eMac - tak trochu jiný iMac - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPočítače

eMac - tak trochu jiný iMac

17. července 2002, 00.00 | Nový eMac je elegantní a nenápadný, má procesor PowerPC G4 a větší obrazovku než jeho starší bratříček. Bude úspěšný a nahradí původní iMac?

Na krátké vyzkoušení jsme získali jeden z prvních nových eMaců u nás - v podstatě nástupce klasických iMaců s CRT obrazovkou. Oproti iMacu získal především větší obrazovku a procesor Power PC G4, změnil se také pochopitelně vzhled a váha. eMac, který jsme si mohli vyzkoušet, byla standardní "retail" verze, vybavená procesorem PowerPC G4 700 MHz, 40 GB diskem, 128 MB RAM, modemem a CD-RW mechanikou. DVD-ROM/CD-RW combo má bohužel až vyšší školská verze, což je (zvlášť pro domácí uživatele) rozhodně škoda. Stávající doporučená cena je kolem 45 000 Kč bez DPH. Zajímavost: tento model má pouze evropské napájení na 220 V - nepodporuje amerických 110 V.

Po rozbalení z krabice nejvíce zaujme váha - nový eMac již nemá žádné ucho a tak se s ním poněkud hůře manipuluje (16 kg u iMaca vs. 23 kg u eMaca). Po prvním okoukání pak člověk pravděpodobně z toho počítače bude mít mnohem méně kontroverzní pocity než ze starých iMaců - eMac je na první pohled nenápadný, na druhý však velmi elegantní a zajímavý. Nabízí se trošku podobnost s některými televizemi (zvlášť Philips má podobný druh užitného designu). Každopádně eMac je i přes svůj poměrně neutrální vzhled velmi elegantní počítač, který snadno zapadne asi do jakéhokoliv prostředí. Rozměry vůči iMacu můžete porovnat na fotkách, eMac je především robustnější, rozměrově však přibyl pouze na výšku. Při pohledu zezadu určitě zaujme "turbínový" vzhled zadní části - nabízí se trochu asociace s leteckým motorem - na spodní částí této "turbíny" je umístěný také poměrně tichý větrák (učitel by měl být slyšet i ve třídě plné eMaců). Design eMaca celkově odpovídá "novému" čistšímu vzhledu, který loni zahájily QuickSilver G4ky a iBook.

Zabudovaný 17" CRT monitor má plochou obrazovku (resp. čelní sklo) a poskytuje velmi dobrý obraz. Ideální rozlišení asi bude 1152 x 864 bodů při 80 Hz, nejvyšší rozlišení 1280 x 960 podporuje pouze 72 Hz. Parametry obrazovky se kompletně nastavují softwarově.

Čelo počítače zaujme poměrně rozměrným krytem CD mechaniky a dvěma reproduktory - reproduktory se standardně dodávají s kryty proti neposedným prstíkům a tužkám žáčků, v bezpečném prostředí je můžete sundat (nejde to bez nějakého nástroje), počítač poté vypadá výrazně lépe. Zvuk je v každém případě velmi kvalitní. Pod krytem CD mechaniky se skrývá (kromě příslušné optické mechaniky) také sériové číslo daného eMaca a černá krytka přišroubovaná k počítači, pod níž se skrývá otvor pro zasunutí AirPort karty. O smyslu pro detail svědčí šroubky - z krytky po uvolnění nevypadnou.

Druhá rozmontovatelná část je kovový spodek, pod kterým se skrývají dva sloty pro DIMM paměti (nám se bohužel nepodařilo ho odšroubovat) - jeden slot je osazen, druhý volný pro uživatele. Maximální kapacita je 1 GB paměti.

Na boku jsou konektory pro připojení periferií - zde stojí za pozornost 3 USB sloty, k dispozici jsou také dva FireWire porty. K připojení externího monitoru lze použít mini-VGA výstup, tedy stejný konektor jako se používá u staršího iBooku - ten je však potřeba dokoupit, stejně jako u iBooku je však možné pouze zrcadlení obrazu. K dispozici je kromě zvukového výstupu také vstup pro mikrofon - kromě toho je zabudovaný mikrofon také na horní hraně monitoru. Ke konektorům je z boku pochopitelně lepší přístup než u nového LCD iMaca, kde jsou vzadu. Kromě rozhraní je zde také tlačítko Power - tím lze eMaca jak uspat, tak úplně vypnout (potřeba podržet). Na přední straně je pouze LED dioda, která při uspání klasicky pulzuje. Zajímavý je přívodní napájecí kabel - sice s klasickou koncovkou, ale navržený tak, aby do eMaca doslova "zapadl" - drobnost, která svědčí o péči designérů.

eMac se standardně dodává s OS X a také s Mac OS 9.2.2, spouští se OS X. Zdá se, že je vyladěný i vzhled systému a počítače - Aqua prostě na bílém počítači vypadá dobře ;). Při našem krátkém seznámení jsme vyzkoušeli například rychlost zabudované grafické karty nVidia GeForce 2MX s 32 MB paměti, což není už bohužel rozhodně žádný zázrak - stačí bez problémů na hry dodávané s počítačem, ale například s Warcraftem III měla na standardní nastavení (1024 x 768) trochu problémy. Vzhledem ke stejné rychlosti procesoru. sběrnice a grafické kartě by měl být výkon eMaca obdobný jako u nižších modelů nových iMaců s LCD - vliv možná bude mít použitá architektura, resp. chipset. který vychází ještě ze starého iMaca - můžeme se domnívat, že návrh eMaca vznikl mnohem dříve než návrh nového iMaca, resp. mohlo se původně jednat o inovovanou řadu iMaců.

eMac je rozhodně velmi elegantní domácí, školský či kancelářský počítač za výrazně nižší cenu, než iMac s LCD. Zamrzí asi především absence DVD-ROM, hlavně u domácích uživatelů. Pokud si tedy pohráváte s myšlenkou investice do Maca, zvažte rozhodně i eMaca - nabízí výkon procesoru PowerPC G4 v kompaktním balení a za příznivější cenu. iMac s LCD nyní Apple považuje spíš za střední třídu, eMac se stává typickým "entry level" modelem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: