Dodávky 27“ iMaců se opožďují - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPočítače

Dodávky 27“ iMaců se opožďují

16. prosince 2009, 00.00 | Čekací doby na nové 27“ iMacy se značně prodloužily, především kvůli vysoké poptávce, potíže se zobrazováním zřejmě hrají jen podružnou roli a Apple se již za zpoždění oficiálně omluvil.

Nové širokoúhlé iMacy Apple uvedl koncem října, v listopadu pak přišly nejvýkonnější modely se čtyřjádrovými procesory Core i5 a i7.

Poptávka po těchto strojích, zejména po 27“ modelech, je značně vysoká, zároveň se však množí zprávy, že se jejich dodávky zpožďují. O víkendu oznámili někteří autorizovaní američtí prodejci, že se dodávky 27“ iMaců pro ně se zdržely, podle některých zdrojů měly být hlavní příčinou potíže se zobrazováním. (Ty byly hlášené už dříve, některým uživatelům obrazovka bliká nebo má nepříjemný žlutavý nádech, počáteční problémy s prasklými 27“ obrazovkami se však snad již vyřešily, údajně je způsobovala montážní vada).

Nejasný podíl problémů zobrazování

Je pochopitelně obtížné říci, jak velký počet zákazníků vlastně problémy zobrazování skutečně zasáhly, kdyby se soudilo pouze podle ohlasů na Webu (jako třeba tenhle blog věnovaný právě potížím nových iMaců), musely by být přímo masové, jenže tady se nepochybně projevují výběrové efekty. (Zmíněný blog však také nabízí Flash aplikaci, která dovoluje vlastníkům iMaců, aby si sami otestovali, zda netrpí takovýmito problémy.)

Přesto nelze vyloučit, že i tyto potíže přispívají k opoždění dodávek, někteří prodejci prý musí počkat na další várku 27” iMaců celé dva týdny, protože Apple potřebuje čas na výměnu jejich grafických karet, jež to vše způsobují, mělo by se jednat o všechny 27” iMacy bez ohledu na procesor vybavené kartami Radeon HD 4670 a Radeon HD 4850.

Computerworld též přinesl zprávy o tom, že američtí prodejci hlásí zpoždění dodávek, ovšem velmi rozdílná, někteří pouhých pět dnů, jiní až dva měsíce.

Apple se omlouvá za opožděné dodávky

A na potíže s dodávkami nových iMaců už zareagoval samotný Apple. K problémům zobrazování se sice nevyjádřil, ale v neděli, když se na něj obrátil zpravodajský server CNET News, se zákazníkům omluvil. Mluvčí Applu řekl, že nový iMac je ohromný hit a Apple tvrdě pracuje na tom, aby co nejrychleji vyřídil objednávky. Omlouvá se všem zákazníkům za nepříjemnosti nebo zpoždění dodávek, jež to mohlo vyvolat.

Ovšem příčinu zpoždění odmítl mluvčí blíže určit a nevyjádřil se ani ke zmíněným potížím zobrazování (přestože na podpůrném foru Applu příslušné diskusní vlákno zabírá již přes 80 stránek).

To, že s dodávkami 27” iMaců jsou potíže, napovídá také americký webový obchod Applu, protože zatímco pro 215“ modely uvádí dodací lhůtu do 24 hodin, tak pro všechny 27“ modely to dělá celé 2 týdny. A ostatní prodejci jsou na tom ještě hůře, o situaci mimo USA ani nemluvě, což dokládají též komentáře našich čtenářů.

Hlavní příčinou zřejmě bude vysoká poptávka

Hlavním důvodem zpoždění však zřejmě opravdu bude právě vysoká poptávka, kterou Apple prostě nedokáže uspokojit (zjevně podcenil zájem o 27” model). Nedávno zveřejněná data analytické firmy NPD Group ukazují, že v říjnu byl 21,5” iMac nejprodávanějším stolním počítačem v USA, zatímco 27” modely obsadily třetí místo, nyní však poptávka po 27“ iMacu zřejmě dále narostla s příchodem velice výkonných modelů vybavených čtyřjádrovými procesory.

Celkový prodej Maců v říjnu meziročně vzrostl o 7 procent a stejný trend pokračoval i v listopadu, analytici se proto domnívají, že hlavní příčinu zpoždění dodávek skutečně tvoří především citelně zvýšená poptávka (na níž se jistě podílejí i blížící se Vánoce), to tvrdí právě NPD, prodej stolních počítačů Applu (tedy především iMaců, podíl Maců Pro zůstává zanedbatelný) podle jejích dat v říjnu a listopadu meziročně stoupl o závratných 74 procent. Podle některých odhadů by tak Apple za tohle čtvrtletí mohl prodat až 3 miliony Maců.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: