Další odpovědi na otázky k iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Další odpovědi na otázky k iPhonu

18. ledna 2007, 10.00 | Technický sloupkař New York Times přináší další zajímavé informace o iPhonu a svou troškou přispívá také redaktor Macworldu.

Co naděláte, iPhonu se prostě nevyhnete. Stále ovšem zůstává mnohem více otázek než odpovědí. O uplynulém víkendu se tento poměr pokusil aspoň trochu změnit David Pogue, technický sloupkař novin New York Times. Tento deník patří k nejuznávanějším na světě a jeho zástupci se na Macworldu Expu samozřejmě dostalo odpovídajícího zacházení. Jeho hlavní zjištění shrnuje AppleInsider.

Pogue zejména poukazuje na to, že mobilní verze Safari, o níž se původně myslelo, že bude dost osekaná, hlavně o různé zásuvné moduly, si nakonec pravděpodobně zachová plné vybavení. Cituje Jobsův rozhovor pro německý MacWelt, naznačující podporu pro JavaScript a Flash s tím, že Flash bude podporován buď přímo, nebo nějakým převodem. Jobs tam potvrdil, že videa z YouTube bude možné zobrazovat, avšak k tomu není třeba Flash. Prý až do vlastního rozlišení se videa dají zobrazit pomocí H.264 namísto původního kodeku.

Dále Pogue potvrzuje, že ono nyní již pověstné měnění měřítka dvěma prsty nefunguje jenom pro fotografie, ale též pro všechno ostatní. Lze to použít pro elektronickou poštu nebo k brouzdání po Webu, dá se tak zobrazit celá stránka najednou nebo naopak zvětšit text, máte-li potíže se zrakem. Pogue sám to užil ke zvětšování a zmenšování poštovní zprávy a fungovalo to jak pro text, tak pro vloženou fotografii.

Zároveň však popírá některé divoké kolující informace o tom, co všechno iPhone obsahuje. Na Macworld Expu předvedený přístroj nepodporuje rychlé vytáčení, určování polohy pomocí GPS ve spolupráci s Google Maps, ani bezdrátovou synchronizaci s hostitelským počítačem přes Bluetooth či WiFi. Současně ovšem připouští, že do uvedení na trh schopnosti iPhonu skoro určitě nezůstanou nezměněné.

Všechna zjištění Davida Poguea shrnul AppleInsider do následujícího seznamu:

  • JavaScript je podle Jobse „zabudovaný do telefonu“, avšak plná Java by byla „jenom koule na řetězu“, kterou by nikdo nepoužíval.
  • Pokud jde o Flash, „možná ho uvidíme“.
  • Apple se zatím nerozhodl, zda půjde již existující uživatelovu hudební knihovnu využít pro vyzvánění.
  • Mac OS X na iPhonu je ořezaný. Také jeho uživatelské rozhraní bylo pro telefon přepracováno.
  • Kalendářní nástroj dovolí přidávat nové události a termíny přímo z telefonu, nebude k tomu nutná synchronizace s počítačem.
  • Menu nastavení je funkční a zahrnuje režim letadlo, jenž vypíná telefonní část (kvůli zákazu telefonování) a zachovává ostatní funkce, například přehrávání hudby.
  • Měnění měřítka tažením prstů funguje i pro elektronickou poštu a prohlížení Webu.
  • V současnosti iPhone nepodporuje rychlé vytáčení, ale do uvedení na trh se to může změnit.
  • Telefon nemá GPS a nedokáže určit svou polohu v Google Maps.
  • Povrch displeje tvoří polykarbonátový plast, ale „podstatně vylepšený“ proti materiálu užívanému pro iPody, a měl by lépe vzdorovat poškrábání. Displej dosahuje velmi vysokého jasu.
  • Vstupy na obrazovce se musí obstarávat přímým dotykem prstů, nejde použít ruku v rukavici nebo pero (stylus).
  • Všechna sluchátka se standardní zdířkou budou s iPhonem spolupracovat bez adaptéru.
  • Apple plánuje přidat podporu 3G sítí (v podobě HSDPA), až se rozšíří jejich pokrytí (tím samozřejmě myslí v USA).
  • Apple možná dovolí otočení telefonu pro vkládání textu v pohodlnějším režimu na šířku, ale ještě se v tomto směru nerozhodl.

Jistě neuškodí porovnat dojmy více osob. Na Expu dostal iPhone do ruky též Jason Snell z časopisu Macworld. Ten se soustředil spíše na dojmy z ovládání, ovšem ani to není nezajímavé. Tady máte, co zjistil: iPhone se v ruce zdá být malý a tenký. Obrazovka reaguje pozoruhodně rychle, při stisku tlačítka na obrazovce skoro nezaznamenal prodlevu. Na virtuální klávesnici zkusil psát ukazováčkem a už po minutě měl dojem, že to zvládá. Software iPhonu se snaží uhodnout, co chcete napsat (v angličtině) a bere v úvahu sousední klávesy pro případ, že jste se netrefili přesně. (O tom už mluvily předchozí zprávy.) Virtuální klávesy při psaní „vyskakují“ – zvětšují se tak, že se zdají vystupovat, čímž vytvářejí dojem stisknutí.

Podle Snella je obrazovka výrazně jasná a ostrá, což plyne z rozlišení 160 dpi. (Pro srovnání – MacBook má 113 dpi, 23“ monitor Apple Cinema 98 dpi.) Rozlišení 320 x 480 znamená, že poskytuje dvojnásobek pixelů proti video iPodu, ovšem na ploše větší jen o 88 procent. Mimochodem, displej nemá „klasický“ širokoúhlý poměr stran 16:9, ale 3:2, takže širokoúhlé filmy se budou při přehrávání muset trochu ořezávat.

Přístroj, který Snell dostal do rukou, neměl ještě funkční všechny aplikace, některé ikony aplikací (třeba kalendář a poznámky) byly pouze imitace, přesto se základní prvky uživatelského rozhraní daly rozpoznat. Na spodku displeje se nachází pás ikon s hlavními funkčními možnostmi (Phone – telefon, Mail – pošta, Web a iPod). Klepnutí na některou z ikon vyvolá novou sadu ikon s možnostmi pro daný režim.

Ovšem stejně jako ostatní, kteří dostali příležitost iPhone vyzkoušet, Snell tvrdí, že největší radost při používání iPhonu nevzbuzují tlačítka, ale ovládání gesty. Jestliže v dlouhém seznamu (třeba autorů z iTunes) švihnete prstem, začne se seznam posouvat rychleji. iPhone se odemyká a spouští pohybem prstu přes obrazovku, který připomíná rozepnutí zipu. A samozřejmě je tady už tolikrát zmiňované zvětšení dvěma prsty, když jimi strčíte do požadované oblasti a pak je roztáhnete od sebe.

Jak se vynořují další zprávy těch, kteří si na iPhone přece jen sáhli, začíná se nám skládat ucelenější obraz. Věci, o nichž více lidí vypovídá shodně, můžeme považovat za potvrzené vlastnosti. Již teď lze říci, že nové intuitivní ovládání bude hlavní zbraní iPhonu. Rovněž webový prohlížeč srovnatelný s „plnohodnotnými“ počítači asi přinese zcela nový zážitek. Avšak z výše uvedeného také jasně vyplývá, že iPhone zatím rozhodně není úplně hotový a do léta se možná dočká podstatných změn. A tak určitě ještě dlouho nepřestane být jedním z hlavních témat zpráv.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: