DVD mechaniky nových iMaců podávají rozdílné výkony - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

DVD mechaniky nových iMaců podávají rozdílné výkony

4. srpna 2010, 00.00 | Dodatečné testy Macworldu ukázaly, že mechanika SuperDrive nového 3,06GHz iMacu skutečně extrahuje DVD mnohem pomaleji než mechanika 3,2GHz strojů, pochází totiž od úplně jiného výrobce.

Macworld minulý týden otestoval všechny nové 21,5“ a 27“ iMacy s procesory Core i3 a podle očekávání zjistil, že nové procesory poskytují vyšší výkon proti předchozím modelům s Core 2 Duo.

V rámci benchmarkových testů Speedmark 6 však testoval také extrakce a překódování filmového DVD a tento test dal dost podivné výsledky, nový nejnižší 21,5“ iMac s 3,06GHz procesorem Core i3 na něj potřeboval mnohem víc času než ostatní nové iMacy s procesory Core i3 (taktované na 3,2 GHz).

Přílišné rozdíly výsledků dílčího testu utility Handbrake

Celková skóre 3,2GHz modelů byla o 6 až 7 procent vyšší proti nejnižšímu 3,06GHz 21,5“ modelu, avšak velkou část tohoto rozdílu lze připsat testu extrakce DVD. V něm se z filmového DVD extrahuje jedna kapitola a převádí se do H.264 utilitou HandBrake 0.9.3. iMac s 3,06GHz procesorem Core i3 na potřeboval celé 3 minuty 27 sekund, zatímco 3,2GHz modely to zvládly již za 1 minutu 37 sekund, tedy za méně než poloviční dobu. Macworld se proto rozhodl tuto záležitost prověřit podrobněji.

Testy s různými kopiemi stejného DVD disku daly stejný výsledek. Dále se vyzkoušelo užití nové verze utility Handbrake, verze 0.9.4 (ta v době vzniku testů Speedmark 6 ještě nebyla dostupná). Verze 0.9.4 sice pracuje citelně rychleji než verze 0.9.3, ale při extrakci z DVD opět potřeboval 3,06GHz iMac dvojnásobně delší dobu.

Příčina spočívá v rozdílných optických mechanikách

A tak podezření padlo na optickou mechaniku. Apple uvádí pouze to, že nové iMacy používají mechaniku SuperDrive, další zkoumání však ukázalo, že v jednotlivých modelech ve skutečnosti nejsou stejné typy DVD vypalovaček. iMac s 3,06GHz Core i3 se dodává s mechanikou HL DT ST DVDRW GA32N pocházející od Hitachi-LG Data Storage. Naopak modely s 3,2GHz procesorem Core i3 oba obsahovaly mechaniku Pioneer DVRTS09.

Aby se odstranil vliv optické mechaniky, v dalších testech Macworld nejprve extrahoval celý film na pevný disk a poté nechal převést jeho příslušnou kapitolu utilitou Handbrake při stejných nastaveních ze souboru na disku. A tentokrát byly výsledky překódování do H.264 pro oba 21,5” iMacy stejné, lišily se nanejvýš o 2 sekundy (jak s Handbrake 0.9.3, tak 0.9.4), rozdílné výsledky tedy očividně způsobují různé optické mechaniky.

Z tohoto důvodu se Macworld rozhodl pro další test, kdy importoval zvukové CD do iTunes jako MP3 soubory. Avšak tentokrát import trval na obou 21,5“ strojích stejně dlouho. A aby to bylo ještě divnější, když zkusil vypálit zvukové CD z MP3 souborů v iTunes, potřebovala k tomu mechanika Poineer znatelně delší čas než mechanika Hitachi-LG, o více než 50 sekund. (Výsledky všech zde zmíněných testů uvádí připojená tabulka porovnávající nové 3,06GHz a 3,2GHz 21,5“ iMacy.)

Možný vliv funkce RipLock

Jeden z tvůrců utility Handbrake si myslí, že by mechanika Hitachi-LG mohla používat funkci RipLock, kdy se při přehrávání filmových DVD výrazně sníží rychlost přehrávání, aby se omezil hluk mechaniky. Mechanika při extrakci předpokládá, že se má dané DVD přehrávat, zpomalí a podstatně zhorší výsledek testu. (Právě optické mechaniky LG jsou známé užíváním RipLocku, na PC se to dá vypnout úpravou firmwaru mechaniky, na Macu to však asi tak snadné nebude.)

Pokud jde o rozdílné výsledky testů s CD, tam se zřejmě prostě projevila odlišnost jednotlivých typů mechanik při vypalování CD.

Apple zjevně používá pro stejné typy Maců komponenty od různých dodavatelů

Samozřejmě, iMac si asi málokdo bude vybírat podle výkonu v extrakci DVD, ale kromě toho, že se vysvětlil rozpor ve výsledcích výkonnostních testů nových iMaců, ukazuje to také na jednu další věc – Apple i do stejných typů Maců nasazuje komponenty od různých dodavatelů, které se svými vlastnostmi mohou poněkud lišit. Jistě, základní parametry musí zůstat stejné, avšak v různých drobnostech se často liší, což se očividně může projevit též na výkonu konkrétního stroje.

Není to nic, s čím by se nedalo žít a zcela stejně se chová naprostá většina výrobců značkových osobních počítačů (totožné komponenty se garantují spíše u strojů pro podnikové nasazení), ale bude dobré s tím počítat a nedělat si o hardwaru Applu přehnané iluze, s výjimkou skutečných specialit typu hliníkových „unibody“ pouzder používá v podstatě totéž, co všichni ostatní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Mechanika

Autor: Michal Muž

Založeno: 04.08.2010, 07:38
Odpovědí: 0

Proste proc nerici ze Apple napsal spatne ovladac. Posledni 2 - 3 roky Apple kvete pouze marketingove ale kvalitou se blizi trznici.

Odpovědět na příspěvek

RE: Mechanika

Autor: Juraj O. Muž

Založeno: 04.08.2010, 22:06

protoze firmware mechaniky nerovna se ovladac.

Odpovědět na příspěvek

Doplneni: RE: RE: Mechanika

Autor: Juraj O. Muž

Založeno: 04.08.2010, 22:08

Jinak s vami suhlasim, kvalita ci stabilita ide min. posledne 3 roky dolu.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: