Historické zvraty v dějinách Apple I. - Hardware - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Historické zvraty v dějinách Apple I. - Hardware

20. června 2005, 00.00 | Za necelý rok společnost Apple Computer oslaví své 30. narozeniny a zároveň o nějaký měsíc později začne probíhat ohlášená hardwarová proměna z Mac PowerPC na Mac Intel, tolik v poslední době diskutovaná, někým vítaná, někým zatracovaná. Co všechno tato změna přinese a jaké bude mít dopady, to ukáže budoucnost. Zkusme se ale podívat do minulosti společnosti Apple, kdy a jak k podobným změnám došlo a jak probíhaly.

Za necelý rok společnost Apple Computer oslaví své 30. narozeniny a zároveň o nějaký měsíc později začne probíhat ohlášená hardwarová proměna z Mac PowerPC na Mac Intel, tolik v poslední době diskutovaná, někým vítaná, někým zatracovaná. Co všechno tato změna přinese a jaké bude mít dopady, to ukáže budoucnost. Zkusme se ale podívat do minulosti společnosti Apple, kdy a jak k podobným změnám došlo a jak probíhaly.

Od roku 1976, kdy firma Apple vznikla (1. dubna, což není aprílový žert), až do druhé poloviny osmdesátých let Apple vyráběl počítače Apple I, II a III v několika modifikacích. Srdcem těchto počítačů byly procesory MOS Technology / Syner Tech 6502 s osmibitovou architekturou a taktovací frekvencí 1 - 4 MHz. Poslední verze počítačů Apple II se udržely v prodeji až do konce osmdesátých let, což bylo na osmibitový počítač obdivuhodné, velké množství těchto počítačů Apple dodával i do amerických škol. Počítače Apple II a Apple III mohly být vybaveny až 8 MB RAM, což je na osmibitový počítač té doby paměť vskutku obrovská.

V roce 1983 společnost Apple uvedla na trh počítač Lisa, snad pojmenovaný po nemanželské dceři Steva Jobse, kde Apple poprvé použil procesor Motorola 68000 s taktovací frekvencí 5 MHz. Procesor Motorola 68000 měl 32-bitovou vnitřní a 16-bitovou vnější architekturu a společnost Apple ho používala v některých počítačích Macintosh (jen s vyšší taktovací frekvencí) ještě počátkem devadesátých let. Firma Apple byla první, která tento procesor použila pro stavbu počítače. Počítač Lisa byl vybaven operačním systémem LisaOS a byl to první pokus o komerční využití grafického uživatelské rozhraní (GUI). Procesorům Motorola řady 680x0 (označované též jako 68k) zůstal Apple věrný až do poloviny 90. let. Počítač Lisa nebyl ale pro svoji vysokou cenu a dost nízký výpočetní výkon obchodně příliš úspěšný a projekt Lisa byl velmi brzy ukončen.


O rok později, 24. ledna 1984, byl veřejnosti představen první Macintosh. První opravdu úspěšný počítač, který se ovládal tak, jak jsme dneska téměř všichni zvyklí, tedy pomocí grafických objektů na monitoru a myší či podobným ukazovacím zařízením. V útrobách skrýval procesor Motorola 68000 s taktovací frekvencí 8 MHz, tedy oproti počítači Lisa o 60% urychlený, což pomohlo pokrýt výpočetní nároky spojené s grafickým uživatelským rozhraním. V počítačích Macintosh pak Apple postupně používal celou řadu procesorů Motorola (68000, 68020, 68030 a 68040) více než deset let. Procesor Motorola 68000 byl v roce 1985 použit v laserové tiskárně Apple Laserwriter, první postscriptové tiskárně na světě, oproti počítači Macintosh však taktovaný na 12 MHz, tedy o 50% rychleji. Použití procesorů Motorola v roce 1983/84 oproti předchozím MOS však nebylo až tak významnou změnou, protože počítače Lisa/Macintosh byly úplně jinými typy počítačů, než byly počítače Apple I/II/III. Za povšimnutí stojí však skutečnost, že ani v prvních počítačích z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let Apple nepoužil osmibitové procesory Intel, konkrétně 8080, nebo později 8086 s 16-bitovou vnitřní architekturou.

Skutečný zvrat nastal v roce 1994. Společnosti Apple, IBM a Motorola společně vyvinuly procesor PowerPC, který byl mnohem výkonnější, než původní procesory od Motoroly. Díky jim se značně podařilo značně zvýšit výkon počítačů Macintosh především ve výpočtech s plovoucí desetinou čárkou. Rok 1995 byl pak definitivní tečkou za počítači Apple s procesory Motorola 68k, a dodávány byl už jen počítače s PowerPC. Za rok 1995 mimo jiné společnost Apple vytvořila největší roční tržbu ve své historii - 11 miliard dolarů. V přepočtu na koruny by to byla celkem zajímavá část státního rozpočtu naší země. Přechod na procesory PowerPC byl jednoznačným obchodním úspěchem. Procesory PowerPC používá Apple dodnes v již páté generaci. Samotný přechod trval pouhý rok (1994-1995), časově tedy podobný, jak je do budoucna naplánován přechod na procesory Intel (2006-2007). Několik let však bylo možné instalovat nové aplikace a operační systém i na staré počítače, uživatel měl na výběr z instalace pro MC68k nebo PowerPC až do doby, kdy Apple rozhodl o ukončení podpory starých počítačů. Pokud tedy přechod na Intel proběhne stejně hladce a bez problémů jako před deseti lety přechod z Motoroly na PowerPC, nemá se běžný uživatel čeho bát. Principiálně je to velmi podobné. Pokud vím, tak si nikdo před deseti lety na změnu procesoru nestěžoval, spíše naopak.


Procesory PowerPC 601, 603 a 604 vyráběla Motorola i IBM, v roce 1997 pak byl vyvinut procesor PowerPC G3 (generace 3), jehož architektura byla doslova šitá na míru prostředí Mac OS. Jednalo se o velmi efektivní a nenáročný procesor, který měl nízký ztrátový výkon, tudíž i nízkou spotřebu elektrické energie a nízkou produkci tepla. O rok později pak PowerPC G4 (generace 4) dostal jednotku AltiVec, která mimořádně zvýšila výkon výpočtů v plovoucí desetinné čárce. A nakonec v roce 2003 u procesoru PowerPC G5 (generace 5) byla rozšířena šířka sběrnic z 32 na 64 bitů, taktovací frekvence vzrostla až na 2,7 GHz (r. 2005) a u dvouprocesorových počítačů dostal každý z procesorů svoji vlastní sběrnici. Tím de facto vývoj procesorů PowerPC končí, pokud ještě do doby, než Apple přejde na dodávky z Intelu, k nějakým úpravám dojde, tak snad jen k mírnému zvýšení taktovací frekvence procesorů, dalšího vylepšení už se asi nedočkáme, stejně jako nějaké verze PPC G5 pro přenosné počítače. Škoda, docela jsem se na PowerBook G5 těšil.

Minulost máme za sebou, a co nás tedy čeká v budoucnosti s přechodem na procesory Intel? Z hlediska uživatele asi nic až tak zásadního. Po několik let budou k mání instalace operačního systému i aplikací pro obě verze Maců, určitě dostatečně dlouho, než z dnešních počítačů vybavených PowerPC bude starý šrot. Přechod na Intel má však jednu výhodu, a to možnost instalace Windows na Macintosh. Pro mě osobně to žádná velká výhoda není, protože Windows nepotřebuji (a doufám, že ani nebudu), ale setkávám se s případy, kdy uživatel má kromě Maca ještě PC s Windows často kvůli jedné jediné aplikaci (například účetní program, který používá jeho zaměstnavatel). Tím odpadne nutnost mít dva počítače. Nemluvě o snadném portování aplikací z Windows na Mac, stejně jako je to dnes snadné z Linuxu, což usnadní práci hlavně vývojářům a tím pádem by časem mohly být pro Macintosh aplikace, které jsou dnes jen ve verzi pro Windows. Mac má tak šanci stát se nejuniverzálnějším počítačem na světě, protože na něm jako na jediném (doufejme) poběží Mac OS X a k tomu případně i Windows a Linux.

Není to z hlediska historie ze strany Applu první snaha o multiplatformní počítač, v letech 1994-1996 existoval projekt PReP, později přejmenovaný na CHRP, kdy se společně firmy Apple, IBM a Motorola snažily multiplatformní počítač vyvinout, který by umožnil provozovat jak Mac OS, tak Windows na jediném stroji bez nutnosti přidávání rozšiřujících karet nebo používání softwarových emulátorů. Mám za to, že je to dobrá cesta, stejně tak si myslím, že Steve Jobs ví moc dobře, co dělá. Vzpomeňte si na první iMac, počítač vybavený pouze sítí a USB a bez disketové mechaniky. Vzhledem k tomu, že tehdy bylo na trhu jen málo periferií připojitelných přes USB, dalo se předpokládat, že takový počítač nebude dobře prodejný. A opak byl pravdou, z iMaca se stal na několik let obchodní hit a Apple tak zároveň přinutil výrobce periferií začít USB používat. Stejně tak si myslím, že Steve Jobs vidí pod pokličku laboratoří Intelu mnohem víc než my, a určitě ví, co v nejbližších letech může od Intelu čekat.

V současné době asi nemá příliš cenu rozebírat, jaké budou procesory za rok nebo dva od toho či onoho výrobce. Že ale PPC G5 je asi zatím dobrý procesor, o tom svědčí to, že v příštím roce začne Apple nahrazovat PowerPC za procesory Intel stroje vybavené PPC G4 a teprve až o rok později teprve stroje s PPC G5, pravděpodobně, až bude mít Intel odpovídající náhradu. Nechci tu polemizovat o tom, zda PowerPC už je zastaralé, či nikoliv, za těch deset let vývoje od roku 1994 do dnešních dob se jeho architektura přece jen změnila. Spíše bych se obával zda není náhodou dvakrát tak starší architektura Intel x86. Ale i ta se v průběhu oněch dvaceti let měnila v takové míře, jak to dovolovaly požadavky na zpětnou kompatibilitu. Rozhodující ale bude to, že Intel je dostatečně velká firma na to, aby byla schopna dodávat komponenty pro výrobu počítačů v dostatečném množství a zároveň byla schopna garantovat jednotný vývoj. Navíc odpadnou zbytečné polemiky o tom, zda procesor v Macu nebo nějakém PC s Intelem je výkonnější. Budou totiž stejné. A pak bude zajímavé sledovat, jak co na stejném hardwarovém stroji pod jakým operačním systém funguje rychle a spolehlivě. Je-li si Apple jistý, že na stejném stroji Mac OS X porazí Windows ve výkonu a spolehlivosti, bude to zajisté velmi dobré vysvědčení. Snad z tohoto důvodu bych si Windows snad i na takový počítač přechodně nainstaloval, aby bylo jisté, co je lepší. Přesně na tohle jsem docela dost zvědav, pro získání této informace stojí za to žít.

V žádném případě se nebojím ale toho, že by s příchodem Intelu nastal konec Macintoshe. Procesor je sice srdce počítače, ale jde i o další komponenty a hlavně jejich celkové sladění, a to Apple vždycky uměl na jedničku. Lze tedy předpokládat, že tomu tak bude i u Intelu. Možná pro mnohé ztratí tímto krokem Apple část ze svého puncu výjimečnosti díky jinému kousku křemíku. Současné Macy už se od PC tak mnoho neliší. Stejná RAM, stejné disky, stejné optické mechaniky, stejné PCI i AGP. Přestane se lišit už i tím procesorem. Ale nesmíme zapomínat, že v případě Apple jde i o design, který ho činí atraktivním a exkluzivním, a především o operační systém, duši počítače, který vždycky byl, je a doufejme i bude na velmi dobré úrovni. Ale o tom až někdy příště.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Upresneni

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 20.06.2005, 01:57
Odpovědí: 0

Lisa byla pomala predvsim kvuli LisaOS, nebot to byl OS s preemptivnim multitaskingem - tedy neco vyrazne komplexnejsiho, nez Macintosh. specialitkou Lisy bylo samostatne hardwarove MMU, memory management unit, jinak soucasti az u 68030. Neboli, to ze Mac byl rychlejsi nez Lisa, nesouvisi tak s vykonem procesoru.

PReP/CHRP - projekt, ktery mel vytvorit protivahu PC na PowerPC. Sice umoznoval beh Windows a rady dalsich OS (OS/2), ovsem samozrejme zkompilovane pro PowerPC, nikoliv bezne Windows pro Intel.

G5: tady se naopak jeste dockame nejakych prekvapeni, nebot existence dvoujadrovych G5 (970MP) je defacto jista a Apple je velmi pravdepodobne nasadi ve svych strojich, nebot to je proste dalsi evolucni cesta G5. naopak neexistence low-power verzi G5 je take takrka jista.

Mimochodem, v rozporu s cislovanim Apple je G5 jiz SESTOU generaci PowerPC procesoru - 601 byla zakladem, 603 byla zcela jiny procesor, stejne tak 604 byla vyrazne jina nez 601. rada 750 (aka G3) byla vyrazne vylepsena 603e (mimo jine s ni sdilela absenci podpory SMP), ovsem tezko tvrdit ze na miru Apple, protoze PowerPC jsou proste oblibene embeded procesory. To uz je vic "na miru" rodina 7400 (aka G4), vylepsena G3 o SMID (AltiVec) a podporu SMP, takze Apple mohl dotahovat na Intel, ktery pouzival MMX a dalsi vektorove rozsireni a mohl zacit dela viceprocesorove stroje. Mimochodem, nejnovejsi model PPC 7448 ma uz taky docela spozdeni, takze nejen IBM ma maslo na hlave.

No a G5 je tedy SESTYM zakladnim procesorem rady PowerPC (601, 603, 604, 750, 7400), ktery ma ostatne ke vsem zbyvajicim nejdale - podobne jako 601 vznikl odvozenim od procesoru POWER.

Odpovědět na příspěvek

RE: Upresneni

Autor: OC Muž

Založeno: 20.06.2005, 03:52

No, když upřesnit, tak upřesnit: ani MMU, ani preemptivní multitásnikg nic nezpomalí, *právě naopak*. Znáš preemptivní multitásking, který běhal jak z praku na tuším 3.5MHz V30 / 256 _kilo_ bytů paměti, a speciální MMU tam byla taky (Psion S3). Já sám jsem měl na VŠ napsané multitáskové jádro, které hodilo na lobovolném *tehdejším* PC (tj. včetně 8088/2MHz), bez problémů a rychle.

Nevím, proč byla Lisa pomalá, možná to bylo kvůli OSu, ale rozhodně ne kvůli tomu, že ten OS měl preemptivní multitásking a že měla MMU. To je totiž blbost.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Upresneni

Autor: Jirka Muž

Založeno: 20.06.2005, 10:16

Take nevim, proc byla Lisa pomala. Ale jiste neni zadna blbost, ze preemptivni multitask a virtualni pamet system zpomali! Oboji vyzaduje netrivialni spravu, ktera si vyzada svuj cas, oboji prinasi konflikty, jejichz reseni take potrebuji cas, a to ne prave zanedbatelny: planovani procesu, prepinani kontextu, synchronizace pristupu ke sdilenym zdrojum, vypadky stranek, odkladani na disk atd atd. Toto vsechno se jednak deje navic, jednak paralelne. Takze zrychleni to neprinese. Ale prinese to samozrejme mnoho jinych a dulezitejsich plusu. O tom snad v dnesni dobe uz nikdo nepochybuje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Upresneni

Autor: OC Muž

Založeno: 20.06.2005, 13:20

Pochybuji, že by Lisa měla virtuální paměť na úrovni Mac OS X -- nanejvýš tak hodně jednoduchou virtualizaci adres, ale i o tom moc a moc pochybuji. Virtualizace paměti? Se swapováním na disketu, že? :)))))))

A správa preemptivního multitáskingu (a případně jednoduché virtualizace adres) je *triviální* a čas, který zabere, je prakticky neměřitelný. Přepnutí kontextu na 68K bude asi tak na dvacet instrukcí. Plánování procesů veškeré žádné, na úrovni takovéhoto systému jde o dvě fronty a konec. Synchronizace přístupu ke sdíleným zdrojům žádná.

Opakuji: bez jakýchkoli ztrát výkonu oproti srovnatelným počítačům bez multitáskingu (spíš naopak) takový systém bez nejmenších obtíží chodil na V30/3.5MHz/256 KB RAM.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Upresneni

Autor: Jirka Muž

Založeno: 20.06.2005, 15:02

- Nevsiml jsem si, ze bych nekde srovnaval virtualni pamet LisaOS a Mac OS X.
- Virtualizace adres je mozna "primitivni" ve sve podstate, ale v praxi neni ani primitivni, ani rychla, natoz nemeritelne. Laboratorni podminky jsou neco jineho nez komercni nasazeni.
- Neni podstatne, na kolik instrukci vyjde prepnuti kontextu, ale treba to, jak casto se kontext prepina a kolik dat je pri nem potreba presunout.
- Preemptivni multitask se bez synchronizace pristupu ke sdilenym zdrojum v zadnem pripade neobejde.
---
Podle teto stranky napriklad Lisa nemela preemptivni, ale kooperativni multitask...
http://www.
biologydaily.com/biology/
Talk:Apple_Lisa

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Upresneni

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 20.06.2005, 17:52

OC: asi mas pravdu s tim, ze na urovni zakladu to neznamena prilis velkou rezii navic, ale velky rozdil je z hlediska uzivatele - mezi tim, zda jede vice procesu a nebo defacto exklusivne jede jeden, uzivatelsky, tak jak to bylo u Maca.

Jirka: kdyz jsem kdysi o Lise neco psal, podarilo se mi ziskat pramalo informaci o zakladech systemu, ale jedna z nich byla, ze ma preemptivni multitask. mohu se samozrejme mylit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Upresneni

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 20.06.2005, 19:31

Kdyz pominu, ze se imho hadate o blbostech, tak Lisa _mela_ virtualni pamet a mela _kooperativni multitasking_

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Upresneni

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 20.06.2005, 20:57

Skutocne musim podporit Petra. Hadate sa o blbostiach a ani si nepozriete WiKi, ked uz polemizujete o niecom. Tak pozrite tu: http://en.wikipedia.org/w
iki/Apple_Lisa a zistite, ze 'L'isa 'I'nvented 'S'tupid 'A'cronym mala kooperativny a nie preemptivny multitasking, ako sprave uvadza Peto :).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Upresneni

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 21.06.2005, 07:56

V žádném zdroji jsem se nedočetl, proč byla Lisa pomalá, pouze ve Vaší knize jste uvedl, že tvůrci Lisi podcenili nároky grafického rozhraní na výpočetnsystém, nebo něco v tom smyslu. Nemám tu knihu teď sebou ve vlaku, abych citoval přesně.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Upresneni

Autor: j.t.d Muž

Založeno: 22.06.2005, 17:46

Presne - propracovane QuickDraw, to byla hlavni deviza Macintoshe, prave kvuli nemu Jobs tolik prohanel vyvojovy tym. Rutiny Lisy nebyly tolik optimalizovane, malo se bufferovalo a spousta veci se vykreslovala opakovane znovu, podobne na tom bylo i jadro (kooperativni multitask, to tu uz padlo).
Lisa se jinak neprodavala tak hrozne, dokonce soucasne s Macintoshem si nevedla spatne (poskytovala dokonce moznost v "emulatoru" spustit MacOS aplikace). Spis chtel Jobs proste prosadit Macintosh a Lisu (Macintosh XL) zrusil.

Jinak neni pravda, ze firma Apple pouzila procesor 68000 jako prvni - nebo jsem tu vetu nepochopil?
Pripominam jen pocitac Sun 1 (hadejte, od jake firmy) z roku 1980.

Apple II (ale to je fakt detail, nechci se hadat s "koncem osmdesastych let", jen upresnuju) se vyrabelo az do roku 1993 (IIe Platinum; 16 bitova verze IIgs do roku 1992).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Upresneni

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 22.06.2005, 23:42

Díky za upřesnění. Ono se totiž v některých věcech, hlavně v datumech rozcházejí i některé zdroje, navíc některé weby, ze kterých jsem vycházel při tvorbě CD-ROMu před rokem a půl jsou dnes už nefunkčí.
Co se Lisy týče, měl snad Apple neprodané kusy nějakým způsobem i likvidovat.

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 20.06.2005, 02:00
Odpovědí: 0

Fascinuje me vas optimismus, jak vse bude uzasne a pro vsechny bezproblemove (ja vim, treba to tak nemyslite, ale vyzniva to tak). Problemu bude cela rada. Z pohledu uzivatele treba problem financovani - pokud si ted kupuje masinu, tak s vedomim, ze za nedlouho pro ni nebude dostupny soft. Kdyz si bude ted koupit programy, konkretne treba hry, tak s vedomim, ze na jeho pristi masine nejspis nepobezi. Vaze zuzo. Z pohledu prodejce to znamena, aby se pomalu zacal ucit Wokenice. Protoze rada uzivatelu je nejspis bude chtit mit a v tom pripade musi zajistit komplexni servis. Uprimnou soustrast. A pokud se povede hack a MacOS X pujde do sveta beznych PC, bude to mit Apple problematicke zachovat vubec prodej. A takto by se dalo pokracovat. Bude rada problemu, nektere mensi, jine vetsi. Ale je fakt, ze nejvetsi uskali ceka samotny Apple a nikoliv uzivatel. Ten to az na vyjimky prilis nepozna. Portovani aplikaci je pekna vec, ale nemyslim si, ze by to prilis pomohlo. Treba u her to neni az tak o procesoru, ale treba o Direct X - a ten MS tezko uvolni. Navic si myslim, ze rada vyrobcu prestane pro Maca vubec delat - at si to uzivatel pusti pod Wokenicemi se stejnym vykonem... :-/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE:

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 20.06.2005, 09:09

Zanedlouhou nebude dostupny soft? Uprimne, to je blbost. Rocne se proda kolem 5mil macu. Nemam presna cisla, ale lze predpokladat, ze na trhu je asi 30mil. macu, na kterych bezi Mac OS X. Myslite si, ze vyvojar, pro ktereho ve vetsine pripadu znamena podpora PPC a Intelu zaskrtnuti jednoho checkboxu, zacna s uvedenim IntelMacu automaticky ignorovat pocitace, co uz jsou na trhu?
Samozrejme, existuji vyjimky, kdy podpora obou typu procesoru muze byt zbytecna, ale zase pochybuji, ze by 99% uzivatelu zrovna tyhle typy aplikaci pouzivala.....

Mimocho
dem, buh nas chran pred DirectX

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE:

Autor: michal Muž

Založeno: 20.06.2005, 11:06

Prectete si PORADNE co pan Kalista napsal. Zminil opacny problem nez se snazite vyvratit. Kdyz si DNES koupite hru pripadne jiny narocny soft tak vam na pristim pocitaci nepobezi anebo pobezi zpomalene (rhapsody v rezimu emulace G3 bez optimalizaci altivec).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE:

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 20.06.2005, 12:40

Pokud jde jen o zatrzeni jednoho checkboxu, tak vsude stale opevovany prichod novych vyvojaru nebude :-) Nebo znalost x86 znamena umet to policko zatrhnout? Jde o to, ze jakmile zacne nekdo psat pro Mactel, tak uz se tezko bude ucit zpetne PPC. Tak to uvolni pouze pro Intel. Samozrejme nemluvim o krasnych Cocoa aplikacich, tech je ale bohuzel malo, ale treba prave o portovanych hrach... Souhlasim s tim, ze DirectX je hrozny. Ale na nem jsem jen poukazoval, ze ten optimizmus je nesmyslny - kdyz je hra psana pro nej, tak portace neni vubec o pouzitem procesoru. Pak se s tim nikdo delat nebude - at si to uzivatel pusti pod Wokenicemi (WINE), kdyz je to multiplatformni stroj.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE:

Autor: Pablo Muž

Založeno: 20.06.2005, 14:35

Ja vidim vsechno optimisticky...myslim ze se me nic nedotkne...hry si pustim pod Windows...do ted jsem ale nemel potrebu je hrat, takze to pro me neni zasadni... Spis bych dal pryc ten pesimismus

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE:

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 21.06.2005, 01:26

S temi hrami to byl priklad. To, ze se zrovna vas ten prechod dotknout nemusi jeste neznamena, ze mnoha lidem nezneprijemni zivot. Tech problemu muze byt cela rada. A nektere veci se vas dotknou urcite, i kdyz si to neuvedomujete - treba zmenseni konkurence na trhu procesoru. Ve vysledku to znamena zmenseni tlaku na rychlost vyvoje a na nizke ceny.

Odpovědět na příspěvek

rypnuti

Autor: claire Muž

Založeno: 20.06.2005, 09:10
Odpovědí: 0

'Současné Macy už se od PC tak mnoho neliší. Stejná RAM, stejné disky, stejné optické mechaniky, stejné PCI i AGP.'

To ano ... casto se jedna ovsem o ve svete 'klasickych' PC low/end (pomalejsi) resp. uz stare zelezo.

Odpovědět na příspěvek

zajímavý

Autor: Krtek Muž

Založeno: 20.06.2005, 09:14
Odpovědí: 0

Jak se všude balamutí vysokym výkonem v FPU a nízkym výkonem v int operacích. Přitom Altivec dokáže počítat obojí a to bleskově. Viz třeba testy DNet klienta, kde obyčejná G4/1 GHz zvládá 10 mil klíčů a P4/3 GHz se nedostane přez 8 milionů. A to je prosim čistě integer test bez desetinejch výpočtů.
Připadá mi že většila Apple webů bude pořád jenom chválit Appla a kdyby začal vyrábět h...cucy.

Odpovědět na příspěvek

RE: zajímavý

Autor: Agent Muž

Založeno: 20.06.2005, 16:14

Jo, mám úplně stejný pocit -- před pár týdny nikdo nic takového netvrdil, žádný korektní test nic takového nepotvrdil... pak přijde Jobs, něco oznámí, a najednou všichni zdůvodňují a "hledají výmluvy" proč je Intel lepší než PPC... (a ani nemluví o tom, že Jobs hovořil o budoucích generacích intelu... -- taková drobnost...)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: zajímavý

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 21.06.2005, 01:22

To mluvil. Jen se bojim, aby jim nenaletel. Staci si jen vzpomenout, jak melo vypadat prvni Pentium 4 a co z toho pak vylezlo za oklestence. Aby mu neukazovali podobne plany... :-/

Odpovědět na příspěvek

FPU:)

Autor: Frogg Muž

Založeno: 21.06.2005, 00:42

no znova opakuji...
"
The conclusion is that the Opteron has, by far, the best FPU, especially when more complex instructions such a FDIV (divisions) are used. When the code is using something close to the ideal 50% FADD/FSUB and 50% FMUL mix and is optimised for Altivec, the G5 can roll its muscles. The normal FPU is rather mediocre though. "
asi jediny aktualni (nezaujaty a profesionalni) test pc vs. ppc:
http://www.anandtec
h.com/mac/showdoc.aspx?i=
2436&p=5

Odpovědět na příspěvek

RE: FPU:)

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 21.06.2005, 15:07

s tym testom opatrne, testujuci ocividne nevedeli, ako spravne nakonfigurovat napr. MySQL pod Mac OS X.

Vyladenie databazy pre vykon nie je sranda, staci sa pozriet na Oracle.

Ten test uz bol velmi casto kritizovany, a to nielen zo strany profesionalnych pouzivatelov Mac OS X v oblasti serverov.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FPU:)

Autor: Dun Muž

Založeno: 22.06.2005, 17:50

no....mysleim ze tu slo o FPU... nikoliv o SQL... no a tam neni co zkazit....

Odpovědět na příspěvek

Portovanie aplikacii

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 20.06.2005, 09:21
Odpovědí: 0

Pardon, ale je NAIVNE a hlupe mysliet si, ze portacia aplikacii z Win na OS X bude hrackou vdaka procesoru.
Ocividne o tom nemate pan autor ani sajnu. Procesor je absolutny detail, co sa portacie tyka.
Daleko dolezitejsie su pouzite API a ich pritomnost/nepritomnost na inom OS.

Alebo snad vidite kopu hier pre Linux? Alebo profesionalych aplikacii? Doporucujem si o tom nieco viac nastudovat.

Cely prechod autor tiez vidi znacne optimisticky, pripomina mi to ako za komunizmu „smelo vpred do buducnosti, nech zije proletariat!!!“

Sorr
y ale je nutne sa zbavit ruzovych okuliarov a oslavy Apple vo vsetkych pripadoch. Ja som sa toho uz zbavil, Apple je len o biznise.

Takze, kedy pride rad aj na MujMac?

Odpovědět na příspěvek

RE: Portovanie aplikacii

Autor: paddy Muž

Založeno: 20.06.2005, 13:39

Nechapu, proc si kvuli zjisteni, ze apple je jen biznise sundavat ruzovy brejle. To je snad naopak dobre, ne? Kdyby to o tom nebylo, apple by byl uz jen historie...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Portovanie aplikacii

Autor: Pablo Muž

Založeno: 20.06.2005, 14:38

Apple foreveeeeeeeeer!!!!!!

Odpovědět na příspěvek

nechcete toho uz nechat ?

Autor: juramac Muž

Založeno: 20.06.2005, 13:56
Odpovědí: 0

vazeni odbornici a "odbornici". Nechcete uz tech vasich vice ci mene radoby odbornych duchaplnosti nechat ? Jeden tady pise, jak ten Intel je sunt a co nas ceka za problemy, dalsi , ze apple je uz jen o bussinesu ....ach jo. Vazeni, PPC je dnes uz mimo hru, je davno prekonany, doba jeho slavy , i kdyz to bylo pomerne nedavno, je uz proste pryc.To je proste vyvoj, za dva roky, az pojede IntelMac naplno, tak budou stejne mimo hru i dnesni spickove vicejadrove procesory..... A ze je apple o kseftu ? A CO NENI ????? Kupuji si pocitac na praci a na zabavu , a to proto, abych na nem pracoval a bavil se. Ti, co kupuji apple jej kupuji hlave pro to, aby se odlisili od davu, aby meli pocit, ze jsou jini ze jsou Think Different......Jinak ma autor pravdu, ze dnesni apple a pecky jsou si v mnoha vecech podobne. Ale uvedomme si konecne, ze Intel neni PC a Apple neni Intel. Apple je predevsim o jinem systemu , o jinem stylu prace, o jinem designu. neustale tady lamentovat , ze to a ono je horsi a lepsi, jak to apple posral apod....to je o nicem. Skutecni odbornici sedi v jeho vyvoji, a ja jsem presvedcen, ze vedi velmi dobre, co delaji. Ano, delaji business - snazi se priblizit ke svetu PC ale zuistat apple .Snazeji se pretahnout uzivatele pecek na privetivejsi system OSX a na jiny zpusob prace. A pokud se jim podari (a ja tomu verim, ze ano) rozchodit na applech windy bez nutnosti emulace, tak jiste spoustu peckaru skutecne pretahnou...ze uz to pak nebude apple ? To je ale hovadina. Vzdy to bude apple, s Intelem , s IBM ,s Motorolou nebo treba i s Teslou.... Apple je o systemu a ne o procesoru. je take samozrejme o businessu , nakonec, vsichni pracujeme pro penize.....jedine, z ceho ma trochu obavu, ze rozsireni mnozstvi uzivatelu zacne byt zajimave pro tvurce viru ale ja osobne se nebojim. Vzdy budu uzivatelem apple, a pokud bude apple svou kompatabilitou se svetem PC jeste lepsi,nez doposud, pak to jako uzivatel s Think Different jen a pouze vitam. necxhte uz tech duchaplnosti, vyckejte a nebo jdete do pecek.......

Odpovědět na příspěvek

RE: nechcete toho uz nechat ?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 20.06.2005, 14:17

Kdyz pominu nejake "drobnosti", tak vetsine uzivatelu je opravdu jedno, zo je uvnitr. Tady nejde ani tak ciste o ten procesor, jako o to, co je s tim spojene. A obavam se, aby nevyhody neprevazovaly. Doposud zde byla hranice, ktera tyto dva svety oddelovala. A ta ted mizi. To bohuzel znamena, ze rada nectnosti z PCsveta se nas zacne tykat. Nektere vic, jine min. Nektere jsou spatne uz ze sve podstaty, jine mohou dokonce Applu zlomit vaz. A to je to, co se mi na tom nelibi. Takze znovu opakuji - neni to o tom, jaky procesor je uvnitr (i kdyz osobne bych dal prednost technicky elegantnejsimu, jenze neni na vyber), ale o strachu z budoucnosti, investicich, ale i o rozcarovani. Jinak osobne s Macem nedelam, abych byl jiny, ale abych mel mene problemu. A s timto prechodem to asi skonci :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nechcete toho uz nechat ?

Autor: Pablo Muž

Založeno: 20.06.2005, 14:44

U me s prechodem rozhodne nic nekonci...je to Apple a vzdycky bude. Osobne taky nepouzivam Mac proto, abych se odlisil, ale proto, ze jsem si ho jednou zkusil u kamarada a zjistil ze je to ta prava volba...voni hezky...a at uz se k Applu pripoji nektere problemy jako jsou viry, cehoz bych se bal, tak to urcite nikdy nepresahne viry Winovske.

Odpovědět na příspěvek

RE: nechcete toho uz nechat ?

Autor: davidoff Muž

Založeno: 21.06.2005, 12:57

Souhlasim, bylo to celkem vystizne a docela se tesim na ten Tesla procesor :)

Odpovědět na příspěvek

RE: nechcete toho uz nechat ?

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 21.06.2005, 16:48

"Ti, co kupuji Apple jej kupuji hlave pro to, aby se odlisili od davu, aby meli pocit, ze jsou jini ze jsou Think Different......"

To je hloupost. Pocitac Apple jsem si poridil kvuli MacOS protoze pod nim mohu delat to, co se mi pod Windows nedarilo. Samozrejme me tesi, ze se odlisuji od davu, ale i kdyz je to fajn, duvod pro porizeni Maca to opravdu nebyl.

Odpovědět na příspěvek

to nejduležitější

Autor: ladič Muž

Založeno: 21.06.2005, 23:24
Odpovědí: 0

to nejduležitější na macu je samozřejmě to jak vypada a lidi co maj meka dávaj nayevo že jejich mozek neni šedivá kostka,ale pruhledná vec anebo to ze jejich mozek sice je šediva kostka ale okolo ní je aspon prusvitná a barevná věc.
tak se nad tim zamyslete vy progresivní špekatý bezdětný sajbrpankeři
protože zatim nežijete v temný,zlý,elektro-techn
o-sajbr-mastr-brutus-metr
ix-ekL polivinilbudoucnosti,ale furt ještě zbejvá koud času na to vytáhnout do přírody Zhulit se!jít a čumět na tu tak hezkou věc u sebe doma...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: