Blízké setkání třetího druhu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Blízké setkání třetího druhu

1. září 2000, 00.00 | Do Čech dorazily první exempláře PowerMac Cube G4 a tak vám nabízíme první dojmy a zážitky s tímto nepochybně zajímavým strojem.

Do Čech dorazili první exempláře PowerMac Cube G4 a tak vám nabízíme první dojmy a zážitky s tímto nepochybně zajímavým strojem.

Tento článek v žádném případě nepovažujte za recenzi či kompletní přehled vlastností nových strojů. Jedná se opravdu o bezprostřední zážitky spojené s instalací a několika hodinami používání "Kostky", parametry a přesnou konfigurací se zabývat moc nebudeme.
Krabice je znatelně menší než u běžných stolních počítačů, uvnitř se kromě samotného počítače skrývá ještě několik drobností, které na obrázcích obvykle nevidíte - především napájecí zdroj, který je externí (do Kostky se prostě nevejde a asi by to ani nešlo uchladit). Zhruba 20 cm dlouhé, elegantně provedené placaté těleso oválného průřezu v sobě skrývá napájecí zdroj, zvládající jak americkou tak evropskou normu bez ručního přepínaní. Samozřejmě, zdroj se dá uložit někam pod stůl, ale dojem subtilnosti Cube stejně částečně mizí.
Cube není krychle - šířka a hloubka jsou 20 cm, výška 25, ovšem stříbrně šedé tělo (na přední straně ozdobené logem Apple), které je zasazené do průsvitného plastu opravdu tvar kostky má. Všechny konektory jsou na spodní části, v podstavci je vynechané místo na vývod kabelů a přístup k resetovacímu tlačítku. Na horní části se nachází jen šachta pro CD/DVD a tlačítko pro zapnutí/uspání. I když říkat tomu tlačítko není zcela správné - nic se nemačká, stačí se této plochy dotknout prstem a počítač se zapne nebo uspí. Ploška je velmi citlivá, někdy to asi bude i na závadu, k uspání počítače totiž stačí lehce zavadit prstem či jinou částí těla - přejel jsem dlaní po mřížce chladiče a hle, počítač spí. Pokud je počítač zapnutý, je tlačítko trvale prosvětlené bílým světlem, pokud spí, světlo pomalu pulzuje. Bílé světlo k barvě počítače ladí rozhodně lépe než oranžová či zelená u původních PowerMaců G4. Vertikální šachta na DVD okamžitě Kostce vysloužila označení "toaster" - médium se vloží do šachtičky, zajede, při vysunutí zase z vetší půlky vyjede. Pokud máte CD nestandardního tvaru, máte smůlu. Šachtička je chráněná proti prachu a smetí, takže tudy se snad počítač zanášet nebude. Mezi CD a zapínacím tlačítkem je mřížka chlazení - počítač nemá větrák a tak je chlazení ponecháno na mohutném chladícím bloku uvnitř a procházejícím vzduchu.
Ze standardních konektorů pro stolní počítače chybí vstup a výstup zvuku, jinak je zde USB i FireWire, monitor lze připojit buď novým Apple rozhraním nebo klasickým VGA konektorem. Pro dobrý přístup k rozhraním je nutno počítač položit na "záda", poté je také možné vysunout madlo a vytáhnout celé "vnitřnosti" z obalu - nikde nic nepřečuhuje, všechno krásně kompaktní - jen mě poněkud konsternoval masivní chladič, který zabírá cca 20% prostoru.
PowerMac Cube je první Mac který NEOBSAHUJE zabudovaný reproduktor, místo toho se standardně dodávají externí aktivní reproduktory Harman Kardon. Ani při nejlepší vůli je nelze nazývat bedničkami - jsou to koule se seříznutou základnou, aby se netoulaly po stole. Při krátkém poslechu se zvuk zdá být lepší než u iMacu (konstrukčně se asi jedná o ty samé reproduktory ve větším vydání), subwoofer iSub tomu však stále citelně chybí. Přesto, při přehrávání DVD filmu 2001: Vesmírná odysea, zvláště v úvodní scéně s fanfárami z "Tak pravil Zarathustra" byl zvukový dojem velmi pozitivní. DVD film je přehráván naprosto hladce, ovšem pokud si hodláte DVDčka pouštět často, kupte si rovnou 22'' LCD Apple display - na běžném monitoru širokoúhlý záznam na DVD tolik nevynikne...
Jak jsem již zmínil, Kostka neobsahuje zvukový výstup - "repro-kouličky" se připojují pomocí USB rozhraní. Mezi USB kabelem a repráky je převodník z USB na audio, který má několik zajímavých vlastností: například potřebuje napájení z USB, takže je nutné použít USB port na počítači, klávesnice sice obsahuje USB hub, ovšem nenapájený. S relativně velkou spotřebou souvisí to, že při delším hraní převodník celkem topí - není sice rozhicovaný (resp. nám se to zatím nepodařilo), ale pokojová teplota to rozhodně nebyla. Dobré je, že převodník obsahuje také audio výstup v podobě standardního jacku.
Součástí dodávky je také nová myš, Mouse Pro (mimochodem, já osobně reklamní spot Applu na tuto myšku řadím na vrchol svého osobního žebříčku spotů, je prostě k sežrání), která je založená na čistě optickém principu, funguje tedy na libovolném povrchu a nešpiní se (teoreticky - oni se určitě najdou machři, kteří ušmudlají jak diodu, tak čočku snímače). Tvarově padne do ruky rozhodně lépe než "puk" od iMacu a PowerMaců G3 a G4. S myší se pracovalo na běžném kancelářském stole celkem dobře, občas, zvlášť při rychlém pohybu, jsem měl dojem že myš ujela trochu jinam. Myška nemá běžné tlačítko, mačká se "celá". Ve tmě je díky průhlednému plastu a použití červeného světla nepřehlédnutelná. Uvidíme, co na ní řeknou každodenní uživatelé...
Připojili jsme si také novou klávesnici - vychází z současné iMac klávesnice, pouze je rozšířena o velký kurzorový blok, funkční klávesy jsou standardní velikosti a byly přidány 4 multimediální klávesy - pro ovládání zvuku a vysouvání CD - tento nápad hodnotím velmi pozitivně. Naopak mě VELMI překvapila absence startovací klávesy. Nezbývá, než restartovat stiskem příslušného tlačítka (které je vtipně umístněno zezdola). Při zamrznutí prý lze použít nějakou jinou klávesovou kombinaci, (ctrl-alt-delete to NENÍ), nám se na ni nepodařilo přijít.

Tolik tedy poznatky z několika málo hodin hraní si s novým PowerMac Cube, na zhodnocení všech vlastností a možností si musíme ještě počkat. Již nyní je jistě, že se jedná o počítač v mnoha ohledech výjimečný, mimo jiné také cenou, což je určitě škoda.

Fotografie Cube můžete najít v samostatném článku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: