Apple Xserve - návrat do světa serverů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Apple Xserve - návrat do světa serverů

15. května 2002, 00.00 | Apple po mnoha letech opět představil počítač, který si právem může nárokovat označení server. Se svými parametry a schopnostmi operačního systému Mac OS X Server by mohl zaujmout mnoho zákazníků, uvidíme ovšem, jak si Apple povede v oblasti, kde přiliš silné jméno nemá.

Apple 14. května uvedl svůj nový server, určený k zabudování do průmyslových racků. Pod názvem Xserve se skrývá inovovaná architektura, která překonává vše, co Apple nyní nabízí. Spolu s Mac OS X Server a jeho novými funkcemi se jedná o ucelené řešení, které se poměrně úspěšně snaží vyřešit i otázky vzdálené správy a kontroly. Nasazení se dá předpokládat jak v podobě jednotlivých serverů, tak serverových farem.

Tímto krokem Apple více vstupuje do přímého souboje s dalšími výrobci hardware a především do v podstatě nového sektoru trhu. Servery určené k zabudování do racku se používají často ve velkých serverových farmách či v průmyslovém a profesionálním použití, tedy tam, kam se Applu zatím nedařilo proniknout. Jeho stávající servery byly pouze vylepšené běžné stolní modely, které svými parametry nemohly uspokojit požadavky kladené na průmyslové servery.

Co přesně tedy nabízí obsahuje Xserve po technické stránce? Jedná se jednotku pro 19" racky o výšce 1U (standardní a nejmenší typizovaná jednotka pro racky, jinak 4,4 cm, šířka je již zmíněných 19" - 48,3 cm - a hloubka 28" - 71,1 cm). V tomto rozměru je natěsnaný poměrně zajímavý hardware. Základem je mateřská deska, obsahující dle konfigurace jeden nebo dva procesory PowerPC G4 na 1 GHz s rychlostí sběrnice 133 MHz a s podporou DDR SDRAM paměti (oproti běžným PowerMacům, které používají PC133 SDRAM paměti). Každý procesor má 256Kb L2 cache paměti přímo v sobě a další 2 MB L3 cache DDR SDRAM. Na desce jsou čtyři paměťové sloty, které lze maximálně osadit na 2 GB RAM. Deska dále přímo obsahuje Gigabit Ethernet a tři PCI sloty - dva z nich s parametry 64-bit na 66 MHz dovolují osadit karty o plné délce, třetí je kombinovaný s 32-bit AGP 4x slotem o poloviční délce a obvykle bývá osazený druhou síťovou kartou s Gigabit Ethernetem. Místo této karty však lze osadit například velmi výkonnou grafickou kartu ATI Radeon 8500 - to záleží dle přání a využití zákazníka. V případě serverového využití dovoluje dvojitý Gigabitový Ethernet obsluhu více klientů a rychlejší přenos velkých dat, případně zapojení do výpočetní farmy.

Vzhledem k tomu, že se jedná o server, je důležitá disková kapacita. V tomto směru XServe nabízí 4 pozice pro disky, každý připojený vlastním ATA100 řadičem. Disky jsou v podobě Apple Drive Modules o kapacitě 60 a 120 GB s 7200 otáčkami/minutu, což dává maximální kapacitu 480 GB. Moduly jsou hot-plugable, což znamená, že je lze přidávat za chodu počítače - nikoliv však odebírat. Disky lze také použít jako softwarové RAID pole. nabízející buď mirroring pro vyšší bezpečnost, nebo striping pro vyšší rychlost. Mac OS X na Xserve dokáže také bootovat z mirrorovaného nebo stripovaného diskového pole, takže lze využít všechny čtyři jednotky. Každá disková jednotka je monitorovaná.

Kromě této diskové kapacity má Xserve k dispozici CD mechaniku pro instalaci software, 3 FireWire porty (jeden na přední stěně) pro připojení dalších disků pro zálohování nebo přenos dat a lze také instalovat Ultra160 SCSI PCI kartu například pro připojení k zálohovací jednotce.

Další rozhraní zahrnují dva USB porty, VGA port pro připojení k monitoru, resp. v případě racku obvykle k centrálnímu přepínači pro monitor, klávesnici a myš a také seriový port vyvedený na DB-9 (Canon) - díky tomu lze s počítačem komunikovat i když není připojený do sítě. Standardně osazená videokarta dovoluje také tzv. headless provoz, neboli bez připojeného monitoru - v tom případě nabootuje do bezpečného rozlišení 800 x 600 na 60 Hz.

Xserve lze využít i jako velmi výkonnou pracovní stanici například pro zpracování videa či zvuku - s osazenou kartu ATI Radeon 8500 (místo druhé Gigabit Ethernet karty) se jedná o velmi výkonnou stanici pro zabudování do racku. Možné využití se dá například předpokládat v přenosových vozech a podobných nasazeních, kde je potřeba kombinovat vysoký výkon a kapacitu a možnost zabudování do standardních technologických skříní.

Xserve dohleduje všechny důležité části, což jsou disky, zdroj, ethernetová rozhraní, oba ventilátory, tepelná čidla a fyzické zabezpečení Xserve. Díky aplikaci Server Monitor je možné sledovat i několik serverů najednou a mít tak stálý přehled o jejich stavu. Lze také nadefinovat pravidla pro upozorňování prostřednictvím emailu, takže správce může například dostat správu o problému na mobilní telefon.

Mac OS X Server 10.1 poměrně slušně doplňuje hardware - dodává se verze bez omezení počtu uživatelů. Novinkou je již zmiňovaný Server Monitor pro sledování stavu serverů. Dále Mac OS X Server nabízí všechny své standardní funkce pro použití v podobě internetového i intranetového serveru, tiskového či souborového serveru pro všechny obvyklé platformy. Pro lokální sítě také nabízí nástroje pro správu počítačů a NetBoot pro bootování počítačů ze síťového disku. Pro potřeby vzdálené správy tu jsou nástroje jako Server Admin, který dovoluje spravovat i více serverů najednou a konfigurovat jejich síťové služby. Mac OS X Server k tomu sám pozná, pokud nějaká služba "spadla" a dokáže ji restartovat. V případě pádu celého systému se dokáže počítač sám restartovat a po výpadku napájení rovněž umí sám nastartovat celý server.

Nové nástroje zahrnují možnost kompletní vzdálené správy z libovolného počítače s Mac OS X připojeného k síti a také, pomocí nových nástrojů pro příkazovou řádku, možnost vzdálené správy přes SSH2, tedy klasické terminálové připojení. Takto lze například spustit Software update, nastavit všechny systémové předvolby nebo vzdáleně nainstalovat software - snad tytp nástroje uvidíme i v normální verzi Mac OS X.

Tak jak se dalo předpokládat, Apple nabízí k novému serveru také nové způsoby servisu. Na výběr je několik variant, v rámci programu AppleCare lze zajistit například tříletý on-site servis s zásahem do 4 hodin, případně pro aktivní uživatele je možné mít všechny potřebné náhradní díly trvale k dispozici a vyměnit je samostatně, bez nutnosti čekání na technicky zásah.

Apple předpokládá nasazení těchto serverů v malých a středních firmách jako intranetové a internetové servery, ve školství, v oblasti zpracování videa a zvuku a také v oblasti výzkumu. Cena dvou základních konfigurací je 2999 USD (1GHz PowerPC G4, 256 MB RAM, 60 GB disk) a 3999 USD (2x 1 GHz PowerPC G4, 512 MB RAM a 60 GB disk), předpokládá se však, že uživatelé budou především využívat možnosti nastavení vlastní konfigurace na AppleStore, včetně kombinace s AppleCare. Objednávky se začínají přijímat ihned, dodávky se předpokládají v červnu.

Na hodnocení Xserve je ještě brzy - na papíru vypadá konfigurace poměrně dost zajímavě, cenově a konfigurací Apple konkuruje o dost dražším serverům od konkurence. Každopádně stále se jedná o řešení "střední třídy", neboť nenabízí žádné zálohování jednotlivých funkcí, například napájení, hot-swapable disky a podobně. Apple oznámil i vývoj Xserve RAID, což je hardwarové RAID pole o výšce 3U s kapacitou 14 "slotů" pro disky, shodnými s Apple Drive Modules z Xserve, a s celkovou kapacitou 1,68 TB, datovým průtokem 400 MB/s a dvojitým 2GB Fibre Chanel připojením. Xserve RAID má být na trhu koncem roku.

Uvidíme, jak se projeví výkon v reálném světě - například s novým Oraclem pro Mac OS X. Dá se však předpokládat, že Apple bude chtít i pomocí serverových farem a svých připravovaných nástrojů pro 3D efekty proniknout například i do velkých holywoodských studií. Nový produkt podle všeho má potenciál se prosadit, i když se pouští do oblasti, kde se Apple nikdy příliš nedařilo. Na výsledek si počkáme - první ohlasy jsou však poměrně pozitivní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: