Automatické přepínání grafiky nových MacBooků Pro je až příliš aktivní - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Automatické přepínání grafiky nových MacBooků Pro je až příliš aktivní

14. května 2010, 00.00 | Nové 15“ a 17“ MacBooky Pro automaticky přepínají mezi integrovanou a samostatnou grafikou, avšak na samostatnou grafiku se přepíná i tehdy, když to není úplně nutné.

V polovině dubna Apple uvedl nové MacBooky Pro, přičemž 15“ a 17“ modely nasadily nové mobilní procesory Core i5 a Core i7 s architekturou Nehalem, které jsou citelně výkonnější, ale zároveň mají nižší spotřebu.

Navíc však v sobě integrují grafiku IntelHD, jež je sice úsporná, avšak nepodává nijak oslnivé výkony (zejména ve 3D), proto ji v těchto strojích doplňuje ještě samostatná grafika GeForce GT 330M. Spolu s tím přišla nová technologie automatického přepínání grafiky, která sama rozhoduje, jaký grafický hardware se použije pro právě zpracovávanou aplikaci, bližší informace o tom už před časem přinesla Ars Technica.

Při přepínání grafiky záleží hlavně na tom, jaké vývojové rámce daná aplikace používá, pokud zavolá takový, co předpokládá užití náročnějších funkcí, zapne se GeForce GT 330M.

Oproti předchozím strojům, na nichž se musely grafiky přepínat ručně, což navíc vyžadovalo odhlášení uživatele, znamená nový systém vítanou změnu. Avšak nyní Ars Technica oznamuje, že ani tato technologie není tak docela bez potíží, zřejmě totiž často vyčerpává baterii víc, než by bylo nutné.

Automatické přepínání příliš často aktivuje samostatnou GeForce GT 330M

Od uživatelů obdržela řadu stížností, že výdrž na baterie, jež by podle Applu měla u nových 15“ a 17“ MacBooků Pro dosahovat 8 až 9 hodin, je ve skutečnosti mnohem kratší a mnozí se domnívají, že by na vině mohlo být právě automatické přepínání grafiky, Ars Technica se to proto rozhodla blíže prozkoumat.

Nikoho nepřekvapí, že samostatnou grafiku zapnou takové aplikace jako Aperture, iMovie nebo Photoshop, jenže se ukázalo, že GeForce GT 330M spustí i takoví „grafičtí plebejci“ jako Tweetie, Transmit, PathFinder, Skype či NetNewsWire. Tyto aplikace grafiku nevyužívají nijak intenzivně, patří však k těm, jež mají uživatelé spuštěné v podstatě trvale.

Aktivace samostatné grafiky byla zaznamenána též u programu 1Password (samostatné verze, nikoli u zásuvného modulu webového prohlížeče), u zásuvného modulu GoogleTalk pro Firefox, s utilitou Snapz X Pro a s většinou dalších nástrojů pro zachytávání obrazovky, u všech aplikací balíku iLife, v Mathematice a s jinými aplikace využívajícími X11. Totéž platí pro virtualizační programy VMware Fusion a Parallels Desktop, dále pro Evernote, Yahoo Messenger a většinu IM klientů (ne však Adium).

Grafiku GeForce GT 330M rovněž aktivuje vypalovací program Toast Titanium, stejně jako Front Row a většina ostatních aplikací pro mediální centra a též některé údržbářské utility, třeba Drive Genius. Aplikace využívající mediální rámce QuickTimu X na samostatnou grafiku nepřepnou, avšak ty pracující s rámci staršího QuickTimu 7 ano.

Užitečná utilita gfxCardStatus

To, jaká grafika právě pracuje, umožňuje zjistit například utilita gfxCardStatus, kterou napsal Cody Krieger. Tento software v liště menu zobrazuje malý symbol „i“ nebo „a“, čímž oznamuje, zda daný MacBook Pro právě používá integrovanou grafiku IntelHD, nebo samostatnou grafiku NVIDIe (utilita umí i ledacos dalšího, což probereme níže). Už vznikla skupina uživatelů, jež se snaží pomocí této utility sestavit seznam aplikací způsobujících přepnutí na samostatnou grafiku.

Problém způsobuje Core Animation

Problém spočívá v používání rámce Core Animation. Ten vývojáři často využívají k zajištění plynulých přechodů a různých jiných animovaných efektů grafického uživatelského rozhraní, přičemž právě Core Animation, spolu s rámci OpenGL, OpenCL, Quartz Composer a Core Graphics, patří k těm, co způsobí automatické přepnutí na GeForce 330M.

Když aplikace používá nějakou část výše zmíněných vývojových rámců, oznámí to systému při svém spuštění. Na většině Maců poté Mac OS X zřídí potřebné vazby pro efekty, které se dají akcelerovat grafickým procesorem v daném stroji, ostatní efekty se zajistí softwarově.

V případě nových MacBooků Pro s Core i5 a i7 operační systém odpoví přepnutím na samostatnou grafiku a nasměrováním efektů Core Animation na ni. Na integrovanou grafiku v procesoru se přepne zpět až poté, co se ukončí všechny aplikace užívající zmíněné rámce. (Na samostatnou grafiku přepne také použití externího monitoru, ale v takovém případě se obvykle používá napájení ze sítě, takže na tom zase až tolik nezáleží.)

Efekty Core Animation ovšem pracují docela svižně i na starších integrovaných grafikách Intelu jako byla třeba GMA950 dřívějších MacBooků a Maců mini (IntelHD je oproti nim samozřejmě několikanásobně výkonnější), proto se zdá přepínání na samostatnou grafiku poněkud nadbytečné.

Nové MacBooky Pro tak zřejmě až příliš často přepínají na samostatnou GeForce GT 330M, což by mohlo vést k rychlejšímu vybíjení baterie. V diskusních forech se objevily stížnosti, že skutečná výdrž na baterii je kratší, než uvádí Apple, často to bývá 5 až 6 hodin, někdy i méně a mnozí to připisují právě nadměrnému přepínání na samostatnou grafiku.

Apple dává přednost výkonu grafiky před výdrží baterie

Apple v systémových předvolbách Mac OS X sice dovoluje automatické přepínání grafiky vypnout, jenže to funguje opačně, než by se čekalo. Příslušná předvolba GeForce GT 330M trvale zapne, systém nenabízí způsob, jak zajistit, aby se používala jen úspornější (a samozřejmě i mnohem slabší) integrovaná grafika. To se však dá zařídit výše zmíněnou utilitou gfxCardStatus, její autor totiž našel způsob, jak umožnit přepnout na požadovanou grafiku z lišty menu.

Nová technologie Applu se zdá jít proti smyslu přepínání grafik, jež by mělo sloužit hlavně k prodloužení výdrže na baterii, Apple ovšem v popisu předností nových MacBooků Pro jasně říká, že chce poskytnout nejvyšší možný grafický výkon vždy, když z toho může aplikace těžit, a to bez ohledu na úsporu energie.

Přepnutí na samostatnou grafiku jen kvůli plynuleji animovanému uživatelskému rozhraní IM klienta se sice může zdát poněkud přehnané, avšak není zase až tak jasné, nakolik vlastně GeForce GT 330M zvyšuje spotřebu energie (vyrábí se lepším procesem než GeForce 9400M předchozích strojů).

Vliv přepínání grafiky však možná není až tak velký

Apple uvádí, že by nové 15” a 17“ MacBooky Pro měly na jedno nabití vydržet 8 až 9 hodin a právě onen hodinový rozdíl zřejmě plyne z toho, zda se bude používat převážně integrovaná nebo samostatná grafika. Pro předchozí modely s procesory Core 2 Duo však Apple udával výdrž jen 7 hodin, takže nový procesor a samostatná grafika mohou se stejnými aplikacemi zajistit zhruba o 30 procent delší pracovní dobu, zatímco užití samotné integrované grafiky už přinese jen mnohem menší prodloužení výdrže.

Potíž s dobami výdrže notebooků na baterii tak nejspíš spočívá hlavně v tom, jak se měří. Apple k tomu užívá „test bezdrátové produktivity“, kdy spustí standardizovaný skript, který nahraje několik webových stránek do Safari a poté zapisuje do dokumentu Microsoft Wordu, což opakuje, dokud se baterie nevybije. Doba výdrže se potom vypočte jako průměr ze tří takových měření na daném počítači. Při testování podle metodiky Applu je vypnuté WiFi a Bluetooth připojení a displej se nastaví na poloviční jas.

Apple tak své údaje o výdrži odvozuje z měření za určitých přesně daných podmínek, jež v praxi často nebudou splněny, navíc uživatelé aspoň občas použijí i jiné, energeticky náročnější aplikace, a právě to výdrž zkrátí.Více ukážou chystané testy Ars Technicy

Ars Technica slibuje, že se pokusí tyto testy upravit tak, aby zahrnovaly i další aplikace a bude zjišťovat výdrž nových MacBooků Pro za podmínek více se blížících každodennímu skutečnému používání. A také samozřejmě hodlá zjistit, jak se projevuje práce s integrovanou a se samostatnou grafikou a chce též výdrže porovnat s předchozími modely.

Ars Technica přinese výsledky svých testů, měla by se tato záležitost konečně vyjasnit, už teď však lze říci, že výdrž nových MacBooků Pro na baterii záleží hlavně na aplikacích, co používají a na celkovém způsobu práce s počítačem. Příliš časté přepínání na samostatnou grafiku sice může výdrž o něco zkrátit, ale jeho vliv asi nebude až tak významný.

Apple se jako obvykle rozhodl, že tuto věc vyřeší za uživatele a dal přednost výkonu grafiky před výdrží, ovšem technicky aspoň trochu zdatnější uživatelé si mohou přepnutí na požadovanou grafiku vynutit pomocí utility gfxCardStatus, kterou její autor poskytuje zdarma (můžete mu poslat dobrovolný dar), brzy se jistě objeví další podobné utility, takže to nebude zase až tak velký problém.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: