Hardwarové novinky související s Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPočítače

Hardwarové novinky související s Macy

18. prosince 2009, 00.00 | Intel upřesnil vlastnosti chystaného šestijádrového procesoru Gulftown. A byl předveden převodník z rozhraní HDMI na Mini DisplayPort.

Následující dvě krátké zprávy se týkají hardwaru spojeného s Macy:

Gulftown se bude oficiálně jmenovat Core i7-980X a přijde v březnu

Již v říjnu se objevily pověsti, že nové Macy Pro nasadí šestijádrové procesory dosud kódově označované jako „Gulftown“ a v listopadu polský web otestoval prototyp tohoto procesoru, zaznamenal nárůst výkonu odpovídající zvýšenému počtu jader.

A tento týden Intel vydal upřesňující informace k tomuhle procesoru, zmínila je většina počítačových zpravodajských serverů, přehledné shrnutí v češtině najdete například tady.

Proti předchozím předpokladům se stolní varianta „Gulftownu“ nebude jmenovat Core i9, bude to procesor Core i7-980 Extreme Edition. Opravdu nabídne šest fyzických jader a prostřednictvím technologie Hyper-Threading 12 jader virtuálních a bude již vyroben novým 32nm procesem. A díky tomu bude poskytovat též vysokou taktovací frekvenci, poběží na 3,33 GHz (a samozřejmě podporuje technologii Turbo Boost, takže nebudou-li vytížená všechna, ta aktivní budou moci svůj takt ještě zvýšit).

Stejně jako ostatní procesory Core i7 série 9xx bude určen do patice LGA1366 a bude s nimi sdílet i ostatní vlastnosti (třeba tříkanálový paměťový řadič). Kvůli velkému počtu jader a vysoké taktovací frekvenci bude jeho příkon dosahovat značných 130 wattů a podle zveřejněných plánů Intelu až do konce příštího roku se již nechystá žádný výkonnější čip.

To ovšem mluvíme o variantě pro špičkové stolní počítače, do Maců Pro bude nejspíš použita serverová varianta, tedy Xeon série 5600, jejíž vlastnosti by ale měly být velice podobné.

Intel také upřesnil dobu vydání tohoto procesoru, na trh má přijít v březnu 2010. Server Hardmac k tomu poznamenává, že Apple by tento procesor mohl mít k dispozici ještě dříve, díky svým dobrým vztahům s Intelem.

To je skutečně velice pravděpodobné, v minulosti se již vícekrát stalo, že Apple právě do Maců Pro mohl nasadit nové Xeony ještě předtím, než je Intel oficiálně uvedl na trh, bylo tomu tak i letos počátkem března při uvedení prvních Maců Pro vybavených procesory Xeon s architekturou Nehalem. A tak je docela dobře možné, že Apple uvede nové modely s šestijádrovými procesory téměř přesně po roce.

Převodník z HDMI na Mini DisplayPort umožní připojit herní konzole a Blu-ray přehrávače k 27“ iMacu

Již v listopadu Apple zveřejnil podrobnější informace k videovstupu 27“ iMacu, jeho Mini DisplayPort může sloužit také jako vstup externího videosignálu a stroj se pak vlastně změní v rozměrný monitor, přepne se do odpovídajícího režimu Target Display (avšak i v tomto režimu na něm pořád běží Mac OS X, vedle displeje tak nadále pracuje integrovaný Mac).

Problém však vězí v tom, že 27“ iMac je schopen přijímat pouze signály z rozhraní DisplayPort (jak plné velikosti, tak z Mini varianty užívané Applem), tedy především z nových Maců vybavených tímto portem. Mini DisplayPort byl sice nedávno přijat jako standard VESA, přesto však stále většina zařízení používá jiná výstupní rozhraní, v případě moderní audiovizuální techniky především rozhraní HDMI.

A takovéto přístroje se na 27“ iMac (a také na 24“ monitor Apple LED Cinema Display rovněž vybavený pouze Mini DisplayPortem) dají připojit jedině pomocí speciálních adaptérů a převodníků. První takové řešení nabídla firma Atlona, což příslušný článek MůjMacu zmiňuje, ale vychází to hodně draho (pro připojení zařízení s rozhraním HDMI potřebujete dokonce hned dva převodníky Atlony).

Teď však byla v USA předvedena další možnost, firma Apogee ukázala chystaný adaptér dovolující připojit přístroj s HDMI výstupem na zobrazovač s Mini DisplayPortem. Převodník značky Kanex by měl fungovat se všemi zařízeními s HDMI výstupem, podle tohoto videa se dá použít s Blu-ray přehrávači či herními konzolami PlayStation 3 a Xbox 360.

A Apogee též předvedla užití Macu mini a jeho mini-DVI výstupu jako zdroje signálu (převod mezi rozhraními DVI a HDMI je triviální, dá se zařídit levným kabelem). Vstupní konektor 27“ iMacu by měl podporovat i zvukové signály (v případě 24“ monitoru LED Cinema Display již to tak jisté není a výstupní konektory Mini DisplayPort současných MacBooků a MacBooků Pro zvukový signál nepodporují, Apple to řeší samostatným přenosem zvuku přes USB).

Video však vlastní převodník téměř neukazuje, takže je těžké si o něm udělat nějakou bližší představu, někteří ho dokonce považují za nevěrohodné. Ovšem již v létě Kanex oznámil převodník z Mini DisplayPortu na HDMI, který se v USA již prodává, takže se zdá docela pravděpodobné, že vytvořil také převodník fungující opačným směrem.

Zatím se však neví, kdy se dostane na trh a kolik bude stát. Rozhraní DisplayPort se ale navrhovalo i s ohledem na kompatibilitu s HDMI, a tak lze doufat, že příslušný převodník nebude příliš složitý a tomu snad bude odpovídat i jeho cena, ačkoli zpočátku asi úplně lidová nebude.

V každém případě tak svitla naděje, že v příštím roce bude možné 27“ iMac používat jako monitor pro herní konzoli a přehrávače HD videa, zejména pro Blu-ray přehrávače. A protože Mini DisplayPort již podporuje ochranu HDCP (zatímco dřívější Macy s DVI výstupy nikoli), neměly by být potíže ani s takto chráněnými médii, jako jsou třeba filmy na Blu-ray.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

iMac v obýváku

Autor: Franta Jetel jr. Muž

Založeno: 18.12.2009, 15:14
Odpovědí: 0

tož to bude ten iMac za chvilu konkurovat i normálním televizím...

+ ještě poznámka...opravte si, prosím tu chybu..."připojit herní konzoly"...snad konzoli, ne?? :-)...protože tohle je opravdu vyloženě bolestivá chyba :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: iMac v obýváku

Autor: Vlastimil Král Muž

Založeno: 18.12.2009, 15:29

Ale to opravdu není chyba. Za prvé jde o množné číslo (připojitelných konzol s HDMI existuje více typů) a navíc spisovný tvar zní "konzola", takže v jednotném čísle by se muselo napsat "připojit konzolu", v množném čísle to pak jsou "konzoly". Tvar "konzole" je pouze hovorový.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: iMac v obýváku

Autor: Franta Jetel jr. Muž

Založeno: 18.12.2009, 19:10

V tom případě se omlouvám :-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: