Další zprávy o nových MacBoocích Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůPočítače

Další zprávy o nových MacBoocích Pro

21. února 2011, 00.00 | Zdá se, že by Apple mohl uvést očekávané modernizované MacBooky Pro snad již tento čtvrtek. A brzy pravděpodobně nasadí také rozhraní Light Peak, neví se však, zda to bude už v těchto noteboocích.

Zprávy o tom, že se chystá brzké uvedení modernizovaných MacBooků Pro, kolují již delší dobu, jejich souhrn jsme přinesli minulé pondělí a v průběhu minulého týdne dorazily dodatečné informace, podle nichž by se tyto stroje mohly začít prodávat už počátkem března.

Modernizované MacBooky Pro asi přijdou ještě dřív

Avšak koncem minulého týdne se objevily nové zprávy, z nichž plyne, že se nových MacBooků Pro nejspíš dočkáme již tento týden.

Potíže s dodávkami mají už i asijské obchody Applu

Informace o tenčících se zásobách stávajících MacBooků Pro, zejména u nezávislých prodejců, přicházejí již od konce ledna, avšak nyní se zdá (jak upozornil web Apple Bitch), že začínají váznout i dodávky těchto strojů přímo v některých obchodech Applu pro určité asijské země.

Například malajský a vietnamský webový obchod Applu teď pro 13“ modely MacBooků Pro udávají dodací lhůty 2 až 4 pracovní dny a pro základní 15“ 2,4GHz model a pro 17“ MacBook Pro se lhůta prodloužila na 3 až 5 pracovních dní (přesná čísla se v průběhu víkendu trochu měnila, ale vždy šlo o několik dní).Podobně tomu bylo také v Hongkongu a na Tchaj-wanu.

Pro USA a Evropu sice stále zůstávají dodací lhůty do 24 hodin, ale podle dřívějších zpráv už Apple ani v USA nevyřizuje předběžné rezervace některých modelů.

Zajímavé zprávy z Itálie

To jsou ovšem pouhé náznaky, avšak z Itálie dorazily mnohem konkrétnější zprávy. Italský web iSpazio tvrdí, že podle toho, co se dozvěděl od jednoho z místních zaměstnanců Applu, se připravuje uvedení pěti nových modelů MacBooků Pro s objednacími kódy MC720, MC721, MC723, MC724 a MC725.

Podle dodatečných informací, jež doplnil 9to5mac, půjde o dva 13“, dva 15“ a jeden 17“ model, s cenami od 1 499 USD do 2 499 USD (proti současnosti by se tak mírně zvýšily). Nové MacBooky Pro mají do Itálie dorazit během několika příštích dní, protože jejich uvedení se připravuje na konec měsíce.

Téměř shodnou zprávu přinesl také další italský web Slide to Mac, což vyvolává podezření, zda tyto informace nepocházejí od téhož zdroje. (Omerta už zjevně není, co bývala, alespoň u italského Applu.)

Slide to Mac však doplňuje, že nové modely přijdou na trh tento čtvrtek nebo pátek a dodává, že by nemělo jít o pouhou prostou modernizaci, nové MacBooky Pro údajně nabídnou některé další významné novinky.

Italské informace potvrzují i další zdroje

MacRumors k tomu minulý pátek dodal, že podle jeho vlastních spolehlivých zdrojů jsou informace z Itálie přesné a nové MacBooky Pro skutečně lze očekávat ve čtvrtek 24. února. To je sice trochu neobvyklé, protože Apple většinou hardwarové novinky uvádí v úterý, ale výjimky se už našly, ostatně softwarové aktualizace ve čtvrtek vydává běžně.

To, že nové MacBooky Pro lze očekávat tento týden, potvrzuje též AppleInsider. Podle lidí znalých dění v Cupertinu byly koncem minulého týdne některé provozní úseky Applu vyrozuměny, aby se připravily na uvedení významného nového produktu již tento týden. Nic konkrétnějšího k tomu sice neřekli, ale když se to spojí s výše uvedenými informacemi, tak to bude těžko něco jiného než právě nové MacBooky Pro.

Jestliže to vše shrneme, ze zpráv od několika nezávislých zdrojů plyne, že by nové MacBooky Pro mohly přijít na trh už tento čtvrtek. Lze přitom očekávat, že počet standardních konfigurací klesne ze současných šesti na pět, nejspíš se budou nabízet již jen dva 15“ modely namísto dnešních tří.

Předpokládané vlastnosti nových MacBooků Pro

Pokud jde o vlastnosti těchto strojů, všeobecně se předpokládá, že budou osazeny novými procesory Sandy Bridge, nabízejícími vyšší výkon při podstatně nižší spotřebě energie (problém s čipovými sadami pro tyto procesory už byl vyřešen a dvoujádrové mobilní procesory Sandy Bridge, které zřejmě Apple použije, se oficiálně prodávají od neděle).

Ke změnám asi dojde také v grafickém hardwaru, v případě 13“ modelů je možné, že Apple přejde na integrovanou grafiku Intel HD nových procesorů (bude záležet hlavně na podpoře této grafiky pro Mac OS X, zejména pak pro OpenCL), u vyšších modelů se samostatnými grafikami se již loni mluvilo o tom, že by Apple mohl nasadit nové mobilní grafiky AMD Radeon HD 6000M.

Použije Apple rozhraní Light Peak?

Už minulý týden AppleInsider uvedl, že podle jeho zdrojů by nové MacBooky Pro měly přinést vedle nových procesorů další významná vylepšení, totéž nyní naznačuje také Slide to Mac. Zatím ale samozřejmě nikdo mimo Applu přesně neví, co by to mohlo být, v úvahu však připadá nasazení nového typu přípojného rozhraní.

CNET totiž v sobotu napsal, že podle jeho zdroje Apple brzy oznámí „novou technologii velmi rychlého připojení“. S největší pravděpodobností by se mohlo jednat o rozhraní Light Peak navržené Intelem (Apple však zřejmě značně přispěl k jeho vzniku).

Intel vyvíjí Light Peak již několik let, ovšem při jeho předvedení veřejnosti na podzim 2009 demonstrační stroj provozoval Mac OS X. Všeobecně se proto věří, že Apple bude mezi prvními výrobci počítačů, co toto rozhraní nasadí.

První implementace bude asi na mědi

Pověsti na toto téma kolují už dlouho, Macy s tímto rozhraním se původně čekaly již loni, ale podle zpráv z konce minulého roku by v první polovině letošního roku už skutečně měly přijít na trh první hmatatelné produkty. To Intel potvrdil i na letošní lednové výstavě CES 2011, zdá se však, že první implementace rozhraní Light Peak bude používat klasické kovové (měděné) vodiče, namísto původně zamýšlených optických vláken.

Ovšem i tak by Light Peak mělo být podstatně rychlejší než USB 3.0, slibuje přenášet 10 Gb/s oběma směry. (Intel tvrdí, že tuto rychlost udrží i na mědi, dosah připojení ovšem asi bude proti optice menší.)

Proti původním představám, že Light Peak nahradí všechna dosavadní připojení, zřejmě alespoň zpočátku nebude nová technologie tak ambiciózní, na druhou stranu by „měděná“ varianta mohla snáze umožnit koexistenci s USB 3.0.

Zvolí Apple pro Light Peak vlastní název?

Apple tak nejspíš bude patřit k prvním, kdo rozhraní Light Peak použijí, ovšem pravděpodobně ho nasadí pod nějakým vlastním označením. (Zatím se přesně neví, co by mohl zvolit za název, v roce 2001 si sice nechal zaregistrovat ochrannou známku „GigaWire“, ale nároky na ni později neuplatňoval, takže její platnost už vypršela).

Samozřejmě však není vůbec jisté, že nové MacBooky Pro již budou vybaveny tímto rozhraním, ale vyloučit se to též nedá, vyjasnit by se to mohlo už ve čtvrtek.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

No. nevím, nevím ale doufám

Autor: Jakub Forman Muž

Založeno: 21.02.2011, 20:09
Odpovědí: 0

No zajímavé teorije...
...ale zda apple macbook Pro (2011) opravdu uvede již ve čtvrtek to nevím :( .
Nicmérně pokud ano tak se těším a jsem mezi prvními majteli :) .

Odpovědět na příspěvek

RE: No. nevím, nevím ale doufám

Autor: Markéta Muž

Založeno: 21.02.2011, 21:03

A za jak dlouho se po uvedení v Americe objeví nové Macy u nás v ČR?

Odpovědět na příspěvek

Light Peak etc

Autor: Tomas Chicago Muž

Založeno: 22.02.2011, 09:32
Odpovědí: 0

No nějakou rychlou sbernici by to teda chtelo. Apple nejede v E-Sata, USB3 a Express Card (s vyjimkou 17 MBP)

Jakkoliv pro bězného uźivatele se může jevit FW 800 dostačujíci, v době terabajtových disků spoustu profesionálů se stovkami fotek v Rawu, nebo Terabajtů HD videa breči po něčem rychlejšim v menšich modelech laptopů.

Zároveň se přes Express card daly připojovat profesionální převodníky Avid Mojo DX, Matrox MXO2 mini, a AJA Express I/O a nějaký profi zvukovky s nízkou latencí.

Vsichni kdo to chtějí použivat, jsou odkázáni na super drahej MCP 17 za dva půl ticúice dolarů, nebo nebo dost výrazně ušetřit a použivat PC laptptop s Windows.

Kdo chce malej laptop s rychlým rozhraním tak má u Applu zatím smůlu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Light Peak etc

Autor: Tomas Chicago Muž

Založeno: 22.02.2011, 09:50

Takže doufám, že to tam bude... Já chci malou lehkkou třinácku s rychlou sběrnicí v nejhoršim patnátku.
Kdo se má tahat se sedmnátkou a platit za ni...

Odpovědět na příspěvek

Re-Re-No. nevím, nevím ale doufám

Autor: Jakub Forman Muž

Založeno: 22.02.2011, 12:20
Odpovědí: 0

no to je další otázka... :)
ale podle mého apple své dokáže svími počítačemi rychle zásobyt celý svět to jen iPhone a Ipad váznul proto že ho apple ani nestihl prodávat. Podle mého tu macbook Pro bude rychle po ofic. prodeji v USA :)
JEN KDY VŮBEC PŘÍJDE... :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: