Encore G4/500 - nová krev pro staré stroje - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Encore G4/500 - nová krev pro staré stroje

9. září 2002, 00.00 | Pokud máte starší PowerMac G3, rozhodně ještě nepatří do starého železa - po upgradu může sloužit ještě dlouhý čas. Jaké jsme měli zkušenosti s procesorovým upgradem Sonnet Encore G4/500, který si dokonce můžete vyzkoušet se zárukou vrácení peněz, pokud nebudete spokojeni?

Svého Maca mnoho uživatelů postupně vylepšuje a rozšiřuje, ovšem k upgradu procesoru sahá relativně málo uživatelů. Přitom je to často poměrně efektivní metoda, jak získat rychlejší počítač za méně peněz, v případě některých uživatelů je úspora ještě výraznější, protože jejich příslušenství je vybavené ještě starými rozhraními, kter8 nové Macy nepodporují (SCSI, ADB, seriové rozhraní), resp. podporují je jen za cenu další investice. Efekt je pochopitelně jiný u mnoho let starého stroje, který už výrazně "nestíhá", a u novějšího modelu, který je dvě tři generace (tedy zhruba rok a půl) zpět. Takové stroje totiž lze často upgradovat tak, že výkonnostně jsou schopné konkurovat i nejnovějším modelům - samozřejmě, s určitým drobným výkonnostním odstupem, daným například nižší rychlostí sběrnice.

Poměrně specifickým případem je první generace strojů s procesorem G3, tzv. "šedivé" G3ky - ty jsou dnes již 5 let staré a rozhodně nezvládají podporu nejnovějších programů, jejich majitelé jsou však ve zmiňované situaci, kdy by výměna počítače znamenala také výměnu všech periferií. Procesor v této generaci strojů je na dceřiné kartě, osazené v tzv. ZIF slotu, stejně jako další generace PowerMaců G3 Blue&White, ty však již mají vyšší frekvenci sběrnice.

V rámci redakčního testu jsme měli možnost vyzkoušet Sonnet Encore G4/500 s 1 MB back-side cache, přičemž tato karta se přizpůsobí rychlosti sběrnice, a je tedy použitelná v obou typech PowerMaců G3 (a k tomu v prvních modelech PowerMacu G4).

K testu jsme použili PowerMac G3/266 MHz v provedení Desktop. Instalace je velmi jednoduchá - po rozebrání počítače je potřeba sejmout chladič z procesoru (připevněný pružným plechem), poté zvednout páčku vedle konektoru a vysunout procesor. ZIF slot znamená "Zero insertion force", novou desku s procesorem je tedy potřeba vložit za použití minimální síly - dejte si pozor na umístění pinů. Po zasunutí procesoru a zajištění páčkou stačí připevnit chladič, zavřít počítač a nastartovat ho. Po prvním spuštění je dobré nainstalovat příslušný ovládací software ke kartě - teprve s ní je síla procesoru využitá naplno, běží totiž i back-side cache. Podrobnosti o updatu si můžete zkontrolovat v aplikaci Metronom, která je nainstalovaná pod menu Apple.

Vzhledem k tomu, že se jedná o procesor PowerPC G4, jeho výkon se projevuje především u aplikací, které podporují Velocity Engine, což je pochopitelně většina grafických a multimediálních aplikací. V praxi jsme si ověřili, že aplikace, která je na původní konfiguraci v podstatě nepoužitelná (FinalCut Pro), běží na upgradovaném stroji poměrně rozumně.


Vlevo starý G3, vpravo G4

Jednou z nejčastějších otázek uživatelů ohledně upgradů procesoru je otázka stability. Podle našich zkušeností, zkušeností uživatelů a ostatně i distributora těchto upgradů je významná část uživatelů se stabilitou upgradů spokojena, v případě některých hardwarových a softwarových konfigurací se však určité problémy projevují - zdá se, že například hodně záleží na kvalitě použitých pamětí. Proto také distributor, společnost Quentin, nabízí všem zájemcům jedinečnou možnost vyzkoušet si vybraný upgrade v praxi bez rizika - upgrade je možné do 14 dnů vráti a získat peníze zpět.

Ohledně rychlostních výsledků asi nejlépe přesvědčí konkrétní čísla. V případě testu FinalCut Pro nemáme konkrétní čas pro původní konfiguraci (G3/266) - celý render (postupně několik efektů aplikovaných na stejný cca 30sekundový klip) trval několik hodin... Upgradovaná konfigurace si s tímto úkolem poradila výrazně lépe - za 37 minut. Standardní PowerMac G4/400 MHz tento test zvládl za 31:20.

Také test v iTunes ukázal výrazné rozdíly v rychlosti (použili jsme standardní redakční AIFF testovací soubor), kvalita v iTunes nastavená na Best - 192kbit. Neupgradovaný stroj provedl import za 125 vteřin, s Enforce kartou ta samá operace trvala již jen 37 vteřin. Při jednom ze minulých testů k tomu PowerMac G4/733 potřeboval 23 vteřin.

Další testem byl Photoshop 6 - zde se pochopitelně projevil větší rozdíl u filtrů, které jsou napsané tak, aby podporovaly AltiVec. Filtry, podporující AltiVec, byly na upgradovaném stroji rychlejší zhruba o 60 %, filtry bez akcelerace zhruba o 40 %. Rozdíly ve výkonu tedy nejsou tak významné, jako u vyloženě audio/video aplikací.

Jak je vidět, rychlost narostla opravdu výrazně - starému stroji upgrade procesoru doslova "nalil krev do žil". Samozřejmě, je potřeba počítat s tím, že ostatní části systému zůstávají původní, tedy především disk a grafická karta, zde se výrazné zrychlení nedá čekat, ovšem při výpočetně náročných úkolech (kromě testovaných úloh například příprava PostScriptu či tvorba PDF) se i tak rychlost upgradu projeví výrazně. Pokud uvažujete o Mac OS X, zde je nutné počítat s tím, že grafická karta v tomto stroji je již výrazně pod hranicí, kterou OS X potřebuje ke efektivnímu chodu - Jaguar však byl na testovaném stroji relativně rozumně použitelný.

Jestliže zvažujete, zda váš starý PowerMac vyměnit za nový, vezměte v úvahu také procesorový upgrade. Ten vám v mnoha případech přinese dostatečné zrychlení s poměrně nízkou investicí - cena Encore G4/500 MHz je na elektronickém obchodu DTPobchod.cz 11 690 Kč, tedy zlomek ceny nového stroje. A až do konce září lze využít nabídky společnosti Quentin a otestovat upgrade bez rizika, s možností vrácení peněz. Tato nabídka se samozřejmě týká také jiných upgradů od společnosti Sonnet.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Vyplati se upgradovat?

Autor: Martin Muž

Založeno: 09.09.2002, 10:34
Odpovědí: 0

Mám G3/266 Desktop, kde je jako hlavni graficka karta ATI 16 MB z modre G3 (puvodni 6MB je pro druhy monitor). Myslite, ze by byl pouzitelny Mac OS X Jaguar po upgradu procesoru? Chci pracovat hlavne ve Photoshopu, Illustratoru, GoLive a pokud to pujde, tak v InDesignu. Na tomto pocitaci nechci pracovat s videem.

Je mi lito to zahodit, mam tam 384 MB RAM, 40GB disk, SONY CDRW 16-10-40, USB kartu atd. atd.

Odpovědět na příspěvek

RE: Vyplati se upgradovat?

Autor: Pavel Tesař Muž

Založeno: 09.09.2002, 14:40

Vzhledem k mé pozici nečekejte nic jiného než doporučení :-) Nicméně, právě proto tyto případy máme akci "peníze zpět...". Vyzkoušejte a uvidíte.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Vyplati se upgradovat?

Autor: USER Muž

Založeno: 10.09.2002, 11:59

No prave z Vasi pozice bych prece krucinal ocekaval doporuceni, bud ano, nebo ne .. predvedeny pristup je sice roztomily, ale to je asi tak vsechno, po odbornosti ani vidu, ani slechu ... hmmm, tak dik, no .....

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: