128 MB v modulu v jediném paměťovém bloku. To znamená, že při libovolném upgradu uživateli zůstane v podstatě nepoužitelný 128 DDR SO-DIMM modul. Tato praxe, kterou nastoupil Apple v zhruba posledním roce v podstatě u všech přenosných počítačů je pro uživatele značně nepříznivá.

Dalším důležitým dílem je grafická karta ATI Mobility Radeon 9200 s 32 MB VRAM na sběrnici AGP 4x. Ta se stará o zobrazování na interním displeji s rozlišením 1024x768 bodů, případně na externím displeji, který standardně podporuje jen zrcadlení obrazu, ovšem toto omezení je podle všeho možné obejít softwarovým zásahem do firmware. Externí displej se dá připojit do miniVGA konektoru přes přechodku na VGA, případně lze připojit také televizi či video, přes speciální videokabel (nutno dokoupit).

iBook disponuje širokou řadou rozhraní, které jsou v podstatě shodná jako u PowerBooku 12". Nemá PCMCIA slot, interně lze osadit pouze paměť a AirPort Extreme kartu (která není součástí dodávky), v případě nákupu v zahraničí také Bluetooth modul v rámci BTO (build-to order). Paměťový modul i AirPort Extreme karta se usazují pod klávesnici (pozor, AirPort Extreme karty nejsou zaměnitelné s AirPort kartami!), pokud chcete používat Bluetooth, budete muset v našich podmínkách zvolit externí modul přes USB.

iBook G4 podporuje nově USB 2.0, k dispozici jsou dva porty s nominální rychlostí 480 MBit. Dále je k dispozici FireWire 400, FastEthernet (10/100), modem V.92 a miniVGA port. Přímo na počítači jsou dva reproduktory a na displeji je také mikrofon. Počítač má pouze zvukový výstup na sluchátka, vstup nikoliv.

Všechny modely iBooku jsou standardně vybavené combo mechanikou, tedy podporující přehrávání DVD a vypalování CD-RW disků, zápis CD-R je 24x rychlostní, zápis CD-RW 10x. Jednotlivé modely iBooku se liší kapacitou disku - nejmenší 12" model má 30 GB, což pro intenzivnější práci není mnoho. V zahraničí není problém disk nechat nahradit větší kapacitou na Apple Store, u nás si s tím musí poradit dealer, resp. servis. Disk je připojený přes ATA 100, jedná se pravděpodobně ve všech případech o 4200 rpm disky (v případě testovaného kousku to byl disk TOSHIBA MK3021GAS).

K iBookům se dodává již Mac OS X Panther, Mac OS 9 je možné spouštět pouze jako Classic rozhraní, tedy ne přímo do devítky bootovat. Zajímavé je, že se restore počítače dodává na čtyřech CD - i když všechny běžně dodávané iBooky mohou číst DVD. Ovšem Apple má v USA ještě jeden model, určený pro školství, který má pouze CD-ROM, a tak se disky dělají pro všechny počítače jednotně.

Apple tvrdí, že nový iBook by měl vydržet až 6 hodin na baterie, při našem testu jsme se dostali na 3 hodiny, ovšem s tím, že byla připojená síť a procesor byl na maximální výkon. U prvního iBooku, který měl mít výdrž 5 hodin to bylo 2:50, místo ethernetu byl počítač připojen přes modem. V případě použití omezení výkonu se sníží rychlost procesoru na 600 MHz a sběrnice na 100 MHz, takže počítač by měl vydržet fungovat ještě výrazně déle. Baterie se podle Apple naplno nabije za zhruba šest hodin pokud počítač běží a 3,5 hodiny pokud je uspaný, v praxi se v podstatě vybitá baterka nabila za tři hodiny při běžícím počítači. Součástí dodávky je standardní malý čtvercový zdroj, s informační diodou na konektoru napájení, která svítí oranžově když se počítač dobíjí a zeleně když je baterie nabitá.

Počítač se při použití na plný výkon relativně zahřívá, což je cítit zespodu, pod levým zápěstím hřeje disk. Během testování se větrák zapnul jen jednou, a kupodivu to nebylo v okamžiku, kdy jel počítač na plný výkon.

Klávesnice je standardní, jakou Apple již poměrně dlouho používá v přenosných počítačích, píše se na ní dobře, má dobrý zdvih a nijak se nekroutí, jak bylo zvykem u prvních iBooků. V této souvislosti jsme přišli na zajímavou a zdá se že ojedinělou chybu u tohoto kousku - tlak nalevo od trackpadu vyvolal stisknutí tlačítka trackpadu, což se v praxi projevovalo občas při psaní "z" levou rukou (pro případ že by někdo chtěl namítat že správně se "z" píše pravou :). Podle všeho se jedná o ojedinělý problém, uživatelé si však na diskusích stěžovali na problémy s trackpadem, resp. pohybem kurzoru, který byl občas chaotický, nebo trackpad vůbec nereagoval. Vážnější problémy se zatím neobjevily. Mimochodem, doufejme, že časem Apple začne nabízet podsvětelné klávesnice ke všem počítačů, u iBooku docela chyběla...

Klávesnice je momentálně dostupná v angličtině, možná ještě do konce roku bude k dispozici také česká verze - pokud se bude situace řešit stejně jako u stávajících PowerBooků, bude mít uživatel možnost si koupit v pytlíčku české klávesy a provést "upgrade".

Výkon

PowerBook jsme samozřejmě prohnali naším redakčním testem - s tím rozdílem, že zatímco všechny ostatní počítače běžely pod Mac OS 10.2.x, iBook G4 už pod Pantherem. Je zajímavé sledovat, jak v různých úlohách soupeří s různými modely PowerBooků, ovšem někdy prohrává i se starším bratříčkem s procesorem PowerPC G3. Z toho je jasně vidět, že design procesoru PowerPC G3 vůbec není špatný, pouze nemůže konkurovat v oblasti multimediálních aplikací. Podrobnosti ohledně jednotlivých položek naleznte v našem velkém testu přenosných počítačů.

Quake3 Arena Power Mac G4/733 iBook G3/500 iBook G3/800 iBook G4/800 PB G4/867 PB G4/800 PB G4/1GHz PB G4/1,25 GHz
Fastest (640x480) 64.7 31 54.2 64.3 63.1 78 94.1 100.5
Best Quality 57.6 9.2 49.3 55 55.5 67.5 82.5 85.9
Best Quality (1024x768) 57
47.5 54.5 51.9 66.5 80.4 85.4

Závěr

iBook G4 se nám po našem krátkém testování jeví jako velmi slušný nástupce iBooků - ve svém 12" provedení je tradičně malý a lehký (2,2 kg), výdrž na baterie je (tradičně) slušná, výkon sice může jít trošku dolů u aplikací, které nepoužívají AltiVec, u ostatních ale samozřejmě je výkon lepší. K tomu si přidejme poměrně příjemnou cenu, zhruba kolem 38 000 Kč s dvouletou zárukou bez DPH. Pokud jste uvažovali, že si koupíte iBook G3, tento upgrade by vás měl určitě přesvědčit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: