Dění okolo serverů Xserve - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPočítače

Dění okolo serverů Xserve

31. ledna 2011, 00.00 | Poslední objednané kusy Xserve Apple dodá až v dubnu. A objevily se náznaky, že Active Storage připravuje vlastní náhradu těchto serverů.

Dnes končí prodej serverů Xserve, což Apple ohlásil již počátkem listopadu, a tak se minulý týden sešlo též několik zpráv týkajících se těchto strojů:

Poslední objednávky Apple vyřídí až v dubnu

Od zítřka už nebude možné servery Xserve objednávat, ovšem ti, kdo se na poslední chvíli rozhodli ještě nějaké si pořídit, si na ně budou muset počkat dost dlouho, protože minulý čtvrtek Apple změnil dodací lhůty pro tyto stroje. Jeho webový obchod začal uvádět, že jak čtyřjádrový, tak osmijádrový model Xserve bude dostupný až v „dubnu“, takže zájemci budou čekat ještě přinejmenším dva měsíce.

Jako obvykle Apple nepodal žádné bližší vysvětlení téhle změny, k níž došlo pouhé čtyři dny před ukončením prodeje, od úterý se jako náhrada těchto specializovaných serverů budou nabízet serverové konfigurace Maců Pro a Maců mini s předinstalovaným Snow Leopard Serverem (podrobněji to popisuje PDF dokument „Xserve Transition Guide“ - „Průvodce přechodem z Xserve“), avšak ne každý je s takovou náhradou spokojen.

Apple sice argumentuje, že nový 12jádrový Mac Pro je výkonnější než základní model Xserve, jenže ani Mac mini, ani Mac Pro se nedají jednoduše nainstalovat do serverového stojanu (a již vůbec ne do 1U pozice) a chybí jim například redundantní napájecí zdroj.

Steve Jobs později naznačil, že důvodem ukončení prodeje Xserve byl jejich slabý odbyt, přesnější čísla ovšem nezveřejnil, je ale jasné, že vzhledem k současnému zaměření Applu spíše na masový trh se tyto servery ocitly na okraji zájmu.

Avšak výše zmíněné prodloužení dodacích lhůt ukazuje, že se nějací zájemci přece jenom našli, nejspíš však jde o nákupy z institucí, které přinejmenším část své informační infrastruktury postavily na Mac OS X Serveru a jimž Xserve vyhovovaly. A těmito nákupy na poslední chvíli se snaží oddálit okamžik, kdy se budou muset rozhodnout, jak pokračovat dále. Což by ale mohl být ten nejrozumnější krok, protože možná se na náhradě Xserve již pracuje:

Nabídne Active Storage alternativu Xserve?

I po listopadovém oznámení mnozí stále doufali, že Apple přece jenom nakonec přijde s nějakou náhradou za Xserve (vedle už zmíněných serverových konfigurací Macu Pro a Macu mini), hodně se spekulovalo též o tom, zda Apple nedovolí virtualizaci Mac OS X Serveru na hardwaru třetích stran (již loni v listopadu byl napsán otevřený dopis, který právě tohle požadoval).

A skutečně se objevil náznak, že by se něco takového mohlo chystat. Server 9to5mac se totiž dozvěděl, že firma Active Storage, vedená bývalým členem vedení Applu a specialistou na serverové technologie Alexem Grossmanem, na něčem takovém pracuje.

Na titulní stránce svého webu spustila Active Storage odpočet času, který skončí dnes 31. ledna v 6:00 východopacifického času. Běžící odpočet se přitom zobrazuje přes jakési serverové zařízení o výšce 1U zahalené černým suknem. A vypisují se u něj hesla jako „nikoli alternativa, ale řešení“ a v posledních hodinách pak „když se jedny dveře zavřou, jiné se otevřou“.

Alexem Grossman patří k lidem, co se před osmi lety podíleli na původním modelu Xserve, nový tajemný produkt by tak mohl být onou vyhlíženou alternativou, 9to5mac tvrdí, že Active Storage skutečně chystá náhradu Xserve a to zřejmě s „oficiálním požehnáním“ Applu.

Údajně půjde o stroje provozující variantu webového správního rozhraní webmin na Darwinu, kterou si lze představit jako webovou verzi správní utility ServerAdmin. Zatím nebyly vydány žádné snímky obrazovek, ale citovaný zdroj to popisuje jako wiki stránku Applu s funkcemi utility ServerAdmin. Není ovšem jasné, zda s novými stroji bude umět spolupracovat klientská utilita ServerAdmin tak jako se současnými servery s Mac OS X Serverem.

Apple prý bude právě tyhle stroje doporučovat pro podniková datová centra využívající jeho technologií a je možné (nikoli ovšem jisté), že se nějaké dostanou do jeho nově budovaného datového centra v Severní Karolíně (zatím však Apple využívá především serverový hardware Sun). Navíc 9to5mac zaslechl, že v únoru Apple též povolí provozování Mac OS X ve virtuálních strojích na hardwaru nepocházejícím od Applu.

Pokud by takové rozhodnutí skutečně padlo, byl by to významný přelom a ukončení prodeje Xserve by už nebylo tak závažné rozhodnutí, jak se dosud zdálo, otevřela by se tak cesta k podnikovým řešením využívajícím systémový software Applu na hardwaru třetích stran.

Není to zase až tak nepředstavitelné, protože když počátkem roku 2008 Apple ukončil prodej svých vlastních externích diskových polí Xserve RAID, začal místo nich doporučovat RAID systémy Promise Technology, které byly (a jsou) schopné spolupracovat s jeho úložným softwarem Xsan. A nyní by něco podobného mohla zajistit Active Storage v oblasti serverů instalovatelných do stojanů.

Již v průběhu tohoto týdne bychom se měli dozvědět, co Active Storage pod suknem doopravdy skrývá a nakolik jsou uvedené naděje oprávněné, zřejmě právě tenhle týden se ukáže, jaký bude další směr vývoje serverového hardwaru pro Mac OS X.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Nástupce po Xserve

Autor: Pavel Hošek Muž

Založeno: 02.02.2011, 00:09
Odpovědí: 0

Tak už to předvedli. Jmenuje se to ActiveSAN.
www.activesto
rage.com

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: