Další pověsti o novém hardwaru Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Další pověsti o novém hardwaru Applu

27. června 2011, 00.00 | Hromadná výroba nových MacBooků Air má začít teprve v červenci. Nový Mac Pro údajně nabídne až 16 procesorových jader. A periférie pro rozhraní Thunderbolt (a též pro AirPlay) budou zpočátku zřejmě tvořit pouze zařízení vyšší cenové kategorie.

Protože letos Apple zatím modernizoval jenom MacBooky Pro a iMacy a na WWDC 2011 mluvil výlučně o softwarových novinkách, množí se v poslední době dohady a pověsti o tom, kdy na trh dá další nový hardware. Koncem minulého týdne se sešlo několik zpráv tohoto typu, na něž se zde podíváme:

Výroba nových MacBooků Air se má naplno rozběhnout až v červenci

Předpokládá se, že jako první Apple nyní uvede nové modely MacBooků Air, pravděpodobně se však čeká na dokončení Mac OS X Lion, aby je mohl dodávat již s tímto operačním systémem (podle některých zdrojů jsou po hardwarové stránce už hotové a čeká se jenom na Lion).

A podle zpráv z konce minulého týdne se hromadná výroba těchto notebooků rozběhne až během července, tvrdí to tchajwanský server DigiTimes. Dozvěděl se to od svých zdrojů mezi dodavateli komponent.

Dále tyto zdroje říkají, že ve třetím čtvrtletí 2011 se jich má na trh dodat až 8 milionů kusů, avšak to je jasný nesmysl, protože za čtvrtletí Apple neprodá ani poloviční počet notebooků všech typů. DigiTimes musel čísla poplést, nejspíš zaměnil počty všech notebooků Applu se samotnými MacBooky Air.

Jenže ani tak to nevychází, protože stejné zdroje uvádějí, že za celý letošní rok by se mělo prodat až 15 milionů MacBooků všech typů, namísto předtím odhadovaných 13 milionů. Buď jsou uváděná čísla zcela mylná, anebo se autoři spletli o řád a ve skutečnosti půjde o 800 000 MacBooků Air, což by už smysl dávalo.

Takovéhle předpovědi ostatně jsou vždy značně ošemetné, vycházejí ale zřejmě z toho, že červnu byly podle odhadů výrobců dodány komponenty postačující pro výrobu 2,2 až 2,4 milionů všech typů MacBooků a dodávky komponent na červenec nejspíš narostou tak, že postačí pro 2,7 až 2,8 milionu notebooků. (Nárůst je dán právě přípravami na uvedení nových MacBooků Air.)

Nové MacBooky Air se mají dodávat s předinstalovaným Lionem a budou vybaveny rozhraním Thunderbolt (mimoto lze předpokládat, že dostanou procesory Sandy Bridge - mohly by to být nedávno uvedené nové ULV čipy s poměrně vysokým výkonem).

Tato zpráva ovšem popírá dřívější tvrzení, podle nichž měla výroba nových MacBooků Air začít již v červnu. Náběh výroby až v červenci se ale zdá být pravděpodobnější, vzhledem k čekání na Lion. Ten se dosud nenabízí v GM verzi a bez ní nejde systém předinstalovávat na nové Macy. Dá se proto očekávat, že dokud vývojáři neobdrží GM verzi Lionu, nezačne ani prodej nových MacBooků Air.

MacRumors k tomu dodává, že podle informací z jeho vlastních zdrojů Apple předběžně počítá s uvedením nových MacBooků Air ve třetím červencovém týdnu, ale toto datum se samozřejmě může ještě kdykoli změnit. Informace jsou to zatím pouze kusé a nespolehlivé, avšak když se to vše shrne, nové MacBooky Air se asi neobjeví dříve než ke konci července.

Nové Macy Pro mají nabízet až 16 jader

Již o předminulém víkendu prohlásil Brian Tong ze CNETu, že nové Macy mini a Macy Pro Apple uvede koncem července či spíše počátkem srpna. A protože Tong podobně správně předpověděl uvedení letošních modernizovaných iMaců, jeho zpráva se považuje za dosti věrohodnou.

A nyní přišly další informace o tom, co by mohly přinést nové Macy Pro. Server 9to5mac se měl od spolehlivého zdroje dozvědět, že Apple ve svých vnitřních dokumentech už odkazuje na Mac Pro z poloviny roku 2011.

A to samozřejmě musí být dosud neuvedené nové modely, protože v současnosti se prodávají stroje, jež Apple oznámil loni v červenci a dodávat je začal od srpna 2010. Zmíněné dokumenty navíc údajně mluví o čtyřech nových modelech Maců Pro - se 6, 8, 12 a (poprvé) také s 16 procesorovými jádry. Byla by to zřejmě nová nejvyšší konfigurace pro ty, kdo požadují maximální výkon.

Mimoto 9to5mac zaslechl, že Apple již začal připravovat příručky pro nové Macy Pro, což podporuje tvrzení o jejich brzkém uvedení na přelomu července a srpna. Citované zdroje však neuvedly, zda se budou nabízet nové skříně instalovatelné do serverů stojanů, takovéto pověsti kolovaly už v dubnu. A dále měl jeden z vedoucích představitelů Applu v poštovní zprávě, kterou 9to5mac viděl, uvést, že silně investují do Maců Pro.

Jsou-li tyto informace pravdivé, pak Apple i letos bude pokračovat v rozvoji profesionálních stolních Maců (některé jeho kroky v poslední době vzbudily pochybnosti, zda vůbec ještě hodlá dále podporovat tento typ Maců).

Nejasnosti okolo použitých procesorů

Základní otázka spojená s novými Macy Pro zní, jaké procesory vlastně použijí. Zmíněná 16jádrová konfigurace bude téměř jistě osazena dvěma osmijádrovými procesory, jenže serverové procesory Sandy Bridge se mají na trhu objevit až v posledním čtvrtletí letošního roku jako řada Xeon E5. Apple sice v minulosti nové Xeony několikrát dostal s předstihem proti ostatním výrobcům počítačů, ale těžko lze předpokládat, že by už v srpnu získal přístup ke Xeonům E5.

Možné řešení naznačil blog M.I.C gadgeti, který minulé pondělí uvedl, že nové Macy Pro budou používat speciální procesory od Intelu vyvinuté přímo pro Apple.

To se opravdu nedá vyloučit, protože pro první MacBook Air v roce 2008 Apple též dostal speciální procesor, avšak zatím stále jde jen o pověsti. A vzhledem k tomu, že další předpovědi M.I.C gadgetu o údajných vlastnostech nových modelů AirPort Extreme a Time Capsule se v ničem nesplnily, je třeba informace tohoto blogu posuzovat značně skepticky.

Teprve v srpnu se situace okolo Maců Pro vyjasní, ale další zvýšení počtu procesorových jader by dávalo největší smysl právě u těchto strojů, protože toho plně využijí především profesionální aplikace, k jejichž provozování jsou Macy Pro určeny. Naopak běžní uživatelé by ve většině případů na vícejádrových konfiguracích nemuseli zaznamenat vůbec žádné významnější zvýšení výkonu svých obvyklých aplikací.

Periférie pro Thunderbolt a AirPlay zřejmě budou zpočátku spadat do vyšších cenových kategorií

Očekává se, že všechny letošní Macy budou vybaveny rozhraním Thunderbolt. To poskytuje přenosovou rychlost 10 Gb/s v obou směrech na každém datovém kanálu (stávající porty mají dva datové kanály), problém však vězí v tom, že zatím k tomuto rozhraní není (s výjimkou monitorů s Mini DisplayPortem) co připojit, protože se žádné periférie pro Thunderbolt ještě neprodávají.

Podle dřívějších pověstí měla taková zařízení právě teď začít přicházet na trh, zdá se však, že zpočátku půjde pouze o dražší periférie určené pro profesionály. Alespoň to tvrdí iLounge. Tento server se ovšem zaměřuje především na zařízení s iOS a podle toho vypadá i daný článek, ale jeho závěry platí též pro na Macy.

iLounge uvádí, že se podle toho, co se dozvěděl, doplnění podpory pro AirPlay a pro Thunderbolt do různých zařízení zvyšuje náklady natolik, že to omezuje širší přijetí těchto nových standardů. (Technologie AirPlay byla zavedena loni v listopadu s vydáním iOS 4.2, umožňuje zařízením s iOS streaming mediálních dat do kompatibilních reproduktorů, do Apple TV druhé generace a do dalších zařízení s příslušnou podporou.)

Pokud jde o AirPlay, tak například doplnění její podpory do reproduktorů prý zvýší celkovou cenu asi o 100 USD, což v postatě vylučuje v nejbližší budoucnosti uvedení levných zvukových systémů kompatibilních s AirPlay. Podle citovaných zdrojů je implementace AirPlay podstatně dražší než užití dokového konektoru Applu, přesto však Apple silně tlačí na vývojáře, aby tuto novou bezdrátovou technologii přijali bez ohledu na její náklady.

Totéž má platit pro rozhraní Thunderbolt, kupříkladu doplnění jeho podpory k externímu disku údajně stojí tolik, co samotný levnější pevný disk, a tak v dohledné době zůstane tohle rozhraní vyhrazeno pouze pro profesionální trh. A samozřejmě to znamená, že je nanejvýš nepravděpodobně, aby Apple rozhraní Thunderbolt použil v nejbližší budoucnosti v přístrojích s iOS (spekulovalo se o tom hlavně v souvislosti s iPadem) a zřejmě to bude i jeden z důvodů, proč Apple klade v iOS 5 takový důraz na bezdrátovou synchronizaci přes WiFi.

Přesto by však v příštích měsících měla na trh přijít zařízení podporující AirPlay či Thunderbolt od mnoha firem, avšak ceny budou zpočátku asi vysoké a není jasné, jak rychle bude docházet k jejich snižování.

AppleInsider k tomu dodává, že může potvrdit zvýšené náklady implementace podpory AirPlay. Tato technologie používá čip firmy BridgeCom, s níž Apple na zavedení AirPlay spolupracoval. Avšak podle zasvěcenců samotný BridgeCo WiFi modul stojí okolo 20 až 25 USD, bez započtení dalších dodatečných nákladů na vývoj, konstrukci a marketing výsledných produktů.

A to je o hodně více, než stojí licenční poplatky Applu za zařízení využívající dokový konektor s 30 vývody. Pro zařízení užívající tento konektor jen k dobíjení jde o 1 USD za každé takové zařízení a za periférie synchronizující a přenášející data se platí po 4 USD. Apple se podle různých zdrojů snaží najít další výrobce hardwaru pro AirPlay, aby snížil ceny a údajně již s jednou firmou na alternativním AirPlay modulu pracuje, jméno tohoto výrobce však ještě nebylo možné prozradit.

Podobně tomu zřejmě bude i s perifériemi pro Thunderbolt. Toto rozhraní je sice v podstatě odvozeno od rozhraní PCI Express, ale potřebné podpůrné čipy určitě mnoho výrobců nenabízí, a tak jistě nebudou právě levné.

A když k tomu připočteme, že Thunderbolt porty zatím mají jen letošní MacBooky Pro a iMacy, není divu, že se ještě neprodávají periférie pro ně. Je docela dobře možné, že jejich výrobci čekají na uvedení Maců Pro s rozhraním Thunderbolt, protože tam lze očekávat zákazníky ochotné zaplatit vyšší cenu za odpovídající výkon.

První testy funkčních periférií pro Thunderbolt

Zatím si sice nelze žádnou periférii pro Thunderbolt koupit, ale už se objevily první známky, že se skutečně chystají. SlashGear minulý pátek zveřejnil video, v němž ukazuje fungující Little Big Disk od LaCie s rozhraním Thunderbolt. Ten byl ohlášen již při únorovém uvedení letošních MacBooků Pro, ale teď ho LaCie předváděla „naživo“.

SlashGear viděl v provozu dva tyto externí disky. V každém z nich byly umístěny dva 160GB SSD disky uspořádané do pole RAID0 pro zvýšení rychlosti. První Little Big Disk byl připojen k Thunderbolt portu letošního MacBooku Pro s procesorem Core i7 a k němu byl řetězově připojen druhý Little Big Disk, což vytvořilo další pole RAID0 druhé úrovně. A na druhý externí disk se navíc ještě napojil 24“ Full HD LCD monitor.

Fungování této konfigurace názorně ukazuje připojené video. V prvním testu se měřily rychlosti čtení a zápisu 4GB souborů. Rychlost zápisu z MacBooku Pro činila až 352,5 MB/s, rychlosti čtení dosáhly dokonce k 827,2 MB/s. A LaCie tvrdí, že ve svých vlastních testech se ve stejném uspořádání dostala až ke čtení rychlostí 870 MB/s.

Ve druhém testu se současně přehrávaly tři videosoubory uložené na discích, všechny ve Full HD rozlišení 1080p. Přehrávalo se bez zadrhávání jak v okně, tak v celé obrazovce. Klip se dal procházet (zatímco zbývající dvě videa se přehrávala v pozadí), aniž by to způsobovalo nějaké prodlevy.

Podle LaCie se bude nabízet jak SSD varianta Little Big Disku, tak varianta se dvěma klasickými pevnými disky. Ta by měla být podstatně levnější, ale samozřejmě neposkytne tak vysoké výkony. SSD verze se má začít prodávat již během léta, datum uvedení modelu s pevnými disky ještě ani nebylo stanoveno. A též ceny LaCie ještě neupřesnila, jistě však nebudou nízké, zejména v případě SSD varianty.

Také časopis Digital Arts dostal možnost vyzkoušet si úplně stejnou konfiguraci disků Little Big Disk LaCie na setkání Final Cut Pro Supermeet v Londýně minulý čtvrtek.

Spustil na ní testy AJA System Test a nepřekvapivě dospěl k podobným výsledkům jako SlashGear. Užil nastavení AJA System Testu se 16 GB 4KB rámců a dosáhl průměrné rychlosti čtení 835,5 MB/s a průměrné rychlosti zápisu 353,1 MB /s, což překonává mnohé Fibre Channel systémy. Je jasné, že takováto zařízení hladce zvládnou několik proudů nekomprimovaného HD videa současně.

Pro srovnání Digital Arts uvádí, že RAID pole LaCie 4Big Quadra připojené ke stejnému MacBooku Pro přes FireWire 800 zvládalo jen 83,9 MB/s při čtení a 77,2 MB/s při zápisu, což znamená 4,5krát rychlejší čtení a dokonce 10,8násobné urychlení zápisu.

To je velice slibné, hlavní problém zařízení pro Thunderbolt tak spočívá v tom, že se zatím nedají sehnat. To, co předváděla LaCie, byly stále ještě prototypy a konečná verze se nedostane do prodeje dříve než v červenci a možná ještě později. Ostatní výrobci pak sice už delší dobu slibují, že uvedou disky podporující Thunderbolt, avšak nic konkrétního dosud neoznámili. A zatím nejde koupit ani kabel pro Thunderbolt.

Lze doufat, že se v průběhu letošního léta první periférie pro Thunderbolt přece jenom objeví, ale je zřejmé, že už vzhledem k poskytovaným výkonům to budou profesionální zařízení za odpovídající ceny, takže jejich všeobecné rozšíření nelze v nejbližší budoucnosti čekat.

Situace se by se mohla změnit příští rok, kdy se čeká zavedení podpory tohoto rozhraní i na PC, ale nejde úplně vyloučit ani to, že se bude opakovat situace s USB a FireWire, tentokrát by masový trh mohlo ovládnout rozhraní USB 3.0, zatímco rozhraní Thunderbolt zůstane vyhrazeno pro dražší a náročnější periférie.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: